Autor Wątek: Rwa kulszowa  (Przeczytany 31279 razy)

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Rwa kulszowa
« dnia: 29 Paź, 2008, 13:08:29 »
Leczenie farmakologiczne jest zwykle przeceniane. Stosuje się ogromne dawki leków przeciwbólowych celem "znieczulenia" miejsca bólu. Ból jest objawem fizjologicznym, który informuje nas, kiedy należy zmienić pozycję ciała ze stojącej na leżącą, które ćwiczenia dają poprawę, a które nasilają dolegliwości, kiedy można wykonywa  pracę, a kiedy nie. Dlategoteż leki przeciwbólowe-przecizapalne należy stosować tylko wtedy, kiedy ból uniemożliwia leżenie i sen, a zatem głównie na noc. Podawane w ciągu dnia dają fałszywe złudzenie poprawy i ośmielają pacjenta, do wykonywania czynności, których na tym etapie nie powinno się jeszcze wykonywać, np. dłuższe chodzenie. Działanie więkoszści leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych jest podobne, a o wyborze decyduje tylko tolerancja i choroby towarzyszące np. przewodu pokarmowego, wątroby, trzustki. Leki zmniejszające napięcie mięśni można stosować także w ciągu dnia, jeżeli nie powodują nadmiernej senności. Często w przewlekłych zespołach bólowych, wskazane są łagodne leki przeciwdepresyjne, które w tym przypadku mają także działanie przeciwbólowe, ponieważ podnoszą próg bólu. W OSTRYCH ZESPOŁACH BÓLOWYCH BRAK JEST UZASADNIENIA DO PODAWANIA TAKICH LEKÓW W INIEKCJACH (ZASTRZYKACH) JAK: NIVALINA, KOKARBOKSYLAZA I WITAMINY, A CHODZENIE NA ZASTRZYKI TYLKO NASILA DOLEGLIWOŚCI.
Na podstawie "Podręcznika medycyny manualnej" autor dr Zbigniew ARKUSZEWSKI

cdn...
« Ostatnia zmiana: 29 Paź, 2008, 18:13:40 wysłana przez noka »

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Lis, 2008, 10:00:02 »
c.d.n
INNE FORMY LECZENIA.
Fizjoterapia:w okresie ostrych dolegliwości bólowych jest niewskazana,ponieważ długotrwała pionizacja pacjenta podczas dojazdów
na zabiegi i oczekiwanie na nie,dają więcej szkody niż kilkuminutowe zabiegi.
LECZENIE SANATORYJNE jest wskazane ze względu na zmianę środowiska,zwolnienia od obowiązków dnia codziennego i łatwy
dostęp do zabiegów.Do pobytu w sanatorium nie kwalifikują się chorzy w stanie ostrym i podostrym wypukliny jądra miażdżystego.
Nibezpieczeństwa związane z pobytem w sanatorium :
- zbyt intensywne ćwiczenia ginastyczne po których pacjenci czują się gorzej lub nawet wracają do szpitala
- zapominanie o swoim stanie zdrowia i chęć uchodzenia za zdrowego i skorego do intensywnego życia towarzyskiego.
CWICZENIA STOSOWANE W DOMU PRZEZ PACJENTA W DOMU.
 
c.d.n.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Lis, 2008, 11:35:05 »
MOBILIZACJE CZYNNE KRĘGOSŁUPA
- mobilizacja polega na wytworzeniu przez pacjenta napięcia w stawie poprzez system mięśniowy i dążenie do skrajnego niebolesnego ustawienia stawu w kierunku przeciwnym ruchowi bolesnemu np.przy bolesnym skręcie głowy w lewo mobilizację wykonywać głową w stronę przeciwną czyli prawą.
10 -12 sekundowe napięcia przeciwne do kierunków bolesnych,wykonane siłą mięśni pacjenta będziemy nazywać MOBILIZACJĄ lub
automobilizacją.
Techniki mobilizacji stosuje się najczęściej  w zaburzeniach czynności odcinka szyjnego i lędzwiowego kręgosłupa,a więc przy
bólach korzonków i  kończyn dolnych,rwie kulszowej(odcinek L (lędzwiowy),cierpnięcie rąk,  zawroty głowy,mdłości ,zaburzenia wzroku i słuchu,ból ramion, pleców okolicy serca klatki piersiowej,(odcinek szyjny kręgosłupa).
 

MOBILIZACJE BIERNE KRĘGOSŁUPA -wykonywane przez terapeutę.


AUTOMOBILIZACJE -ćwiczenia,które pacjent wykonuje w domu.
-wskazania do mobilizacji:bóli ograniczenie ruchów kończyn i kręg.,lumbago ,rwa barkowa i kulszowa,skoliozy,choroby zwyrodnieniowe kręg. i kończyn.
Jak działają automobilizacje:
-redukują ból
-poprawiają ruchomość stawówi rozluzniają mięśnie nadmiernie napięte
-poprawiają koordynację ruchową
-zmniejszają ciśnienie w stawie co przyspiesza redukcję wypukliny jądra miażdżystego
-poprawiają stan psychiczny pacjenta
-AUTOMOBILIZACJ można stosować ZAWSZE, zakaz wykonywania jakichkolwiek ruchów ma fatalny wpływ na psychikę pacjentów.
-AUTOMOBILIZACJE nie mogą być bolesne,mogą być wykonywane do granicy -przed bólem.  Najlepiej aby były dobrane przez odpowiedniego terapeutę manualnego.       

Jeżeli podczas ruchów odcinka szyjnego lub lędzwiowego uda nam się ustalić kierunek łagodzący lub likwidujący ból,to mobilizację czynną kręgosłupa w tym  kierunku MOŻNA STOSOWAĆ KAŻDORAZOWO,KIEDY BÓL NARASTA LUB SIĘ POJAWIA. 
 MOBILIZACJE (automobilizacje) wykonujemy początkowo co kilka godzin przez  2-3min..a wmiarę poprawy  stanu zdrowia co 2-3 godz przez 8-10min.Dzięki nim można pokonac dolegliwości pochodzenia korzeniowego .Są praktycznie najlepszą terapią stanów ostrych ichronicznych,proste i skuteczne,przy zachowaniu bezbolesności w kierunku przeciwnym do bólu CAŁKOWICIE BEZPIECZNE.


LECZENIE OPERACYJNE rwy kulszwowej-nie jest przymusowe,pacjent musi  wyrazić na nie zgodę. PO leczeniu operacyjnym pacjent nie jest zdrowy ,lecz TYLKO ZOPEROWANY,celem zniesienia bólu i usunięcia trwałego uszkodzenia układu nerwowego.
WSKAZANIA BEZWZGLĘDNE DO LECZENIA OPERACYJNEGO:
-nietrzymanie stolca lub moczu,znieczulenie okolicy odbytu krocza lub wewnętrznej strony ud
-opadanie stopy,niezdolnoścchodzenia na palcach stopy ,znieczulenie V palca
-ból uniemożliwiający  sen
-brak jakijkolwiek poprawy po 1 m-c leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego
-guz w kanale kręgowym
O wskazaniach do leczenia operacyjnego musi decydować badanie CZYNNOŚCIOWE I NEUROLOGICZNE.
Zdrowy układ ruchu  wymaga usunięcia zaburzeń dysfunkcji: mięśni , więzadeł, powięzi, stawów, wyrabiani prowdłowych stereotypów
postawy ,oddechowych i ruchowychi stosowani odpowiedniej profilaktyki.
LECZENIE PROFILAKTYCZNE ,W TYM MANUALNE ,WSKAZANE JEST PRZED I PO LECZENIEU CHIRURGICZNYM.« Ostatnia zmiana: 09 Lis, 2008, 16:18:55 wysłana przez noka »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Lis, 2008, 01:45:54 »
Czytałam wszystko co do tej pory napisłeś.Nie będę cytowała tego co napisałeś,ale zacznę od rwy kulszowej.-Pamiętajmy ,że ból jaki występuje przy tym schorzeniu ,to ucisk na nerw kulszowy,przyczyny mogą być różne. Najczęściej są to sprawy zwyrodnieniowe i nawoływanie chorych do niekorzystania z leczenia ''tradycyjnego''jest grzechem nie do wybaczenia.Każdy profesjonalny lekarz powie to samo.Wbrew temu co piszesz że leczenie farmakologiczne jest przeceniane.-Po 24 godzinach samodzielnego leczenia się ,chory musi się zwrócić do lekarza pierwszego kontaktu.  Podobne objawy może dawać np. kolka nerkowa i niestety żaden terapeuta nie ustali dokładnie żródła bólu i tylko lekarz może podjąć właściwe leczenie.
Ból ostrzega ,że w organizmie człowieka dzieje się coś złego.Często konieczny jest nawet rezonans magnetyczny.Od 10 dni do kilku tygodni może trwać leczenie.Dopiero,gdy ból ustąpi potrzebna jest rehabilitacja i fizykoterapia.Uzupełnieniem terapi jest leczenie sanatoryjne ,jeżeli chory wymaga dalszego leczenia ,może być konieczna operacja ,w trakcie której następuje usunięcie zwyrodniałego krążka międzykręgowego.I proszę Cię nie pisz ,że leczenie operacyjne rwy kulszowej nie jest przymusowe -pytam się jakie leczenie operacyjne jest przymusowe? Przecież jeżeli nawet jest nieuniknione dla ratowania życia pacjenta ,a ten jest nieprzytomny ,to zgodę na operację muszą podpisać najbliżsi
Po drugie przeraziło mnie gdy napisałeś ,że w zamian leków przeciwbólowych chorzy mają stosować środki przeciwdepresyjne- tu wyjaśnij mi zkąd chory ma wziąść te środki ,skoro nie ma iść do lekarza -chyba nie powołasz się na Deprim ,dostępny bez recepty.
Pozatym piszesz ,że leki te mają działanie przeciwbólowe- albo Ty nigdy nie chorowałeś ,albo nie znasz działania leków przeciwdepresyjnych.Owszem przy bólach kręgosłupa szyjnego podaje się diazepam ale to jest lek obniżający napięcie psychiczne i wywołujący senność.Oprócz tego podaje się leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Rozumiem ,że Twoje teksty mają zachęcić do korzystania z medycyny manualnej.Rób to,ale nie szkodż ,bo odciągając ludzi od medycyny tradycyjnej niestety szkodzisz.Wystarczy,że jedna osoba uwierzy,że lekarz jest niewskazany i w cudowny sposób uleczy się metodami ,które opisujesz.
Owszem są lekarze ,którzy zalecają terapię paramedyczną aleprzed wykonaniem takich zabiegów konieczna jest porada lekarska,aby wykluczyć choroby ,w których należy stosować inne metody leczenia.
Można też stosować Twoje zalecane metody ,ale w konsulatacji ze specjalistą.
Pisz i propaguj metody w które wierzysz,ale nie odradzaj wizyty u lekarza.Zawsze zaznaczaj ,że konultacja jest konieczna ,pacjent zrobi co uzna za stosowne ,ale sprawa będzie przedstawiona uczciwie.

Pamiętajmy ,że możemy sobie doradzać ,tylko żeby to było rozważne.Wszyscy lekarze walczą obecnie aby uwolnić pacjenta od bólu ,ale pamiętajmy leczymy przyczyny a nie objawy.

Niedawno przez okres miesiąca moja 86-letnia sąsiadka cierpiała ,bo choruje na zwyrodnienie stawu biodrowego.Boi się operacji i wstawienia endoprotezy ,jest po przebytym zawale.Rozmawiałam z lekarzem ortopedą i całkowicie uspokoił ,że obecnie są już takie znieczulenia ,że nie ma się czego obawiać.
Przypomniał mnie się Twój wpis ,że ''w ostrych zespołach bólowych brak jest uzasadnienia zażywania leków .......a chodzenie na zastrzyki nasila dolegliwości.''-Przepraszam czy my żyjemy na odludziu,przecież jak pacjent nie może chodzić ,to jest taka instytucja jak pielęgniarka ,która gdy lekarz wypisze zlecenie przychodzi do domu pacjenta.

Moja wypowiedż odnosi się do obydwu tematów pisanych przez Ciebie.


« Ostatnia zmiana: 16 Lis, 2008, 01:48:50 wysłana przez gaga »

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lis, 2008, 10:24:03 »
Dziękuję za słowa krytyki,uważam że to forum istnieje po to aby podyskutować.
Odpowiadam:chorowałem na rwę kulszową i wiem z czym to się wiąże.Co połykałem i po co nie będę opisywał , a przynajmiej nie w tym miejscu. 1o lat temu otrzymanie skierowania na rezonans graniczyło z cudem,dzisiaj jest podobno łatwiej.
MOJE TEKSTY NIE MAJĄ NA CELU ZACHĘCANIE NIKOGO DO STOSOWANIA TERAPII MANUALNEJ.
NA  pozostałe zarzuty odpowiem tekstem  :PODRĘCZNIK  MEDYCYNY MANUALNEJ  pod redakcją dr med. Z.ARKUSZEWSKIEGO,
seria wydawnicza :Biblioteka Specjalisty Rehabilitacji.
Wydawca: ELIPSA-JAIM ,KRAKÓW ,2006 r
:"Podstawowym obowiązkiem nowoczesnego państwa jest SZKOLENIE LEKARZY  w zakresie medycyny manualnej."
"Inicjatywa  rozwoju med. manualnej została podjęta przez I KATEDRĘ  I KLINIKĘ NEUROCHIRURGII W KATOWICACH ,a obecnie spadkobiercą tej zaszczytnej tradycji  jest POLSKIE TOWARZYSTWO MEDYCYNY  MANUALNEJ ,którego prezesem przez kilka lat był
autor  w\w poręcznika.
"Dążymy do togo ,aby pacjent leczył się sam ,jednak musimy mu pokazać ,nauczyć , jak to robić."

Posiadam dość pokażny zbiór literatury, artykułów ,przedruków  z  kraju i zza granicy i na tej podstawie opracowałem powyższy
artykuł.  POZDRAWIAM.   Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lis, 2008, 11:54:20 »
Jeszcze raz przeczytałem Twoją odpowiedz i proszę  Cię o zacytowanie fragmentu mojego postu  mówiący,że ODRADZAM KOMUKOLWIEK WIZYTY U LEKARZA.
Zarzut drugi :nigdzie nie było napisane :"że  w zamian leków przeciwbólowych, chorzy mają stosować leki przeciwdepresyjne"
lecz :"Często ,w przewlekłych zespołach bólowych,wskazane  są łagodne leki przeciwdepresyjne,które W TYM PRZYPADKU
MAJĄ RÓWNIEŻ DZIAŁANIE PRZECIWBÓLOWE , ponieważ  podnoszą próg bólu.
P.S.TERAPIA MANUALNA ZAJMUJE SIĘ ODWRACALNYMI ZABURZENIAMI DYSFUKCJI NARZĄDU RUCHU.PODSTAWOWYM JEJ ZAŁOŻENIEM ,JEST DEWIZA" :STRUKTURA RZĄDZI FUKCJĄ A FUNKCJA RZĄDZI KOMFORTEM"
POZDRAWIAM.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lis, 2008, 12:15:29 »
Mam zwyczaj czytać temat na który odpisuję i jak nazwać Twoją wypowiedż,że leczenie farmakologiczne jest przeceniane

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lis, 2008, 13:21:17 »
Nastęnie w ostrych zespołach bólowych brak jest uzasadnienia takich leków jak Nivalina,Kokarboksylina i witaminy,a chodzenie na zastrzyki nasila dolegliwości;fizjioterapia w okresie ostrychy dolegliwości jest niewskazana;lecznie sanatoryjne jest wskazane .....ale już jest niewskazane intensywne ćwiczenia gimnastyczneJak ,to tłumaczyć ? przecież stan zapalny ,który uczestniczy takim schorzeniom nie wyleczy się przysiadami i odpowiednim ustawieniem ciała.Pierwsza rzecz jaką chory musi uczynić ,to najwczesniejasza wizyta u lekarza i zastosowanie leczenia farmakologicznego.Przechodzona choroba zawsze będzie trudna do wyleczenia,Twoje metody mogą być stosowane ale ewentualnie jako terapia po usunięciu przyczyn choroby.Piszesz o sanatoriach ,przecież po to się tam jedzie aby się leczyć ,lekarz zastosuje terapię odpowiednią dla pacjenta,natomiast faktycznie aby odprężyć się psychicznie ,to wystarczy wyjechać na wczasy.Twoja krytyka leków ,to nic innego jak zniechęcanie ludzi od leczenia ''tradycyjnego'',a przechodzona choroba -napewno będzie dłużej trwała a i nawroty będą częstsze.Lekarze tacy jak ortopedzi i neurolodzy medycynę manualną uważają jako dobrą sprawę ale po usunięciu przyczyn choroby. Natomiast napewno przed metodami ,które opisujesz jest jeszcze fizykoterapia.[bio-dynamika itp]
Piszesz o rezonansie ,to właśnie dzisiaj jest trudniej na niego załapać,ponieważ dziś ciągle liczy się pieniądze.

Pamiętasz zapewne preparaty prof.Tolpy-jaką euforią były otoczone ,gdy je wprowadzano w życie i co ? Byli ludzie ,którzy zaprzestali stosowania medykamentów i przeszli na preparaty prof.Tołpy część z nich straciło zdrowie bezpowrotnie.Dlatego jestem za tym ,aby wszelkie nowości wprowadzać z rozwagą i nie mówić ,że leki są przeceniene.
Sam prof.Arciszewski jest neurologiem i prowadzi obecnie praktykę prywatną ,ale nie wszyscy lekarze popierają jego opublikowane bodajże w 2003r publikacje na temat medycyny manualnej..Jednym słowem ,do wszystkiego podchodżmy z umiarem i nie zapominajmy ,że na pierwszym miejscu figuruje lekarz,który zaleci stosowne leczenie.
« Ostatnia zmiana: 16 Lis, 2008, 13:24:33 wysłana przez gaga »

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Lis, 2008, 13:56:35 »
Wtej części odpowiedzi zgadzam się z Tobą całkowicie.Moim zdaniem ,zspół leczący tego typu dolegliwości, powinien składać się z lekarza,terapeuty man.,(po studiach o kierunku fizjoterapia)i masażysty.
Tak jest w większości  prywatnych zakładów leczniczych.
P.S. TERAPIA MAN. nie jest moim sposobem na życie a jedynie hobby.
Pozdrawiam.

Oszin

 • Gość
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lis, 2008, 14:57:54 »
Gaga, Twoje argumenty są bardzo rzeczowe i bardzo przekonywujące. Niestety jak to w życiu bywa... teoria dalece mija się z praktyką. My pacjęci bardzo byśmy chcieli, żeby lekarze podczas wizyt gruntownie nas badali, wybierali najlepsze metody leczenia, kierowali na specjalistyczne i DROGIE badania (rezonans magnetyczny) i wreszcie do sanatorium. W rzeczywistości pacjent chorujący na tego typu schorzenia OD RAZU dostaje serię przeciwbólowych zastrzyków, kilka opakowań leków i skierowanie na mierną rehabilitację. Nie mówi się pacjentowi, że osiągnięty w ten sposób "brak bólu" wcale nie oznacza poprawy jego stanu zdrowia, a jest jedynie doraźnym działaniem umożliwiającym codzienne funkcjonowanie. BO TO NIE JEST LECZENIE a jedynie stwarzanie zasłony dymnej.

Waszą dyskusję z cymbalistą przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, bo problem pośrednio dotyczy także mnie. Jestem przekoanan, że zawarte informacje rzuca światło na chorobę i metody jej leczenia dla takich laików jak ja i na pewno okażą się pomocne. Nie pozostaje mi zatem nic innego, jak Wam za to podziękowa i życzyc sukcesów w leczeniu jakimikolwiek metodami, które uwazacie za stosowne.


Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Lis, 2008, 18:54:07 »
Witaj Oszin! Na temat aktualnych problemów ze służbą zdrowia moglibysmy dyskutować bez końca.Ale żeby teoria nie mijała się z praktyką zależy też od nas-pacjentów.Nie każdy jest zorientowany ,ale mamy prawo żądać od lekarza rodzinnego ,aby raz do roku dał nam skierowanie na podstawowe badania laboratoryjne.Tak samo mamy prawo prosić o skierowanie do specjalisty ,gdy wyczuwamy taką potrzebę,to nie są wygórowane życzenia.Najgorzej sytuacja wygląda ze skierowaniami na rehabilitację.Nie wiem jak u Was ,ale w Poznaniu kolejki są kilkumiesięczne,więc jak tu myśleć o rehabilitacji? Najlepiej wierzyć ,że leki pomogą.
Dlatego póki służba zdrowia sama nie ozdrowieje :P,musimy szukać rozsądnych wyjść i ''dmuchać na zimne'' i dbać o nasze zdrowie i niedoprowadzać się do ''stanów ciężkich''.Ja wiem ,że łatwo jest komuś radzić, jestem zdania ,że człowiek to jednak osoba myśląca i musi kierować rozsądkiem.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Lut, 2010, 17:29:05 »
Zespół mięśnia gruszkowatego - rwa kulszowa gruszkowata.
 Objawy zespołu  mięśnia gruszkowatego,często są mylone z objawami rwy kulszowej.Powstaje on na skutek przewlekłego napięcia   mięśnia gruszkowatego.U 15-20% ludzi nerw kulszowy przebiega przez mięsień gruszkowaty, zamiast pod nim. Kiedy mięsień się kurczy lub jest uciskany,może drażnić nerw kulszowy.Jedną z przyczyn zesp.m.gruszkow.,jes noszenie przez chorych portfela lub grubych dokumentów w TYLNEJ KIESZENI SPODNI.W ten sposób drażniony -uciskany jest mm.gruszkow.,mm.pośladkowe i mm.około stawowe biodra. Uaktywniają się punkty spustowe  w w/w mięśniach ,powstaje przodo- pochylenie miednicy a to powoduje ból. Podrażniony mm. gruszkow. staje się powiększony,wypełnia otwór kulszowy,powoduje uciśnięcie struktur naczniowo-nerwowych ,a to prowadzi do bólu. Podobnie dzieje się podczas jazdy samochodem,gdzie prawa stopa znajdująca się na pedale gazu,wymusza rotację wewnętrz. biodra.Ta pozycja powoduje skrócenie mm.gruszkowatego oraz mm.biodra a tym samym może sugerować rwę  kulszową.
 Leczenie: przełożyc portfel lub dokumenty w inne miejsce.
 rozciągnąc mm.gruszkowate ,prawy i lewy,pośladkowe oraz grupę mm.goleniowo -kulszowych
 dbać o równowagę statyczną mięśni.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Kwi, 2010, 17:48:03 »
Zespół niespokojnych nóg RLS(Restless Legs Syndrome),albo choroba Ekboma-objawia sięniekontrolowaną potrzebą poruszania
nogami w czasie spoczynku.
OBJAWY-zaczynają się wieczorem lub w nocy i są opisywane jako uczucie pieczenia ,palenia ,swędzenia lub rwania w nogach.
długie podróże,gdzie trzeba siedzieć  w bezruchu są nie do wytrzymania.Człowiek im bardziej zmęczony, tym choroba staje się
bardziej irytująca ,tym wieksza jest potrzeba ruchu.Choroba może mieć związek z niedoborem żelaza lub stosowanie dużej ilosci leków na przeziębienie lub przeciw grypie.RLS  może być spowodowany  niewydolnością nerek lub chorobą Parkinsona.
Schorzenie często nie jest rozpoznawalne a leczenie trudne , lekarze często mylą RLS z RWĄ KULSZOWĄlub zapaleniem stawów.
U niektórych osób złagodzeniu objawów choroby pomagają zmiany stylu życia,jak odsawienie papierosów i nikotyny.
Gdy pojawiają się symptomy choroby ,ulgę przynoszą gorące okłady, ciepły prysznic lub masaże.Wskazane też są suplementy diety
z żelazem i magnezem(niedobory żelaza i magnezu idą w parze).Leczenie polega na podawaniu leków naśladujących działanie dopaminylub leków przeciwpadaczkowych.Jednak stan niektórych pacjentów pogarsza się pod wpływem tej terapii,ponieważ pojawiają się skutki uboczne w postaci mdłości i zawrotów głowy.Czasami też RLS diagnozowana jest jako bóle wzrostowe u dzieci .
W rzeczywistości nie ma zwiazku miedzy RLS a bólami wzrostowymi.
 ( na podst.art.z The Guardian)

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Rwa kulszowa
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Maj, 2012, 08:02:28 »
ZAINTERESOWANYM POLECAM  ARTYKUŁ: http//www.medodent.pl./zdrowie-na-co -dzien,artykul1659965,krzyz-panski-z-krzyzem,index,htlm   

Ten link nie działa, mam nadzieję, że chodziło Ci o ten poniżej    //noka
http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1659965,1,krzyz-panski-z-krzyzem,index.html
« Ostatnia zmiana: 07 Maj, 2012, 16:09:31 wysłana przez noka »