Autor Wątek: Porady babskie  (Przeczytany 105194 razy)

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #105 dnia: 02 Sty, 2009, 16:56:40 »
Bądż świadomym pacjentem: Z nowym rokiem ,nowe problemy z służbą zdrowia ,rano nasłuchałam się w telewizji ,że narazie niektóre przychodnie i gabinety lekarskie są zamknięte [brak podpisanych umów z NFZ oraz gdzie niegdzie trwają jeszcze negocjacje]a ,ponieważ wyczytałam w dzisiejszej prasie kilka wsakzówek dla pacjentów ,zdecydowałam się podzielić nimi:

Sam decydujesz o swoim leczeniu-Chory ma prawo nie zgodzić się na proponowane leczenie lub je przerwać .Przysługuje mu jednak rzetelna informacja o skutkach takiej decyzji.Gdy możliwe są różne formy leczenia ,ich wybór należy do chorego.Jeśli pacjent nie może wyrazić swojej woli ,a jest konieczna szybka interwencja medyczna ,lekarze mogą sami zdecydować o podjęciu terapii.

Masz prawo do pełnej informacji-Każdy pacjent ,który ukończył 16 lat,ma prawo osobiście dowiadywać się o swój stan zdrowia.Obowiązkiem lekarza prowadzącego terapię jest udzielić mu pełnej informacji .Natomiast w wyjątkowych przypadkach [niezależnie od wieku pacjenta] lekarz,mając na uwadze dobro chorego,może zataić przed nim część wyników i przekazać niepełne informacje o jego stanie zdrowia.Wówczas jednak lekarskim obowiązkiem jest udzielić pełnej informacji osobom upoważnionym.Najczęściej jest to ktoś z najbliższej rodziny pacjenta.

Jak zmienić lekarza-Twój doktor Cię lekceważy ?Nie odopwiada Ci proponowana przez niego terapia?  W przypadku zastrzeżeń do pracy lekarza pierwszego kontaktu,pacjent ma prawo wybrać innego.Liczba takich zmian jest jednak ograniczona-można ich dokonywać ,nie częściej niż dwa razy w roku kalendarzowym.W przypadku każdej następnej należy zapłacić 80zł.Gdy decyzja spowodowana jest zmianą miejsca zamieszkania lub lekarz ,z którego usług korzystalismy ,zaprzestał praktyki-wybór nowego lekarza jest bezpłatny.

Pomoc nawet bez ubezpieczenia-W sytuacji zagrożenia życia prawo do natychmiastowego uzyskania pomocy przysługuje każdemu bez wyjątku -także tym,którzy nie są ubezpieczeni.Osoby takie ,przed leczeniem,powinny zwrócić się do prezydenta ,burmistrza lub wójta o objęcie ubezpieczeniem.Prawo do złożenia wniosku w ich imieniu ma także zakład opieki zdrowotnej.Koszty leczenia pokrywa państwo.

Leczenie w komfortowych warunkach-Badania lekarskie i zabiegi często są krepujące.Lekarze i pielęgniarki powinni zachowywać się więc z wyczuciem ,szanując intymności chorego.W badaniach powinien uczestniczyć tylko niezbędny personel medyczny.Na obecność innych osób konieczna jest zgoda chorego.Jeśli jednak szpital jest lecznicą akademicką i praktyki mają studenci medycyny,chory nie może odmówić im statystowania przy zabiegu.

Twoja choroba to twoja tajemnica-Lekarz musi jej przestrzegać,bowiem to chory decyduje o ujawnieniu wyników badań.Tylko w wyjatkowych sytuacjach może ujawnić stan zdrowia osobom postronnym,np.kiedy żąda tego sąd ,prokurator lub zakład ubezpieczeń i jest to niezbędne w toczącym się postępowaniu.Tajemnica nie obowiązuje także ,gdy badanie zostało przeprowadzone na wniosek instytucji,np.pracodawcy

Zawsze można się poskarżyć-Opryskliwość ,lekceważenie lub inne niewłaściwe zachowanie służb medycznych?Pacjentowi zawsze przysługuje prawo do złożenia skargi na złe działanie przychodni lub szpitala.Jeśli zastrzeżenia dotyczą niewłaściwego zachowania ,np.lekarza ,pielęgniarki lub rejestratorki,najpierw trzeba interweniować u ich bezpośredniego przełożonego.W szpitalu -u ordynatora ,w przychodni -u kierownika.Najlepiej gdy skarga ma formę pisemną.

Rzecznik -sojusznik pacjenta-Każdy pacjent może zwrócić się do Biura Praw Pacjenta lub rzecznika w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce,w którym doszło do krzywdy lub naruszenia praw pacjenta.Skargi najlepiej składać na piśmie.Jeśli dotyczą spraw nieskomplkowanych,są rozpatrywane do 30 dni.Gdy konieczne okaże się pośrednictwo innych instytucji,termin ten się wydłuża.Więcej informacji na: www.bpp.waw.pl

Z błędami do Izby Lekarskiej-Do rzecznika nie można jednak zgłaszać spraw dotyczących postępowania lekarskiego,czyli np.błędnej diagnozy,złej terapii,w tym zastosowania niewłaściwych leków.W takiej sytuacji trzeba poskarżyć się rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej,działającemu przy izbie lekarskiej.Szczegółowe informacje i adresy na stronie :www,nil.org.pl.
O zadośćuczynienie finansowe za doznaną krzywdę można też zwrócić się do sądu.

Kara za błędy-Za błędy lekarz odpowiada na trzy sposoby,w zależności od przewinienia,jakiego się dopuścił.Za uchybienia zawodowe karą jest upomnienie,nagana lub pozbawienia prawa do wykonywania zawodu.Za wyrządzenie szkody majątkowej karą jest odszkodowanie.Jeśli krzywda dotyczy życia ,zdrowia,dobrego imienia,naruszenia czci zmarłego,konieczne jest zadośćuczynienie.Karą za przestępstwa określone prawem jest ograniczenie ,pozbawienia wolności lub grzywna.

Poradnik Zdrowie- opracowała Joanna Bogiel -Jażdżyk

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #106 dnia: 06 Sty, 2009, 16:31:09 »
Samochód-może nasi panowie znają niektóre z porad ,które podam a może nie? i nie wyśmieją ich i kiedyś zastosują?

Śnieg i lód na szybach-Kawał tektury lub kartonu wielkości przedniej szyby,podkładamy w czasie postoju pod wycieraczki do szyb.Dzięki temu nawet przy dużym mrozie nie będzie lodu na szybie.
-Na powierzchnię szyby możemy położyć również kawał folii plastikowej,przytrzasnąć ją z obu stron drzwiami,a z przodu przycisnąć do szyby wycieraczkami.
-Przed zaparkowaniem samochodu zimą dobrze jest oczyścić szyby wycieraczkami przy włączonym spryskiwaczu.Chodzi o usunięcie ewentualnych ziaren piasku ,którymi,po kilku godzinach stania samochodu na mrozie ,moglibyśmy zarysować szyby ,usuwając warstwę lodu skrobaczką.
-Aby nie porysować szyby podczas czyszczenia jej z lodu,należy używać skrobaka z jak najcieńszą końcówką,pamiętając ,by prowadzić skrobak płasko w stosunku do szyby.

Ochrona reflektorów przed mrozem-Zimą posmaruj reflektory cienką warstwą gliceryny,a nie będzie się na nich osadzał lód.

Zamarznięte drzwi samochodowe-Gdy zamarznie zamek,niekiedy wystarczy zapalniczka.Pamiętajmy jednak ,iż podgrzewamy klucz ,a nie zamek.
-Gdy nie mamy pod ręką zapalniczki,przykładamy obie dłonie do samochodu,opierając je kantami wokół zamka i kilkakrotnie mocno dmuchamy do środka.Jeśli mróz nie jest zbyt duży na ogół pomaga to otworzyć zamek.Często też zdarza się ,że drzwi od strony pasażera nie są zamarznięte i możemy sobie oszczędzić wysiłku.
-Jeżeli póżną jesienią wsypiesz do zamka niewielką ilość pyłu grafitowego [wystarczy trochę zestruganego ,bardzo miękkiego ołówka] zapobiegniesz gromadzenia się tam wilgoci,a w konsekwencji jego zamarznięciu.
-Możgemy także ochronić zamek przed zamarznięciem ,jeśli na noc zakleimy go kawałkiem plastra.
-Należy również zadbać o auto przed nadejściem mrozów ,nacierając talkiem lub smarując gliceryną uszczelki przy pokrywie bagażnika i drzwiach.

Gdy zimny silnik nie chce zaskoczyć-Gdy zimą nie możemy uruchomić w garażu silnika ,włączamy suszarkę do włosów i przez dłuższą chwilę gorącym powietrzem ogrzewamy gażnik.Po tym zabiegu silnik na pewno zaskoczy.

Ugrzężliśmy-Gdy ugrzężniemy w śniegu lub w piasku,a nie mamy łopaty,awaryjnie możemy skorzystać z kołpaka od koła.

Pamietaj o piasku-Zimą dobrze jest mieć w bagażniku woreczek z piaskiem.Może nam się przydać ,gdy nie będziemy mogli ruszyć z miejsca w czasie gołoledzi.Należy wtedy sypnąć piaskiem pod koła napędowe.

Gołoledż ,a jednak ruszamy-Gdy auto nie może ruszyć z powodu gołoledzi,a nie mamy pod ręką piasku ,można spróbować podłożyć pod koła napędowe gumowe maty podłogowe wyjęte z samochodu.
-Zanim sięgniemy po piasek,spróbujmy zmienić trochę obciążenie samochodu.Może wystarczy ,jeśli ktoś usiądzie na pokrywie bagażnika czy z przodu na masce ,aby koła napędowe odzyskały przyczepność ;wtedy bardzo wolno ruszamy.

Gazeta w samochodzie -Podczas zimy wkładamy gazetę pod maty podłogowe.Zapobiega to gromadzeniu się na podłodze wody,a tym samym i korozji podłogi.Od czasu do czasu należy wymienić gazetę na świeżą.

Pomóż wycieraczkom-Gdy wycieraczki do przednich szyb są mocno zużyte,najlepiej je zmienić,ale jeśli nie ma takiej możliwości,a Ty wyruszasz w dłuższą trasę ,wówczas dobrze jest przetrzeć je drobnym papierem ściernym.Przez pewien czas jeszcze powinny pracować bez zarzutu.
-Jeśli brudne wycieraczki wyszorujesz szczoteczką maczaną w niewielkiej ilości wody z dodatkiem proszku do pieczenia,będą dokładniej ścierały powierzchnię szyby.


844 sposoby na domowe problemy-poradnik

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #107 dnia: 08 Sty, 2009, 00:48:46 »
Dziecko
Lekarstwa
--Nadeszła wreszcie na pewien okres oczekiwana zima,w tym okresie dzieciaki częściej niż zazwyczaj ulegają przeziębieniom,wtedy często musimy podawać konieczne lekarstwa.Gdy dziecko nie chce przyjąć lekarstwa z powodu fatalnego smaku,daj mu przedtem na chwilę do ssania cukierek miętowy albo eukaliptusowy;dziecko nie odczuje tak bardzo złego smaku lekarstwa.
--Pamietaj kaszel u dziecka na ogół przechodzi,gdy podasz mu kubek gorącego mleka z maslem i miodem.
Ciuszki
--Wełniane rękawiczki ,nawet najcieplejsze ,łatwo przemakają w czasie zabaw na śniegu,a potem marzną.Rękawiczki dziecka możesz zaimpregnować w dość prosty sposób-przygotuj mocny roztwór altacetu [środek na okłady dostępny w aptece],a nastepnie zanurz w nim rękawiczki na kilka godzin,gdy wyjmiesz wysusz bez płukania.
--Sznurek przy kapturze od skafandra nie będzie się wywlekał,jeżeli przyszyjesz go na środku kaptura.
Ubieranie
--Aby nauczyć dziecko zakładania prawego buta na prawą nogę,dobrze jest nakleić kawałek kolorowej taśmy samoprzylepnej we wnętrzu bucika,wówczas z lewą nogą Twoja pociecha nie będzie miała problemów.
--Aby mieć mniej problemów z zakładaniem dziecku śliniaka,usuń dwie tasiemki i przyszyj w to miejsce kawałek gumy do majtek.Dziecko nauczy się wówczas samo zakładać sobie śliniak.
--Jeśli na odzieży dziecięcej pojawiają się plamy,których w żaden sposób nie udaje się usunąć,można uratować ubranko ,naszywając na nim wesołą aplikację.
Jak usunąć gumę do żucia z włosów
--Należy wetrzeć we włosy nieco tłustego kremu do twarzy,a potem należy przecierać pasma włosów suchym ręcznikiem.
--Inny sposób-można obłożyć gumę na włosach kostkami lodu i bardzo ostrożnie ją wykruszać.
Kąpiel niemowlaka
--Kąpiel wody podczas kapieli dziecka powinna mieć 35 stopni C.;gdy nie ma termometru zanurz do wody łokieć zgiętej ręki-jeśli woda nie parzy znaczy ,że jest w sam raz.
--I jeszcze jedno-na dnie wanienki nie zapomnij położyć podczas kąpieli czystej pieluszki.
Kąpiel w wannie starszych dzieci
--Gdy większe dzieci domagają się ,by same mogły nalewać sobie wodę do wanny,możesz się na to zgodzić pod warunkiem,że naleją jej tylko do dozwolonego poziomu.Ten poziom oznacz w wannie za pomocą obrazka samoprzylepnego.
--Gdy dziecko chce wyjść z wanny po kąpieli ,można mu poprostu wyciągnąć korek z wanny.
   Nie znaczy ,że mamy całkowicie pozbawić je kontroli,róbmy to dyskretnie ,aby uczyły się samodzielności.
Skaleczenia
--Gdy musisz usunąć dziecku drzazgę z palca ,zanurz to miejsce na kilka minut w ciepłym oleju jadalnym lub gorących mydlinach.Możesz też na miejsce,w którym siedzi drzazga ,przykładać kostki lodu,co spowoduje znieczulenie i ułatwi wyciągnięcie drzazgi.
--Żeby zaoszczędzić dziecku bólu przy zdejmowaniu przylepca z ciała,nasącz zwitek watki oliwką dziecięcą i wetrzyj ją w plaster,a wówczas zejdzie łatwo i bezboleśnie.
Bezpieczeństwo dziecka
--Małe dzieci często nie zauważją szyby np.w drzwiach balkonowych,aby na nią nie wpadły i nie pokaleczyły się naklej na szybie na wysokości oczu dziecka ,obrazek lub kolorową taśmę.
--Jeśli macie w domu pianino,istnieje niebezpieczeństwo przytrzaśnięcia sobie palców przez małe dzici.Aby temu zapobiec,naklej po obu stronach klawitury dwa dwa kawałki korka do butelki.
--Aby zapobiec wyjściu malucha z domu,zawieś na drzwiach niewielki dzwonek,jego dżwięk będzie sygnałem ,że dziecko otworzyło drzwi wyjściowe.
Uwaga-Nie trzymaj w domu roślin o trujących liściach,kwiatach czy owocach.Dla rocznego dziecka nawet jeden zjedzony  listek np. diffenbachii może okazać się mocno trujący a nawet śmiertelny.

Tadek niejadek
--Nie napełniaj nigdy dziecku talerza po brzegi,nawet gdy o to prosi;oczy często chcą więcej niż może żolądek.Lepiej nałożyć mu drugą porcję.
--Dziecko powinno cieszyć się jedzeniem ,a nie tarktować go jak znienawidzony przymus.
--Jeżeli dziecko nie chce jeść w normalnych porach,należy pilnować aby nie dojadało między posiłkami-słodyczy,jogurtów,chrupek i nawet owoców.Jeśli tak jest musimy to zmienić ,ale dziecko nie powinno odczuwać tego jako kary.Należy mu zaproponować ,by ulubiony jogurt czy owoce zjadło po którymś z posiłków.
--Podczas karmienia dziecka łyżeczką daj mu do rączki drugą łyżeczkę do zabawy,już wkrótce dziecko przez naśladowanie ,będzie chciało jeść samo.
--Do pierwszych prób samodzielnego jedzenia najlepsze jest puree ziemniaczane,które dobrze trzyma się na łyżeczce.844 sposoby na domowe porady
 

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #108 dnia: 09 Sty, 2009, 21:32:46 »
Domowa apteczka

Cytryna złagodzi duszności: Sok ze świeżo wyciśniętej cytryny jest doskonałym lekiem na astmę,a także inne choroby dróg oddechowych.Dzięki bioaktywnym substancjom,kwasom i witaminom pomaga organizmowi pozbyć się toksycznych związków i zmniejsza skurcz oskrzeli.Należy pić dwie łyżki stołowe świeżo wyciśniętego soku przed każdym posiłkiem i wieczorem,przed snem.

Ocet zbija gorączkę:Ocet spirytusowy ma działanie przeciwgorączkowe.Jest więc doskonałą alternatywą dla klasycznych leków stosowanych przy gorączce.Aby zbić podwyższoną temperaturę ,trzeba natrzeć nim zgięcia pod kolanami i w stawach łokciowych.Dla złagodzenia intensywnego zapachu można też do nacierań używać roztworu octu z wodą w proporcji 1:1.Na kark i czoło warto natomiast położyć okłady z gazy nasączonej octem.Zmień,gdy tylko staną się ciepłe.

Kapusta likwiduje opuchliznę: To sprawdzony sposób na obrzęki np. stawów po kontuzji.Schłodzone w lodówce liście białej kapusty rozbić tłuczkiem do mięsa.Przyłożyć na chore miejsce,przykryć folią i przymocować lużno bandażem elastycznym.Wymienić ,gdy tylko zwiędną .Kapusta normalizuje temperaturę ciała-niezaleznie od tego,czy jest ona wysoka ,czy zbyt niska-ma także zdolność ''wykrywania''w organizmie substancji wywołujących stan zapalny.

Oliwa leczy gardło; Sposobem na suchy ,męczący kaszel jest oliwa z oliwek.Wystarczy jedna łyżka 3 razy dziennie,aby przynieść ulgę zdartemu gardłu.Oliwa spływając ,wyściela jego wnętrze i łagodzi uporczywe drapanie.Kuracja jest uzupełnieniem lekarstw.

Sól -ulga mięśni:Okłady z soli kuchennej łagodzą bóle mięśniowe.250g soli [jak najgrubszej]rozgrzać w emaliowanym rondlu-powinna być ciepła.Wsypać do lnianego woreczka i przyłożyć do bolącego miejsca.Kompres trzymać ,aż sól wystygnie.Bolące miejsce przykryć wełnianym szalem.Pobudzi to krążenie w mięśniach i przyspieszy usuwanie toksyn.

Masło przyda się na stłuczenia:Zamiast kostki lodu i zimnego okładu,do złagodzenia skutków uderzenia warto użyć odrobiny masła .Wystarczy posmarować nim bolące miejsce.Tłusta ,maślana warstwa sprawi,że w miejscu urazu nie powstanie ogromny guz,a siniak będzie mniejszy,Do tego celu nadaje się jednak masło naturalne.

Mąka ziemniaczana:Na rozstrój żoładka ,zaburzenia trawienia i dolegliwości związane z nadkwasotą [np.zgagę]doskonałym sposobem jest mąka ziemniaczana.Czubatą łyżkę mąki należy popić odrobiną wody o temperaturze pokojowej.Przy silnych dolegliwościach stosować trzy razy dziennie.Można także przygotować kojącą zawiesinę;wystarczy rozprowadzić mąkę w niewielkiej ilości przegotowanej letniej wody.

Figi pomogą oskrzelom: Przy chorobach górnych dróg oddechowych niezastąpione są figi.Pełne potasu i magnezu,utrudniają inwazję chorobotwórczych bakterii.Ułatwiają też usuwanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny;3-4 suszone figi należy umyć w ciepłej wodzie.Namoczyć przez noc w przegotowanej wodzie i rano zjeść.Kurację figową stosować przez tydzień.

Kawa tamuje krwawienie:Mielona kawa powstrzymuje krwawienie w przypadkach drobnych skaleczeń.Metodę tę powszechnie stosuje się w krajach arabskich.Ranę wystarczy posypać odrobiną kawy.Zawarta w niej kofeina zasklepia naczynia krwionośne,ma też silne działanie przecwbólowe.

Kasza obroni przed wirusami:Kasza jaglana ma właściwości wysuszające i antywirusowe.Bywa pomocna przy zapaleniu oskrzeli [jako uzupełnienie leczenia]-kiedy w oskrzelach gromadzi się dużo śluzu.Filiżankę kaszy wsypać do 2,5 filiżanki wrzącej wody.Gotować pod przykryciem przez 20 min.Posolić.Należy jeść jeszcze ciepłą,zaraz po ugotowaniu,z dodatkiem łyzeczki masła.


Poradnik -Zdrowie

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #109 dnia: 11 Sty, 2009, 19:02:10 »
Z cyklu-Prawda czy fałsz?

 Kąpiel w gorącej lub zbyt zimnej wodzie jest niezdrowym nawykiem.Prawda-Woda przeznaczona do kapieli powinna być ciepła ,ale nie gorąca.Zbyt wysoka temperatura może zaszkodzić zwłaszcza osobom z zaburzeniami krążenia,chorym na cukrzycę,kobietom w ciąży.
Z kolei po dużym wysiłku fizycznym nie powinno się wchodzić pod zimny prysznic,ponieważ powoduje to tylko chwilową ulgę w związku z zahamowaniem procesów,które miały naturalnie ochłodzić ciało.


Zakładanie nogi na nogę jest niezdrowe.Prawda-Ten nawyk nie tylko sprawia,ze niejednokrotnie siedzimy nieprawidłowo,co przyczynia się do wad kręgosłupa,ale także powoduje ucisk naczyń krwionośnych i limfatycznych,a także zaleganie płynów .Jeśli więc chcesz likwidować puchnięcie stóp oraz zapobiegać żylakom,zrezygnuj z tej pozornie wygodnej pozyzycji [nie zawsze eleganckiej]

Moda na zdrowie

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #110 dnia: 14 Sty, 2009, 21:29:06 »
Odmrożenia

Pamiętajmy,że odmrożenia grożą nam nie tylko w czasie siarczystych mrozów;wystarczy ,że wieje silny wiatr a wilgotność powietrza jest duża.Odmrożenia w naszym klimacie nie zagrażają zdrowiu ale ślady jakie pozostawiają są nieładne.Uszy,nos ,dłonie są najczęściej narażone na działania atmosferyczne.Naczynia krwionośne rozszerzają się ,aby dostarczyć ciepło części ciała wystawionej na zimno,potem pod wpływem niskiej temperatury naczynia kurczą się ,zamykają ;skóra blednie,pojawia się szczypanie,mrowienie,drętwienie.Wtedy dochodzi do niedokrwienia komórek.Może wtedy dojść do przejściowego a w ciężkich przypadkach do trwałego uszkodzenia komórek.Nie można do tego dopuścić-dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę przed zimnem.
Odzież powinna być lużna ,aby nie tamowała krążenia krwi,buty ocieplane [stopy też nie powinny być ściśnięte],rękawiczki i czapka ,która powinna zakrywać uszy.O konieczności smarowania twarzy kremem już pisałam .Jeżeli poczujemy ,że ręce lub stopy nam drętwieją a uszu i nosa prawie nie czujemy ,wtedy musimy zadbać aby przywrócić odpowiednie krążenie.
Jak naszybciej-wejdż do ciepłego pomieszczenia i powoli się rozgrzej,uważaj aby nie narazić się na szok termiczny.

Zdejmij ubranie-poczekaj kilka minut,aż skóra ''odtaje''.Napij się gorącej herbaty -nie masuj zziębniętych części ciała.

Przygotuj kąpiel-Początkowo powinna być letnia woda [ok.25 stop.C],potem stopniowo dolewaj gorącą wodę [do 40 st,C]
W razie braku możliwości wykonania takiej kąpieli np. w schronisku ogrzewaj się od ciała drugiej osoby.

Ręcznik ogrzany- na kaloryferze można przykładać w przemarznięte miejsca [uszy ,policzki,nos]-pobudzisz krążenie.Gdy skóra zacznie Cię piec ,znaczy,że prawidlowe krążenie powróciło.Skóra jest jednak podrażniona ,wtedy posmaruj ją kojącą maścią ,wyciągiem z nagietka lub aloesu.Zabiegi takie przyspieszą regenerację skóry i zapobiegną powstaniu śladów po ewentualnym odmrożeniu.

Skontaktuj się z lekarzem- jeżeli wystąpiły : utrata czucia nieustępujące po ogrzaniu;pęcherze ,krwista  lub ropna wydzielina w miejscu uszkodzenia skóry;obrzęk i zaczerwienienie odmrożonej części ciała;gorączka ;bóle mięśni albo zawroty głowy.
[Najlepsza jest wizyta u dermatologa.]

Dział Zdrowie-Głos Wielkopolski

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #111 dnia: 18 Sty, 2009, 01:48:07 »
Prawa klienta

Gdy ochroniarz jest zbyt ciekawy-Gdy bramka przy wyjściu ze sklepu ''zadzwoni''ochroniarz nie ma prawa kontrolować torebki lub reklamówki ani żądać od klienta dowodu tożsamości .To tylko od dobrej woli klienta zależy,czy mu na to pozwolimy.Zaglądać do toreb może tylko i wyłącznie policjant -wezwany przez ochrooniarz lub klienta.

Dwa lata na każdą reklamację-Napis ''po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się''oznacza tylko jedno:że sklep nie przyjmuje zwrotów ,gdy klient rozmyśli się i zechce towar oddać.Musi jednak to zrobić ,kiedy towar ma wadę lub jest niezgodny z umową [np.kupiliśmy telewizor,sugerując się informacją z ulotki reklamowej,że będzie miał telegazetę ,a w domu okazało się ,że jej nie ma]Klient może złożyć reklamację w ciągu dwóch lat od daty zakupu.

Przeceniony towar też można reklamować -Zarówno towar przeceniony jak i z promocji ,można reklamować.Oczywiście,jeśli przy zakupie nie było informacji o usterkach.Gdy powód przeceny został jasno określony,to tej wady nie można reklamować.Inne wady ujawnione po zakupie -jak najbardziej.

Paragon z uwagą sprzedawcy-Tylko od dobrej woli sprzedawcy zależy ,czy nietrafiony prezent przyjmie od klienta z powrotem.Dlatego warto spróbować umówić się ze sprzedawcą ,że ewentualnie oddamy nieużywany towar po trzech dniach.We własnym interesie najlepiej poprosić ekspedienta ,aby informację o takiej umowie umieścił na paragonie.

Nie za każdy stłuczony słoik trzeba płacić-Za zniszczony produkt np.stłuczony słoik z przetworem ,sklep może zażądać od klienta zaplaty.Jedynym ratunkiem jest udowodnienie ,że to wina sklepu,bo np.produkty były żle ustawione na półce.

Jest sposób na kłopoty z kolorami-Jeśli w sklepowym oświetleniu w przymierzalni sukienka wygląda inaczej niż przy świetle dziennym ,to klient ma prawo do reklamacji.Zostaliśmy bowiem przez oświetlenie wprowadzeni w błąd i kupilismy nie to,co chcielismy.[sklep ponosi odowiedzialność]

Opakowanie nie jest nienaruszone-Jeśli na półce znajdują się zafoliowane albumy, płyty,filmy lub gry,lepiej nie otwierać ich samemu,tylko poprosić sprzedawcę o rozpakowanie egzemplarza.Sprzedawca ma obowiązek udostępnić kupującemu produkt do obejrzenia.Powinien mieć przygotowany egzemplarz pokazowy płyty,programu komputerowego lub kosmetyku.

U fryzjera i dentysty -Jak postąpić ,jeśli nie jesteśmy zadowoleni z usługi fryzjerskiej-Za usługę musimy zapłacić ,ale gdy wada jest łatwa do usunięcia [np. wystarczy nałożyć ponownie farbę ,kiedy kolor nie jest taki jaki sobie życzylismy] możemy domagać się bezpłatnej poprawki lub obniżenia ceny za usługę.Gdy wada jest niemożliwa do usunięcia [np.zniszczono nam włosy] można złożyć reklamację ,domagając się zwrotu całej kwoty.
Podobnie jest z reklamowaniem żle wykonanej usługi dentystycznej.Z tym,że tutaj na złożenie reklamacji mamy rok od dnia wykonania usługi.


Poradnik Zdrowie

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #112 dnia: 25 Sty, 2009, 16:02:21 »
Porady krawieckie

   Stępione nożyczki-Łatwo naostrzymy ,przecinając nimi kilka razy drobnoziarnisty papier ścierny.[tzw preszpan]

   Zamek błyskawiczny-Jeśli w zamku błyskawicznym odpadnie zawleczka,można ją awaryjnie zastąpić kółeczkiem do kluczy,przewlekając je przez otwór w suwaku.
-Gdy zamek zacina się przy otwieraniu ,należy przetrzeć ząbki świeczką lub suchym mydłem albo przejechać po nim ołówkiem.
-Gdy ząbki nadolnym końcu zamka w spódnicy lub w spodniach nie zamykają się ,zaszywamy po prostu zamek w tym miejscu ,trochę go przez to skracając.
-Gdy chcemy wszyć zamek wypruty z innej odzieży ,przetrzyjmy go przedtem rozpuszczonym krochmalem i przeprasujmy.Będzie jak nowy.
-Przed szyciem należy przymocować zamek taśmą klejącą do materiału.W czasie szycia prowadzić ścieg obok taśmy [nie przez tasmę].Po skończeniu wszywania nie będzie kłopotu z jej usunięciem.

   Sposób na guziki-Aby guzik z czterema dziurkami nie oberwał się zbyt szybko przyszywamy najpierw dwie dziurki ,kończymy węzełkiem i obcinamy nitkę,potem przyszywamy dwie kolejne dziurki.Dzięki temu guzik będzie trzymał się dłużej ,bo gdy jedna z nitek ulegnie zerwaniu ,druga będzie przytrzymywała guzik.
-Gdy przyszywamy guziki do płaszczy lub innych grubych materiałów,włóżmy między materiał a guzik ołówek i przyszywajmy luźno.Potem ołówek należy wyjąć ,nitki od guzika kilkakrotnie mocno okręcić i zrobić węzełek.
-Gdy masz trudności z odcięciem guzika,wsuń pod guzik grzebień i odetnij go żyletką.
-Zapasowe guziki najlepiej przechowywać przyczepione do kawałka materiału,z którego wykonana jest dana sztuka odzieży lub nawlec na grubą nitkę i związać ;w ten sposób wiemy również ,ile ich jest.
-Guziki do płaszcy,szczególnie dziecięcych ,należy przyszywać podklejając od wewnatrz inny guzik.

   Przechowywanie igieł-Po prostu -w skrzyneczce z przyborami do szycia powinien znależć się także mały magnes.Ułatwi on również odnajdowanie igieł i szpilek ,które spadły w czasie szycia na podłogę.Igły najlepiej przechowywać nadziane na kawałku materiału.

   Igła do szycia na maszynie-Łatwo będzie przechodzić nawet przez gruby materiał,jeżeli lekko ją namydlisz.

   Sposób na gumkę -Aby sprawnie i szybko wciagnąć gumkę do majtek,nową przyczepiamy do końca starej gumy.Wyciągamy teraz starą gumę za drugi koniec ,wciągając jednocześnie nową.

   Ratujmy swetry-Gdy ulubiony sweter na łokciach robi się cienki,przeszyjmy od spodu łatkę wyciętą ze znoszonych rajstop.Taka łatka będzie z zewnątrz niewidoczna,a znacznie przedłuży życie naszego swetra.
-Wyciągnięte np.wskutek zaczepienia ,oczko swetra chwytamy od lewej strony szydełkiem,przeciągamy na lewą stronę ;jeśli nitka jest dość długa ,zawiązujemy supełek.[nie ucinajmy jej]
-Swetry sfilcowane należy prać w letnim esencjonalnym wywarze z fasoli [fasolę namoczyć na noc].Płukać w wodzie o tej samej temperaturze,dodając do ostatniego płukania glicerynę [1 łyżeczka na litr wody].Potem naciągnąć i rozłożyć sweter do wyschnięcia.

   Przedłużenie dżinsów-Po odwinięciu ,pozostają na nogawkach białe linie.Co robimy,aby znikły? Zamalowujemy je niebieskim flamastrem i prasujemy to miejsce przez ściereczkę,niezbyt gorącym żelazkiem.

    Zszywanie grubych tkanin-Miejsce zszywania należy przetrzeć twardym ,suchym mydłem ,wówczas igła łatwo przechodzi przez materiał.

    Szycie tkanin frote-Nie jest ,to łatwe,toteż by stopka nie zaplątała się w pętełki materiału ,kładziemy na wierzch kawałek pergaminu i szyjemy.Po skończeniu szycia z łatwością papier daje się usunąć.


844 sposoby na domowe problemy

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #113 dnia: 28 Sty, 2009, 01:23:29 »
Miód w kuchni

-Właściwości miodu-Miód jest smaczny ,a poza tym ma właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne.
Ze względu na rodzaj nektaru rozróżniamy następujące odmiany miodu:lipowy,akacjowy,rzepakowy ,gryczany .Każdy miód ulega krystalizacji-szybciej ,gdy w jego skład wchodzi glukoza,wolniej gdy zawiera więcej fruktozy i ciał koloidalnych.Upłynnia się go przez podgrzanie w temperaturze ok 55 stopni C w wodnej kąpieli ,aby nie zniszczyć enzymów.

Pamiętaj miód cukrzy się ,gdy stoi w ciepłym miejscu.

Miód niedojrzały lub zafałszowany nie ma enzymów,traci na wartości ,a poza tym brak mu ważnego składnika bakteriobójczego-inhibiny,pochodzącej z organizmu pszczoły.

Jak rozpoznać miód sfałszowany
- Gotujemy odrobinę miodu z wodą przez pięć minut i do ostudzonej mieszaniny dodajemy kroplę jodyny-miód prawdziwy nie zmieni barwy,a sfałszowany ,np.skrobią czy mąką ,stanie się czarny lub niebieski.
- Miód spalony w tygiełku ,jeśli jest prawdziwy,nie zostawi prawie wcale popiołu.
- Kropla prawdziwego miodu powinna przylgnąć do gładkiej powierzchni i nie toczyć się.

Kolor miodu i jego przeznaczenie
-Miód jasny ma smak łagodny i pochodzi z nektarów kwiatów drzew i krzewów owocowych,a także roślin łąkowych.Ten miód najlepszy jest do bezpośredniego spożycia.
-Miód ciemny ma smak ostrzejszy ,jest to miód leśny,wrzosowy lub gryczany.Używa się go częściej do przerobu na miód pitny oraz wypieków i wyrobów cukierniczych.


Jeżeli gdzieś zobaczycie miód lawendowy [ w Polsce bardzo rzadki] -kupcie a napewno nie będziecie żałowali

844 sposoby na domowe problemy

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #114 dnia: 03 Lut, 2009, 00:53:12 »
Jaja

  Czy jajko jest świeże?-świeże jajka mają raczej matową i chropowatą skorupkę,natomiast stare jajka są często błyszczące i gładkie.
--Świeżość jajek można również sprawdzić ,wkładając je do zimnej osolonej wody [50 gramów soli na pół litra wody]-świeże jajka opadają na dno,a stare pływają.
--Po rozbiciu surowego jaja łatwo ustalisz jego świeżość ;białko świeżego jajka jest gęste i sztywno otacza żółtko,a w nieświeżym białko jest rzadkie i szybko się rozpływa.
--Gotowane jajko jest świeże,gdy żółtko znajduje się po środku;w nieświeżym żółtko będzie tuż przy skorupce.
--Jajka w skorupkach brązowych są mocniejsze niż w białych.

Kiedy myć jajka-Nie myjemy jajek wodą,jeżeli chcemy je przechowywać,gdyż woda niszczy warstwę ochronną,zabezpieczającą jajko przed powietrzem i zapachami.Natomiast przed spożyciem trzeba jajka bezwzględnie umyć.

Jak ochronić się przed salmonellą-Należy unikać spożywania  jajek surowych,chyba,że nabywamy je od zaufanego gospodarza.
--Kupując jaja na wsi lub na fermie,patrzymy jak mieszkają kury-te trzymane w małych ,ciemnych pomieszczeniach,podatne są na zakażenia salmonellą.
--W żadnym wypadku nie należy jeść na surowo jaj kaczych.Można je spożywać tylko po uprzednim gotowaniu przez  co najmniej 8 minut.[od chwili gotowania się wody]
--Musimy pamiętać ,aby drób grillowany był całkowicie dopieczony co także uchroni nas przed salmonellą.

Test na gotowane jajko-Aby stwierdzić ,które jajko jest gotowane,a które surowe,wprawiamy je w ruch wirowy wokół własnej osi na gładkiej powierzchni stołu-gotowane jajko wiruje szybko,natomiast surowe kołysze się i obraca wolniej.[ugotowane ma w środku stały środek,zaś surowe nie może obracać się łatwo i szybko,gdyż jego płynny środek przesuwa się wewnątrz skorupki .

Jajko nie pęknie podczas gotowania-Jaja przed gotowaniem ,zaraz po wyjęciu z lodówki należy ogrzać w strumieniu ciepłej wody.
--Gotując jaja na twardo wsyp do wody trochę soli,a łatwiej będzie się je obierać ze skorupki.
--Aby jajko nie pękło w czasie gotowania ,należy szerszy koniec jajka nakłuć szpilką.
--Gdy jednak zdarzy się ,że jajko pęknie ,trzeba dodać do wody trochę octu,wówczas zapobiegnie się wyciekaniu białka.

Jak dodawać żółtko do zupy- Nie należy bezpośrednio wlewać żółtka do zupy,bo się zetnie.Trzeba rozetrzeć żółtko w kubku,dodać trochę gorącej zupy,wymieszać ,zdjąć garnek z zupą z plomienia i włać do niego zawartość kubka ,ciągle mieszając.

Sztywna piana-Piana z białek nie ubije się jesli dostanie się choć trochę żółtka.Dlatego należy je usunąć za pomocą czystej chusteczki higienicznej.
--Piana z białek szybciej da się ubić ,jeśli na początku dodasz do niej kilka kropel soku z cytryny,również szczypta soli dodana do białek przyspiesza ubijanie się piany.

Bezy-Aby otrzymać duże lekkie i kruche bezy,należy wsypać trochę proszku do pieczenia,wymieszać,dodać cukier i ubić na sztywno.

Omlety-Omlety i pierogi będą pulchne,jeżeli do ciasta doda się łyżkę oleju.


844 sposoby na domowe problemy  
« Ostatnia zmiana: 03 Lut, 2009, 00:56:44 wysłana przez gaga »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #115 dnia: 16 Lut, 2009, 21:56:35 »
Z cyklu Prawda czy fałsz:

   Osoby ,które mają osteoporozę lub niski poziom żelaza,powinny ograniczyć jedzenie szczawiu?  Prawda Roślina ta zawiera dużo kwasu szczawiowego,który wprawdzie nadaje potrawom np.zupie,świeży kwaskowaty ,ostry smak,ale utrudnia przyswajanie niektórych składników z pokarmu.W obecności tej substancji gorzej wchłaniają się żelazo i wapń.
Warto pamietać ,że szczaw uprawiany w ogrodach zawiera mniej kwasu niż szczaw dziko rosnący.


   Ryż ciemny jest zdrowszy od białego? Prawda Ciemny niełuskany ryż jest zdrowszy od białego,czyli łuskanego.Dlaczego? Ponieważ zawiera otręby,które stanowią dodatkowe źródła białka ,żelaza ,wapnia i witaminy B. Należy jednak pamiętać ,,że gotuje się dłużej niż ryż biały.Różni się też nieco w smaku,ma lekki orzechowy posmak.Możemy mieć wrażenie ,że biały jest nieco łagodniejszy i raczej słodkawy w porównaniu z niełuskanym.Trochę różni się też spoistość ryżu po ugotowaniu.


    Czy to prawda ,że kobiety w ciąży mogą jeść tatar? Fałsz Ze względu na zagrożenie toksoplazmozą powinny unikać jedzenia surowego mięsa.Niewskazane jest również ,by miały z nim jakikolwiek kontakt np. nie powinny go kroić,przygotowywać potraw,przy których przyrządzaniu taki kontakt jest potrzebny. Mogą natomiast jeść........sushi,choć to surowa ryba! W tym przypadku nie grozi toksoplazmoza!


 Moda na zdrowie

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #116 dnia: 20 Lut, 2009, 23:13:52 »
Czy wiesz ,że :

Sok z marchwi i szpinaku zalecany jest dla meteopatów.-Dwie duże marchewki należy przepuścić przez sokowirówkę ,osobno [można ręcznie] wycisnąć sok z garści świeżego szpinaku.Następnie oba wymieszać .Warzywny sok nalezy pić świeży,bo taki ma odpowiednie właściwości.Najlepiej dwa razy dziennie po pół szklanki.Sok nie tylko uśmierzy ból ,ale również wzmocni organizm.


Magnez uwolni od migreny- Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków ,który usprawnia organizm.Wspomaga pracę mózgu,serca i mięśni.Działa przeciwstresowo,poprawia nastrój i dodaje sił.Jego niedobór może wywoływać migrenowe bóle głowy.Dawka dzienna to 250mg magnezu.Zmniejsza on o 42% występowanie bólu głowy.


Kawa z cytryną nie tylko na kaca-Na dolegliwości ''dzień po'',bóle w tyle głowy oraz w okolicach potylicy,doskonale pomaga kawa z....cytryną.Połączenie jest skuteczne.Zawarta w kawie kofeina podniesie ciśnienie,witaminaC z soku cytryny przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #117 dnia: 27 Lut, 2009, 15:21:16 »
Pięć zasad jak zadbać o zdrowe serce:

   Jedz śliwki i włoskie orzechy-Dobrze wpływają na układ krążenia,zawierają magnez,który pobudza serce do skurczów.Natomiast orzechy zawierają witaminę B,która chroni przed nadmiarem ''złego''cholesterolu [LDL].

   Nie lekceważ grypy-Nie należy bagatelizować grypy oraz przeziębienia lub kataru! Nawet lekka ,ale niedoleczona infekcja ,może mieć poważne konsekwencje np.można zachorować na zapalenie mięśnia sercowego.

   Uwaga na leki przeciwbólowe-Tabletki zawierające ibuprofen lub paracetmol,mogą powodować poważne zaburzenia pracy serca między innymi -niewydolność krążenia.Podobno Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem przyjmowania leków przeciwbólowych,ich nadużywanie zwiększa o 30 % ryzyko zachorowań na serce.

   Nie przesadzaj ze sportem-Im wolniej bije serce,tym większa szansa na długie życie.Potwierdzają to badania przeprowadzone w 33 krajach .Najlepiej trzymać się zasady 3x30x130 tzn.trzy razy w tygodniu ćwiczyć przez 30 minut na tyle intensywnie ,by tętno wynosiło 130 uderzeń na minutę. Częstszy wysiłek może być niebezpieczny.

   Dbaj o zęby-Zaniedbane mogą być przyczyną wielu chorób ogólnoustrojowych ,które mogą też doprowadzić do chorób nerek,wątroby,płuc.Próchnica powoduje przedostanie się bakterii do krwioobiegu i uszkadzają ściany naczyń krwionośnych.


Poradnik Uroda i Zdrowie

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #118 dnia: 19 Mar, 2009, 15:47:39 »
Uwaga na wiosenne zmęczenie

   Przeczytałam artykuł na ten temat i stwierdziłam,że warto o tym wspomnieć. Bardzo często [ja również] brak sił witalnych spędzamy na perzesilenie wiosenne.Jednak pod naszym osłabieniem może kryć się przewlekłe schorzenie tzw syndrom chronicznego zmęczenia.Internistka M.Kostrzyńska jest zdania ,że taki stan nalezy leczyć.
UwagaJak rozpoznać CSF[z ang.Chronic Fatigue Syndrome] ? 5-9 wymienionych poniżej dolegliwości może oznaczać ,że jest to właśnie syndrom przewlekłego zmęczenia.Konieczna jest wizyta u lekarza

  Narastające-zmęczenie utrzymuje się przez co najmniej 6 miesięcy.

  Wykluczono-inne choroby [np.depresję,cukrzycę,anemię,niskie ciśnienie.niedoczynność tarczycy,astmę]

  Podwyższona -temperatura lub dreszcze utrzymujące się przez wiele tygodni.

  Przewlekłe -stany zapalne gardła.

  Bóle-węzłów chłonnych szyi,pach,mięśni i stawów.

  Osłabienie-odporności.

  Częste-bóle głowy.

  Dolegliwości-neurologiczne [m.in..apatia,drazliwość ,zaburzenia koncentracji,pamięci czy świadomości]

  Zaburzenia-snu.

Specjaliści nie są zgodni co wywołuje CFS wg.jednych odpowiedzialne za niego są wirusy,inni twierdzą ,że to wynik osłabienia układu odpornościowego.Zdarza się,że lekarze bagatelizują skargi ,albo mylą CFS z depresją- symptomy obu chorób są do siebie podobne.Różni je tylko stosunek do przyjemności .Cierpiący na depresję przestaje odczuwać jakąkolwiek radość,chory na CFS jest w stanie cieszyć się ,ale brakuje mu energii.Taki stan może trwać wiele tygodni ,albo i dłużej


Poradnik Zdrowie i Psychologia - J.Bogiel-Jażdżyk

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady babskie
« Odpowiedź #119 dnia: 27 Mar, 2009, 16:31:24 »
Nowalijki mogą być szkodliwe-nie warto rzucać się na nie bez umiaru.

Młode ziemniaki ,bez skórki- Pierwsze wiosenne ziemniaki tradycyjnie gotujemy po lekkim oskrobaniu skórki,niestety powinniśmy ją obierać-najwięcej trujących substancji znajduje się pod skórką.

Rzodkiewki i kalafiory -Chłoną najwięcej szkodliwych substancji chemicznych [azotanów].Należy przedewszystkim unikać tych importowanych .W transporcie są one dodatkowo konserwowane chemicznie.Rzodkiewki im są mniejszy tym są bardziej zdrowsze.W lodówce przechowywać 2-3 dni,bez liści,zanurzone w miseczce z wodą.Dzięki temu zachowują chrupkość.

Koperek i natka pietruszki-Należy dokładnie wypłukać pod wodą.Uwaga -należy zrywać tylko same listki i piórka
koperku,grube łodyżki należy odrzucić ,zawierają duże ilości azotanów i środków ochrony roślin.

Marchewka-Zawsze należy ją oskrobać i odciąć górny koniec.Marchew coprawda chłonie mniej chemii,ale nawet drobnej nie powinno się gotować w całości -tylko pokrojoną.Dzięki temu toksyczne związki łatwiej przejdą do wody,którą wylewamy.Lepiej zrezygnować z wyciskania soku z młodej marchewki..

Sałata
Najlepsza sałata to ta ,która ma liście mocno skupione wokół głąba.Zewnętrzne listki powinny być ciemnozielone ,środkowe -jasne,a te najbliżej wnętrza -lekko cytrynowe.Przygotowując sałatę ,trzeba wyrzucać dolne liście i grube nerwy liściowe.Absolutnie nie wolno trzymać jej w folii-obecne w niej azotany szybciej przekształcają się w szkodliwe azotany.Sałatę przechowywać w lodówce maksymalnie dwa dni.

Poradnik Zdrowie