Autor Wątek: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna  (Przeczytany 112953 razy)

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #75 dnia: 02 Kwi, 2011, 16:27:59 »
juta 181
Wczesniej czy później,niemal każdy człowiek doświadcza problemów związanych z tkankami miękkimi. W szerokim zrozumieniu, schorzeniatkanek miękkich określane są jako :zapalenie stawów, bóle krzyża,szyi ,lumbago,rwa, rozerwania ,naderwania mięśni, skręcenia,i zmiany przeciążeniowe.Każdy ból ma swoje źródło i zadaniem terapeuty jest wykrycie w badaniu.Jednak ograniczenie się  do palpacyjnego badania,miejsc wskazanych przez pacjenta jako bolesne,jest najmniej wiarygodnym sposobem oceny tkanek miękkich.Pacjenci zgłaszający się do lekarzy z ODWRACALNYMI CZYNNOŚCIOWYMI zaburzeniami narządu ruchu,traktowani są jako symulanci lub NIELECZALNI.Skoro zdjęcie RTG nie wykazuje zmian struktury ,pacjent nie może być chory. Otrzymuje wtedy środek PRZECIWBÓLOWY i odsyłany jest do domu , lub w najlepszym przypadku na rehabilitację.Trochę tych Lekarzy rozumiem, bo badanie zaburzenia czynności jest czsochłonne a w kolejce czeka jeszcze 20-30 obolałych pacjentów.W moim mieście czas oczekiwania na rehabilitację wynosi 4-5 miesięcy.W gabinetach rehab.(tych , które znam)badanie ograniczało się do wywiadu i oględzin pacjenta.
Wybór terapii nie był związany z rozpoznaniem a jedynie z dostępnością leczenia.Pacjent, powinien być kierowany na fizjoterapię ,jeżeli istnieje pewność  diagnostyczna co do tego,że jest właściwe postępowanie lecznicze, a fizjoterapeuta bęzie wiedział ,które tkanki ma leczyć.
Pytasz o pochodzenie bólu. Może on pochodzić z odcinka L kręgosłupa, stawów krzyżowo -biodrowych , biodrowych , przeciążonych więzadeł miednicy lub mięśni itd itp.Przyczynę bólu musi określić badający Cię terapeuta.Odnośnie stawianych pytań dotyczącychstanów emocjonalnych, jak równieżćwiczeń wykonywanych przez pacjenta samodzielnie , odsyłam do książki p.t.
"Codzienność bez bólu" autor dr.M. Rakowska- Muskat.Więcej o książce na str. Humanus Centrum Autoterapii.Już czytałem jest niezbędna  dla pacjentów z bólami krzyża . pozdr.

juta181

 • Gość
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #76 dnia: 02 Kwi, 2011, 17:21:26 »
Dziękuję za informacje.Książkę na pewno przeczytam. Pozdrawiam.
p.s. mogę prosić o namiary pana gabinetu,bo domyślam się ,że takowy istnieje.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #77 dnia: 05 Kwi, 2011, 16:26:55 »
juta181 -wczoraj zakupiłem książkę dr. A Rakowskiego i odpowiem Ci cytatem z tej książki .
"Naturalne zasoby do odzyskania a następnie utrzymania zdrowia przez każdego z nas ,są niewyczerpane.Na ogół nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności oraz potęgi i nie korzystamy z tego dobrodziejstwa.Prawdziwą sztuką jest je zauważyć i docenić.
Jedynie wtedy leczenie ma szanse zakończyć się sukcesem."
I drugi cytat z tejże książki -"Każdy pacjent nosi własnego lekarza w sobie.Ludzie przychodzą do nas i nie znają tej prawdy.
Uczynimy najlepiej,jeżeli lekarzowi ,który  mieszka w  pacjencie,damy sposobność wykonania swej pracy"
                                                                                                                         A.Schweitzer         
                                          pozdr.

cordelia

 • Gość
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #78 dnia: 17 Paź, 2011, 08:38:34 »
PRZEMYŚLENIA , wynotowane z literatury dotyczące powyższego tematu:
Jeśli cierpisz na wiele chorób,chory jest twój kręgosłup. człowiek jest na tyle młody  i zdrówna ile giętki jest jego kręgosłup
ból jestodpowiedzią na zaburzenia pojawiające się w całym organiźmie
NIEKTÓRE leki mogą barziej szkodzić niż sama choroba
lekarze zajmują się tylko częścią człowieka, a nie całym człowiekiem.

ott

 • Gość
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #79 dnia: 09 Lis, 2011, 10:49:55 »
Witam,
Ból biodra spowodował to iż właśnie się zarejestrowałem z nadzieją że znajdę jakąś pomoc.
Opis sytuacji
ok 5 tygodni temu ćwiczyłem sprinty po których rozbolało mnie biodro ( tak słabo), w kilka di po sprintach miałem długie wybieganie (po pierwszych 2 km ból ustąpił przez następne 10km było ok ale ostatnie 5 to dramat ból po zew. stronie biodra i utykanie.
Następne dni to koszmar siedząc w samochodzie ból przy unoszeniu nogi, przechodził w pozycji stojącej, ale utykanie powracało, dodatkowo musze dodać iz bolały mnie plecy ( mięsień na wysokości pierwszego żebra) oraz czasami wrażenia bolącej nerki.
Lekarz ortopeda wykluczył uszkodzenia przyczepów  zrobił USG będę robił jeszcze  RTG  biodra i kręgosłupa ( pełen zakres ruchów bez bólu)
Biodro czasami pobolewa mnie przy chodzeniu ale o bieganiu niema mowy ponieważ boli i utykam ( jedyny sposób aby nie bolało to wbijanie palcy w mięsień pośladkowy, wtedy wszystko mija, niestety długo tak nie mogę biegać)
W między czasie miałem jeszcze kilka masaży pleców ( prawa strona bardzo była napięta od odcinka piersiowego kręgosłupa do pośladka)
Jestem triathlonista i podczas pływania i jazdy na rowerze nie odczuwam żadnego bólu!
Dodatkowo co dzień ćwiczenia Mraszałka i nic.
Czekam na sugestie i podziwiam fachowość odpowiedzi na tym forum.
Paweł
« Ostatnia zmiana: 09 Lis, 2011, 10:50:25 wysłana przez noka »

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #80 dnia: 12 Lis, 2011, 14:37:43 »
Witaj ott.
Radzenie komuś na odległość w sprawach zdrowia, nie jest najlepszym pomysłem.Lekarz ,który jest na miejscu  i który będzie mógł
przeprowadzić badanie czynnościowe podrażnionych struktur jest rozsądniejszm "wyjściem" w Twojej sytuacji.Po wykonaniu zdjęć
 Rtg,możesz przysłać  ich opis ,lub ewentualną diagnozę lekarską. Pytasz o radę: ZAPRZESTAĆ NA JAKIŚ CZAS CZYNNOŚCI . KTÓRE POWODUJĄ BÓL. Jest to MOWA ORGANIZMU,KTÓRY INFORMUJE CIĘ, że w okolicy stawu  biodrowego doszło do przeciążeń i musisz dać
organizmowi szansę na regenerację. Nic rozsądniejszego  dzisiaj nie potrafię Ci doradzić.  Pozdr.

ott

 • Gość
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #81 dnia: 21 Lis, 2011, 18:21:40 »
Witam,
RTG biodra i kregosłupa jest ok ( tak stwierdził ortopeda) jedynie lekko wystaje mi kośc ( o ok 0,5cm więcej) w miejscu kretarza ( niewiem czy dobrze to napisałem. Zalecił dokładnie to co ty uprawiac sport ( rower i basen) przy którym niema bólu, a o bieganiu zapomniec do czasu ustapienia. Dziwne poniewaz sa dni kiuedy mnie nie boli ( tak naprawde ten ból nie jest taki wielki ale biegac nie pozwala, może rozciąganie i jakieś ćwiczenia?
Pozdrawoiam

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #82 dnia: 27 Lis, 2011, 11:57:35 »
Witaj ott
Lekarz,miał całkowitą rację, radząc Ci zaprzestanie na jakiś czas biegania.Teraz chcę Ci w dyżym uproszczeniu napisać o przyczynach bólu  tej okolicy z, z którymi się spotkałem u ludzi intensywnie uprawiającymi sport.
KALETKI MAZIOWE- przeznaczeniem ich jest redukcja tarcia i ochrona delikatnych struktur przed naciskiem.Dzięki mazi stawowej ,którą zawieraja,mogą byc uważane za struktóry pomocnicze,ułatwiające ruch poślizgowy w różnych układach mięśniowych. Z praktycznego punktu widzenia kaletki dzieli się na powierzchowne , głębokie i podskórne.Kaletki maziowe podobnie jak pochewki ścięgniste ibłony maziowe ulegają  ostrym i przewlekłym urazom,ostrym i przewlekłym stanom zapalnym.Niekiedy, z powodu wylewów  krwawych,uszkodzona kaletka może miec,twarą, guzowata konsystęcję...Badania RTG wykazują niekiedy WYROŚL KOSTNĄ oraz zwapnienie w obębie samej kaletki. Sytuacja jest trudniejsza w przybadku zajęcia kaletek głebokich.Zapalenie kaletek może mieć również podłoże bakteryjne. W Twoim przypadku Może to dotyczyć kaletkiKRĘTARZOWEJ ,zapalenia kaletki kulszowej mięśnia pośladkowego wielkiego jak również kaletki biodrowo łonowej. Jeżeli jesteś dociekliwy, wiecej informacji znajdziesz w INTERNECIE.
Ja tylko zasugerowałem Ci problem.Jerzeli lekarz nie stwiedzi żadnych zmian organicznych, wtedy trzeba skontaktować się z terapeutą manualnym, leczącym ODWRACALNE ZABURZENIA UKŁADU RUCHU. POZDR.

Offline lukasz

 • Nowy
 • Wiadomości: 5
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #83 dnia: 08 Gru, 2011, 00:42:36 »
Witam cymbalisto widzę ze pomogłeś już wielu osobom więc proszę Cię o pomoc lub jakąś radę.
Od ponad 2 lat mam problem z lewa nogą a konkretnie boli mnie kawałek pośladka następnie ból idzie po zewnętrznej stronie od biodra do kolana( jakiś czas temu nawet miałem potworne pieczenie i zaburzenie czucia właśnie przy samym kolanie). Ból pojawił się nagle nie miałem żadnego urazu i żyję z tym bólem do dzisiaj. Ból jest nie do zniesienia przez te 2 lata nie miałem dnia żebym nie czuł bólu codziennie jestem więc na środkach przeciwbólowych (zastrzyki i tabletki) Byłem u wielu "znakomitych" lekarzy i nikt nie umie mi pomóc. Jeden mnie nawet zoperował rok temu konkretnie odbarczanie korzenia na poziomie L2-L3, wstawienie implantu międzywyrostkowego ale operacja nie przyniosła żadnej poprawy a nawet inni lekarze stwierdzili jakiś czas temu że operacja w ogóle nie była potrzebna:] (powiedziało mi to kilku lekarzy) ponieważ w badaniach które mi robili nic nie stwierdzało iż tam jest przyczyna bólu miałem mnóstwo badań, 6 rezonansów magnetycznych kręgosłupa lędźwiowego, rezonans splotów lędźwiowo-krzyżowych,  zdjęcia rentgenowskie, tomografie itp Nie mam żadnych ograniczeń ruchowych gdy wezmę środki przeciwbólowe mogę funkcjonować normalnie biegać, ćwiczyć (normalnie funkcjonuję) ale gdy przestają działać ból wraca i tak w kółko.Ból budzi mnie w nocy, nie ma konkretnej pozycji która wywołuje ten ból pojawia się po prostu w każdych okolicznościach. Co może być przyczyną tego i jak ją wyeliminować. Proszę Ciebie cymbalisto i Was wszystkich o pomoc

dodam jeszcze ze mam bóle w okolicy lędźwiowej i zastanawiam się czy to jest związane z nogą skoro w badaniach wszystko jest ok. Proszę o pomoc lub jakąś radę. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 08 Gru, 2011, 06:27:36 wysłana przez the_mask »

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #84 dnia: 11 Gru, 2011, 17:06:13 »
do Lukasz-trochę rozważań czysto teoretycznych.
 Neuropatia nerwu skórnego uda jest zespołem usidlenia nerwu,najczęściej w okolicy kolca biodrowego przedniego górnego.
 Najczęstszą przyczyną usidlenia nerwu są intensywne ćwiczenia fizyczne.Dolegliwość może wywołać wykonywanie określonej pracy
 połączonej z opieraniem ciężarów o okolicę kolca biodrowego przedniego górnego...Pacjent skarży się na piekące bóle, obejmujące
 zewnętrzną powierzchnię uda nasilające się po dłuższym chodzeniu lub staniu.Jeżeli źródłem choroby jest stenoza kanału kręgowego, występuje tz. chromanie przestankowe,ból przy schodzeniu w dól, zmiany w obrazie rtg kręgosłupa.
Zespół trzaskającego biodra-istotą  choroby jest bolesne przesuwanie się pasma biodrowo-piszczelowego nad krętarzem większym kości udowej .Przesuwająca się składowa powyższego pasma ulega podrażnieni i przerostowi.Dochodzi do przeskakiwania zgrubiałego przyczepu przedniej części  mm.pośladkoweg średniego łączącego sie z pasmem biodrowo -piszczelowym, jednocześnie dochodzi do podrażnienia i przerostu kaletki krętarzowej. Objawem w/w choroby jest ból przy chodzeniu ponieważ następuje drażnienie a następnie zapalenie zmienionej kaletki krętarzowej. O dalszym sposobie leczenia decyzję musi podjąć leczący specjalista.Zasygnalizowałem  Ci  tylko problem, jeżeli jesteś dociekliwy szczególy dotyczące w/w chorób znajdziesz w internecie.
 Poźniej napiszę Ci jak do tego problemu podchodzi TERAPIA MANUALNA.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #85 dnia: 11 Gru, 2011, 18:26:58 »
Do lukasz-teraz trochę inaczej na temat Twojego problemu z bólem.
Zespół czynnościowego przejścia Th12 -L1 -najczęstszym objawem powyższego zespołujest ból odcinka lędźwiowego, lędźwiowo-krzyżowego i pośladków.Mogą w nim pojawić się strefy komórkowo- bólowe z unerwienia brzusznego i grzbietowego, w odpowiednich dla danych segmentów dermatomach.Chorzy uskarżają się na pozorne bóle w rejonie stawu biodrowegoi rozciągają się one JAK
LAMPAS  od rejonu nadkrętarzowego i biegną po bocznej powierzchni uda ośiągając kolano. Nierzadko ból odczuwany jest w rejonie pachwiny i spojenia łonowegoi mięsni przywodzicieli uda. Mogą też pojawić sie bóle podbrzusza.
Jeżeli mam Ci coś poradzic, to proponuję poszukać dobrego Terapeutę Manualnego,który potrafi rozwiązć Twoje problemy zdrowotne.
Człowiek , który Cię zbada przeprowadzi wywiad , inaczej i dogłębnieiej popatrzy na Twój problem. Nie wiem z jakiego rejonu pochodzisz, ale w razie potrzeby służę adresem wiarygodnej placówki .Pozdr.

P.s. na dłuższe wywody dotyczące w/w problemu po prostu nie mam czasu.

Offline lukasz

 • Nowy
 • Wiadomości: 5
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #86 dnia: 12 Gru, 2011, 23:21:55 »
bardzo dziekuje za odpowiedz cymbalisto. malo jest ludzi takich jak Ty ktorzy pomagaja bezinteresownie innym. prosze o podanie adresu tej placowki i do kogo sie zglosic. jestem z wojewodztwa warminsko-mazurskiego ale czesto bywam na drugim koncu polski wiec nie bedzie duzym problemem jechac tam.  ostatnio bylem u ortopedy i zdjagnozowal mi ze mam przykurcz miesnia i odeslal na rehabilitacje. jutro jade odrazu na wizyte i zaczynam rehabilitacje z fizjoterapeuta sam tylko nie wiem czy to kolejna diagnoza czy moze wkoncu ktos mi pomoze z tym problem poniewaz bol jest okropny i ciezki do opisania pojawia sie przy wszystkich czynnosciach nawet budzi w nocy. jeszcze raz dzieki za odpowiedz

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #87 dnia: 13 Gru, 2011, 08:35:44 »
Do  Lukasz- nazwa tej placówki to Centrum Terapii Manualnej dr. A. Rakowski. Wrzuć to hasło na internet a dowiesz się wszystkiego.
Co się zaś tyczy rozciągania mięśni, to najlepiej jak je będziesz wykonywał sam w domu. Pacjent musi wykonać 80% pracy sam.
W Centrum pokażą Ci co  i jak masz robić w domu (autoterapia).Jeżeli po wizycie w centrum ,będziesz chciał się podzielić opinią na forum  będzie mi bardzo miło. Pozdr.

Offline lukasz

 • Nowy
 • Wiadomości: 5
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #88 dnia: 13 Gru, 2011, 18:58:59 »
Witam cymbalisto. Dzis bylem pierwszy dzien na rehabilitacji. Fizjoterapeutka pokazala mi jakie cwiczenia mam robic w domu przez pare tygodni (kontrol u niej ze 2 razy w tygodniu) i zobaczymy. mam nadzieje ze diagnoza jaka postawil lekarz (przykurcz miesnia) jest wkoncu trafna. jezeli to nic nie pomoze napewno udam sie do tego centrum a wtedy dam Ci znac na forum co i jak.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #89 dnia: 14 Gru, 2011, 09:01:24 »
Do  lukasz. Czy możesz mi napisać, którego mięśnia przykurcz stwierdził lekarz.Pytanie drugie- jaką metodą masz rozciągać ten mięsień. Odpowiedzi  Twoje pomogą mi wzbogacić  swoją wiedzę terapeutyczną. Pozdr.