juta 181
Wczesniej czy później,niemal każdy człowiek doświadcza problemów związanych z tkankami miękkimi. W szerokim zrozumieniu, schorzeniatkanek miękkich określane są jako :zapalenie stawów, bóle krzyża,szyi ,lumbago,rwa, rozerwania ,naderwania mięśni, skręcenia,i zmiany przeciążeniowe.Każdy ból ma swoje źródło i zadaniem terapeuty jest wykrycie w badaniu.Jednak ograniczenie się do palpacyjnego badania,miejsc wskazanych przez pacjenta jako bolesne,jest najmniej wiarygodnym sposobem oceny tkanek miękkich.Pacjenci zgłaszający się do lekarzy z ODWRACALNYMI CZYNNOŚCIOWYMI zaburzeniami narządu ruchu,traktowani są jako symulanci lub NIELECZALNI.Skoro zdjęcie RTG nie wykazuje zmian struktury ,pacjent nie może być chory. Otrzymuje wtedy środek PRZECIWBÓLOWY i odsyłany jest do domu , lub w najlepszym przypadku na rehabilitację.Trochę tych Lekarzy rozumiem, bo badanie zaburzenia czynności jest czsochłonne a w kolejce czeka jeszcze 20-30 obolałych pacjentów.W moim mieście czas oczekiwania na rehabilitację wynosi 4-5 miesięcy.W gabinetach rehab.(tych , które znam)badanie ograniczało się do wywiadu i oględzin pacjenta.
Wybór terapii nie był związany z rozpoznaniem a jedynie z dostępnością leczenia.Pacjent, powinien być kierowany na fizjoterapię ,jeżeli istnieje pewność diagnostyczna co do tego,że jest właściwe postępowanie lecznicze, a fizjoterapeuta bęzie wiedział ,które tkanki ma leczyć.
Pytasz o pochodzenie bólu. Może on pochodzić z odcinka L kręgosłupa, stawów krzyżowo -biodrowych , biodrowych , przeciążonych więzadeł miednicy lub mięśni itd itp.Przyczynę bólu musi określić badający Cię terapeuta.Odnośnie stawianych pytań dotyczącychstanów emocjonalnych, jak równieżćwiczeń wykonywanych przez pacjenta samodzielnie , odsyłam do książki p.t.
"Codzienność bez bólu" autor dr.M. Rakowska- Muskat.Więcej o książce na str. Humanus Centrum Autoterapii.Już czytałem jest niezbędna dla pacjentów z bólami krzyża . pozdr.