Autor Wątek: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna  (Przeczytany 112948 razy)

cordelia

 • Gość
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #45 dnia: 08 Maj, 2010, 21:29:22 »
test długosci M.quadratus lumborum :stojąc w lekkim rozkroku w skłonie do boku osiągnąć palcami ręki szparę kolana po drugiej stronie.  rozciąganie mięśnia metodą poizometrycznej relaksacji mięsni z wykorzystaniem siły grawitacji:pacjent staje w szerokim rozkroku.wykonuje zgięcie boczne tułowia do bariery ruchu,kieruje wzrok do góry i powoli nabiera powietrza.w tym momencie następuje wzrost napięcia m.czworobocznegoi następuje lekki wyprost tułowia.następnie pacjent kieruje wzrok do dołu,wykonuje wolny wydech,co powoduje że mięśnie  ulegają rozluźnieniu i zakres zgięcia  bocznego ulega zwiększeniu.metoda ta jest bardzo skuteczna pod warunkiem ,że w czasie osiągania bariery ruchu pacjent był max.rozluźniony.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #46 dnia: 10 Maj, 2010, 18:18:43 »
gmao -dziś coś na temat PUNKTÓW SPUSTOWYCH (w wielkim uproszczeniu i skrócie).
Bardzo charakterystycznym objawem zaburzeń(dysfunkcji) tkanki miękkiej jest obecność mięśniowo - powięziowych punktów spustowych(Trigger Points,Tr Ps,i punktów maksymalnej bolesności.)Travell i Simons zdefiniowali to następująco:" punkt nadwrażliwy,zlokalizowany zazwyczaj w paśmie mm. szkieletowego o zwiększonym napięciu lubw obrębie powęzi mięśniowej ,bolesny przy ucisku i bywający przyczyną charakterystycznego bólu promieniującego i tkliwości uciskowej.
TrPs występuje w obrębie napiętego pasma mięśniowego.Punkty spustowe występują nie tylko w obrębie tkanki mięśniowo - powięziowej lecz również w obrębie okostnej w torebkach stawowych oraz przyczepach mięśni.Z drugiej jednak stony w samych mięśniach można znaleźć miejsca bardzo bolesne,w których nie stwierdza się napiętych pasm tkankowych np. w fibromialgii.
Pomimo,że w obszarach tych  nie ma zjawiska skurczowego napięcia tkanek  to podobnie jak Tr Ps mogą powodować promieniowanie  bólu.
Przykładowe punkty spustowe:powierzchnia boczna spojenia łonowego -objawy :zablokowanie stawu krzyżowo -biodrowego,wzrost napięcia i ból mm.przywodzicieli uda.
Punkty spustowe na górnej krawędzi spojenia łonowego -objawy :wzrost napięcia  i ból mm.prostego brzucha.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #47 dnia: 25 Maj, 2010, 16:57:47 »
c.d.- Punkty spustowe stają się aktywne, wskutek przeciążenia struktur mięśniowych jek również POD WPŁYWEM STRESU.
Punkty spustowe tworzą pola punktów spustowych lecz w miejscu występowania nie prowokują bólu czynnego.Wskutek ich aktywniści ból pojawia się daleko od nich,najczęściej w mięśniach i ich przyczepach. Punkty te SŁABO reagują na mobilizacje uciskowe i rozciąganie.Skuteczną metodą na PS jest igłoterapia (nie mylić z akupunkturą),stosowana przez TERAPEUTÓW MANUALNYCH.Punkty spustowe stosunkowo często występują w strukturach łączno tkankowych takich jak:więzadło krzyżowo-guzowe,więzadło krzyżowo -biodrowe,więzadło biodrowo-lędźwiowe ,wiezadła międzykolcowe i nadkolcowe.Dolegliwości spowodowane przeciążeniem więzadeł opisałem na tej stronie w odp. z 14 maja 2009r.Często równocześnie z aktywnymi PS u
pacjentów stwierdza się niedobory witamin:B1, B6 ,B12,C, D oraz niedobory żelaza,magnezu i cynku.
Niedobór wit.B12 powoduje m.inn.zwyrodnienie rdzenia kręgowego,oraz neuropatię obwodowa ,która powiązana jest z rozlanymi
bólami mięśniowymi.90% pacjentów z przewlekłym bólem mięsniowo -szkieletowym ma niedobory wit.D.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #48 dnia: 25 Maj, 2010, 17:52:15 »
PUNKTY MAX BOLESNE-leżą w obszarze bólu i tam należy ich szukać.Leżą tam gdzie pacjent skarży się na ból t.z.w przyczepach i brzuścach  mięśni.Są źródłami bólu miejscowego.Zmniejszenie ich aktywności i bólu następuje pod wpływem zabiegów ręcznych
(specyficzne zabiegi stosowane przez terapeutów manualnych) na jednostkach ruchowych kręgosłupa , z których dany mięsień otrzymuje unerwienie.Punkty max. bolesne dobrze reagują na mob. uciskowe na poizometryczną relaksację mięśni(metoda rozciągania mięśni).Wprzypadku ,kiedy aktywność punktu max. bolesnego utrzymuje się nadal,zastosowanie mob. uciskowej ,poizometrycznej   relaksacji mięśni czy innych metod fizykalnych nie przyniesie skutku ,lecz wręcz może  prowadzić do pogorszenia stanu chorego.
Widać więc różnice w postępowaniu terapeutycznym przy pracy z PUNKTAMI SPUSTOWYMI I PUNKTAMI MAX. BOLESNYMI.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #49 dnia: 03 Cze, 2010, 16:56:10 »
c.d.-BÓL MULTISEGMENTALNY pochodzi z uszkodzenia opony twardej.Charakterystyczne dla uszkodzenia opony twardej są również punkty wrażliwości uciskowej.Ból multisegmentalny w odcinku szyjnym może obejmować obszar głowy,obręczy barkowej i ramion do wysokości mięśnia naramiennego. W odcinkun piersiowym tworzy "gorset" na tułowiu,a w odcinku ledźwiowym ból rozchodzi się od linii łączącej pachy,w dół aż do kończyn dolnych (ale bez stóp).
BÓL ROZPRZESTRZENIAJĄCY SIĘ.- jest on oznaką toczącego się w danym obszarze ciała procesu rozrostowego, jakim  może być  np. nowotwór.Pacjent odczuwa ból na początku  w plecach,później w jednej kończynie dolnej ,później w drugiej kończynie,podczas gdy ból w plecach cały czas się pogarsza.Taki rodzaj bólu jest "dzwonkiem alarmowym", że należy pacjenta  szybko skierować na dalszą diagnostykę.

gmao

 • Gość
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #50 dnia: 09 Lip, 2010, 14:03:58 »
witam ponownie, chwile nie pisałem nic jak przebiega moje leczenie więc postaram się odpowiedzieć, moze komuś sie to przyda. okazuje się że nic nie miałem ponadrywane, to byly bzdury-i to powiedział doktor nauk medycznych :), te wszyskie zabiegi nie były potrzebne, chodzenie na fonoforezę, naświetlanie czy jakieś prądy okazało się zupełnie niepotrzebne, nic by to nie pomogło. okazało się dopiero po kilku miesiącach że w wyniku przesilenia (od zbyt częstego grania w piłkę), zablokowały mi się punkty spustowe na mięśniach, przywodziciele ud poblokowane, mięśnie pośladkowe, najciekawsze było to gdy specjalista od terapii manualnej uciskał mi mięsnie brzucha i to nie tu gdzie mnie bolało najbardziej czyli spojenie kości łonowej ale wyżej, troche niżej niż ostatnie żebra, bolało strasznie, łzy miałem w oczach ale pomagało, oprócz tego miałem poblokowane stawy biodrowo-krzyżowe, specjalista naciągał mi obie nogi by ścięgna znów miały jakąś ruchomość. dużo zapłaciłem za zabiegi ale już takiego bólu nie było. po dwóch tygodniach od zakończenia tych zabiegów czułem jeszcze lekki ból w przywodzicielach zwłaszcza przyczepy do kości spojenia. później byłem jeszcze u innego od terapii manualnej, tam okazało sie że lewy staw biodrowo-krzyżowy jest ciągle zablokowany, naprawił to innym sposobem i zlecił ćwiczenia na wzmocnienie odwodzicieli by tym samym zlikwidować ból w przywodzicielach. jest to ściskanie mięśni pośladkowych tak do środka, przytrzymywanie ich przez 5 sekund, 20 powtórzeń ok 30 razy dziennie. czuję lekką poprawę. jeszcze napiszę

gmao

 • Gość
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #51 dnia: 14 Lip, 2010, 09:30:37 »
ciągle czuję lekki ból i w związku z tym mam pytanie do Cymbalisty, może doradziłbyś mi jakieś inne ćwiczenia, może bardziej skuteczne niż to ściskanie mięśni pośladkowych by wzmocnić odwodziciele, sam próbowałem w leżeniu rozciąganie nóg przytrzymywane gumową taśmą ale na drugi dzień niestety czułem lekkie kłucie na przyczepach do kości spojenia łonowego. obawiam sie że skoro po tym bolało to nie jest to odpowiednie...pare tygodni temu próbowałem lekko truchtać i było już fajnie, nie czułem bólu, ale gdy spróbowałem lekki sprint to od razu odezwały się przyczepy na spojeniu łonowym więc więcej nie biegałem. a może powinienem tylko lekko truchtać? zastanawiam się też nad ćwiczeniami na urządzeniach na siłowni,tylko nie wiem czy to nie za duże obciązenie dla moich nóg jeszcze teraz. prosze o poradę.

cordelia

 • Gość
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #52 dnia: 16 Lip, 2010, 15:55:20 »
GMAO,kup sobie książkę dr A.Rarowskiego pt".Kręgosłup w stresie".Znajdziesz w niej odpowiedzi na zadawane Cymbaliście pytania.
Dowiesz się co rozciągać ,a co i jak wzmacniać.Książkę można zamówić tel.61 8147900.Podobno można ją zciągnąć z internetu ze strony chomikuj .pl.Powodzenia.

cordelia

 • Gość
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #53 dnia: 16 Lip, 2010, 16:04:29 »
Przepraszam autora za zniekształcenie nazwiska .Książka nosi tytuł "Kręgosłup w stresie",autorem jest dr A.Rakowski.Koszt książki 30złplus koszty przesyłki. cordelia

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #54 dnia: 08 Sie, 2010, 10:36:45 »
NIERÓWNOWAGA STATYCZNA STAWÓW
 Ruchomość fizjologiczna w stawie,to możliwość wykonywania przez zdrowego człowieka w sposób samodzielny i bezbolesny ruchów  np. ruchów zginania ,prostowania rąk, nóg, tułowia. Ruchy te wykonywane za pomocą własnych mięśni nazywane są
"GRĄ ŚLIZGU STAWOWEGO".Gra ta jest niezbędna dla każdego zdrowego stawu.Zaburzenie lub ograniczenie czynności gry ślizgu stawowego będzie powodowało tz.BLOKADĘ STAWU.Zaburzenie to można porównać z sytuacją" zaciętej szuflady" wymagającej  delikatnego uruchomienia.Wwięzadłach ,torebkach stawowych ,ścięgnach oraz mięśniach otaczających staw następuje stan nierównowagi.Jedne elementy tego układu są nadmiernie ściskane a  inne nadmiernie rozciągane,co prowadzi do dezinformacji centranego układu nerwowego co do położenia danego stawu.Przy trwającej blokadzie stawu ,najpierw następuje podrażnienie  torebek stawowych, więzadeł . scięgien  a następnie mięsni co w konsekwencji prowadzi do ich bólu oraz innych form stanów ostrych takich jak "korzonki",ból całego kręgosłupa , bóle kończyn.Zaburzenia czynności stawów prowadzą również do chorób w narządach wewnętrznych takich jak: choroby żołądka ,dwunastnicy , jelit, woreczka żółciowego,układu moczowego i innych.
Do zablokowani stawu może dojść całkowicie przypadkowo. wskutek  niekontrolowenego ruchu ,upudku itp.Fachowe odblokowanie stawu poprawia stan chorego ,ponieważ ból maleje lub dolegliwość znika całkowicie. cdn.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #55 dnia: 09 Sie, 2010, 19:23:56 »
OBJAWY ZABLOKOWAŃ W OBRĘBIE GŁÓWNYCH POŁĄCZEŃ STAWOWYCH.
 Zespół szyjny górnydotyczy kręgów Co do C3 ,dominującym objawem  połączenia  szyjno -czaszkowego jest ból głowy ,który jednostronnie może promieniować do twarzy, do gałki ocznej  oraz potylicy.Pacjent skarży się na bóle ,zawroty głowy, zaburzenia widzenia i słuchu,a często na uczucie ucisku w gardle.Zaburzenia te powstają na wskutek zaburzeń koordynacji pomiędzy grupami mięśni posturalnych.Neumann uważa, że w 50% ich główną przyczyną jest zablokowani w górnym odcinku kręgosłupa szyjnego.
Według Tilschera 50%bólów głowy i 40% dolegliwości  o charakterze zawrotów głowy jest spowodowane zaburzeniami czynności górnego odcinka kręgosłupa szyjnego. cdn.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #56 dnia: 10 Sie, 2010, 17:07:22 »
Zablokowanie  segmentu C0/C1-główne dolegliwości pochodzące z tego segmentu to: bóle i zawroty głowy z wpółistniejącym zapaleniem migdałków podniebiennych lub zapalenie ucha środkowego,ograniczenie ruchomości a szczególnie skłonów,ograniczenie rotacji i skłonów bocznych kręgosłupa występuje rzadziej.
 Segment C1/C2 ,w segmencie tym najczęściej dochodzi do zaburzeń pourazowych.Główne objawy wywodzące się z tego segmentu to bóle i zawroty głowy oraz współistniejący ból w okolicy szyjnej.To jedyny segment Kręgosłupa gdzie może zachodzić oraniczenie rotacji i skłonu bocznego w kierunkach przeciwnych.
Ssgment C3 /C3 zablokowany ,prowadzi do ostrego kręczu karku a ból może promieniować do głowy i barków.We wszystkich tych segmentach następuje zaburzenie funkcji i /oraz ból     mm.mostkowo -obojczykowo sutkowego,dźwigacza łopatki i czworobocznego.
     CDN.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #57 dnia: 18 Sie, 2010, 17:50:55 »
ZESPÓŁ SZYJNY DOLNY zwany także zespołem szyjno barkowym. Pacjenci najczęściej skarżą się na ból jednostronnie lub dwustronnie wychodzący z karku,który promieniuje do barku ,łokcia ,nadgarstka i dłoni.Dosyć często mają też miejsce bóle głowy.
Cechy zablokowań w poszczególnych segmentach kręgosłupa:
 C4-C5-ból na przedniej powierzchni barku,ramienia i łokcia.Podrażnione zostają mięśnie :naramienny,nadgrzebieniowy,
 podgrzebieniowy,i mm. obły mniejszy.
 C5-C6-ból na przedniej powierzchni barku, bocznej powierzchni ramienia i łokcia.Zmiany  w mm.dwugłowym ramienia i ramienno-
 promieniowym.
 C6- C7 -ból tylnej powierzchni barku i ramienia, bóle paców 2, 3,4 , zmiany w mm. trójgłowych ramienia.
 C7 - C8-ból wewnętrznej powierzchni ramienia i palców 4i5, zmiany w mięśniach kłębika palca 5.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #58 dnia: 18 Sie, 2010, 18:41:57 »
Cytuj
BÓL ROZPRZESTRZENIAJĄCY SIĘ.- jest on oznaką toczącego się w danym obszarze ciała procesu rozrostowego, jakim  może być  np. nowotwór.Pacjent odczuwa ból na początku  w plecach,później w jednej kończynie dolnej ,później w drugiej kończynie,podczas gdy ból w plecach cały czas się pogarsza.Taki rodzaj bólu jest "dzwonkiem alarmowym", że należy pacjenta  szybko skierować na dalszą diagnostykę.

Nie tylko taki ból jaki opisuje cymbalista jest alarmem do zgłoszenia się do lekarza. Każdy ból musi być zdiagnozowany i to odpowiednio. Pamiętajcie,że aby stosować fizykoterapię manualną,nie wystarczy dobra książka lub osoba wierząca,że metody te mogą człowieka wyleczyć. Nie wiem,czy przeciętny zjadacz chleba wie co to jest C6 czy Th9 itp.mało tego pacjent nawet nie potrafi odczytać zdjęcia rentgenowskiego. Dlatego odwołuję się do rozsądku osób z dolegliwościami kręgosłupa,nie leczcie się sami. Nie poddawajcie się żadnym ćwiczeniom bez opinii lekarza.Zdziwicie się,że po tak długim czasie ponownie dokonuję wpisu w tym wątku.Opiszę Wam przypadek,który mam w rodzinie. Na przełomie maja i czerwca córka zaczęła cierpieć na bóle kręgosłupa. Lekarz orzekł na podstawie zdjęcia rentgenowskiego,że to rwa pod łopatkowa. Owszem przepisał jej zastrzyki,które niestety nie działały.Udała się do innej lekarki,znowu otrzymała leki,które tą razą zaczęły działać. Ponieważ dziewczyna chciała szybko wrócić do normalnego stanu zdrowia,poddała się jeden raz na nastawianie przez osobę,która stosuje techniki manualne. Po takim zabiegu wieczorem córce zaczęła cierpnąć ręka. Zaniepokojona udała się ponownie do lekarki,decyzja była natychmiastowa: należy zrobić rezonans magnetyczny. Nie ważne,w jaki sposób ,ale wyniki były w ciągu trzech dni .Po odczycie córka natychmiast dostała skierowanie do neurochirurga, który stwierdził,że gdyby dłużej poddawała się takim zabiegom,skończyłoby się paraliżem. I co Wy na to?  Żądajcie od lekarzy skierowań na konieczne badania,albo na skierowania do neurologa,dopiero on może zadecydować jaka rehabilitacja jest Wam potrzebna. Dzięki profesorowi,córka mogła polecieć na wakacje,dostała od niego odpowiednie wskazówki,a po przyjeździe podda się odpowiednim zabiegom przepisanym przez neurologa wg wskazań neurochirurga.
Jak widać czasem samo prześwietlenie, nie wystarcza-nie ukazuje całej przyczyny naszych dolegliwości.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #59 dnia: 19 Sie, 2010, 16:07:32 »
POŁĄCZENIE SZYJNO_PIERSIOWE  KRĘGOSŁUPA OD C6/C7do TH2/TH3 i SEGMENTY TH3/TH4 DO SEGMENTU TH9/TH10.
 Podstawowym objawem zaburzeń ruchomości w tych segmentach ,jest ból promieniujący do ramion i do barków.Punkty max.
 bolesne znaleźć można w mięśniach:mostkowo-obojczykowo- sutkowym,czworobocznym,nad i pod grzebieniowym ipodłopatkowym.
 Zablokowanie 1 i 2 żebra wraz z przykurczem mm(mięśni) pochyłych i mm.piersiowym mniejszym jest przyczyną tz. Zespołu Górnego Otworu Klatki Piersiowej. Istnieje ścisła  wsópółzależność dolegliwości sercowych i zaburzeń ruchowych segmentów C5-Th4
Z segmentów , jak również z odpowiednich żeber, ból jest rzutowany do ściany klatki piersiowej w okolice serca. W przypadku  niedokrwiennej choroby serca ,jednocześnie mogą wystepować  zablokowania segmentów od C5 doTH4,stawów odpowiednich  żeber i STAWU BARKOWEGO.Po zakończeni leczenia  choroby serca zablokowania te mogą utrzymywać się nadal. U NIEKTÓRYCH
pacjentów zablokowania segmentów C5 -Th4 powodują zaburzenia rytmu serca, przy każdorazowym zablokowaniu przejścia  szyjno-piersiowego. Fachowa literatura opisuje przypadki wielokrotnego występowania  zaburzeń rytmu serca, przy każdorazowym zablokowaniu przejścia szyjno-piersiowego.Zaburzenie segmentów Th3 -Th10 może sugerowć  choroby narządów wewnętrznych.
Objawy zlokalizowane po lewej stronie mogą być mylnie interpretowane jako choroby serca, płuc ,dwunastnicy i trzustki.
 Zlokalizowane po str. prawej , jako choroby watroby ,dwunastnicy ,płucczy żołądka. W wyniku dysfunkcji(zaburzenia  funkcji) 
 określonego segmentu kręgosłupa dochodzi najczęsciej do zabl. żebra po jednej str. klatki piersiowej. Jeśli zabl. ma charakter ostry
 może utrudniać oddychanie.W zabl. tych segmentów kręg. najczęściej  bolene miejsca można znaleźć w mm.prost. grzbietu,
 zębatym przednim ,mm.piersiowych i mm. podłopatkowym.