Autor Wątek: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna  (Przeczytany 110976 razy)

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #135 dnia: 17 Maj, 2016, 13:32:33 »
Badania naukowe sprawdzające związek  między sportem a rakiem wykazały,że uprawianie każdego rodzaju aktywności fizycznej zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej i zwiększa szanse wyleczenia raka. Naukowcy zauważyli przy tym,że spośród wszystkich sportowców ci najbardziej  umięśnieni mają najniższe ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej,niezależnie od swej wydolności sercowo -naczyniowej. Inaczej  dobrze umięśniony człowiek uzyskujący słabe  wyniki w biegach,uzyskuje więcej korzyści dla zdrowia niż maratończyk,który jest bardziej wytrzymały pod względem sercowo -naczyniowym,ale ma niewielką masę mięśniową.
                                                                                                              Na podst art.E Olag i J.Venesson

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #136 dnia: 31 Maj, 2016, 17:10:10 »
ciąg "wpływ mięśni  na zdrowie i długowieczność"
OSTEOPOROZA-jest jedną z nowych chorób cywilizacyjnych.Jest to choroba,w której kości słabną a następnie się łamią. Występuje coraz częściej w miarę jak społeczeństwo się starzeje.Obecnie specjaliści nie uznają jej za chorobę bezpośrednio związaną ze starzeniem,a raczej za choroe wywołaną DŁUGOTRWAŁYM BRAKIEM ĆWICZEŃ FIZYCZNYCH WYMAGAJĄCYCH PRACY MIĘŚNI. Brak takich ćwiczeń prowadzi osłabienia i zaniku komórek kostnych.Dlatego człowiek bez względu na wiek powinien uprawiać sport,który powoduje zmęczenie i wzmacnia mięśnie.Trochę porządków w ogródku  i spokojnych spacerów nie wystarczy aby zachować sprawność mięśni. Jeszcze w średniowieczu  byliśmy bardziej aktywni. Ludzie posługiwali się mieczem ,siekierą piłą ręczną , kosą. Nasi przodkowie byli prawdziwymi atletami. Kości ludzi w ciągu ostatnich 4 tys. lat stały się coraz słabsze,co można wyjaśnić coraz rzadszą i coraz mniej intensywną aktywnością fizyczną.MOŻLIWE JEST WIĘC,ŻE ZMIANA TRYBU ŻYCIA NA BARDZIEJ AKTYWNY MOŻE ZAPOBIEC I WYLECZYĆ OSTEOPOROZĘ. Może także wielokrotnie zwiększyć  przeżyci w wypadku choroby nowotworowej i pozwoli uniknąć  większości chorób albo lepiej sobie z nimi poradzić. Niezależnie ile masz lat,obowiązkowo powinieneś utrzymywać siłę mięśniową na tym samym poziomie.aby wzmocnić mm. lub utrzymywać je na tym samym poziomie,skuteczne są te ćwiczenia ,w których na mięśnie działa ucisk mechaniczny wywołany przez obciążenie np. ciężar np .przysiady ,pompki ,podnoszenie niewielkich ciężarków itp. Aby mięśnie skutecznie pomogły nam zwalczyć chorobę ,trzeba je mieć zanim choroba się  pojawi. To jedyny sposób. Wymaga od nas aktywnego podejścia do własnego zdrowia i profilaktyki Jes to zupełnie odwrotnie niż robi współczesna medycyna , która zajmuje się objawami ,a nie przyczynami. W wielu badaniach wykazano, że wzmocnienie siły mięśni jest możliwe w każdym wieku ,a nawet mając ponad 80lat

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #137 dnia: 06 Paź, 2016, 11:07:09 »
OBIECAŁEM KILKU  OSOBOM NAPISAĆ KILKA ZDAŃ NA  POWYŻSZY  TEMAT.
 ZABURZENIE  FUNKCJI MIĘŚNI SZYI  I WYNIKAJĄCE Z TEGO SKUTKI.
Zaburzenie czynności mięśni (mm)towarzyszy niemalże wszystkim schorzeniom  w narządzie ruchu.Niezależnie od  przyczyn ,niemalże zawsze
towarzyszy im nadmierne napięcie i ból.Wzrost napięcia mięśni jest konsekwencją praktycznie  wszystkich możliwych przyczyn  zaburzeń w odcinku szyjnym kręgosłupa począwszy od przeciążeń fizycznych spowodowanych wymuszonym rodzajem ruchu lub  długotrwałym pozostawaniem w jednej pozycji,nieprawidłowej postawy, ZABURZEŃ RÓWNOWAGI MIĘŚNIOWEJ,,a skończywszy na zablokowaniu segmentów  stawowych tego odcinka.
MIĘSIEŃ MOSTKOWO-OBOJCZYKOWO- SUTKOWY:podrażnienie mm.powstają na skutek długotrwałego przyjmowani pozycji z głową pochyloną w bok lub spoglądania w jedną stronę lub długotrwałego spoglądania w górę(np. podczas malowania sufitu).
Przykurcz tego mm.i powstające w nim punkty spustowe powodują:BÓLE GŁOWY,SZYI, GARDŁA,OBJAWY W OBRĘBIE OCZU tj.opadania  górnej powieki,utratę ostrości widzenia ,nadmierne łzawienie,zawroty głowy, UTRATĘ SŁUCHU.
Ból wywołany aktywnymi PS(punktami spustowymi) może promieniować na drugą stronę ciała.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #138 dnia: 06 Paź, 2016, 11:53:27 »
ciąg dalszy:
 MIĘŚNIE POCHYŁE:podrażnienie  tych mm.powstaje na  na skutek chronicznego przeciążania  tych mięśni np. przez kaszel ,ciężki oddech, podczas przewlekłej choroby płuc.MM. te biorą udział  w ZESPOLE BOLESNEGO BARKU i w zespołach szyjnych dolnych.
 MIĘŚNIE DŁUGIE SZYI I GŁOWY:-podrażnienie tych mięśni powoduje  bóle gardła oraz trudności z przełykaniem.
GÓRNA CZĘŚĆ MIĘŚNIA CZWOROBOCZNEGO KARKU-przeciążenie tego mm. powstaje na skutek  nieprawidłowej  postawy ciała(unoszenie ramion), podczas pracy przy komputerze,noszenie plecaka lub ciężkiej torby na jednym ramieniu,w wyniku przeciągu działającego na szyjęlub długotrwałego unoszenia obręcz barkowej
EFEKTY PRZYKURCZU: sztywność szyi z towarzyszącym  ograniczeniem  zakresu ruchu  w stronę przeciwną , ograniczenie zgjęcia i rotacji w tą  samą stronę oraz  NAPIĘCIOWY BÓL GŁOWY rozciągający się od szyi za uchem aż do skroni i  od górnej części łopatki aż do podstawy czaszki.
MIĘSIEŃ DŹWIGACZ  ŁOPATKI-podrażnienie jest spowodowane przez noszenie torby na jednym ramieniu,przez przytrzymywaniu  uchem i ramieniem telefonu komórkowego,długotrwałą grą w tenisa, nieodpowiednio ustawionym monitorem w komp., czytanie z głową pochyloną do przodu.
EFEKTY PRZYKURCZU- ból promieniujący do łopatki, sztywność szyi  określany jako kręcz szyi-ograniczenie w stronę przeciwną rotacji szyi 

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #139 dnia: 08 Paź, 2016, 08:31:48 »
Mięsień płatowy głowy-przeciążenie powstaje na skutek przyjmowania postawy z głową pochyloną do przodu lub postawa z rotacją głowy i szyi  w jednym kierunku np. podczas pracy przy komp., w trakcie gry na skrzypcach ,przytrzymywania tel.komórkowego  między uchem  a ramieniem  lub  w  wyniku przeciągu działającego na szyję.
 Efekty przykurczu-ograniczenie  ruchu zgięcia i rotacji  w przeciwną stronę,BÓL WYSTĘPUJĄCY  NA SZCZYCIE GŁOWY.
 MIĘSIEŃ PŁATOWY SZYI-pełni te same funkcje co mm.płatowy głowy ,z tą tylko różnicą ,że powoduje ruch zgięcia  szyi a nie głowy.Przykurcz tego mm. mają takie same przyczyny co mm. płatowego głowy.
 EFEKTY PRZYKURCZU-BÓLE GŁOWY,BÓLE OCZU A NAWET ROZMYCIE OSTROŚCI WIDZENIA W OKU PO STRONIE PRZYKURCZU MIĘŚNIA.
Wzrost napięcia mm. szyi jest konsekwencją praktycznie wszystkich możliwych przyczyn zaburzeń w odcinku szyjnym kręgosłupa, począwszy od przeciążeń fizycznych , nieprawidłowej postawy ,zaburzeń równowagi mięśniowej,stresu a skończywszy na zablokowaniu segmentów ruchowych kręgosłupa.       

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #140 dnia: 05 Lis, 2016, 13:52:50 »
 ZESPÓŁ POŁĄCZENIA GŁOWOWO-SZYJNEGO.
   UWAGA!!!Zawroty głowy, zaburzenia  równowagi mogą wynikać z  POWAŻNYCH PATOLOGII  oczu,uszu mózgu,niestabilności górnego odcinka szyjnego kręgosłupa z możliwym  niedokrwieniem kręgowo podstawnym. Zawroty głowy pochodzące z szyi charakteryzują  się uczuciem niepewności podczas stania  i chodzenia , zwykle pogarszają się podczas rotacji głowy.
 JEŻELI W BADANIACH LEKARSKICH NIE STWIERDZONO PRZYCZYN STRUKTURALNYCH ,ZA POWYŻSZE I  INNE OBJAWY MOGĄ ODPOWIADAĆ  STRUKTURY POŁĄCZENIA GŁOWY I SZYI.
 W skład tego połączenia wchodzą stawy więzadła i mięśnie tego rejonu. Do najważniejszych mięśni(mm.) tego rejonu należą: mm.skośny górny i dolny głowy, mm.prosty  tylny mniejszy i większy,mm.prosty  głowy i przyczep mm.czworobocznego.
 Obserwacje prowadzone przez różnych terapeutów prowadzą do wniosku ,że zaburzenie tych struktur(stawów  ,mm.,więzadeł) są przyczyną takich objawów jak; ZAWROTY, OMDLENIA,ZASŁABNIĘCIA i pojawiają się one przy INDYWIDUALNYCH różnych położeniach głowy.U jednych zaburzenie funkcji tych struktur objawia się bólem głowy u innych wyżej wymienionymi  objawami.
  OBJAWY PRZCIĄŻENIA STRUKTUR POŁĄCZENI GŁOWY I SZYI:
  -zgięciowe  bóle głowy-przyczyną jest praca siedząca z głową pochyloną do przodu Najczęściej objawy te dotyczą UCZNIÓW. Jest to tak zwany szkolny ból głowy.Pacjenci budzą sie a bólem głowy.Po kilku godz. siedzenia w pracy lub szkole ból narasta,szczególnie po dłuższym czytani lub pisaniu.Dzieci cierpiące na ten objaw są bez przerwy upominane przez nauczyciela za wiercenie się i brak koncentracji.
 Najczęściej objawy te w dniach wolnych od pracy i nauki ustępują.
-wyprostne bóle głowy-dolegliwości nasilą się w czasie przeprostu głowy w tył.
- zaburzenia równowagi,klasyczne zawroty głowy-w zespole tym napad zawrotów obrotowych ,chory nie potrafi opisać kierunku zawrotów.W tym typowym zespole  napad trwa od KILKU GODZIN DO KILKU DNI. Zawrotom towarzyszą WYMIOTY, NUDNOŚCI,  SZUM W USZACH lub zaburzenie słuchu.     CDN.Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #141 dnia: 05 Lis, 2016, 16:21:52 »
CD. GRUPA KRÓTKOTRWAŁYCH  NAPADOWYCH ZABURZEŃ RÓWNOWAGI.
 Objawy w tej grupie występują w konkretnej pozycji głowy i pod wpływem ruchów głowy wykonywanych przy nieruchomym tułowiu.Wtym typie zaburzeń  NIE WYSTĘPUJĄ nudności czy szumy uszne ,natomiast dosyć CZĘSTYM OBJAWEM SĄ BÓLE GŁOWY.
-POZYCYJNE zawroty głowy- występują krótkotrwałe napady rzeczywistych zawrotów głowy spowodowane zmianą  ustawienia w przestrzeni głowy z całym ciałem. Dolegliwości  trwają   krótko i są bardzo nasilone,często napadowi towarzyszy oczopląs.
-Migreny wegetatywne-pojęcie to odnosi się do połowicznych bólów głowy,którym towarzyszą MDŁOŚCI , ZASŁABNIĘCIA, ODRUCHY WYMIOTNE, ZABURZENIA WIDZENIA  SŁYSZENIA I SMAKU. NA powstawanie  MIGREN mją wpływ  mięśnie połączenia głowy i szyi, więzadła tej okolicy, mm.i więzadła MIEDNICY, STAWY BARKOWE, zaburzenia segmentów ruchowych kręgosłupa oraz wiele innych.
 ZMIENIONE CZNNOŚCIOWO  struktury  połączeni głowy i szyi mogą  powodować wiele innych objawów:
-- zaburzenia widzenia -w badaniu okulistycznym nie stwierdza się żadnych widocznym  zmian  a PACJENCI skarżą się na MROCZKI w OCZACH, SŁABĄ OSTROŚĆ WIDZENIA, Na WĘDRUJĄCE CIEMNE PUNKTY,BŁYSKI W OCZACH, WIDZENIE JAK ZA MGŁĄ, CIEMNY I DRŻĄCY obraz.
--zaburzenie słyszenia-niedosłyszenie oraz słyszenie dźwięków gwizdania ,świstania itp. o różnym natężeniu.
--zaburzenie czynności śluzówek nosa  ,jamy ustnej gardła,może występować ślinotok ,suchość w gardle,nieusprawiedliwione przeziębienia,
 nieuzasadnione niczym napięcie w gardle i w krtani.
-- zaburzenia pamięci-często wskazywane jako miażdżycowe kłopoty z pamięcią. CDN

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #142 dnia: 27 Lis, 2016, 10:49:34 »
 ciąg dalszy:
Opisane mm. podpotyliczne niektórzy  autorzy określają jako dodatkowy narząd zmysłów. Zaburzenia funkcji tych mm. mogą przenosić  się na wszystkie segmenty kręgosłupa. W końcowym etapie tego procesu  dochodzi do reakcji spastyczności mm. gładkich, śluzówek nosa gardła  ,tchawicy oskrzeli i pęcherzyków płucnych ,w śluzówkach przewodu pokarmowego i innych narządów wewnętrznych. Osoby reagujące na stres napięciem mm. podpotylicznych ,odczuwają napięcie w brzuchu w klatce piersiowej ,kaszlający reagują dusznościami. Objawy wynikające  ze zmiany napięcia mm. podpotylicznych występują w formie pojedynczej lub mieszanej-zwykle mieszają sie2-3 objawy. Na szczęście te stany mają cechy odwracalności. Poprzez  utrzymywanie równowagi mm.  tego rejonu można doprowadzić do minimalizacji lub całkowicie usunąć powyższe objawy.

Offline cymbalista

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 104
Odp: Bóle mięśni a nierównowaga statyczna
« Odpowiedź #143 dnia: 27 Lis, 2016, 11:22:03 »
 TERAPIA MIĘŚNI PODPOTYLICZNYCH:
 Celem terapii manualnej jest    dążenie do normalizacji napięć w tkankach miękkich szyi  ,w więzadłach , powięziach co wpływa  pozytywnie na krążenie  w naczyniach dogłowowych. Skutkiem jest uzyskanie prawidłowej ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa głównie poprzez przywracanie fizjologicznych długości mięśni. Głównym celem działań terapeutycznych jest dążenie do uzyskania normalizacji dysfunkcji tkanek  miękkich-zrównoważenie napięć mięśniowych na drodze rozluźniania mięśni tonicznych i wzmacniania fazowych,edukacja pacjenta w zakresie profilaktyki przeciążeniowej.Leczenie tego typu zaburzeń opiera się między innymi  na zabiegach z terapii manualnej   oraz na autoterapii a ich rola w leczeniu zaburzeń tego rejonu jest dosyć istotna.
W praktyce klasyczne leczenie rozpoczyna się od podania leków przeciwbólowych Równie często podejmowana jest pochopna decyzja o wykonaniu  zabiegu manualnego.Przy czym zabieg manualnej mobilizacji  w odcinku szyjnym kręgosłupa najwyżej nie przyniesie poprawy stanu pacjenta,natomiast błędna decyzja odnośnie zastosowania  niektórych leków może mieć groźne następstwa.