Autor Wątek: Wybory Samorządowe - Czego oczekujecie od radnych?  (Przeczytany 15669 razy)

diabełek

 • Gość
Wybory Samorządowe - Czego oczekujecie od radnych?
« dnia: 15 Paź, 2010, 10:54:27 »
Witam ! Chciałabym dowiedzieć się czego mieszkańcy Suwałk oczekują od radnych naszego miasta. Jestem osobą która w tych wyborach startuje i chętnie dowiedziałabym się na jakie problemy w mieście zwrócić uwagę i których rozwiązania Panstwo oczekujecie. To ,że rozwój miasta, zatrzymanie młodzieży, budowa przedszkoli to nie są wszystkie trapiące nas problemy. Są to pewne ogólniki. Mamy też wiele innych strapień o których nie ma mowy - o niektórych sama wiem i w kampanii napewno je poruszę. Zachęcam więc do rozsądnych wypowiedzi wszystkich mieszkańców miasta , zarówno tych młodych jak i starszych o swoich potrzebach i problemach których nikt nie zauważa. Z poważaniem kandydatka na radną z centrum.
« Ostatnia zmiana: 15 Lis, 2010, 21:26:06 wysłana przez noka »

Offline jesiotr1

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 213
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Paź, 2010, 15:05:35 »
Ja Oczekuję (domagam się) by w Suwałkach w rzece Czarna Hańcza były PSTRĄGI "do popatrzenia".Przed wojną w Suwałkach było 5 młynów wodnych i ich spiętrzenia tworzyły naturalne warunki do Tarła wszelakiej ryby.Na dnie był zółty piasek i czyściutkie kamienie.Teraz można zauważyć brak życia w rzece - prawie Białka.Są warunki by na miejskich terenach przyległych rzece zalewało jak w latach 50-tych i by pstrągi przekraczały kilogramy.Można w niektórych bagiennych miejscach poszerzyć lub posprzątać.Kanał do zalewu powinien być otwarty - bez przykrycia.Trzeba tylko Edukacji i Nadzoru nad "wędkarzami".
Jedyny istniejący, nieczynny Młyn Wodny w Suwałkach Niszczeje i nie widać ratunku - jest to najpiękniejszy odcinek Naszej Rzeki

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4515
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Paź, 2010, 16:23:14 »
Cytuj
Witam ! Chciałabym dowiedzieć się czego mieszkańcy Suwałk oczekują od radnych naszego miasta. Jestem osobą która w tych wyborach startuje i chętnie dowiedziałabym się na jakie problemy w mieście zwrócić uwagę i których rozwiązania Państwo oczekujecie.

Na dobry początek - zróbmy porządek (usuwam posty nie na temat).
Pytanie jest na tyle klarownie skonstruowane, że chyba nie ma wątpliwości do co intencji autora. Zgłaszamy tu swoje oczekiwania wobec radnych Suwałk – dotyczących rozwiązania problemów w naszym mieście. Nic ponda to.  

Witam Panią Kandydatkę.
Moje pierwsze oczekiwanie to właśnie możliwość kontaktu z radnymi poprzez internet. Okres przedwyborczy charakteryzuje zwiększoną troską o problemy wyborców, która dramatycznie zanika po wyborach. Dialog pomiędzy społeczeństwem a jego przedstawicielami powinien być prowadzony na bieżąco, a nie tylko w okresach wyznaczonych kalendarzem wyborczym.
W razie potrzeby omówię zagadnienie nieco szerzej.

Po drugie – należy rozwiązać problem z parkowaniem w centrum. Chodzi mi powiększenie (na ile to możliwe) miejsc parkingowych i wyciąganie konsekwencji wobec bezmyślnych kierowców nie odróżniających miejsca parkingowego od jezdni, drogi parkingowej, chodnika ect.

Po trzecie – przedszkola. Podobno jest/był duży problem z zapisaniem dziecka do publicznego przedszkola. Ilość tworzonych miejsc powinna być pochodną wyżu/niżu demograficznego, czyli wartości policzalnych i w miarę przewidywalnych. Wydaje mi się, że nasze władze nie reagują zbyt elastycznie w tej sprawie.

To na obecną chwilę tyle.
« Ostatnia zmiana: 15 Paź, 2010, 16:26:40 wysłana przez noka »

diabełek

 • Gość
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Paź, 2010, 13:31:31 »
Witam !!! Dziękuję za odpowiedzi. Może się przedstawię bo w sumie od tego powinnam zacząć! Jestem jeszcze młodą kobietą - Ewa Kotowska, wiek 36 lat mieszkam w centrum ( czyli obwód nr 2) i z tego okręgu mam zamiar startować. Nie mam żadnego doświadczenia w prowadzeniu takiej kampanii , ani doświadczenia politycznego :)dlatego też postanowiłam napisać tutaj na forum Suwalskim aby mieć kontakt z ewentualnymi wyborcami i słuchać ich głosu i prawdziwych realnych potrzeb. Dlaczego kandyduję do Rady Miasta? Mam dość narzekania i irytowania się nie mogąc nic zupełnie zrobić, postanowiłam więc działać. Problem parkingów w mieście będzie moim głównym tematem bo sama niestety:( (czasem godzinę stoję i czekam na wolne miejsce pod SSM- nie dosyć ,że tracę czas, w zimę benzynę to i kupę nerwów). Z tym trzeba coś zrobić niewątpliwie !!!! Tak to prawda co zauważył Administrator podpisuję się pod tym całkowicie ,że przed wyborami to jak bardzo kandydaci są otwarci na swoich wyborców, po wyborach jednak ta sytuacja się zmienia. Moim zdaniem to błąd i to bardzo poważny ponieważ kim są tacy radni? Naszymi przedstawicielami i cały czas powinni nas reprezentować i słuchać naszych potrzeb i je realizować po to zostali przecież wybrani. Dlatego za pomocą tego forum pozwolę sobie z Państwem się kontaktować . I czekam na dalsze posty. Pozdrawiam Ewa

Offline jesiotr1

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 213
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Paź, 2010, 07:24:31 »
(czasem godzinę stoję i czekam na wolne miejsce pod SSM- nie dosyć ,że tracę czas, w zimę benzynę to i kupę nerwów. Ewa
Żeby się nie denerwować to propnuję Ci - wprowadzić obowiązkowy zakaz czekania na wolne miejsce.W Suwałkach w ciągu godziny można dotrzeć w każde miejsce pieszo.

diabełek

 • Gość
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Paź, 2010, 09:15:28 »
Panie Jesiotr 1 to wcale nie jest śmieszne bo to jest bardzo poważny problem!!! I dotyczy naprawdę bardzo wielu mieszkańców naszego miasta. Obecnie samochód nie jest już luksusem jak było to dawniej , ale niezbędnym narzędziem każdego z nas. Owszem zgodzę się ,że Suwałki to nie Warszawa i na piechotkę można nawet dla zdrówka obejść całe miasto, ale chyba wyłącznie dla rekreacji. Tępo życia wymaga od nas jednak szybszego poruszania się niż nasze własne nogi. A niestety to jest koszmarem kiedy człowiek po całym dniu pracy  zmęczony wraca do domu i musi przymusowo kwitnąć na parkingu bo nie ma gdzie postawić auta. A niestety  większość z nas ma taki zwyczaj by jak najbliżej parkować się celu swojej podróży:) jakbyśmy mogli to do sklepu byśmy wjechali samochodem. Dlatego parkingi w centrum gdzie jest urząd skarbowy , arkadia, alfa i wiele innych sklepów są ciągłym polem bitwy o miejsce na parkingu. Tak jak wcześniej Administrator napisał bezmyślne stawianie samochodu gdzie popadnie byle tylko się upchnąć stwarza nawet nie zawacham się użyć tego określenia zagrożenie. Powciskane samochody utrudniają przejazd ulicami wewnętrznymi, w razie zagrożenia pożarowego nawet straż się nie przeciśnie. A w okresach przedświątecznych zapraszam na ulicę Korczaka wtedy jest widok: trawniki, chodniki dla pierwszych wszystko co się nadaje do zaparkowania auta jest zajęte. Ale nie tylko tu jest problem . Wielu mieszkańców naszego miasta boryka się z tym kłopotem. A moim zdaniem rozwiązanie jest proste- zainstalować szlabany z czytnikiem magnetycznym , który posiadali by mieszkańcy ( tak jak jest to w Warszawie) i po kłopocie. No i oczywiście rozsądniejsze planowanie inwestycji budowlanych, gdzie zapewniono by parkingi dla interesantów. ( Urząd Skarbowy jest takim świetnym przykładem, wiadomo było że ta instytucja wielu ma petentów, z całego miasta czemu nie uwzglęgniono w planach parkingów? Tylko teraz ludzie mieszkający w blokach przy 1 maja mają problem ).

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 2703
 • Płeć: Mężczyzna
 • << MŁODSZY ASP. >>
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Paź, 2010, 09:21:34 »
A co stało się z planami parkingu koło 3LO? Przecież tam miał powstać wielki parking... Czyżby to była tylko kolejna obietnica wyborcza?

diabełek

 • Gość
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Paź, 2010, 10:23:18 »
Przykro mi, ale na te pytanie nie umiem odpowiedzieć :) Nie mam dostępu do planów zagospodarowania przestrzennego miasta i niestety nie wiem jakie obietnice wyborcze obecnych radnych są spełniane. Jestem taką samą osobą jak wiekszość mieszkańców naszego miasta. Też byłam wyborcą i tak jak większość z nas nie wierzyłam w te przedwyborcze zapewnienia i wizje lepszej przyszłości. Z czasem jednak zmieniam zdanie. Przestałam wyrzucać ulotki wyborcze do kosza, a w czasie wyborów stawiać krzyżyk na chybił trafił. Doszłam do wniosku jak mam już głosować na kogoś to świadomie, na osobę która swoimi planami wyborczymi jest najbliższa moim oczekiwaniom. Nasze miasto się rozwija co gołym okiem widać . Pamiętam je jeszcze z dawnych lat kiedy to większość miasta stanowiły domki drewniane(np. ulica Noniewicza). Chciałabym jeszcze by ludzie tu mieszkający byli dumni ze swego miasta, znaleźli perspektywy dobrej pracy, nauki i wypoczynku i by częściej byli usmiechnięci.:)

Offline Krzysztof

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 417
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Paź, 2010, 10:49:22 »
Nie mieszkam w Suwałkach, więc chyba nie powinienem wypowiadać się w tym wątku, ale może taka mała podpowiedź. Często jest tak, że ludzie niezbyt doświadczeni w politycznych bojach, a aspirujący do władz samorządowych proponują koncert życzeń, a później próbują to realizować ku nieszczęściu swoich wyborców
/ np. budują basen, gdzie bilet musiałby kosztować 50 zł. za godz. gdyby nie dotacje/ Pieniądze zawsze warto wydawać rozsądnie, a publiczne szczególnie.
Jeżeli chodzi o makroekonomię / m. in. polityka budżetowa / zaczyna się wielkie oszczędzanie. Poniżej informacja jak bardzo Suwałki są zadłużone / można policzyć ile tego długu przypada na mieszkańca  i jak to się ma do budżetu miasta /
http://samorzady.pb.pl/atta/1577-zadluzenie-miast-na-prawach-powiatu.pdf


A tu warto przestudiować „ Akty prawne” w tym uchwały RM / budżet i jego zmiany/ i plany zagospodarowania przestrzennego.
http://bip.um.suwalki.pl/

Offline PIKASON

 • MPS S-ki
 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 424
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Paź, 2010, 10:58:50 »
czemu nie uwzglęgniono w planach parkingów?

Witam.
Odnośnie pytania ( bardziej chyba retorycznego  ;)  )
- Z pewnością dlatego że nikt nie przewidział takiej ilości samochodów jaka jest dzisiaj .

A czego ja oczekuję?

Nastawienia się miasta na turystykę . Przemysłowym zagłębiem nie będziemy, a trzeba z czegoś żyć .

Raczej za bardzo proszę nie obiecywać, ponieważ mimo nawet wielkich chęci to i tak głównie chodzi o pieniądze potrzebne do realizacji tych zadań.
 :)

Offline vena

 • Super Poster
 • ****
 • Wiadomości: 559
 • Płeć: Kobieta
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Paź, 2010, 11:40:25 »
To może jednak i ja się wypowiem ale jako turystka, a nie mieszkanka Suwałk.

Pierwsza sprawa, to wieloletni, palący problem toalet miejskich, a właściwie ich brak, bo to, co nawet jest dostępne, to niestety za mało, żeby dogodzić turystom, a i mieszkańcom,  będącym na zakupach też się przysłużby... Dla mnie dobrym rozwiązaniem byłoby postawienie kilku automatycznych, samoczyszczących się, płatnych toalet, wystarczy tylko dopilnować dostępność środków czystości.
Druga sprawa dotyczy głównie lokali gastronomicznych, może przychodni czy szpitala, albo też urzędów, chodzi właściwie o problem dotyczący całego kraju, a mianowicie brak miejsc na przebranie malucha. Wcześniej była walka o inwalidów, którzy mieli utrudniony dostęp do toalet wyposażonych w odpowiedni sprzęt, czy nawet walka ze schodami, która paradoksalnie też dotyczy matek z wózkami, a które nie mają szans wejść do niektórych sklepów czy urzędów z dzieckiem w wózku.
Może podpowiem tylko, że w większości państw unijnych to właśnie w toaletach dla inwalidów najczęściej jest też przebierak dla niemowląt, a także mały kibelek dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wynika to najczęściej z braku miejsca do utworzenia oddzielnego pomieszczenia dla mam ale uważam, że to i tak już duży sukces. Niemcy pod tym względem są wzorowi, a na dodatek korzystanie z oddzielnego pomieszczenia dla mam jest bezpłatne.
Niestety najbardziej odczuwalny problem jest na autostradach i drogach w Polsce, wiele razy zdarzyło mi się przebierać dziecko w samochodzie lub na stole w przydrożnej restauracji, to przykre...

Pytanie tylko czy radni mają wpływ na stworzenie takich udogodnień? Może w przyszłości udałoby się zorganizować akcję "Miasto przyjazne matkom albo raczej dzieciom..." Podejrzewam, że wiele rodzin poparłoby taką akcję..
« Ostatnia zmiana: 17 Paź, 2010, 11:42:52 wysłana przez vena »
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

diabełek

 • Gość
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Paź, 2010, 22:49:56 »
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za wypowiedzi w założonym wątku!!! Wszystkie te uwagi , problemy są bardzo cenne.  :) Jestem fantastką chciałabym, żeby świat był piękny, bez trosk, problemów, zmartwień, przemocy, chorób itd(ale wiem, że jest to nierealne >:(). Dlatego nie będę opowiadać głupot i obiecywać" gruszek na wierzbie" ,że jak na mnie będziecie głosować to nasze piękne, kochane Miasto stanie się Eldorado. Można jednak skupić się na problemach, które nas drażnią, dokuczają i wystarczy tylko je spostrzeć, nagłośnić i powalczyć o ich realizację. "Nie od razu Kraków zbudowano" więc i my zacznijmy od małych rzeczy. "Życie składa się z drobiazgów", ale jakże one są ważne. Proszę o dalsze Państwa wypowiedzi na które bardzo czekam. Pozdrawiam Ewa Kotowska

Offline Rockers

 • Mega Poster
 • *****
 • Wiadomości: 1513
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Paź, 2010, 11:26:36 »
Moje pytanie dotyczy sportu w Suwałkach. A ściślej jego promowania, lub jego braku. W naszym mieście istnieje unihokejowa drużyna, Orły Suwałki. Niegdyś zdobywająca medale na mistrzostwach Polski, po spadku do drugiej ligi awansowała i nadal gra w Ekstralidze, podkreślę - najwyższej lidze w Polsce. Teraz nastał czas, w którym odnosi porażkę za porażką i w następnym sezonie znajdzie się ligę niżej. Dlaczego? Bo nie ma kto grać. Miasto skupia się na Wigrach, a drużyna, której nie ma zarówno Białystok jak i Warszawa, pozostaje sama sobie. Może pora spojrzeć na to, że promowanie tego sportu przyniesie dla miasta wiele korzyści? Na południu i północy (mowa o Czechach i Szwecji) miasto posiadające Ekstraligową drużynę unihokejową ma darmową reklamę i renomę. U nas dalej traktuje się ten sport jako odłam sportów szkolnych. O ile inne drużyny mają wsparcie od Urzędów Miast, o tyle w Suwałkach Orły dostają 'tyle kasy' z miasta, że wystarcza na wodę na treningi i częśc kosztów wyjazdów. Młodzi nie chcą grać, albo nie wiedzą, że istnieje taka możliwość - doszło do tego, że wszystkie grające osoby uczą się w ZS3, gdzie ma siedzibę klub. Wszystkie koszty klub musi pokryć sam, bez pomocy praktycznie nikogo. Jeśli to Panią zainteresuje, proszę zainteresować się kosztem wyposażenia bramkarza lub zawodników. Większość polskich klubów ma na koszulkach napisy : 'Urząd Miasta ....' . Trochę więcej pieniędzy, a przede wszystkim reklamy ze strony miasta dla tego sportu - a przywrócimy miastu świetną drużynę, młodzi będą chcieli osiągać sukcesy, a na mecze dalej będzie przychodzic tyle ludzi, że nie bedzie wystarczająco miejsc siedzących.

diabełek

 • Gość
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Paź, 2010, 12:39:36 »
Będę do bólu szczera, bo nie mam zamiaru oszukiwać i czarować bo nie po to z Państwem tutaj rozmawiam. Nie bardzo znam się na tej dziedzinie sportu >:(. Po to powstał ten post by właśnie mówić o problemach) . Człowiek całe życie się uczy i głupi umiera ;D Więc i czas na mnie by się doszkolić!!!! Bardzo bym prosiła o więcej szczegółów na temat tej drużyny( od jakiego wieku można do niej się zapisać, jakaś może strona internetowa na której więcej informacji uzyskałby potencjalny zainteresowany). Postaram się najpierw więcej o was sie dowiedzieć , a potem promować!!! Ale by rozmawiać muszę posiadać wiedzę. Jestem otwarta na zaproszenie do was i rozmowę, poznanie się. Powiem tak- każdą formę sportu trzeba promować bo jest to doskonała propozycja dla młodych ludzi, którzy uczą sie bardzo pozytywnych cech charakteru, tak przydatnych w życiu,a niestety zanikajacych coraz bardziej(wytrwałości, przyjaźni, pracy w grupie,dyscypliny,wytyczania celów i ich realizacji). I jeszcze taka mała refleksja z własnego doświadczenia- w pojedynkę nic nie jesteśmy w stanie zrobić nawet gdybyśmy mieli nie wiem jak wielkie chęci, dopiero jak stworzymy grupę mamy szansę przebicia. Więc zajmijmy się tym tematem wspólnie - proponuję ruszenie tego forum(liczę na pomoc administratorów ;D)+ zrobienie reportażu nawet takiego amatorskiego i nagłośnienie w suwalskich mediach, dam rękę uciąć że rezultat będzie . Jestem do waszej dyspozycji - zróbmy to razem. Pozdrawiam Ewa Kotowska

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4515
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: WYBORY Samorządowe- czego oczekujecie od radnych ?
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Paź, 2010, 16:41:51 »
Jeszcze w kwestii internetowych kontaktów władz lokalnych z internautami:

Przykład dobrego pomysłu - strona kandydatka na prezydenta: http://www.klimczyk.suwalki.pl/ - i od razu mamy wszystkie informacje w jednym miejscu, a także możliwość kontaktu poprzez formularz.

Myślę, że w dzisiejszych czasach, gdzie dostęp do sieci jest niemal powszechny, każdy kandydat powinien mieć własną stronę. Może niekoniecznie bloga, czy rozbudowany serwis, ale przynajmniej coś w formie wizytówki.
To samo dotyczy komitetów wyborczych, znalazłem jedną witrynę - http://www.z-gajewskim-dla-suwalk.pl/ , ale nie działa.

Cytuj
Więc zajmijmy się tym tematem wspólnie - proponuję ruszenie tego forum (liczę na pomoc administratorów ) + zrobienie reportażu nawet takiego amatorskiego i nagłośnienie w suwalskich mediach, dam rękę uciąć że rezultat będzie .
Zapraszam do forumowej kategorii Sport, a zwłaszcza do działów związanych z poszczególnymi suwalskimi klubami sportowymi. Takiej ilości "reportaży" (zwanych u nas relacjami) nie znajdziesz na żadnej innej suwalskiej stronie. Warto dodać, że przygotowują je bezinteresownie  różni użytkownicy (a wspominana "pomoc administratorów" jest zupełnie zbędna)

Orły Suwałki też były promowane na Forum (baner na stronie głównej) ale w pewnym momencie ich strona www została zamknięta i kontakt się urwał.

Polecam przejrzeć relacje z meczy Ślepsk Suwałki, te flagi na trybunach są właśnie naszym dziełem - a dokładniej pomysłem realizowanym przez Rockersa. Śmiem więc twierdzić, że mamy swój udział w promowaniu suwalskiego sportu.