Autor Wątek: Suwałki po latach ...  (Przeczytany 10745 razy)

Offline noka

• Administrator
Odp: Suwałki po latach ...
« Odpowiedź #15 dnia: 19 Wrz, 2008, 16:45:56 »
Kolejne zdjęcia gagi z wizyty w Suwałkach (m.in omawiana na Forum Gilotyna i sklep Biedronka) :

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #16 dnia: 19 Wrz, 2008, 17:55:38 »
I co czy Wasza Biedronka żle wygląda? Należy patrzeć z odpowiedniej strony ;) Osobiście mam awersję do Biedronek,ale tylko
dlatego ,że poznańskie są biednie zaopatrzone.Mam niedaleko domu nową,jak znajdę czas ,to ją odwiedzę.Może sie coś poprawiło.

Waszą Czarną Hańczę poznajecie,zmieniło się otoczenie wokół niej.Jest ładniej ,przybyły ścieżki ,ławeczki jednym słowem
duży plus .Przyjemnie patrzeć ,jak coś z czasem pięknieje ,zupełnie inaczej jak z ludżmi. :P

Trzecie zdjęcie zrobiłam z myślą o tych ,co są daleko od Suwałk,w 1973r ul Noniewicza była skromniutka,a po latach nabrała
wielkomiejskiego uroku.Nie wiem czy dobrze pamiętam,ale obecana Noniewicza na tym odcinku[przy postoju taksówek] jest jakby
szersza.

A Gilotynę zrobiłam ,abyście byli upewnieni ,że faktycznie u Was byłam.Ze zdjęciem tym mam śmieszne wspomnienia,ponieważ przy
zagadce noki ,poruszyłam suwalską rodzinę,to teraz śmiali się ,że mam robić zdjęcia z czterech stron Gilotyny.Zrobiłam tylko z trzech stron.[a co ! tyle mego,że sobie popstrykałam]

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #17 dnia: 19 Wrz, 2008, 21:43:34 »
Wiesz, na zdjęciach zawsze wszytsko ładnie wygląda.  ;D
Problem z Biedronką byl taki, że miała pasować wyglądem do otoczenia (i niech będzie, że pasuje), tylko jaką funkcję pełnią te filary po lewej stronie  ???

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Wrz, 2008, 23:18:03 »
Należy poznać opinię architekta,miał dobre zamiary;sam nie lubi o tym mówić.Zdjęcia zrobiłam tak aby widok był ładny,a nieszczę-
sne filary ukryłam. :P

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Wrz, 2008, 17:11:23 »
Kolejne zdjęcia gagi z sentymentalnej podróży po Suwałkach

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Wrz, 2008, 21:22:25 »
noka dobrze napisał,że była to podróż sentymentalna ,może dlatego zdjęcia też są bardziej historyczne aniżeli krajoznawcze.
[te krajoznawcze trafiły do rodzinnego zbioru  :P]Byłam przekonana ,że wspominki przydadzą się również młodemu pokoleniu.
Ponieważ jestem zafascynowana suwalskim cmentarzem [tym starym],to też porobiłam trochę zdjęć.Macie piękne stare nagrobki.
Z przyjemnością upamiętniłam grób prof.Edwarda Szczepanika ostatniego Premiera Rządu RP na uchodżctwie; który 10 VI 1992r
po zmianie ustroju,który jako pierwszy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Suwałk;w chwili gdy rozstrzygały się losy wojewódz-
twa ,to On właśnie stanął po stronie utrzymania województwa suwalskiego był ,to rok chyba 1999.
Ponadto figuruje prof.E.Szczepanik jako korzystający z noclegu w Domu Nauczyciela.[jako jeden z ważniejszych gości]

Drugie zdjęcie zrobiłam ,aby pokazać trochę ulicę Gałaja i tablicę dotyczącą dotacji unijnej w sprawie uzdatniania Waszej wody.
Przed wyjazdem czytałam o tym w internecie,więc pstryknęłam na pamiątkę.

Trzecie zdjęcie zrobiłam z myślą o zagadkach,ale widzę ,że niechętnie odpowiadacie na nie ,to podałam je do tej kolekcji.
Nie wiedziałam ,że tak znamienity Polak przebywał w Suwałkach.Chyba wiecie gdzie znajduje się ta tablica a czy odpowiecie tu już
od Was zależy.

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: 26 Wrz, 2008, 00:08:33 »
Czesc!
Melduje swoj powrot po tak dlugim niebycie.Zepsuty komputer wymienilam na nowy i juz latam po wszystkich stronach.
Tablica jest na ulicu Galaja w okolicy wylotu ul. Kamedulskiej-jezeli jeszcze tak sie nazywa .To jest ulica biegnaca od kosciola
sw.Aleksandra prostopadle do Galaja.LiZaBi ;)

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Wrz, 2008, 00:23:25 »
Witamy marnotrawną córkę ;DMyślałam ,że o nas zapomniałaś.
Masz rację ,to ul Gałaja i tablica dotyczaca dotacji unijnej.Nie wiem jak dawno nie widziałas Suwałk ,ale ja jestem zachwycona.
To nie te same Suwałki ,które widziałam 32 lata temu.Czy zwróciłaś uwagę na ul. Noniewicza? przecież to teraz ruchliwa ulica.

Okolice Czarnej Hańczy bardzo się zmieniły na korzyść,zresztą wszystko jest na plus.Przybyło osiedli ,kościołów,domki jednorodzinne
tworzą nowe zakątki .Teraz to nie jest już miasteczko ,mogą się chwalić ,że Suwałki się rozbudowują. Pozdrawiam i dbaj o swój
komputer ,bo byłaś''wyglądana''   gaga

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Wrz, 2008, 07:34:11 »
Dzieki Gaga!
Ja tez tesknilam , to prawie trzy tygodnie, ale juz po klopocie.Pozdrawiam papa.LiZaBi.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Wrz, 2008, 15:37:19 »
Mam jeszcze kilka fotek ze Starego Folwarku ,też się zmieniło .Po tych zmianach widać o ile my ,mieliśmy uboższą młodość ,ale
czy gorszą?  Dziś z sentymentem powraca się do niej,ciekawe czy obecna młodzież  nie pogubi się w tym świecie.Nie myślę o
trzydziestolatkach :P ale o tych młodszych.

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Wrz, 2008, 23:49:11 »
Dostałem Twoje foty. Zapuszczam kolejną porcję.

Robisz zdjęcia w bardzo dużej rodzielczości. Jedna fotka ma prawie 4 MB. Mieszczą Ci się wszystkie na kompie?  ;D

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #26 dnia: 27 Wrz, 2008, 01:00:25 »
noka ! takie są chyba tylko te ze Suwałk ,bo w pewnym momencie przeskoczyło mi o 100 zdjęć do przodu.Córka ,stwierdziła to
samo co Ty.Ale nikt mi nie umiał tego zmienić.Mam na karcie jeszcze 120 zdjęć ,więc jak teraz dostanę aparat do użytku pójdę
do zakładu fotograficznego i może ustawią dobrze.A w galerii w laptopie mam ponad 600 zdjęć.

Teraz coś na temat zdjęć ;pierwsze to przystań w Starym Folwarku;pozostałe trzy zdjęcia ,to też Stary Folwark.Tak jak wspomi-
nałam w 64r była tu łączka na której stawialiśmy namioty.W Ośrodku pozwolono nam korzystac z sanitariatów.A teraz alejki ,trawni-
ki, murki, przycięte krzewy,przed Ośrodkiem jest urególowana plaża ,kiedyś była plaża z brzegiem murowanym ale nic więcej.
Też pisałam o tym ,jak idzie się wzdłuż brzegu Wigier od przystani do plaży ,to mało jest widoczny brzeg ,takie są brzegi zarośnięte.
Kiedyś u podnóża domków campigowych [które dziś są prywatną własnością] też przy brzegu jednego roku rozbiliśmy namiot.Jednak
dlugo nie wytrzymaliśmy ,bo nad głowami [w domkach] wczasowali ślązacy.Jaki to krzykliwi i głośni ludzie.
Najlepiej było na Zatoce Słupiańskiej ,ale tam teraz nie byłam.Jako mieszczuch nie znający wody [bo u nas biedniejsza przyroda]
pierwszy raz spotkałam się z tak czystą wodą w jeziorze.
Warto jednak było popatrzeć na ,miejsca znane z przed wielu lat .Jestem wdzięczna kuzynki mężowi ,że zawiózł nas na tak senty-
mentalną wycieczkę.Mało było czasu ,bo następnego dnia już wyjeżdżaliśmy,a jeszcze zawiózł nas do kamedułów.Dzieki mu za to.
Ale jak dożyję .to nadrobię w przyszłym roku;do noki zgłoszę się o pogodę i musi się udać.
W tym roku załatwił mi pogodę nadzwyczajną ,oby nie stracił tego daru do przyszłego roku ;D

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #27 dnia: 07 Paź, 2008, 01:01:54 »
Ostatnio przy noki zagadkach i zdjęciach dodanych do nich ,poprzeglądałam trochę zdjęcia starych Suwałk ,poczytałam też o ro-
zwoju Waszego miasta. Należy przyznać ,że dużo zmian zaszło od czasów mojego pierwszego kontaktu z Suwałkami,nie ma co się
dziwić ;wszystkie miasta się rozwijały a Wy byliście jakiś czas miastem wojewódzkim ,a to zobowiązywało.
Natomiast jak porównałam Suwałki przedwojenne i te zaraz po wojnie,to z wioski staliście się okazałym miastem.To nic,że jeszcze
istnieje u Was niska zabudowa [chodzi o środek miasta],ona dodaje uroku.
Zawsze lubiłam małe miasta ,wydaje się ,że życie w takich miejscowościach toczy się wolniej.Możecie tego nie odczuwać ,ale na-
prawdę obecnie ,nawet komunikacja suwalska nie przeszkadzała mi.Jednym słowem i okolice jak i miasto wydają się godne zwie-
dzania ,ale takiego rozsądnego z odnośnikiem do przeszłości,aby poznać przemiany.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Kwi, 2009, 15:36:23 »
Nie wiedziałam w jakim temacie zamieścić tą nowinkę ,stwierdziłam jednak ,że skoro dotyczy Waszego zabytkowego dworca ,więc wybrałam to miejsce.
W Kurierze PKP z 5 kwietnia 2009 znaleźliśmy poniższy artykuł:

''Zabytek na biegunie zimna

Suwałki to jedna w północno-wschodniej Polsce kolejowa stacja czołowa.Tutejszy dworzec wybudowano w 1899r.Został wpisany do rejestru zabytków.
Budynek dworca to jeden z bardziej interesujcych obiektów Suwałk.Z pewnością najciekawszy,pod względem architektonicznym,murowany dworzec w tym rejonie Polski.Stacja Suwałki leżała pierwotnie na szlaku z Grodna przez Kamienną Nową,Suwałki do Oran [dzisiejsze litewskie Varena].Dalej tory biegły stąd do Petersburga.
Linia przez lata była trasą boczną-rezerwową.Po 1945r rozebrano odcinek Grodna do Kamiennej Nowej.W zamian powstało połączenie z Sokółką,dzięki czemu skróciła się droga z Suwałk do Białegostoku.
Miłośnicy kolejowej historii powinni zwrócić uwagę na fakt ,że suwalski dworzec do dziś przetrwał w niemal niezmienionej postaci.Nadal stoi taki,jakim wybudowano go za cara.Generalny remont przeszedł w latach 80-tych.Nigdy nie było tu wielkiego ruchu .Stacja ożywa tylko w czasie wakacji ,gdy docierają tu sezonowe pociągi z turystami.''

jaz  Zamieszczono w tym miejscu zdjęcie dworca ,który na forum znajduje się w temacie ''Zdjęia Suwałk'' na stronie 4.[nie chciałam się powtarzać]
« Ostatnia zmiana: 19 Kwi, 2009, 15:38:58 wysłana przez gaga »

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Wrz, 2009, 16:54:09 »
Powracając po roku do Suwałk ,nie myślałam ,że odwiedzę tak dużo miejsc .Mieliśmy w planie odwiedzić całą rodzinę i wszystkich znajomych.Jak się okazało ''wyrobiliśmy'' się i oprócz odwiedzin ,zaliczyliśmy dzięki mężowi kuzynki ,za co mu w tym miejscu serdecznie dziękuję--więcej niż planowaliśmy.Fakt ,że dnie były wypełnione ,ale suwalski klimat dodaje sił. Pogoda dopisała nam ,tak samo jak w zeszłym roku.Jedynie pierwsza sobota była z deszczem ,ale gdy wyjeżdżaliśmy z Suwałk deszcz jeszcze nie padał,wiatraki zrobiłam przy zachmurzonym niebie i z odległości drogi.Są to te zdjęcia ,których nie odważyłam się wstawić w Wasze zdjęcia wiatraków.
Kolejne zdjęcia poznajecie -są to Stańczyki ,na górę nie wchodziliśmy ,bo szła za nami dość duża grupa wyccieczkowiczów.Tam deszczyk dopiero siąpił,rozpadało się dopiero przy tarasie u Pana Tadeusza-zdjęcia 3 szt są nie bardzo wyraźne.Kolejnego dnia byliśmy w Augustowie -5 zdjęć.Następnie odwiedziliśmy Studzienicze-3 zdjęcia ,trzy kolejne pochodzą z tarasu widokowego i pokazują okolice Wigier. Jedno zdjęcie zrobione jest nad jeziorym Krzywe.Kolejne 5 zdjęć zrobiłam pod wieczór nad j.Staw Płociczański .Następne 6 zdjęć ,to Gawrych Ruda z krzaczorami dla noki i widokiem na tory kolejki. Trzy przedostatnie zdjęcia -to Okuniowiec,a ostatnie przeoczone -to znana wszystkim śluza na kanale augustowskim w Przewięzi.
Okolice piękne ,ale przeraża mnie ,że co jakiś odcinek spotyka człowiek napis Teren prywatny,co zostanie z tych wspaniałych okolic za parę lat?  Rozumiem grunty ,ale jeziora ? Trochę żal przyrody ,bo widzę w tym małe zagrożenie dla dostępności do jej podziwiania.

[picasa width=750 height=500]host=picasaweb.google.pl&noautoplay=1&hl=pl&feat=flashalbum&RGB=0x000000&feed=http%3A%2F%2Fpicasaweb.google.pl%2Fdata%2Ffeed%2Fapi%2Fuser%2Fmaroma8%2Falbumid%2F5381435000136601985%3Falt%3Drss%26kind%3Dphoto%26hl%3Dpl [/picasa]