Suwale 2010
Suwałki - po raz trzeci - będą mogły poszczycić się własnymi dukatami lokalnymi, które w myśl obowiązujących zasad będą honorowane i uznawane jako środek płatniczy w oznaczonych punktach handlowych i usługowych, które przystąpią do akcji promocyjnej. W sezonie urlopowo-turystycznym wchodzi do obiegu dukat lokalny o nominale 4 i 7 suwali. Nie są to pieniądze lokalne - to żetony, które księgowo mają wartość bonu towarowego i przede wszystkim stanowią atrakcyjną pamiątkę kolekcjonerską. Akcja ma na celu trwałą promocję walorów miasta i firm w niej uczestniczących. Dukaty lokalne, docierając do dużej liczby odbiorców - ze względu na wielotysięczny nakład - stają się wyjątkowo skuteczną reklamą Suwałk i podmiotów oferujących towary i usługi wymieniane na suwale.
Wartość jednego żetonu w obiegu wynosi: wersja mosiężna - 4 złote, bimetalowa - 7 zł. Na awersie znajduje się określenie nominału:
„4 suwale" z wizerunkiem nietoperza (nocka łydkowłosego) i
„7 suwali" z wizerunkiem Marii Konopnickiej. Producentem dukata lokalnego jest Mennica Polska SA.
ROKiS ma do rozdysponowania: 10.000 suwali wersji mosiężnej i 7.000 bimetalowej. Pojawią się również wersje kolekcjonerskie - wybite w srebrze 40 i 70 suwali w nakładzie 500 i 365 sztuk.
4 SUWALESuwałki sąsiadują z Wigierskim Parkiem Narodowym oraz Suwalskim Parkiem Krajobrazowym, który szczególnie upodobały sobie nietoperze z unikatowego gatunku nocek łydkowłosy. To jedna z dwóch kolonii w Polsce tego zagrożonego wyginięciem nietoperza.W Suwalskim Parku Krajobrazowym latem osiedla się kolonia około pięciuset osobników nocka łydkowłosego. Nocek łydkowłosy żywi się owadami, głównie muchówkami, wodnymi chrząszczami i chruścikami. Jest związany z dużymi zbiornikami wodnymi, nad którymi poluje, chwytając ofiary znad samej tafli. Latem jest spotykany na strychach budynków, rzadko w dziuplach drzew i szczelinach mostów. Zimuje w jaskiniach, piwnicach i fortyfikacjach.
Suwal z wizerunkiem nocka łydkowłosego jest kolejnym z serii dukatem lokalnym wyemitowanym przez Miasto Suwałki. Zgodnie z założeniem, emisja dukata z wizerunkiem nocka łydkowłosego jest kontynuacją emisji przedstawiających wizerunki fauny charakterystycznej dla Suwalszczyzny
Emitent - Urząd Miejski w Suwałkach
Organizator - Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki
Wszelkie informacje o emisji dostępne są na stronach
www.um.suwalki.pl oraz
http://www.rokis.suwalki.pl/ i pod nr tel. 87 566 42 11
Emisja: 10.05.2010 - 15.09.2010
Nakład: 20 000 sztuk
Średnica: 27 mm
Materiał: mosiądz
Projekt: Dobrochna Surajewska
7 SUWALISuwal jako dukat lokalny z wizerunkiem Marii Konopnickiej wyemitowany został ku czci poetki w związku z obchodzonym w Suwałkach Rokiem Marii Konopnickiej w 100-lecie jej śmierci. Od 1973 roku w budynku przy ulicy Kościuszki 31w Suwałkach, w którym autorka Roty spędziła dzieciństwo, mieści się Muzeum jej imienia.
Wszelkie informacje o emisji można uzyskać na stronach
www.um.suwalki.pl oraz
www.rokis.suwalki.plEmisja: 10.05.2010 - 15.09.2010
Nakład: 15 000 sztuk
Średnica: 27 mm
Materiał: bimetal
Projekt: prof. Jan Bohdan Chmielewski
Maria Konopnicka
Poetka i pisarka, krytyk literacki, publicystka i tłumaczka - Maria Stanisława z Wasiłowskich Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. Wasiłowscy przybyli do Suwałk w 1841 roku i zamieszkali w domu rejenta Jana Zapiórkiewicza przy ówczesnej ulicy Petersburskiej (obecnie T. Kościuszki 31). Przebywali w Suwałkach do 1849 roku. Potem przeprowadzili się do Kalisza. W 1862 roku Maria wyszła za mąż za ziemianina Jarosława Konopnickiego. Maria Konopnicka uznanie zyskała twórczością patriotyczną (m.in. wiersz Rota) oraz utworami dla dzieci, m.in. baśń O Krasnoludkach i o sierotce Marysi, nowela Nasza szkapa, wiersze Stefek Burczymucha, Noc, Zła zima. Nigdy nie odwiedziła rodzinnych Suwałk, jednak do miasta latdziecięcych powróciła w opowiadaniach Z cmentarzy i Anusia.
Zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie.