Autor Wątek: Stowarzyszenie Miłośników Suwalszczyzny - projekt kreatywny ;)  (Przeczytany 2096 razy)

Offline zaroowka

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 206
 • Płeć: Mężczyzna
 • Debian, Pentax, Habanero!
Ok.
W planach jest rejestracja Stowarzyszenia Miłośników Suwalszczyzny.
Niektórzy mogą zapytać "po co i co to da? stowarzyszeń jest już kilka...".
Oczywiście, jednak rejestracja stowarzyszenia daje osobowość prawną, która jest (jak by nie patrzeć) niezbędna dla niektórych naszych poczynań. Rejestracja jest w stadium zaawansowanym, obecnie jesteśmy w trakcie weryfikowania statutu stowarzyszenia - tak, żeby spełniał wymogi prawa i nie było problemów z rejestracją.

Czym ma się zajmować stowarzyszenie? Pomijając odpowiedzi dość oczywiste (...promocja Suwalszczyzny) postaram się skupić raczej na szczegółach i konkretnych projektach:

1. wirtualne Suwałki, kawał roboty do zrobienia - chcemy stworzyć wirtualny model Suwałk. Szukamy obecnie wektorowej mapy Suwałk (najlepiej w DWG), mamy zamiar obfotografować miasto (a przynajmniej na początek ważniejsze, główne i zabytkowe budynki i ulice), i tworzyć z tego wirtualny model miasta. Potem załadować to np. w engine taki jak Google Earth i udostępnić dla wszystkich zainteresowanych.
2. projekt "PAPU" - przewodnik kulinarno-imprezowy po Suwalszczyźnie. Gdzie byliśmy, co jedliśmy, gdzie się bawiliśmy, jak było, co dany lokal oferuje, klimat itp. Informacje w postaci krótkich artykułów, w miarę możliwości przyozdobionego zdjęciami. W projekt włączamy lokale typowo gastronomiczne (papu w Suwałkach i okolicach) jak i imprezowe (jeśli ktoś bywa i lubi). Całość zostanie zebrana, załadujemy to w jakiś zgrabny system i opublikujemy - zebrane materiały posłużą do skomponowania kulinarno-imprezowego przewodnika po Suwałkach.

Te dwa projekty powoli się rozwijają (zwłaszcza projekt "PAPU"). Projekty czekające na rejestrację stowarzyszenia (to na start):

- założenie i wyposażenie studia fotograficznego, ciemni które miałyby służyć do nauki i doskonalenia umiejętności dla fotografów.
- organizacja wystaw (nawiązanie współpracy z galeriami suwalskimi i nie tylko) promujących suwalskich fotografów.
- organizacja plenerów fotograficznych i warsztatów
- podjęcie współpracy z Klubem Fotograficznym z DPT
- nawiązanie współpracy z artystami-fotografikami (z Suwalszczyzny i nie tylko), zapraszanie ich do Suwałk, organizacja prelekcji, wykładów, warsztatów z ich udziałem
- organizacja i włączanie się w organizację imprez muzycznych (różne rodzaje muzyki)
- promowanie i wspomaganie twórców z Suwalszczyzny -  fotografów, muzyków, malarzy, pisarzy, grafików - rodzaj uprawianej sztuki nie ma znaczenia. Oferujemy dość spore zaplecze medialne - pomijając forum stowarzyszenia mamy zamiar uruchomić pełny portal poświęcony Suwalszczyźnie z systemem galerii, blogów, fotoblogów itd . Zaplecze medialne będzie umożliwiało zaprezentowanie swojej twórczości. Oczywiście nieodpłatnie.
- organizowanie akcji społeczno-charytatywnych np. włączanie się w organizację WOŚP w Suwałkach, akcje bezpieczeństwa na drogach, akcje społeczno-przyrodnicze jak choćby "posprzątajmy Suwalszczyznę".
- współpraca z portalem dawna-suwalszczyzna i bractwem jaćwieskim w celu propagowania historii naszych terenów
- nawiązanie współpracy z różnymi organizacjami rządowymi, pozarządowymi i samorządowymi w celu realizacji planów stowarzyszenia
- wydawanie publikacji o Suwalszczyźnie stworzonych przy współpracy członków stowarzyszenia
- i, oczywiście jako zarejestrowane stowarzyszenie pozyskiwanie dotacji unijnych i z urzędu miasta na realizację wymienionych wyżej (... i niewymienionych też) projektów.

...to tak baaardzo pokrótce.

Moje zdanie jest takie: lepiej zebrać odpowiednią grupę ludzi, którzy chcą zrobić COŚ, niż działać w pojedynkę - samemu, jako osoba fizyczna, niestety, zdziałać cokolwiek jest trudno.
Jeśli ktoś będzie chętny do udziału w takim przedsięwzięciu - zapraszamy, kontakt np. przez wiadomości prywatne na tym forum, ew. przez pozostawienie wpisu w wątku na ten temat (ile nas noka stąd nie pogoni  ;) ).

Zebranie organizacyjno-kreatywne według wszelkich znaków na niebie i ziemi będzie miało miejsce 21 maja 2009 (czyli czwartek, biorąc pod uwagę datę pisania postu - jutro, ok godziny 20:00 w pubie Warka na ul. Chłodnej).
« Ostatnia zmiana: 20 Maj, 2009, 19:23:40 wysłana przez zaroowka »
Debian addicted bastard.
A pentaxian, a loyalist, a diehard. ;)

zwierzak112

 • Gość
Odp: Stowarzyszenie Miłośników Suwalszczyzny - projekt kreatywny ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Maj, 2009, 19:48:34 »
zaroowka to widze że masz duże wyzwanie jak ja z radiem hehe ale uda nam sie i ten cel napewno zostanie osiągnięty :)

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4515
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Stowarzyszenie Miłośników Suwalszczyzny - projekt kreatywny ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Maj, 2009, 19:54:24 »
Wirtualne Suwałki

Pomysł widzę kiełkuje u wielu osób jednocześnie. Ponad rok temu kupiłem domenę www.wirtualne.suwalki.pl właśnie po to by uruchomić podobny projekt. Miałaby to być mapa (mashup) oparta na mapie Google, z tym że zamiast zdjęć zabytków - funkcjonowałoby to jako pewnego rodzaju katalog firm, instytucji (w tym również zabytków oczywiście), miejsc  i innych ciekawostek dostępnych internautom on-line (podobnie jak GIS Białystok http://www.gisbialystok.pl/gis-bialystok/app/menupage.jsp)  Z uwagi na równoczesną realizację kilku innych stron - pomysł odłożony "na półkę" Pawy zrobił chyba nawet layout strony i coś w rodzaju wstępnego "kontenera"  

Dodam, że podobny pomysł wirtualnej mapy z zabytkami już działa i są to www.sciezki.suwalki.pl


Odnośnie fotografii - jestem jak najbardziej zainteresowany.
Fotoklub Wigierski miał przybrać formę stowarzyszenia właśnie (byłem na tym zebraniu). Zebrano wszelką dokumentację, ale pomysł prawdopodobnie nie będzie zrealizowany. Klub ma bardzo duży potencjał i realizuje wiele ciekawych imprez, wystaw i pokazów (głównie za sprawą Radka Krupińskiego), ale perspektywa likwidacji DPT ...  
    
Forum Suwałki jest w dobrej komitywie z niektórymi Muzeami, promowanie tego typu wystaw i działalności jest także jednym z naszych celów, więc jeśli chodzi o szerszą współpracę - oczywiście tak.

Generalnie widzę tu dużo pomysłów, z których realizacją borykały się pojedyncze osoby. Może tym razem uda się pchnąć pewne sprawy do przodu.
Wydaje mi się, że niektóre rzeczy funkcjonują dość dobrze i chyba nie trzeba "wyważać otwartych drzwi"  Może wystarczy zgłosić się do odpowiednich osób i przekazać własne pomysły na rozwój tego co jest (Ścieżki Poznawcze, ciemnia fotograficzna w DPT, dość duża ilość wystaw).

« Ostatnia zmiana: 20 Maj, 2009, 19:57:06 wysłana przez noka »

Offline Spidy

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 12
Odp: Stowarzyszenie Miłośników Suwalszczyzny - projekt kreatywny ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Maj, 2009, 10:43:01 »
Zgadzam się z noka. W Suwałkach funkcjonuje sporo stowarzyszeń i fundacji, które chętnie przyjmą ludzi z zapałem. Nie ukradną pomysłu, a raczej na zasadzie zaufania do tych, którym się chce, użyczą osobowości prawnej.
Cytuj
rejestracja stowarzyszenia daje osobowość prawną, która jest (jak by nie patrzeć) niezbędna dla niektórych naszych poczynań
Do których jest niezbędna?
Nie chcę odstraszać od zakładania własnej organizacji, ale jeśli nie ma wokół Ciebie całego środowiska ludzi, którzy Cię wesprą (mają na to czas), możesz z całym papierkowo-formalnym bigosem zostać sam... A przecież chodzi o działanie i jego efekty. Tym bardziej polecam Ci współpracę, że Twoje pomysły są zbieżne z tym, co proponuje Pastwisko.org (Suwalskie Ścieżki Poznawcze) czy Fundacja Dziedzictwo Suwalszczyzny (nówka :) , ale ludzie z dużym doświadczeniem w projektach).
Razem można więcej - to fakt. Dzięki temu forum możemy poznać potencjał, a to właśnie jego ocena (z kim można współpracować, kto ma jakie kompetencje) decyduje o tym, czy Ci się uda zrobić dobre rzeczy - a Twoje pomysły są dobre. :)
Do dzieła :) Zamówcie w Warce metra i rozważajcie za i przeciw...