Autor Wątek: Narodowe Święto Niepodległości w Suwałkach  (Przeczytany 13458 razy)

Offline noka

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4515
  • Płeć: Mężczyzna
Narodowe Święto Niepodległości w Suwałkach
« dnia: 06 Lis, 2008, 16:36:00 »
Czy już się wszyscy przyzwyczaili, że w Suwałkach święta państwowe obchodzimy podwójnie?

Jeśli tak to przedstawiam alternatywne programy obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Pierwszy - został przedstawiony przez Prezydenta Miasta Suwałk  Józefa Gajewskiego na stronie UM Suwałk.
Drugi - przesyłany jest e-mailem w formie zaproszenia (właśnie otrzymałem) i sygnowany przez
Zdzisława Koncewicza (Przewodniczący Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” w Suwałkach) oraz Jarosława Zielińskiego (Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Prawo i Sprawiedliwość)

Zarówno dni jak i godziny się nie pokrywają, więc obchody nie będą ze sobą kolidowały. Dla większej przejrzystości programy zostają podane  w różnych kolorach.

Józef Gajewski vs Jarosław Zieliński


Program obchodów

9 listopada 2008 r.

godz. 12.00 - Msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa (Kościół Gimnazjalny) ul. Mickiewicza.
Po mszy św. prelekcja prof. dr hab. Józefa Maroszka: "Tradycja patriotyczna regionu Podlasia w 90 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości."

godz. 13.30 - złożenie kwiatów i przemówienia okolicznościowe pod Dębem Wolności w Parku im. Konstytucji 3 Maja.

godz. 14:15 - spotkanie okolicznościowe w sali konferencyjnej NSZZ Solidarność przy ul. Kościuszki 32.




11 listopada 2008 r.

godz. 10.30 - Msza św. za Ojczyznę i w intencji Profesora Edwarda F. Szczepanika w trzecią rocznicę śmierci celebrowana przez Jego Ekscelencję ks. Biskupa Jerzego Mazura - Biskupa Ełckiego (konkatedra pw. św. Aleksandra, pl. J. Piłsudskiego)

godz. 11.30 - przejazd na cmentarz przy ul. Bakałarzewskiej.

godz. 11.45 - uroczystość pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej.

godz. 12.45 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (teren 14. Pułku Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka J. Piłsudskiego, ul. Wojska Polskiego)


godz. 17.00 - Młodzieżowy Marsz Niepodległości, który wyruszy spod Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa (Kościół Gimnazjalny) ul. Mickiewicza (organizatorzy proszą o zabranie pochodni lub zniczy)

godz. 18.00 - przedstawienie operowe „Krakowiacy i górale" w wykonaniu artystów Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi z udziałem   Kazimierza Kowalskiego (sala widowiskowo-sportowa Ośrodka Sportu i Rekreacji, ul. Wojska Polskiego 2 w Suwałkach)


P.S.
W e-mailu z zaproszeniem była prośba o zainteresowanie uroczystością inne osoby - więc powyżej publikuję skrót, a poniżej zaproszenie:



Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Narodowe Święto Niepodległości w Suwałkach
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Lis, 2008, 01:20:43 »
11 listopada 1918r w Suwałkach

...Oceniając lata I wojny światowej należy bez wątpienia uznać za najbardziej pozytywne wydarzenie dla Suwałk,kres ponadstuletniego panowania rosyjskiego zaborcy....W pierwszej dekadzie listopada 1918r,gdy pod wrażeniem klęski w wojnie oraz wydarzeń na ziemiach polskich w niemieckim garnizonie w Suwałkach doszło do rewolty,a żandarmeria i urzędnicy okupacyjni zaczęli opuszczać tereny wiejskie ,inicjatywę przejęli i przystąpili do działania przede wszystkim członkowie suwalskiego komitetu obywatelskiego.Ponieważ nie orientowali się dokładnie w tym ,co działo się w innych regionach a szczególnie w Warszawie.Próbowano nawiązać kontakt z Radą Regencyjną oraz podporządkować się jej jako legalnie istniejącej władzy.Prawdopodobnie przyczynili się również do rezygnacji z przygotowywanego w Suwałkach zbrojnego wystąpienia Polskiej Organizacji Wojskowej przeciwko oddziałom niemieckim....    I tak się stało,chociaż 11 listopada z polecenia komendanta POW na okręg suwalski Aleksandra Putry doszło do alarmowej koncentracji jej członków na cmenatarzu w Suwałkach,a dowództwo nad nim objął pułkownik Arnold,oficer byłego I Korpusu Polskiego w Rosji..Nieco wcześniej reprezentanci komitetu obywatelskiego podpisali z przedstawicielami niemieckiej rady żołnierskiej w Suwałkach porozumienie w sprawie utworzenia Tymczasowej Rady Obywatelskiej Okręgu Suwalskiego.W umowie tej zobowiązali się do utrzymania porządku i spokoju,a także obiecali ,że nie będą utrudniać niemieckim odziałom wojskowym w ewakuacji z terenów okupowanych.W zamian niemcy zgodzili się na wyjazd do Warszawy dwóch wysłanników ,którzy mieli przywiżć instrukcje od Rady Regencyjnej i przywieżć jej przedstawiciela.....Następne punkty dotyczyły aprowizacji,przejęcia szkolnictwa,kupna tartaków i elektrowni przez strone polską oraz utworzenia trzydziestoosobowej polskiej milicji.
Pierwsze posiedzenie TROOS odbyło się 16 listopada 1918r. Prezesem został Adolf Świda;w-ce prezesem- Jan Schmidt;sekretarzem -Czesław Lutostański a skarbnikiem -Leonard Malinowski.
Tak więc rada objęła działania w kierunku objęcia swymi kompetencjami najważniejszych dziedzin społeczno-gospodarczych....''



Suwałki -miasto nad Czarną Hańczą

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Narodowe Święto Niepodległości w Suwałkach
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Lis, 2008, 17:15:06 »
Może również słuchaliście Telexpresu,we wspomnieniu 1918r zaznaczono ,że kolejne 3 lata trwały walki o ustalenie naszych polskich granic.

Offline suchoc

  • Stały Bywalec
  • **
  • Wiadomości: 155
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Narodowe Święto Niepodległości w Suwałkach
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lis, 2010, 12:13:09 »
Marsz Niepodległości, 11 listopada 2010

Program:


17.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny oraz suwalskiej młodzieży w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa

18.00 - Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Odśpiewanie hymnu

18.15 - Marsz pod pomnik POW na cmentarzu parafialnym ulicami Hamerszmita, Gałaja, Bakałarzewską.

18.40 - Okolicznościowe przemówienie. Modlitwa. Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej

źródło: http://www.suwalki24.pl/index.php/201011099811/Marsz-niepodleglosci.html

Offline jesiotr1

  • Weteran
  • ***
  • Wiadomości: 213
Odp: Narodowe Święto Niepodległości w Suwałkach
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lis, 2010, 18:07:20 »
kolejne 3 lata trwały walki o ustalenie naszych polskich granic.
11 listopada 1918 został podpisany rozejm Niemiec z państwami Ententy w wagonie kolejowym w Compiègne.
Niemcy tej wojny nie przegrywały - ale zauważyły - pojawił się jeszcze gorszy wróg.Tym wrogiem była Czerwona Zaraza w Berlinie - powstawały Rady Robotnicze - Naród Niemiecki nie chciał dłuzej walczyć za Cesarza, tak jak w Rosji nie chciał dłużej walczyć za Cara. Armia niemiecka została skierowana do zaprowadzenia porządku we własnym kraju.Podobnie było w całej Europie.
Wypuszczono Piłsudskiego z więzienia i pokazano mu granicę polsko - niemiecką, powiedziano "o granice wschodnie musicie walczyć".Tak zdobliśmy bez umiaru, zachłannie Kijów.Później była kontrofensywa (przeciwnatarcie) Armii Czerwonej z Ogarkiem Rewolucji, obrona Warszawy przy pomocy i wysiłku całego Zachodu i pokój w Rydze.
To na Wschodzie zajęło trzy lata.

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Narodowe Święto Niepodległości w Suwałkach
« Odpowiedź #5 dnia: 11 Lis, 2016, 02:27:10 »
11 listopada




Małe przypomnienie historii: