Autor Wątek: Lot nad Kaczym Dołkiem - opis środowiska lokalnego  (Przeczytany 3238 razy)

Offline Spidy

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 12
Lot nad Kaczym Dołkiem - opis środowiska lokalnego
« dnia: 03 Mar, 2010, 00:44:00 »
Wszystkich mieszkańców i sympatyków okolic Kaczego Dołka zachęcam do poczytania najnowszej publikacji Inicjatywy "Kaczy Dołek":
http://www.pastwisko.org/dokumenty/diagnoza_srodowiska_lokalnego.pdf

Wszelkie uwagi mile widziane :)
« Ostatnia zmiana: 03 Mar, 2010, 16:04:46 wysłana przez noka »

Hejek

 • Gość
Odp: Lot na Kaczym Dołkiem - opis środowiska lokalnego
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Mar, 2010, 11:46:10 »
Imponujace, ale co z tego wynika?
Czyzby Araneae mial zamiar wykorzystac to do zdobycia jakiegos stopnia naukowego?  ;)

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4515
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Lot nad Kaczym Dołkiem - opis środowiska lokalnego
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Mar, 2010, 16:25:17 »
Myślę, że wszyscy wiedzą co to jest Kaczy Dołek, ale o samej inicjatywie i opracowaniu warto napisać trochę więcej.


Inicjatywa „Kaczy Dołek” - łączy nieformalnie grupę mieszkańców i sympatyków okolic Kaczego Dołka (na Osiedlu Północ I w Suwałkach).  Jedynym zobowiązaniem członków grupy jest zainteresowanie i troska o sprawy mieszkańców i ogólną atmosferę miejsca.

Opracowanie diagnozy środowiska lokalnego - ma na celu rozpoznanie środowiska społecznego okolic Kaczego Dołka, zwłaszcza pod kątem udziału mieszkańców w imprezach tworzonych przez suwalskie organizacje pozarządowe. Diagnoza składa się z dwóch zasadniczych części: opisu środowiska Kaczego Dołka (fakty) oraz analizy potrzeb społeczno-kulturalnych mieszkańców i perspektyw do rozwoju działań społecznych (opinie).

Waszą inicjatywę oczywiście popieram (podobnie jak pozostałe projekty pastwisko.org), choćby z tego tylko względu że jest alternatywą dla nic nie robienia. Chętnie bym przyłączyłbym forumowy profil na Facebooku na którym działacie, ale status „strona” na to nie pozwala.

Co do treści linkowanego dokumentu:
Strukturę wieku można było podać bardziej szczegółowo – przedział 20-60 lat to moim zdaniem zbyt duża rozpiętość, żeby można było na tej podstawie cokolwiek wnioskować.
Poza tym w ankiecie wzięło udział 65% kobiet i 35% mężczyzn, co może zmienić rzeczywiste preferencje mieszkańców. Wiem, że ankieta została przeprowadzona na niewielkiej grupie osób - przechodniów - więc się nie czepiam  ;)

Ciekawostka - na pytanie: Co w czasie spędzanym na Kaczym Dołku jest dla Pani/Pana ważne? tylko 7% odpowiedziało że "budowanie relacji z moją rodziną". Odpowiedzi na pozostałe pytania wskazują jednak, że najchętniej mieszkańcy widzieliby na Kaczym Dołku właśnie imprezy rodzinne.

Jak dla mnie zbyt mało jest w ostatnim rozdziale – Perspektywy , spodziewałem się bardziej konkretnych deklaracji. Zwłaszcza, że dotychczasowe imprezy zostały bardzo dobrze ocenione przez mieszkańców i są przez nich w przyszłości oczekiwane.

Niewątpliwie jest to ciekawe opracowanie, które przydałoby się także dla pozostałych suwalskich osiedli. Niestety inicjatywa i działalność społeczna na tym właśnie poziomie (osiedlowym) dość mocno kuleje.

Offline Spidy

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 12
Odp: Lot nad Kaczym Dołkiem - opis środowiska lokalnego
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Mar, 2010, 23:14:05 »
Odpowiadam :)
Struktura wieku w takich przedziałach to nie nasz pomysł - tak prowadzi ewidencję biuro meldunkowe. Co do mniejszego udziału mężczyzn - cóż, jak widać częściej na Kaczym Dołku spacerują kobiety. Widać to zresztą gołym okiem.

A rozdziału "Perspektywy" nie ma. Bo to jest dopiero rozdział, które się wspólnie wypełnia moim zdaniem. Można mieć własną wizję Kaczego Dołka, ale dopóki nie znajdziemy sprzymierzeńców do wprowadzenia zmian, będzie to tylko... własna wizja. Po to jest Inicjatywa "Kaczy Dołek", żeby ta wizja była wspólna, uznana i przez mieszkańców, i przez sympatyków. I żeby się działo.
Mam nadzieję, że to się zacznie już w tym roku. Staraniem Inicjatywy spółdzielnia zakupiła dystrybutory i kosze na psie kupy, które będą zamontowane na wiosnę. Będzie też tablica ogłoszeń. I wsparcie forum.suwalki.pl mam nadzieję :)

Ja będę miał z tego satysfakcję, a moje dzieci fajniejsze podwórko.