Autor Wątek: Zasłyszane mity i legendy  (Przeczytany 65640 razy)

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #90 dnia: 13 Maj, 2009, 17:01:42 »
Korale Żorskiej Matki Bożej

  Autorka tekstu wspomina opowieść o wiejskim parobku,który zakochał się w córce zamożnego gospodarza a wydarzyło się,to wiele lat temu w Żorach.
  Chłopak pracował w Starym Dworze na pograniczu Baranowic i Dolnych Osin.Dziewczyna ,którą obdarzył wielką miłością pochodziła z zamożnego domu..Gdy ojciec dowiedział się ,że młodzi się spotykają ,urządził na nich zasadzkę. Młodzieńca ''pachołki'' mocno pobili,a dziewczynę ojciec zamknął w ciemnej komorze.Przekonany był,że po takiej karze zapomni o przystojnym parobku.Chłopak nie dał za wygraną i następnego dnia poszedł ze swym wujem ,który był cieślą dworskim -prosić o rękę dziewczyny.Gospodarz jednak wyśmiał ich :''-Co ty se myślisz ,dworska plewo,że ci dom moja dziołcha? Jom dostanie yno taki bogacz ,co ji kupi ze trzi sznurki prawyh a rubych pociorków,a ty tego we życiu mioł bydziesz,zasrańcu! Jak by niy twój ujek,co go szanuja,to bych ci downo nogi ze zadku wytargoł! Som uwidzisz,że moja Neżka bydzie tańcować na swoim weselu na Godni Śwynta,a ło ciebie zapomni...''
Młody Mateusz ,bo takie miał imię młodzieniec,przeżył bardzo mocno słowa niedoszłego teścia.Wuj poradził mu ,aby poszedł do spowiedzi ,bo obawiał się ,że złe myśli chodzą Mateuszowi po głowie.Młodzieniec posłuchał rady,poszedł do kościoła i ukląkł na klęczniku,uniósł głowę i spojrzał na wizerunek Madonny i zobaczył umocowane trzy grube sznurki prawdziwych korali na jej blaszanej sukience ..Czerwona mgła zasnuła mu oczy,wybiegł z kościoła jak ''oparzony'',nie wiedział nawet ,jak dotarł do domu..
  Od tej chwili targały nim pokusy,był bliski obłędu,aż pewnego dnia zdecydował się zajsć do kościoła,ukrył się pod ławką i zaczekał ,kiedy kościelny zamknie drzwi kościoła.Wstał i podszedł do kaplicy ,gdzie wisiały korale.Podszedł do obrazu ,wisiał dość wysoko ,więc musiał się wspiąć ,aby dosięgnąć korali.Jedną ręką trzymał się gzymsu,drugą zdejmował korale,kiedy miał je w ręce ,noga pośliznęła się i złodziej zawisł kilka metrów nad ziemią,chciał zeskoczyć ale poczuł,że coś trzyma go za włosy i tak uczepiony gzymsu doczekał ranka ,aż usłyszał otwieranie drzwi ,zaczął wołać o pomoc.Zdziwiony kościelny zawołał proboszcza ,przy pomocy drabiny uwolniono go z tej opresji,jadnak włosów nie udało się rozplątać i należało odciąć cały  pukiel .
Zanim go uwolniono,a była to niedziele ,ludzie zaczęli przychodzić do kościoła.Wśród tłumu był również gospodarz ze swą córką Neżką.Dziewczyna padła na kolana,ludzie po zapoznaniu przyczyny tragnięcia się na wota ,również zaintonowali modlitwę błagalną.Proboszcz wzruszony miłością młodych zwrócił się do zatwardziałego ojca: Pozwólcie gospodarzu,dzieckom się pobrać! Widzicie ,Paniynka sie nanich niy gorszy,bo inacy by sam wos niy prziwiodła!
I tak zakończyła się historia Neżki i Mateusza ,którego teść polubił,a chłopak okazał się pracowitym zięciem.
Miejscowi starsi ludzie przekazywali tą opowieść młodym pokoleniom i pokazywano zawieszony wśród wot kosmyk włosów i mówiono o niedoszłym złodzieju ,którego Matka Boska zwiesiła za włosy ,aby uchronić go przed świętokractwem.


Autorka -Elzbieta Grymel -miesięcznik Bluszcz;tekst ,który napisałam w skrócie został nagrodzony w konkursie Historie [Nie]Zapomniane

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #91 dnia: 10 Cze, 2009, 19:58:44 »
Historia o trzech hostiach

Na 3 stronie tego wątku w zeszłym roku w temacie Cud nad Wartą w skrócie pisałam na ten temat
Obecnie znalazłam kolejną opowieść na ten temat,przedstawię ją w dużym skrócie ze względu na jutrzejsze święto:

  W drugiej połowie XIIIw w pobliżu klasztoru oo.Dominikanów została założona dzielnica żydowska.Zetknięcie się dwóch religii i kultur ,doprowadzało często do konfliktów.Zgodnie z powtarzaną przez wieki ,ale historycznie nieudowodnioną ''Historią o trzech hostiach'',15 sierpnia 1399r poznańska mieszczka wyniosła w ustach hostię [kolejne relacje mówiły o trzech] z kościoła oo.Dominikanów i sprzedała je Żydom,którzy w kamienicy Świdwów -Szamotulskich [obecnie kościół Najświętszej Krwi Pana Jezusa przy ul.Żydowskiej,założony na pamiątkę tych wydarzeń] sprofanowali ją ,a następnie porzucili na błoniach na granicy miasta.Hostia [hostie] została/y znalezione przez pastuszka,który powiadomił księdza parafi farnej.Na wieść profanacji doszło do pogromu. Podobne historie były popularne w całej średniowiecznej Europie i wykorzystywano je do podsycania niechęci wobec Żydów.Wiara w uzdrawiającą moc hostii czyniła liczne cuda.Dla podtrzymania rozwijającego się kultu Najświętszego Sakramentu,na miejscu odnalezienia hostii,król Władysław Jagiełło ufundował kościół Bożego Ciała przy obecnej ul.Krakowskiej i osadził w nim Karmelitów trzewiczkowych.Przed każdą wyprawą wojenną wg Jana Długosza -Jagiełło udawał się do poznańskich Karmelitów na modlitwy.
Inne podanie głosi ,że znalezione hostie nakazem biskupa zostały umieszczone w kościele farnym.Tymczasem nie zaniedbano ukarania Żydów i świętokradzkiej mieszczki.Złożono na nich sąd ,udowodniono zbrodnię i wydano wyrok skazujący na okropne męczarnie.

Ponieważ niedawno byłam w kościele pod wez.Bożego Ciała ,zrobiłam zdjęcie symbolicznej ,studzienki upamiętniającej tamte wydarzenia- ponoć złoczyńcy próbowali topić hostie,które wciąż wypływały na powierzchnię wody.W rezultacie wyrzucili je na wspomniane już-przedmieście miasta

                                       

 

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #92 dnia: 03 Sie, 2009, 17:31:59 »
Jak minął miesiąc przed wybuchem II wojny światowej.

Z przedruku gazety z 3 sierpnia 1939r można odnieść wrażenie ,że wielkopolanie żyli już tym co działo się za ich bliską i dalszą granicą.Pierwsze strony gazet donosiły wieści pełne optymizmu o zbrojącej się Anglii.Pokpiwano z niemieckiej propagandy ,wieści te były przemieszane z doniesieniami o coraz bardziej poczynającym Gestapo.Wśród wiadomości można znaleźć i taką o ścięciu w niemieckim więzieniu 9 porwanych przemocą gdańszczan.Ukazała się też wiadomość o nalocie owadów.Osobliwą sensacją wczoraj mieli przechodnie ,używający przechadzek wieczornych nad Wartą. Po  godzinie 21 wyleciały nad Wartę roje owadów ,zwanych jętkami,które osiadły masowo na poręczach mostów rzecznych na św.Rochu i Chwaliszewie,pokrywając je srebrzystą powłoką. Cała ta wiadomość opatrzona była tytułem :Masowy nalot jętki -jednodniówki...i sąsiadowała z informacją o lądowaniu pod Stęszewm niemieckiego szybowca ,na którego skrzydłach wymalowane były swastyki.
Drugi taki podtekst można znaleźć w informacji o bawiących się dzieciach ,które korzystały z ćwiczeń cielesnych i dodany komentarz ,że wyrosną z nich zdrowi ludzie. Zaraz obok w wiadomościach sportowych ukazała się wieść ,że doskonali kolarze emigracyjni startują w zawodach ''Stomilu'' .Firma na własnym torze przy ul.Starołęckiej miała za kilka dni przeprowadzić wyścigi o puchar jej prezesa dr.Jana Piotrowskiego.Zapowiadano również wielką rewię wioślarską na Witoblu-na jeziorze Witobelskim pod Stęszewem -miały być ,to XX Wioślarskie Mistrzostwa Polski.
Wszystkie te doniesienia miały pokazać nas silniejszymi ,niż może faktycznie byliśmy.
Oprócz takich wiadomości były takie tytuły jak : Prowokatorzy z Gestapo grasują w Gdańsku; Niemcy organizują wojska czeskie;Hitlerowi nie chodzi o Gdańsk ,tylko o całe Pomorze.
W pierwszym tytule pisano ,o tym jak tajna policja polityczna zatrzymała ks.Hoefta ,polskiego duchownego ,który w restauracji rozmawiał ze swymi znajomymi oraz jednym z przygodnych gości.Ponieważ ten ostatni był bardzo rozmowny ,szybko rozmówcy domyślili się ,że był to agent gdańskiej tajnej policji politycznej.Spowodowało to szybkie aresztowanie księdza.
Drugi tytuł donosił,że na skutek decyzji Hitlera wytworzone będzie w Czechach i na Morawach - czeskie wojsko rządowe w liczbie siedmiu tysięcy żołnierzy .Zadaniem wojska rządowego ma być utrzymanie ładu i bezpieczeństwa w tym rejonie.
Trzeci tytuł dotyczył doniesień z pogranicza francuskiego ,że wszystkie miejscowości wzdłuż lini Zygfryda są przepełnione wojskiem niemieckim ,przeprowadzającym ćwiczenia.Równocześnie agenci Gestapo przystąpili do bardzo intensywnych aresztowań wśród robotników we wszystkich zakładach przemysłowych znajdujących się na tych terenach.

Głos Wielkopolski - dodatek 3 VIII 1939r Poznań

Może w Waszych domach ,albo może w aktualnej prasie są takie wspomnienia z tego okresu ,może udałoby się nam ,przybliżyć jak ten ostatni miesiąc wolności przeminął.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #93 dnia: 04 Sie, 2009, 12:28:35 »
4 sierpnia 1939r z pierwszych stron gazet:

   Czy sierpień i wrzesień upłyną spokojnie?Rozważania prasy francuskiej nad oświadczeniem Chamberlaina i jego przeciwników na ostatnim posiedzeniu Izby Gmin.

   Potęga brytyjska na morzu. Rzecznik Min.Marynarki udzielił przedstawicilom prasy kilku informacji angielskiej floty wojennej.Izba Lordów poświęciła ostatnią debatę sprawie ograniczenia skutków wojny podwodnej.Omawiając dalej sprawę zwalczania akcji nurkowców nieprzyjacielskich lord Stanhope sprecyzował ,że flota brytyjska rozporządza specjalnymi aparatami ,które okazały się bardzo skuteczne.


  Anglia i Francja zaniepokojone biegiem wypadków w Gdańsku. Londyn.Sytuacja w Gdańsku wywołuje zaniepokojenie w prasie angielskiej ,która stwierdza między innymi ,że ostatnie informacje z Gdańska wskazują na stale wzrastające naprężenie na tym obszarze i że dotąd Polska toleruje prowokacje Gdańska.

  Jugosławia broni swej ziemi przed Niemcami. Dzięki funduszom Berlina Niemcy w Jugosławi chcą wykupić masowo ziemię .Akcja ,która dąży do pozbawienia kraju wolności.

  Foster prosi Gestapo o pomoc. Z Gdańska donoszą : Niemieckie Gestapo przeprowadza codziennie rewizje i aresztowania wśród mieszczan gdańskich i w kołach robotniczych.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #94 dnia: 05 Sie, 2009, 19:57:24 »
5 sierpień 1939r

  W Kurierze Poznańskim-Czytamy ,że propaganda niemiecka zajęta jest obecnie wykazywaniem ,że ujście Wisły nie jest Polsce potrzebne.Rzekomo zaniedbaliśmy całkowicie tę drogę wodną.Nie dbamy ponoć o jej urządzenia regulacyjne,nie potrafiliśmy z niej korzystać. Polacy w artykule pt.Niech lepiej tej sprawy nie ruszają czytamy: Niczego jednak nie zaniedbaliśmy .Obecny ruch towarowy na Wisle równa się przedwojennemu [chodziło o I wojnę światową]


  Polska przygotowywała się do obrony w miarę swoich możliwości,wysiłkiem całego społeczeństwa gazety donoszą ,że w ostatnich miesiącach budownictwo schronów znacznie wzrosło.Nowo budowane domy mieszkalne o kubaturze 2500m.sześć.muszą posiadać schrony.
 O Słowacji pisano jako o kolonii Rzeszy,że mniejszość niemiecka ,licząca ogółem 150 tys.zachowuje się tak ,jakby była panem kraju.Terytorium ograniczona granicami Moraw i Polski zostało ogłoszone przez Niemców jako terytorium oficjalnie okupowane przez wojska niemieckie.

  Prasa francuska rozpisywała się na temat kulis manewrów wojsk osi.Manewry włoskie na granicy zachodniej i manewry niemieckie na granicy wschodniej ,tajemnicze wiadomości o gromadzeniu wojsk .....Francja twierdziła ,że te wszystkie doniesienia ,nie zmuszą ich do szczękania zębami i do ustępliwości ze strachu przed Niemcami.

Tytuł Inspekcja Forstera-Gauleiter Forster dokonał objazdu terenów w powiecie Wielkie Żuławy .Była to podróż inspekcyjna dla zbadania gdańskich urządzeń ochronnych .Stwierdzono ,że budowa wielkiego mostu pontonowego na Wiśle zostanie zakończona jeszcze w tym miesiącu .Most ten stworzy możliwość szybkiego przeprowadzenia transportów z Prus Wschodnich do Gdańska.


Pozwolę obie napomknąć coś ze wspomnień moich rodziców: 1 września nad ranem w Srtyju ukazały się na niebie samoloty,było ich dużo i ich odgłosy obudziły mieszkańców.Nikt nie myślał ,że to zaczęła się wojna,przeświadczeni byli ,że to kolejne manewry.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #95 dnia: 06 Sie, 2009, 15:59:44 »
6 sierpnia 1939r

 Piekło w Piekle ;pod takim tytułem ukazał się artykuł w Orędowniku Pleszewskim .
Z Gdańska napłynęła kolejna informacja o terrorze wobec ludności polskiej,w wiosce Piekło na terenie gdańskim szaleje nieludzki terror.Oddziały hitlerowców i wojska z karabinami nawiedzają nocą domy i rodziny polskie ,urządzają burdy,grożą zamordowaniem Polaków i szykanują Polaków na każdym kroku.Dojazd i wyjazd z Domu Polskiego w Piekle jest tablicami policyjnymi zabroniony i pod surową karą ,tak że polscy inspektorzy celni i inni nie mogą korzystać ze swych samochodów i motocykli.


 Chłopom zabrano konie i wozy
W rejonie nadnoteckim po stronie niemieckiej zabrano niemieckim kolonistom,tuż po żniwach konie i wozy,na skutek zarządzeń mobilizacyjnych.W informacji czytamy ,że odbywające się w tym rejonie przemarsze wojsk,wzbudzają wśród niemieckiej ludności nadgranicznej żywy niepokój i lek przed wojną.


 Ćwiczenia pancernika niemieckiego na Bałtyku
Pancernik Gneisenau o wyporności 35 tys.ton odbył ostatnio kilkudniowe ćwiczenia na Bałtyku w pobliżu wyspy Rugii.Na ćwiczeniach obecny był również szef floty niemieckiej admirał Rader ;w ćwiczeniach wzięły udział również baterie obrony przeciwlotniczej stacjonujące na Rugii.


 Masowa ucieczka Niemców z Kanady
Jak donosi Polska Agencj Telegraficzna : Fakt raptownego wyprzedawania się farmerów niemieckich osiadłych w Kanadzie od lat,którzy nie czekając zbiorów ,likwidują wszystko i wyjeżdżają ,daje dużo do myślenia .Prasa kanadyjska dopatruje się w tym poważniejszej akcji .Niestety ,korespondentowi PAT-u zabrakło dziennikarskiej ikry i nie wyjaśnił jaką akcję miał na myśli.

Wszystkie podawane wycinki z gazet podaję w skrócie za Głosem Wielkopolskim,który w ten sposób przybliża nam współczesnym co działo się w tamtych latach

Offline Rockers

 • Mega Poster
 • *****
 • Wiadomości: 1513
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #96 dnia: 06 Sie, 2009, 22:44:15 »
Droga gago muszę Ci przerwac, ale tak sobie pomyślałem, że największym mitem to była mapa inwestycji drogowych na Euro 2012.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #97 dnia: 06 Sie, 2009, 23:49:12 »
Rockers! Dobre!  Udalo Ci się i całkowicie Cię popieram.Jeśli mielibysmy iść tym torem ,to takich mitów u nas jest wiele.Zupełnie jak tych mieczy w bitwie pod Grunwaldem  :P

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #98 dnia: 07 Sie, 2009, 16:28:40 »
 Siódmy sierpnia 1939r

 Czołgi w rocznicę pod Tannenbergiem
Z Hamburga donoszą ,że magazynowany w tamtejszym porcie od dłuższego czasu sprzęt wojenny,czołgi,broń i amunicja ,które przeznaczone były na eksport prawdopodobnie do Chin,został nagle wysłany do Prus Wschodnich .Oficjalnie mówi się ,że czołgi wysłane zostały celem zademonstrowania ich podczas uroczystości z okazji rocznicy bitwy pod Tannenbergiem.
Ciekawe ,czy ludzie uwierzyli w takie wyjaśnienie.?


 Loty sowieckie nad Finlandią
Fińska agencja doniosła ,że przed kilku dniami kilka samolotów sowieckich ,w tym jeden bombowiec przeleciały granicę fińską.Straż graniczna otworzyła ogień do samolotów z dział zenitowych .Po kilunastu minutach samoloty odleciały.

Pomruki burzy
Uroczystości legionowe z okazji 25 rocznicy wyruszenia Pierwszej Kompani Kadrowej na krakowskich Błoniach zgromadziły ponad 200 tys.osób. Była to jedna z największych manifestacji patriotycznych w czasach II Rzeczpospolitej. Marszałek Śmigły -Rydz wykorzystał uroczystości do określenia w swym przemówieniu stanowiska Polski wobec zagrożenia wojną..... Dalej dowiadujemy się ,iż rząd Polski przez swego przedstawiciela w Gdańsku zażądał od Senatu Wolnego Miasta zapewnienia polskim inspektorom bezpieczństwa i skłonienia Gdańskiej Dyrekcji Ceł do należytego respektowania polskich przepisów celnych....... W kolejnych doniesieniach czytamy,że nastroje antypolskie udzieliły się też zwykłym ludziom np.do Polski przybył z Niemiec obywatel polski Gniewkowski ,któremu władze niemieckie nie pozwoliły zabrać małoletniego syna,ponieważ mógłby ulec polonizacji. W innym przypadku jedna z polskich matek ,mimo zakazu przeszmuglowała własne dzieci do Polski. Jednym słowem na każdym kroku wyczuwało się atmosferę nadciagającej burzy...

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #99 dnia: 08 Sie, 2009, 14:47:24 »
8 sierpnia 1939r

 Powietrzna linia Maginota
Różne były projekty związane z obroną ośrodków przemysłowych i miast przed lotniczymi atakami nieprzyjacielskimi.Jednym z nich była koncepcja utworzenia wzdłuż granicy wschodniej tak zwanej lini Maginota,wzdłuż wschodniej granicy Francji .Miały tam powstać zapory stworzone z balonów na uwięzi oraz balonów wolnych.Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 250 milinów franków,jak się później okazało -plan ten nigdy nie wszedł w życie.

 Nocne loty angielskie nad Francją
Angielskie eskadry lotnicze po raz pierwszy wystartują do lotu długodystansowego nad Francją w porze nocnej.W informacji czytamy ,że lot odbędzie się w ramach obszernych ćwiczeń obrony przeciwlotniczej.Przewidywano powietrzne walki nad kanałem La Manche.

 Niemcy z Polakami?
Pod takim tytułem ukazała się informacja ,że Niemcy amerykańscy gotowi walczyć z armią polską przeciw Hitlerowi.Była to grupa antynazistowska Niemców i obywateli amerykańskich ,która zdecydowała się na wydanie takiego oświadczenia.

 Latająca forteca
Nowy amerykański bombowiec przeleciał 2500 mil [4000 kilometrów] w 9 godzin,14 mnut i 30 sekund.Przeciętna szybkość to 430 km /godz.Samolot leciał na wysokości od 22 do 33 tys stóp.Na bazie tej informacji warto pamiętać ,jak wielką rolę ten jeden z najlepszych amerykańskich samolotów wojskowych ,wówczas testowanych odegrał w wojnach przez kilkadziesiąt lat.Określano go jako -Latająca forteca i stał się synonimem lotniczej potęgi.


Najwięcej wiadomości o przygotowanich wojennych pochodzi z gaet zagranicznych.Możliwe ,że Polska również czyniła jakieś kroki w tym kierunku,natomiast w gazetach podawane są wiadomości głównie dotyczące życia codziennego.O tym kto kogo zabił ,lub komu ukradziono kurę  :P nie będę tu pisała.Podejrzewam ,że okazywana obojętność mogła być dobrym kamuflażem.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #100 dnia: 10 Sie, 2009, 17:16:31 »
10 sierpnia 1939r
W Dzienniku Porannym ukazała się informacja ,że społeczeństwo dozbraja Batalion Obrony Narodowej ,dowiadujemy się ,że powstało Koło Przyjaciół Kościańskiego Batalionu Obrony Narodowej.Była to jedna z setek inicjatyw na terenie całego kraju,mająca wspomóc materialnie armię,przez zbiórki pieniężne i działania organizatorskie. Wzruszająca jest wiadomość z Wolsztyna ,gdzie dzieci szkolne podchwyciły projekt zbierania starych monet -na ulanie armat,Niezależnie od różnic pokoleniowych ,wyznaniowych,politycznych,ofiarność była powszechna i to była druga ,obok historycznej klamra spajająca zagrożoną wojną społeczność.

 Duce raz jeszcze
Trwa ożywiona wymiana listów odręcznych między Hitlerem a Mussolinim i częste rozmowy telefoniczne obu dyktatorów,co budzi duże zainteresowanie w świecie politycznym.Według niektórych opinii Mussolini miał zwrócić się do Hitlera z żądaniem zachowania większej niż dotychczas ostrożności w kwestii gdańskiej,wychodząc z założenia ,że Gdańsk nie może być dostatecznym powodem do narażania się na konflikt ogólnoeuropejski. Zaznaczył ,że Włochy wypełnią jednak zobowiązania sojusznicze ,gdyby do wojny doszło .

 Afera szpiegowska
Niemieccy agenci wykradli wspólnie ze zdrajcami włoskimi ważne plany lotnictwa włoskiego .Stwierdzono,że wykrycie wielkiej afery szpiegowskiej prowadzonej przez wywiad hitlerowski we Włoszech będzie miało dalsze konsekwencje.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #101 dnia: 11 Sie, 2009, 13:33:08 »
11 sierpnia 1939r
Tego dnia gazety rozpisywały się na temt zbliżających się XX -jubileuszowych regatowych Mistrzostw Polski w Stęszewie,na jeziorze witobelskim.Informacja ,która może być ciekawą z perspektywy lat :Zjechali również wioślarze wileńskiego WKS -Śmiały w liczbie 11 wraz ze swym kierownikiem p.Wirszyllą.Wojskowi już od przeszło miesiąca przebywają poza Wilnem startując we wszystkich imprezach zasadniczo na własny koszt.W rezultacie wyczerpali oni swe fundusze i do Stęszewa zjechali prawie ,za ostatnie grosze.W związku z tym ich udział stał pod znakiem zapytania
-Oprócz tego ten weekend miał upłynąć bardzo sportowo,miały się odbyć niedzielne finałowe zawody o wejście do Ligi Państwowej  Legi Poznań z drużyną WCKS Junak Drohobycz -mistrzem  lwowskiego okręgu.


 Zwyrodnialcy w NSDAP
Prasa kłajpedzka w dyskretny sposób omawia demoralizajcję ujawnioną w ogranizajcji narodowo -socjalistycznej na Litwie,a także wśród członków partii NSDAP w Kraju Kłajpedzkim.Kierownik NSDAP Kurt Grau w przemówieniu powiedział ,że centrala partii jest w posiadaniu dokumentów stwierdzających rozwiązłe życie przywódców poszczególnych komórek partyjnych.Oczywiście mowa była o konieczności wyplenienia tych praktyk.

 Nalot na Londyn odparty
Po takim tytułem gazeta donosi o wielkich ćwiczeniach obrony przeciwlotniczej Londynu.Ćwiczenia odbyły się noca.Oczywiście zakończyły się sukcesem- Samoloty były ścigane przez obronne eskadry pościgowe ,a reszta dokonała artyleria przeciwlotnicza ,która zmusiła nieprzyjaciela do zaniechania ataku i wycofania się

Nadal opisuję wiadomości z sierpnia 1939r na podstawie dodatków do Głosu Wielkopolskiego w związku z siedemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #102 dnia: 12 Sie, 2009, 16:44:43 »
12 sierpnia 1939r-sobota-pozostało zaledwie 20 dni do wybuchu II wojny światowej.

Życie toczyło się wg dotychczasowego trybu,mimo małej poprawy pogody ,nie wszyscy wyjechali za miasto.Tego dnia nadawano w programie radiowym Podwieczorek przy mikrofonie z Ciechocinka .Gazety dokładnie zapowiadaly program ,który na antenie radia nadawano od 1936r.

 Pozbawienie Polaków pracy
Dyrekcja Stoczni Gdańskiej zakomunikowała Polskiemu Związkowi Zawodowemu w Gdańsku ,że na interwencję związku żądającą przyjęcia do pracy zwolnionych z pracy 23 polskich robotników ,musi odpowiedzieć negatywnie.Wobec takiego stanowiska dyrekcji,PZZ zaapelował do szeregu instytucji polskich ,aby zatrudniły wszystkich zwolnionych przez stocznię polaków.

 Nowa emisja bilonu
W okolicach Bielska i Białej zatrzymano niemca ,który nawoływał do gromadzenia srebrnego bilonu.Jak się okazało jest to członek jednej z organizacji niemieckiej ,z której polecenia prowadził tę akcję.Okazuje się ,że na terenie Polski grasuje więcej agentów ,którzy mają za zadanie nawoływać niedoświadczone koła społeczeństwa do wycofania bilonu z obiegu i powodowania trudności w wypłatach....Jak się dowiadujemy w najbliższym czasie przekazana będzie na rynek nowa emisja bilonu ,którym nasycone będą wszelkie ośrodki kraju ,gdzie okaże się brak bilonu.W ostatnich dniach przybył do Warszawy znaczny transport srebra z przeznaczeniem na wybicie nowych monet srebrnych.....Transport nadszedł do Gdyni na statku ''Lech''i waży kilkadziesiąt ton.


Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #103 dnia: 13 Sie, 2009, 22:23:52 »
13 sierpnia 1939r-niedziela
W czwartek 10 sierpnia 1939r ukazała się notatka :Jak się dowiadujemy w związku ze zniknięciem bilonu władze na terenie Wielkopolski zatrzymały cały szereg osób za przechowywanie bilonu i skierowały je do miejsc odosobnienia.Mamy nadzieję ,że wypadki te posłużą jako odstraszający przykład dla ludzi bezwiednie czy ze złą wolą szkodząc interesom Państwa ,przechowywali bilon.......Dalej czytamy :Jak się dowiadujemy kilka tygodni temu poczęły ginąć monety od złotego do 10-ciu w województwach wschodnich ,następna fala ta przeniosła się do województw centralnych,by w końcu swym skrzydłem zahaczyć o zachodnie obszary kraju.

 W rezultacie doszło do przemytu przez ''zieloną granicę'' do Niemiec,czynili to specjalni kurierzy,którzy nie znali swoich zleceniodawców .Wszystkim jednak przemyt się nie udał,gdyż nasze władze część osób przetrzymały ,konfiskując pieniądze.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #104 dnia: 14 Sie, 2009, 17:49:20 »
14-16 sierpnia 1939r

 Prywatna mleczarnia niemiecka w pow.wrzesińskim zamknięta
Sanitarna komisja starościńska pow.wrzesińskiego zarządziła zamknięcie prywatnej mleczarni niemieckiej p.Beningera w Szałkowie pow.wrzesińskim.Komisja stwierdziła tak fatalny stan zdrowotny w mleczarni,że władze były zmuszone ją zamknąć.

 Komisarz Burckhardt opuścił Gdańsk i udał się do kanclerza Hitlera
Komisarz Ligi Narodów w Gdańsku Burckhardt opuścił wczoraj wieczorem miasto udając się do Niemiec ,gdzie miałby być przyjęty przez kanclerza Hitlera.Równocześnie nadeszły tutaj wiadomość ,że w poniedziałek mają się rozpocząć rozmowy między komisarzem generalnym Rzeczpospolitej w Gdańsku min.Chodeackim,a przezydentem senatu gdańskiego Greiserem,celem załatwienia istniejących kwestii spornych oraz usunięcia istniejących tarć.