Autor Wątek: Zasłyszane mity i legendy  (Przeczytany 62617 razy)

Offline gaga

• - VIP -
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #225 dnia: 10 Wrz, 2013, 16:21:32 »
Poznański pręgierz

Figura groźnego rycerza pojawiła się na poznańskim rynku w 1535r-fundatorkami tego dziwnego obiektu były.... poznańskie strojnisie.

W tamtych czasach poznańscy rajcowie niezbyt przychylnie patrzyli na kobiety i dziewczęta noszące zbyt wystawne stroje. Takie panie były karane grzywnami. Natomiast nie karano nierządnic, ponieważ wychodzono z założenia,że ich stroje były koniecznym elementem
ich ''zawodu''.

Podobno kiedyś na pręgierzu widniał napis, że pomnik powstał z fatałaszków poznańskich strojniś. Pod tym pręgierzem karano wystawianych  na widok publiczny przestępców.Pod nim odbywały się pokazowe chłosty z udziałem poznańskich gapiów.

Obecny pręgierz, to kopia tego, który znajduje się w Muzeum Miasta Poznania w Ratuszu. W 1925r została wykonana kopia, która w czasie wojny nie wiele ucierpiała w odróżnieniu od całej zabudowy Starego Rynku.

O opisanym a zapomnianym pręgierzu usłyszałam w niedzielnym programie TV -Poznań ''Spacerkiem po Poznaniu''.

I jeszcze współczesna ciekawostka znaleziona w sieci :http://kontakt24.tvn24.pl/temat,poznanski-kat-wrocil-na-pregierz,20297.html?categoryId=496

Offline gaga

• - VIP -
Odp: Zasłyszane mity i legendy
« Odpowiedź #226 dnia: 05 Gru, 2014, 00:50:05 »
Św.Mikołaj

O św.Mikołaju pisałam w kolejnych latach, obecnie znalazłam jeszcze coś na jego temat. Otóż święty jest jeszcze patronem dzieci, szczególnie tych, które znajdują się w niebezpieczeństwie. Legendy mówią, ratuje dzieci uznane za zmarłe lub zaginione.
Najczęściej wspominana legenda opowiada o małym Bazylim,synu rybaka,którego porwali Kretyńczycy, po najeździe na kościół św. Mikołaja w Mirze.Rok później, gdy rodzina chłopca zasiadła przy stole i zaczęła wspominać  zaginionego, ten w cudowny sposób pojawił się przed nimi. Wszystko działo się w dzień św. Mikołaja.