Autor Wątek: Trzęsienia ziemi.  (Przeczytany 2775 razy)

Offline suw8

• Forumowicz
  • *
Trzęsienia ziemi.
« dnia: 12 Mar, 2011, 03:49:49 »
Interesują mnie tematy trzęsień ziemi. Wczorajsze trzęsienie ziemi w Japonii wywołało we mnie kilka wspomnień.

Pamiętacie trzęsienie ziemi, które miało miejsce we wrześniu 2004 w naszym mieście ? Odczuliście je na własnej skórze ?  Kilka artykułów znalezionych w internecie, przypominających to wydarzenie:
http://www.radio5.com.pl/index.php?id=22&ia=5915
http://www.sp4mph.suw.pl/tz.html
Mimo tego, że Suwałki leżą w regionie asejsmicznym z tego co pamiętam niewielkie trzęsienie miało miało miejsce również w roku 2006 i 2008. Naukowcy tłumaczą, że jest to spowodowane podnoszeniem się Skandynawii i takie trzęsienia z niewielką siłą w naszym regionie mogę w najbliższych latach się powtarzać (oby nie).

Wracając do wczorajszego trzęsienia ziemi. Niestety trzęsienia z taką siła zdarzają i będą się zdarzały nadal każdego roku. Nie ma możliwości tego zatrzymania tego zjawiska, ale trzeba szukać sposobów na przewidywanie kiedy i gdzie wystąpi trzęsienie ziemi. Trudna sprawa, ale zważając na postęp nauki i technologii przewidywanie trzęsień ziemi będzie wyglądało, jak obecnie prognoza pogody.

Lokalizator trzęsień ziemi: http://tsunami.geo.ed.ac.uk/local-bin/quakes/mapscript/demo_run.pl

Temat tak rozbudowany, że nie wiem co na początku napisać, żeby więcej osób nim zaciekawić. Nie widziałem takiego na forum pewnie dlatego, że zjawisko trzęsień ziemi jest mało związane z naszym miastem, chociaż widać po ostatniej dekadzie, że to wcale nie aż tak obce.
« Ostatnia zmiana: 12 Mar, 2011, 03:55:55 wysłana przez suw8 »

Offline Rockers

• Mega Poster
Odp: Trzęsienia ziemi.
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Mar, 2011, 10:53:24 »
Co do trzęsięnia ziemi w Suwałkach - tamtego dnia były dwa trzęsienia - o ile pierwsze odczuła większość, o tyle drugie było na tyle dziwne, że w jednym mieszkaniu w swoim pokoju czułem je wyraźnie, a reszta rodziny siedząca w kuchni nawet nie poczuła, że coś się stało.

Offline the_mask

• Global Moderator
  • << ST. SIERŻANT >>
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Mar, 2011, 19:45:14 »
Ja leżąc na łóżku aż oczy przecierałem, że mi telewizor na stoliku zaczął się bujać....

Offline Benvolio

• Weteran
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Mar, 2011, 21:09:38 »
Przed i po trzęsieniu w Japonii

Offline TuneR

• Mega Poster
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Mar, 2011, 15:40:49 »
Ja leżąc na łóżku aż oczy przecierałem, że mi telewizor na stoliku zaczął się bujać....
A mi próbowali wmówić, że musiałem coś pić skoro czułem, że fotel mi spod tyłka ucieka  ;D Wstrząsy wstrząsami, ale ja nie zapomnę "hałasu" towarzyszącego trzęsieniu - coś jakby tłumiony dźwięk pędzącego pociągu.

A tutaj dzisiejszy artykuł Radia 5:
http://www.radio5.com.pl/?id=1&ia=30601
Pamiętam też audycję z tamtego dnia :D Ok godziny 17 kiedy zaproszeni eksperci mówili, że więcej wstrząsów nie będzie nagle znów zatrzęsła się ziemia :D Ale musieli mieć głupie miny  ;D
« Ostatnia zmiana: 17 Mar, 2011, 21:10:04 wysłana przez the_mask »

Offline PIKASON

• MPS S-ki
  • Super Poster
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Mar, 2011, 19:15:12 »
tamtego dnia były dwa trzęsienia - o ile pierwsze odczuła większość, o tyle drugie było na tyle dziwne...

A czasem to nie te drugie przekroczyło 5 stopni ?

Offline Szymon

• Weteran
  • suwałki.org
« Odpowiedź #6 dnia: 17 Mar, 2011, 20:09:00 »
^^
Dokładnie.
Ja pierwsze trzęsienie odczułem słabiej, bo to przy drugim "latałem" po pokoju wraz z łóżkiem, a obrazki robiły prawie 180 stopni na ścianie.

Offline fcfadom

• Weteran
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Mar, 2011, 20:12:39 »
JA nie odczułem żadnego trzęsienia może dla tego że mieszkam na parterze :)

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Mar, 2011, 20:31:11 »
Ja też mieszkam na parterze, a drugie trzęsienie w całym domu odczułem tylko ja ;)

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Mar, 2011, 21:53:57 »
JA nie odczułem żadnego trzęsienia może dla tego że mieszkam na parterze
Osobiście nie wiem czy było odczuwalne,czy nie.Jednak wtedy dzwoniliśmy do znajomych do Suwałk i też byli zdziwieni naszymi wiadomościami.

Jednak w obecnej sytuacji w jednym z programów napomknięto w tym kontekście o Waszym regionie.

Offline PIKASON

• MPS S-ki
  • Super Poster
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Mar, 2011, 22:09:01 »
Jednak w obecnej sytuacji w jednym z programów napomknięto w tym kontekście o Waszym regionie.

Zapewne dlatego że to było najsilniejsze trzęsienie ziemi w Polsce ( po  3 grudnia 1786 )