Autor Wątek: Prognoza pogody  (Przeczytany 36345 razy)

Offline gaga

• - VIP -
Odp: Prognoza pogody
« Odpowiedź #60 dnia: 22 Lip, 2009, 22:49:55 »
U mnie pogoda upalna i najgorsze ,że dziś nie było prawie słońca ,a upał był i duchota potworna.Wieczorem chwilę popadało i już jest sucho.Od kilku dni mam zdjęcia z burzy nad Łodzią z 15 lipca,tak dla ochłody wstawię je za zgodą wykonawcy.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #61 dnia: 28 Lip, 2009, 20:45:37 »
Czwartkowa burza wydawała się nie groźną i mało grzmiało w samym Poznaniu,jednak to co uczyniła w rejonie -przeszło wszelkie oczekiwania.W Poznaniu straż pożarna wyjeżdżała około 50 razy i to do głównie do zalanych piwnic,natomiast w okolicy było tych wezwań -około 600 i to ze względu nie tylko zalań ,ale połamanych drzew i pozrywanych sieci trakcyjnych .Koleje miały ogromne opóźnienia .Szczególnie na trasie Poznań -Wrocław. Znajoma do Zakopanego tego dnia jechała 22 godziny-ze względu na objazdy.Straty porównywano do strat ,jakie spotkały Puszczę Piską -przed laty.
Powracając do samej burzy ,to około 18 godz.zrobiło się bardzo ciemno,potem zaczęło padać i niebo zrobiło się brunatno-czerwone i co ciekawsze w trakcie tych przemian ,na niebie ukazała się tęcza.W niektórych miejscach była ona podwójna.Czekałam na takie zdjęcie ,ale go do tej pory nie dostałam,jak znajoma się upora z przesłaniem ,to Wam pokażę.
Oto zdjęcia :1-zachmurzone niebo;2-dzielnica Rataje i tęcza;3-dzielnica Grunwald;4 -okolice Warty. Część zdjęć ściągnięta epoznan.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #62 dnia: 17 Sie, 2009, 00:53:04 »
Dziś dostałam stertę zdjęć ,które całe popołudnie opisywałam prawie 1400 szt.Trochę czasu mi,to zajęło .Wybrałam zdjęcia zrobione przed wyjazdem córki z jej okna ,ponieważ dotyczy prognozy pogody wstawiam je tutaj. Tym bardziej ,że z tej samej burzy już wstawiałam właśnie tu zdjęcia:

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #63 dnia: 13 Paź, 2009, 15:35:06 »
Czekam na wiadomości od Was ,na Podchalu śnieg już jest .Ciekawa jestem ,kiedy Suwałki doczekają sie śniegu  :P
Martwi mnie tylko ,że w październiku trochę za wcześnie na taką niespodziankę ???

Offline Revan144

• ChrisFix
  • Super Poster
« Odpowiedź #64 dnia: 13 Paź, 2009, 16:28:22 »
Prognoza Łowców Burz, a przede wszystkim SkyPredict, ale ciekawe czy się sprawdzi... Ja jestem przekonany, że tak.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej / północno - wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nawiązując do ostatniego zdjęcia satelitarnego IR METEOSAT-9... silna, nagła cyklogeneza na krótkiej fali górnej występuje obecnie nad Płw. Bałkańskim... fala ta niebawem przekształci się w rozległy górny niż, na pograniczu dwóch zupełnie różnych mas powietrza. Do Europy centralnej będzie napływać arktyczna masa powietrza, podczas gdy na wschodzie pojawi się powietrze zwrotnikowe. Prognozowany jest bardzo duży gradient poziomy temperatur, zwłaszcza nad zachodnią Ukrainą i Białorusią. Ciepły sektor niżu otrze się o wschodnie krańce Polski... jest to dosyć niebezpieczna sytuacja, gdyż w wyniku intensywnej cyklogenezy ukształtuje się głęboki niż dolny, połączony z bardzo silną dynamiką. Dodatkowo pojawi się silne / bardzo silne wspomaganie QG... sprowadzając znaczące ryzyko zjawisk burzowych wszędzie tam, gdzie pionowy gradient temp. na 2 - 4 km AGL będzie oscylował się koło 6K/km. Niż zacznie się wypełniać dopiero w środę w dzień. Warto dodać, że układ będzie odpowiedzialny za gwałtowne załamanie pogody na terenie Polski, oprócz porywistych wiatrów do 90 - 100 km/h, należy się spodziewać w wielu miejscach znaczących opadów śniegu.

OMÓWIENIE:

... Polska wschodnia / północno - wschodnia, po godz. 20:00 CEST...

Ciepły sektor układu będzie w nocy z wtorku na środę przemieszczać się nad tą częścią kraju. Pojawi się bardzo silny gradient poziomy temperatur osiągający kilkanaście st.C na około 200 - 300 km. Dodatkowo wystąpi silne wspomaganie wznoszenia poprzez wspomaganie quasigeostroficzne... Wystąpią silne uskoki pionowe wiatru... SRH3 może osiągać wartości powyżej 700 m^2/s^2, DLS do 35 m/s, a LLS do 20 m/s... dodatkowo w godzinach nocnych pojawi się pewna, nietłumiona energia CAPE nad Podlasiem... powodując zwiększenie możliwości wystąpienia zjawisk burzowych. Wielką zagadką jest to, czy przed burzami pojawi się znaczące ocieplenie na dole... podczas gdy na wys. 850hPa przewidywana jest silna WWA, przy powierzchni ziemi temperatury mogą znacząco się nie zmienić. W czasie możliwych burz mogą wystąpić opady wszelkiego rodzaju, począwszy od deszczu, poprzez krupę śnieżną i grad, po obfite opady śniegu. Po przejściu burz będą występować głównie opady śniegu, gdyż z kolei wystąpi znaczne CAA i temperatura na wys. 850 hPa znowu będzie ujemna.

Sądzimy, że burze mogą zorganizować się w silnie wspomagany układ liniowy (linia szkwału). Co więcej, układ ten może dość mocno się rozbudować, jednak wyładowania atmosferyczne powinien przynosić tylko wzdłuż granicy Polsko - Białoruskiej i Polsko - Litewskiej oraz w ich sąsiedztwie. Szczególnym zagrożeniem podczas burz / przechodzenia linii konwekcyjnej mogą być wyjątkowo silne porywy wiatru połączone z intensywnymi opadami, dlatego stopień 1. zagrożenia silnymi burzami / zjawiskami konwekcyjnymi zostaje wydany.

...Polska północno - zachodnia...

Około godzin południowych spodziewana jest pewna niestabilność w tej części kraju, spowodowana głównie przez znaczny napływ zimnego powietrza w wyższych warstwach troposfery, co będzie skutkować dość stromym pionowym gradientem temperatur w środkowej warstwie troposfery. Burze, raczej słabo zorganizowane, oraz silne przelotne opady są spodziewane w szczególności na Pomorzu, gdzie nie wyklucza się też silnych porywów wiatru, ale raczej nie powinny stanowić zbyt dużego zagrożenia.

Może niejasne to jest dla was, ale może coś zrozumieliście :)
Hey guys, ChrisFix here!
FB Page

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #65 dnia: 13 Paź, 2009, 18:47:58 »
Zanim powie się, że coś jest niejasne dla kogoś warto zastanowić się, czy jest jasne dla siebie samego.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #66 dnia: 13 Paź, 2009, 20:05:54 »
@Revan, tak po ludzku nie mogłeś nam przekazać tej prognozy?   ;) Jednak nie ma tego złego ,co by na dobre nie wyszło -przez Ciebie sprawdziłam co to jest gradient itp. :-\

@Rockers napewno coś z tego zrozumiałeś  :P i w tym miejscu przyznam się ,że z kolei przez Ciebie zainteresowałam się z czym się je  :P unihokej  ;D

Widzicie oboje ,do końca życia człowiek się uczy ,więc wszystko przed nami ..... ???

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #67 dnia: 13 Paź, 2009, 20:27:46 »
Z grubsza chodziło mi o to, że 90 % 'prognozy' nie zrozumie nikt, więc po kiego groma wklejać?  ;D Pada to pada, nie pada to wieje i tyle   ;D

Ps. Dziś pogoda podarowała nam pierwszy opad śniegu, wprawdzie delikatny i chwilowy, ale zawsze to coś;)

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #68 dnia: 13 Paź, 2009, 20:50:22 »
U mnie ranek był bardzo pogodny ,ale wietrzny ,temperatura umiarkowana.Popołudnie już przyniosło brzydką pogodę,gwałtowne choć krótki deszcze i słońce i tak na przemian do wieczora. Teraz tylko wieje ,pewnie jeszcze popada.Może w nocy-na jutro mamy przepowiedziane zimnisko  :P

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #69 dnia: 14 Paź, 2009, 13:53:10 »
Cytat: Revan
ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski wschodniej / północno - wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru.

No i wykrakałeś  :)
Nie dość, ze bardzo silny wiatr to jeszcze zacinający śnieg, który pada od rana

Offline vena

• Super Poster
« Odpowiedź #70 dnia: 14 Paź, 2009, 14:19:34 »
Ojoj! Właśnie poczytałam na kilku portalach, że zima dotarła do Suwałk. Faktycznie nie ciekawie... U mnie też nie za tęgo, bo wieje ale niebo czyste, bez żadnej chmurki i świeci słońce. W tej chwili jest 10`C. Trzymam kciuki, żebyście nie zamarźli  :P
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #71 dnia: 15 Lis, 2009, 23:29:18 »
Przed chwilą słuchałam prognozy pogody na TVP 2 ,podobno w tej chwili w całej Wielkopolsce pada .... Specjalnie podeszłam do okien i jakoś deszczu nie widzę. Już przed południem słuchałam ,że w Poznaniu popołudniu się rozjaśni ,a tymczasem u nas od rana było słońce i temperatura jak wiosną  :P Jak wierzyć synoptykom?  ???

Offline vena

• Super Poster
« Odpowiedź #72 dnia: 16 Lis, 2009, 14:23:31 »
U nas dziś słońce i 17 stopni ciepła, tylko szczyty ośnieżone przypominają, że to już nie lato  ;) Zaraz idę na spacer, trzeba korzystać z pogody  :)
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #73 dnia: 16 Lis, 2009, 16:09:05 »
U mnie nie było ,aż tak dużo stopni ,ale zapowiadają taką temperaturę na przyszły tydzień. Z jednej strony dobrze ,że jest jeszcze ciepło ,ale co będzie z zimą? Przyjdzie w np.w lutym i będzie się nam dłużyło do wiosny  :P
Rolnicy będą narzekać i nie wiadomo co lepsze.Fakt ,że drugi dzień mam wyłączone kaloryfery,gorzej zapewne wygląda w Suwałkach,słyszę o 3 stopniach ciepła :P

Offline the_mask

• Global Moderator
  • << SIERŻANT SZT. >>
« Odpowiedź #74 dnia: 21 Lis, 2009, 21:26:53 »
http://www.pogodnie.pl/Suwalki

Ciekawa strona z prognozą pogody :) można dodawać zdjęcia miasta :) ja na swoje już kilka razy trafiłem ;)
   [img height=50]http://lh3