Autor Wątek: Poznań  (Przeczytany 93258 razy)

Offline pawy

• - VIP -
Odp: Poznań
« Odpowiedź #90 dnia: 08 Paź, 2008, 19:14:52 »
Kotek bardzo ładny - ma oczka jak se Shreka :D Piesek również niesamowity - aż miło na takie zwierzaki popatrzeć :P

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #91 dnia: 08 Paź, 2008, 19:43:15 »
Dzięki ,że dopatrzyłeś sie uroku zwierzaków,cały życie kochałam stwory,jednak nie wyobrażałam sobie kota w miejskim mieszkaniu.
Od czasu jak zdechł dzieciakom ,piekny i mądry kundelek córka stwierdziła,że nigdy nie weżmie psa do domu.[tak bardzo przeżywaliśmy jego stratę- tu wspomnę ,że psiak czekał ze swym ''odejściem'' na syna ,który był wtedy poza domem.Jak się z nim
pożegnał ,za kilka godzin pies wyzionął ducha.]Dziś wspominamy to ze smutkiem.Potem padło stwierdzenie,że tylko wezmą do domu
zwierzaka ,który będzie w potrzebie i tak się stało.Córka dostała namiar,że kotka pozostawiła gdzieś na strychu malucha i poszła
w świat.I ...stało się był porzucony kotek 6-tyg.ale nie sam była jeszcze siostrzyczka ,no i tak znalazły się dwa maluchy w domu
u moich dorosłych dzieci.Radość jest duża ,bo nie wiedziałam ,że obserwowanie takich stworów daje tyle radości.
Przeżywam wszystkie radości i smutki [bo też były- chyba już wyżej pisałam]z moimi starymi dziećmi.Miały już potomstwo ,pociechy
były fajne, do momentu aż nie zaczęly jeść więcej od rodziców. :P
A teraz kotek i kotka mają już ponad siedem lat ,każdy ma swoje zwyczaje i są posłuszne.Przy swoich właścicielach nie wchodzą na
stół ,co robią pod ich nieobecność -nie wiemy ,ale można by pisać książkę o tych stworach.Reagują na gwiżdnięcie i przybiegają, ,
trochę boją się obcych ,ale poza balkonem nie mają kontaktu ze światem zewnętrznym,więc nie ma się co dziwić. :-*

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #92 dnia: 17 Paź, 2008, 00:24:13 »
W Poznaniu ,w każdym kościele była dzisiaj [patrżę na godzinę tzn wczoraj]odprawiana msza za Jana Pawła II,oprócz tego na
Łęgach Dębińskich modlono się przez cały wieczór pod krzyżem [który ustawiono tu przed laty jako pamiątkę wizyty Ojca św.]
o szybką beatyfikację Jana Pawła II;
Na Ostrowie Tumskim młodzież modliła się pod pomnikiem Ojca św.,były grupy modlitewne młodzieży z całego miasta.O Farze już
pisałam ,był to koncert specjalnie napisany na tą rocznicę.Autorem był Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Gdyby nie deszcz ,to dzień byłby wspaniały ,pełen zadumy i wspomnień.
Jakoś nie miałam zbytniej ochoty w ciągu dnia myśleć o ''naszym''forum.Jutro nadrobię.

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #93 dnia: 17 Paź, 2008, 17:54:28 »
Stary Rynek w Poznaniu, fot. gaga

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #94 dnia: 20 Paź, 2008, 15:23:02 »
Bamberka
Nawiązując do wyżej zamieszczonego zdjęcia napiszę dziś o poznańskiej Bamberce ,której pomnik znajduje sie właśnie na Starym
Rynku w Poznaniu
9 sierpnia 1915 r na Starym Rynku uroczyście odsłonięto zgrabną studzienkę zwieńczoną figurką kobiety w stroju ludowym,
która dżwigała dwa wiadra wody.Całość ufundowała rodzina Goldenringów -znanych w mieście handlarzy winem,których sklep
i wyszynk znajdował się vis a vis studzienki,w kamienicy na narożniku ulicy Wożnej.
......
Jedna z pracownic firmy posłużyła jako modelka dla projektanta rzeżby.W relacjach prasowych z uroczystości informowano ,że
 postać kobiety miała być ''Bamberką'' i tak już w tradycji poznańskiej pozostało.Nieoczekiwanie w 1990r w Kronice Miasta Poznania
 ukazał się artykuł p.Barbary Stachowiak ,która po przeprowadzeniu wnikliwej analizy stroju noszonego przez ''Bamberkę ''ponad
 wszelką wątpliwość udowodniła ,że kobieta na studzience nosi strój mieszkanki Szamotuł.Oznaczałoby to,że w Poznaniu stoi
Pierwszy w świecie pomnik Szamotulanki

Sprzeciwiła się takiej interpretacji prof.Maria Paradowska znawczyni problematyki bamberskiej.Prawdy należy szukać po środku i na-
wet gdyby zleceniodawca zlecił wykonanie rzeżby Bamberki ,to artysta mógł się pomylić .[przecież Szamotuły leżą blisko Poznania ,
a obydwa stroje są do siebie podobne]

Podręcznik Poznańczyka

Dla wyjaśnienia dodam ,że bambrzy byli pierwszymi osadnikami dzisiejszego Poznania
Dosłowne wyjasnienie -Bambrzy ,nazwa mieszkańców kilku wsi pod Poznaniem pochodzących od osadników niem.przybyłych z oko-
lic Bamberga [Bawaria];zachowany strój odświętny.
- Leksykon PWN

Od siebie dodam ,że za czasów mego dzieciństwa ,na osobę pochodzenia wiejskiego mówiło się ''bamber''-gwara poznańska,która
dziś jest już nie używana.Co niektórzy próbują na forum poznańskim przypominać gwarę poznańską ,ale porównywałam z gwarą
podlaską i stwierdzam ,że obydwie gwary skarzone są naleciałościami niemieckimi i są do siebie zbliżone.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #95 dnia: 23 Paź, 2008, 20:08:54 »
W poniedziałek poznańscy radni ''załatwili''mieszkańców Poznania ,ponieważ ''przespali'' planowaną przez Aquanet[dostawca wody do mieszkań]podwyżkę cen .Dyskusja na temat podwyżki miała być przeprowadzona w momencie ,gdy już zdążyła wejść w życie.
Nie ma już ucieczki ,chyba że radni zakwestionują w.m podwyżkę.która nie jest mała ,bo wynosi za zimną wodę siedem i dwie dziesiąte % ,natomiast za ścieki -siedem i trzy dziesiate %za 1 m.sześcienny.Mało tego od nowego roku wejdzie kolejna podwyżka ,która ma iść na zadania inwestycyjne Aquanetu.
Na sesji poniedziałkowej obejrzeliśmy kabaret,jak co roku.Radni byli zaskoczeni i szukano winnego ,za ten bałagan.Spokojnie mogli obronić poznaniaków w zeszłym tygodniu ,ale nie zdążyli zająć się projektem.Temat odłożono na póżniej .No i doigrali się! W między czasie projekt wszedł w życie.
Natomiast w latach 2010-2013r cena ma dojść do 4,50 wody za 1m sześcienny+ ścieki.
Narazie zamiast płacić za dwie osoby [w mieszkaniu bez liczników]-88,44 będę płaciła 95,04 a co będzie dalej?
Od listopada drożeje prąd ,gazu narazie nie potrafią wyliczyć ,bo od czasu jak zmieniono na jakość gazu-od trzech miesięcy nie otrzymujemy rachunków.Jak będzie wyglądało rozliczenie po tak długim okresie? Wszyscy czekamy na wyniki kolejnej ospałości.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #96 dnia: 01 Lis, 2008, 20:44:05 »
Refleksje ze Świeta Zmarłych

Zacznę od tego,że pogoda dopisała.Na porannej mszy ksiądz na kazaniu zaznaczył ,że dzisiejsze świeto jest wspomnieniem anonimowych świętych o których nawet nie wiemy.Wśród nich mogą być może i nasi bliscy i nigdy się tego za życia nie dowiemy.
Kwiaty ,które dziś nosiliśmy na cmentarze i palone znicze są głównie dla nas,ponieważ tym co odeszli -jest ,to całkowicie obojętne.
Zmarli najbardziej potrzebują pamięci w naszych modlitwach.
Co do tej pamięci,należy stwierdzić ,że na cmentarzu Junikowskim [bo tu leży moja rodzina]było jak co roku bardzo tłoczno.Jest ,to jeden z największych cmentarzy [komunalny]w Poznaniu.Mam szczęście bo moi bliscy leżą nie daleko głównej bramy -1.5 godz.wystarczyło aby pozapalać groby i pomodlić sie nad nimi.Droga to 1/2 godz.jazdy tramwajem w jedną stronę.Tramwaj w takie dni jest najbezpieczniejszy ,bo omija wszelkie korki,które były ogromne.Od rana apelowano w regionalnej telewizji ,aby parkować dwa przystanki przed cmentarzem,ponieważ zaparkowanie przed samym cmentarzem miało równać się z cudem.No i faktycznie ,mogło to tak wyglądać i w tym miejscu muszę wyrazić swoje niezadowolenie.Przed cmentarzem były jak co roku stragany z kwiatami,zniczami i to jest dla mnie normalne,natomiast nienormalne jest ustawianie straganów z kiełbasami ,grillem,nawet były stragany z wiejskim chlebem [bochenek duży ponad 20 zł];rogalami marcińskimi ,rurami itp.Jednym słowem targowisko na wzór odpustu.Owszem co roku stało kilka straganów,ale tego roku wysyp był niesamowity-zamiast myśleć o zmarłych ludzie myślą o ''żarciu''Nie przyglądałam się ale jeszcze brakło piwa.
Powiecie ,że jak ludzie z daleka przyjadą ,to i coś zechcą zjeść-zgoda ,ale to nie miejsce i czas na rozsiadanie sie przy stolikach [bo i stoliki były].Poznań ma miejsca gdzie można się najeść ,nie trzeba ludzi naciągać na łakocie ,gdy cel wędrówki jest inny.
Dziwią się cyganom ,którzy popijają i jedzą na cmentarzu-ale ,to ich obyczaj.[Mamy na Junikowie kwaterę,gdzie pochowani są cyganie.Oni grobów nie mają [chyba Ci biedniejsi],ich zmarli chowani są w bogatych mauzoleach,przepych potworny a ile kwiatów!
Coraz więcej jest u nas grobów malutkich tzn takie pochówki urn.Córki koleżanka ,też jest skremowana już 13 lat jak dziewczyny nie ma wśród nas i na nasze szczęście też jest na tym cmentarzu
W czwartek byłam na cmentarzu ,sprawdzalismy ceny zniczy i doszliśmy do wniosku,że kupimy w osiedlowym sklepie ,bo były tańsze i całe szczęście ,bo dziś ceny były jeszcze raz takie wysokie jak w czwartek.
Fajną rzeczą jaka od kilku lat rozwija się na Junikowie ,to wprowadzenie riksz.Dwó-osobowe i wzięcie mają ogromne.Wcale sie nie dziwię ,bo jeżeli ktoś całą godzinę ma dreptać do grobu-szczególnie starsze osoby-to dla takich ludzi - duża ulga.
Jednym słowem w ciągu niecałych 3 godz.odwiedziłam moich bliskich.Jutro Dzień Zaduszny -przypada w niedzielę ,więc nikt nie będzie targował się z Panem Bogiem czy iść na mszę św.

Wyjaśnię co to są rogale marcińskie-są ,to specjalne rogale pieczone na 11 listopada z okazji imienin św.Marcina-obchodzone w Poznaniu i Wielkopolsce; druga sprawa ,to wymienione rury-jest ,to wypiek z mąki ,wody i cukru w kształcie kwadratów narożnikami zawinięte ku górze.Wypieka się je w okresie Bożego Ciała i też tylko w Poznaniu,bo w sąsiedztwie mam rodzinę i tego nie znają.
I teraz wytłumaczcie mi jak mamy pilnować tradycji i obyczajów,skoro handluje się czym popadnie i kiedy kumu może ,to przynieść dochód.Kupujący zawsze się znajdą,chociaż ja uważam ,że jak tradycja ,to tradycja.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #97 dnia: 02 Lis, 2008, 22:50:51 »
Powracając do mojego wczorajszego oburzenia na handel i piknik przed cmentarzem ,dodam ,że na poznańskim forum też ludzie są tym faktem oburzeni.Znaczy ,że nie tylko mnie się ,to nie podoba.

Roman Wilhelmi
Roman Wilhelmi ur.6 VI 1936r w Poznaniu zm 3 XI 1991r w Warszawie.
Dzisiejszego dnia została otwarta wystawa ''Dopóki w naszej pamięci'';ponadto została odsłonięta tablica upamiętniająca Romana W.
O godz.15.00 w Muzeum Broni Pancernej odbyła się ekspozycja czołgu ''Rudy''102;o godz.18.30 w intencji zmarłego została odprawiona msza św.w kościele pw.Wszystkich Świętych.
Na uroczystościach była obecna rodzina zmarłego aktora i jego przyjaciele.Roman Wilhelmi był Honorowym Obywatelem miasta Poznania.
W najbliższych dniach w kinie Muza będą wyświetlane filmy pt.''Zaklęte Rewiry'';''Ćma'';''Dzieje Grzechu''.Natomiast w kinie Kinepolis w trybie non-stop będą wyświetlane ''Alternatywy 4''
Nareszcie poznaniak doczekał się pewnych oznak pamięci,ponieważ po zmarłym T.Łomnickim -nazwano teatr ,Pani Krystynie Feldman -nazwano uliczkę jej imieniem -a nie byli rodowitymi poznaniakami.Po trwających namysłach nareszcie mamy uczczonego naszego krajana.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #98 dnia: 05 Lis, 2008, 12:39:07 »
Na dzisiejszych naradach Rady Miejskiej w Poznaniu ustalono ,że od nowego roku podatek od nieruchomości wzrośnie o 4,2%.
Natomiast nie wzrosnie podatek od psa.Radni wprowadzili zakaz spożywania alkoholu na klatkach schodowych.

Dzisiaj w centrum Poznania na ul.Gwarnej [kiedyś ul.Lampego]u zbiegu z ul.św Marcina w trakcie robót ziemnych znaleziono pocisk
artyleryjski z czasów II wojny światowej.Po dokładnym przeszukaniu ,więcej niespodzianek nie znaleziono.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #99 dnia: 05 Lis, 2008, 20:34:09 »

Jak będziecie mieli trudne dni jesienno -zimowe .to zajrzyjcie na poznański balkon

połączyłem te fotki w jeden post //n
« Ostatnia zmiana: 05 Lis, 2008, 21:19:28 wysłana przez noka »

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #100 dnia: 08 Lis, 2008, 01:26:09 »

Widok Bamberki opisywanej powyżej.

Stary Rynek -widok na Ratusz

« Ostatnia zmiana: 09 Lis, 2008, 16:21:38 wysłana przez noka »

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #101 dnia: 11 Lis, 2008, 23:03:21 »

Opera Poznańska przy ul.Fredry
« Ostatnia zmiana: 11 Lis, 2008, 23:16:22 wysłana przez noka »

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #102 dnia: 13 Lis, 2008, 19:54:58 »
  To jest poznańska Malta-ski,o której pisałam w temacie Waszego Aquaparku

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #103 dnia: 14 Lis, 2008, 18:32:51 »

Pierwsze zdjęcie to opisywany w mitach Zamek poznański na ul.św.Marcina[Wilhelmowski]
Drugie zdjęcie ,to najnowsza część rozbudowanego Starego Browaru od ul.Ratajczaka.Wieczorem pięknie wygląda ,bo jest oświetlony wewnątrz,a światło rozświetla ulicę.
Trzecie zdjęcie ,to Stary Browar od ul.Półwiejskiej tzw ''deptak'';pierwsza zbudowana część Browaru.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #104 dnia: 14 Lis, 2008, 23:51:08 »

Jak budowano Stary Browar.Pierwsze zdjęcie jest z poprzedniego roku z wiosny[od ul.Ratajczaka],drugie zdjęcie pochodzi z 2005 r[od ul.Półwiejskiej]a ten jasny wysoki gmach był miejscem robienia jednej z panoram Poznania,które mamy zamieszczone na forum.Widać z nego Browar [str.chyba 6]
« Ostatnia zmiana: 14 Lis, 2008, 23:55:16 wysłana przez gaga »