Autor Wątek: Poznań  (Przeczytany 98556 razy)

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #285 dnia: 27 Maj, 2010, 16:02:55 »
Oczekiwanie na falę kulminacyjną :

Cytuj
Najbardziej zagrożone powodzią w Poznaniu są m.in. działki Bielniki koło Drogi Dębińskiej, kilka budynków na Starołęce od strony Czapur, Zawady 33 i 35, ulice: Tymiankowa, Skrzypowa, Nadwarciańska, Lubczykowa, Szyperska, św. Wincentego, Dolna Wilda oraz ujecie wody AQUANET na Dębinie. Od dzisiaj poziom wody będzie się podnosił aż o 40 cm na dobę – powiedział Robert Pękala, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego UMP.
Tymczasem mur oporowy na Warcie grozi osunięciem. Konstrukcja, która od kilku lat nie doczekała się konserwacji może nie wytrzymać naporu fali kulminacyjnej. Miasto czeka na ekspertyzę i przygotowuje plan ewentualnej ewakuacji.
Poznań przygotowuje się do ewentualnej walki z żywiołem, choć Wydział Zarządzania Kryzysowego utrzymuje, iż powódź naszemu miastu nie grozi. Miasto przygotowało 55 tys. worków i 1,1 tys. ton pasku. Do sztabu kryzysowego zgłaszają się organizacje i szkoły, które wyraziły chęć pomocy w akcji przeciwpowodziowej. Są to harcerze, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr.6

W dalszym ciągu artykułu podane sa n-ry telefonów gdzie można dzwonić w sprawie zagrożenia.Ogłoszono apel do wolontariuszy ,aby zgłaszali się w sztabie antykryzysowym. Poziom wody w Warcie przekroczył już 4,9 metra i wzrośnie dalsze pół metra w ciągu doby. Stosunkowo dobrze na przyjście fali powodziowej przygotowane są tereny w graniach Poznania. Do obrony przed wodą przygotowują się m.in. Luboń oraz położone w pobliżu, na prawym brzegu rzeki, Czapury.
W Luboniu,który jest już traktowany jako przedmieście Poznania, zagrożone podtopieniem są ulice Dąbrowskiego i 3 Maja, a także zabudowania wokół stawu Kocie Doły. Czapury na przyjście fali przygotowują się intensywnie od kilku dni. W akcji pomagają wywrotki i koparka użyczone przez miejscowego dewelopera. 

W samym Poznaniu wczoraj układano worki z piaskiem  na Starołęce/dzielnica miasta. Strażacy i wolontariusze zużyli ich tam aż 5 tysięcy. Osoby, które chciałyby pomóc strażakom w budowie umocnień, powinni zgłaszać się w miejskim sztabie antykryzysowym.
Natomiast spółka wodociągowa Aquanet nawołuje mieszkańców dzielnicy Wilda i Starego Miasta o opróżnienie piwnic. Jednym słowem sytuacja może wyglądać gorzej ,niż wszyscy przypuszczaliśmy. Takiej akcji nie było w 1997r,wtedy Poznań prawie nie czuł się zagrożeny .W obecnej sytuacji ,może nasz prezydent przejrzy na oczy i zaniecha rozbudowy bulwarów nadwarciańskich. Przecież co roku mogłyby być zalewane.
Na zdjęciu widoczny jest zagrożony mur oporowy ,w głębi opisywane osiedle nad Wartą -zdjęcie z epoznan
   
                                     

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #286 dnia: 27 Maj, 2010, 20:38:00 »
POSIR  na osiedlu Rataje -Poznań

Cennik Bowlingu :

cennik bowling- godziny otwarcia do 18:00 po 18:00
pon. – śr.
15:00-22:00 1 godzina 40 zł
1 gra 8 zł/os.
1 gra 6 zł/os. młodzież szkolna, studenci
 
  1 godzina 50 zł
1 gra 14 zł/os.
1 gra 9 zł/os. młodzież szkolna, studenci
Promocja dla studentów: druga godzina 50% ceny
czwartek
15:00-23:00 1 godzina 50 zł
1 gra 8 zł/os.
1 gra 6 zł/os. młodzież szkolna, studenci 1 godzina 60 zł
1 gra 14 zł/os.
1 gra 9 zł/os. młodzież szkolna, studenci
piątek
15:00-01:00 1 godzina 50 zł
1 gra 8 zł/os.
1 gra 6 zł/os. młodzież szkolna, studenci 1 godzina 70 zł
1 gra 14 zł/os.
1 gra 12 zł/os. młodzież szkolna, studenci
Godziny otwarcia do 17:00 po 17:00
sobota
10:00-01:00 1 godzina 60 zł
1 gra 10 zł/os.
1 gra 9 zł/os. młodzież szkolna, studenci
 
 
  1 godzina 70 zł
1 gra 14 zł/os.
1 gra 12 zł/os. młodzież szkolna, studenci
Promocja dla rodzin: do godziny 15:00 druga godzina 50% ceny
niedziela
12:00-22:00 1 godzina 60 zł
1 gra 10 zł/os.
1 gra 9 zł/os. młodzież szkolna, studenci
 
 
  1 godzina 70 zł
1 gra 14 zł/os.
1 gra 12 zł/os. młodzież szkolna, studenci
Promocja dla rodzin: do godziny 15:00 druga godzina 50% ceny
 
  
Ośrodek POSIR -Malta

Cennik:      

Bula Park jest czynny w okresie od kwietnia do września.
Bowling godzina     poniedziałek – czwartek     piątek     sobota – niedziela
12:00-16:00                          nieczynne     nieczynne     70 zł/godz. 9 zł/gra/os.               16:00-20:00     60 zł/godz.9 zł/gra/os.     70 zł/godz.9 zł/gra/os.     80 zł/godz.12 zł/gra/os.

Boule godzina     poniedziałek – czwartek     piątek     sobota – niedziela
12:00-16:00                         nieczynne     nieczynne     15 zł/godz.
16:00-20:00                     12 zł/godz.     15 zł/godz.     20 zł/godz.

Tak się przedstawiają ceny w Poznaniu ,Plazy nie znalazłam ,ale na Malcie napewno się podobne ceny.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #287 dnia: 28 Maj, 2010, 16:26:16 »
- Warta przekroczyła 6 metrów. Utrudnienia na A2
Gorzej niż przewidywano wygląda sytuacja w Poznaniu i okolicy. Warta przybiera. W stolicy Wielkopolski w czwartek w południe ewakuowano pierwszych mieszkańców z domu przy ul. Ku Dębinie. Później zapadła decyzja o ewakuacji sądowego archiwum z ul. Szyperskiej.Siostry Serafitki prowadzące Dom Opieki Społecznej dla dzieci niepełnosprawnych ,przeniosły część swoich podopiecznych do Błażejewka  .W domu pozostało 29 dzieci ,siostry boją się ,aby nie pozbawiono ich prądu.Szkoły zaoferowały przyjęcie reszty dzieci ,ale ich ciężki stan ,nie pozwala na przeniesienie ich na łóżka polowe.Byłam kilka razy w tym domu i naprawdę ,przebywające tam dzieci ,to tragiczne przypadki -często opuszczone przez rodziny.Fala dała się również we znaki autostradzie A2.
Na Dębinie zalane są korty tenisowe,mówi się ,że fala kulminacyjna już do nas dotarła,mimo,że poranne wydanie Głosu Wielkopolskiego donosiło o dniu jutrzejszym. Obecnie najintensywniejsze prace trwają na Starołęce i przy umacnianiu wałów blokujących dostęp wody do obiektów sportowych w okolicach mostu Królowej Jadwigi.Wczoraj wieczorem Aquanet wyłączył zalane ujęcie wody na Dębinie ,obecnie Poznań zaopatrywany jest w wodę przez ujęcie w Mosinie. Warta przybiera szybciej niż przewidywano,w ciągu ostatniej doby zamiast ''planowanych ''40 cm ,przybyło 100 cm.
Dziś zastosowano rękawy napełniane wodą,widoczne na zdjęciach. Pokazałam poważnie zagrożony budynek znajdujący się w pobliżu wspominanego Osiedla nad Wartą ,oraz ostatnie zdjęcie przedstawia dzisiejszy widok Warty -w głębi widoczny Ostrów Tumski z Katedrą Poznańską ,zabytkowym kościołem NMP ,Arcybiskupim Seminarium duchownym i Pałacem Arcybiskupim.

                  

                  

                  

                  


zdjęcia-Głos Wielkopolski pl
« Ostatnia zmiana: 28 Maj, 2010, 16:28:34 wysłana przez gaga »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #288 dnia: 29 Maj, 2010, 20:22:56 »
Sobota 29 maja Poznań

Nad ranem poziom Warty w Poznaniu wynosił 6,34 m, przed południem 6,36 m, a po południu - 6,41 m. Rzeka wciąż przybiera, ale już nie w tak szybkim tempie jak przez ostatnie dni.Nadal mieszkańcy są uspokajani ,że Poznań może się oprzeć siedmiometrowej fali. Dla bezpieczeństwa zamknięto dla ruchu fragmenty ulic przylegających do rzeki.
A także ul. Zagórze na Ostrowie Tumskim, na dojeździe do katedry,oby do czwartku sytuacja uległa poprawie ,bo w Boże Ciało jest główna procesja na Ostrów Tumski.
Walka z podtopieniami trwa na Starołęce. Umacniane są wały, do akcji dołączyło dziś stu żołnierzy. Strażacy usuwają wodę, która wdziera się na niektóre ogródki działkowe położone przy rzece.

Na dwukilometrowym odcinku autostrady A2 między Wrześnią a Koninem wprowadzono ograniczenie prędkości. Przekopano fragment wału, dzięki czemu autostrada nie jest już zagrożona zalaniem.

Po raz kolejny zmniejszono zrzut wody ze zbiornika Jeziorsko. Poziom rzek w niektórych miastach już opada - w Kole przez ostatnią dobę o 9 cm, w Pleszewie o 20 cm.

Cytuj
Jak wygląda sytuacja w innych miastach Wielkopolski? Wciąż niewesoło jest w Kaliszu. Przez noc poziom wody obniżył się wprawdzie o 14 cm, ale nadal zalane są dwa osiedla - Rasków i Piskorzewie. Na tym drugim strażacy zaczęli korzystać ze specjalnej pompy z Holandii, która może wypompować 6 tys. litrów na minutę. Przysłało ją - wraz z ludźmi do pomocy - współpracujące z Kaliszem miasto Heerhugowaard z północy Holandii.

Czekamy na dzisiejszą noc ,całe szczęście ,że nie pada ,jest dość ciepło. Podobno jutro ma być deszczowy dzień .

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #289 dnia: 31 Maj, 2010, 17:18:09 »
   Warta w Poznaniu 31 maja
Na pochodzącym z 1905 r. murze oporowym nad Wartą wystąpiły pęknięcia. Dopiero w obecnej sytuacji uświadomiono ,że ów mur został zakupiony wraz z gruntami przez dewelopera ,który nie był zainteresowany jego konserwacją.
W szparach muru zamontowano specjalne plomby z zaprawy murarskiej z szybką, które popękają, jeżeli konstrukcja starego muru wykona jakiekolwiek przesunięcia. Jeżeli tak się stanie, będzie to poważnym sygnałem ostrzegawczym.
Operację założenia plomb trzeba było wykonać z policyjnej motorówki.
Wczoraj kilkakrotnie pokazywano Poznań w TVN 24 ,dziś czytam w Głosie Wielkopolskim ,że wczoraj mimo nie ciekawej pogody nad Wartą przechadzały się tłumy ciekawskich.Wolno było chodzić po mostach ,natomiast zakazano spacerowania po wałach.Podobno nawet nowożeńcy urządzali sobie sesje fotograficzne na tle tak ''wysokiej''Warty.  :-\ Fakt ,że trochę już żyję i tak wysokiego poziomu rzeki nie pamiętam ,wczoraj w południe wynosił 6,58 m.
Dziś rozmawiałam z siostrzeńcem ,który przejeżdżał przez dwa mosty na rzeką i stwierdził ,że sytuacja nie wygląda tragicznie.Zaznaczam ,że dotyczyło samego miasta. W przydomowych studzienkach na Starym Mieście ,brakuje 98 cm ,w niektórych posesjach wczoraj trwało wypompowywanie wody z tych właśnie studzienek. Gdyby nie wczorajsze ulewy ,na pewno sytuacja byłaby łatwiejsza.
Wały wodę powstrzymają ,jedyna obawa jest w długo zalegającej wodzie ,która może je podmyć.Mam nadzieję ,że nie dojdzie do sytuacji ,jaka miała miejsce w 1888 r .Wówczas pływano łodziami z ul.Garbary na Stary Rynek. Po lewej stronie zdjęcia -przystanek kolei konnej.

                                 


Zdjęcie -Lech H.Jagodziński -Poznańska Pyra z NK

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #290 dnia: 04 Cze, 2010, 17:18:13 »
Warta -4 czerwca 2010r

Cytuj
Poziom rzeki w Poznaniu powoli się obniża - w tej chwili ma około 6,5 m. W sobotę ma to już być "tylko" 637 cm.

 Co godzinę poziom wody spada o centymetr - poinformował w czwartek rano rzecznik wojewody wielkopolskiego, Tomasz Stube. Ustabilizowała się też sytuacja w Śremie - tam Warta ma 545 cm. Woda zaczęła już opadać we Wronkach - wczoraj fala miała tam 640 cm, dziś rano już o centymetr mniej.

Prognozy pogody wskazują, że w piątek nie grożą nam opady deszczu. Co więcej, ma się wypogodzić - zza chmur wyjrzy słońce.

Oby jak najszybciej wróciła do koryta ,wtedy wały nie zostaną podtopione i nie przeciekną.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #291 dnia: 16 Cze, 2010, 17:45:42 »
Promocja Poznania w kanale -Eurosport

 Już niedługo na antenie pojawią się spoty promujące poznański maraton oraz turniej tenisowy Poznań Porsche Open. Eurosport wyemituje również program „Sport Destination Poznań”, który ma zachęcać zagranicznych turystów do odwiedzania stolicy Wielkopolski.

Spoty, które będą emitowane na kanale sportowym Eurosport będą mogły być oglądane przez widzów z blisko 60 państw europejskich, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

Za główny cel kampanii promocyjnej Miasto wciąż uważa wypromowanie największego biegu ulicznego w Polsce,który wystartuje 10 października po raz 11 -ty . Udział w nim dotychczas wzięło ponad 22 tysiące biegaczy z Polski i 46 innych państw - w tym Wielkiej Brytanii, Etiopii i Niemiec.Od początku brał w nim czynny udział ,nieżyjący już w-ce prezydent Maciej Frankiewicz.

Cytuj
Pierwszy spot dotyczący maratonu wyemitowano 12 czerwca w sąsiedztwie relacji z wyścigu Le Mans. Po raz ostatni Eurosport wyświetli reklamę na dzień przed maratonem, a więc 9 października. W trakcie trwania kampanii spoty będą się pokazywać 148 razy, w trzech językach, m.in. podczas transmisji Tour de France, czy Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce i Pływaniu. Po zakończeniu maratonu na antenie kanału sportowego pojawi się natomiast godzinna relacja z jego przebiegu.

To nie koniec poznańskich sportowych atrakcji, jakie pojawią się na antenie Eurosportu. 15-sekundowymi spotami będzie promowany turniej tenisowy Poznań Porsche Open. Ukaże się on 120 razy na kanale Eurosport 2. W międzynarodowej telewizji nie zabraknie też kilku minutowego programu „Sport Destination Poznań”. Jeszcze nie wybrano przewodnika - poznańskiego sportowca, który będzie oprowadzał widzów po zakamarkach miasta.


Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #292 dnia: 17 Cze, 2010, 17:18:46 »
Dekret przeciw arcybiskupowi Juliuszowi Paetzowi odwołany
Cytuj
Watykan cofnął zakaz sprawowania posługi biskupiej w archidiecezji poznańskiej, nałożony w 2002 roku na arcybiskupa Juliusza Paetza. Arcybiskup poznański Stanisław Gądecki stara się o anulować  tej decyzji .
 Abp Juliusz Paetz chce, aby decyzję, która zapadła kilka tygodni temu w Watykanie, ogłoszono we wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej - pisze w dzisiejszej Gazecie Wyborczej Tomasz Cylka. Niektórzy księża są wobec tego sceptyczni. Na razie jednak treść komunikatu z Watykanu nie jest znana, dlatego ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, nie komentuje samego komunikatu, podkreśla jednak, że ktoś, kto był odsunięty, może wrócić i powinien to być powód do radości wspólnoty chrześcijańskiej.

Możliwe, że cofnięcie zakazu przez Watykan ułatwiło odejście Giovanniego Battisty Re z funkcji prefekta Kongregacji ds. Biskupów, który w wakacje po dziesięciu latach odchodzi na emeryturę. Sam abp Juliusz Paetz wstrzymuje się od komentarzy - podaje ,,GW''

Aferę wokół postaci arcybiskupa ujawniła dziewięć lat temu śp.Roma Brzezińska na łamach Gazety Poznańskiej.Wybuchł wówczas największy do tej pory skandal w polskim Kościele. Klerycy z seminarium duchownego w Poznaniu oskarżali Juliusza Paetza o molestowanie. Pojawiły się również doniesienia o jego wcześniejszych tego typu praktykach w Łomży.

Po tych zdarzeniach 28 marca 2002 arcybiskup Paetz złożył rezygnację, która została przyjęta przez papieża Jana Pawła II, jednak bez komentarza i bez wskazywania na winę poznańskiego hierarchy.

Od tego czasu arcybiskup Juliusz Paetz jest arcybiskupem seniorem. Nie wolno mu między innymi udzielać sakramentu bierzmowania i wyświęcać kapłanów na terenie diecezji poznańskiej. Poza naszą diecezją zakaz ten jednak nie obowiązuje. Arcybiskup Juliusz
Paetz może również pomagać innemu biskupowi udzielającemu sakramentów. I z tych możliwości korzysta i uczestniczy w doniosłych wydarzeniach kościelnych. Miedzy innymi w ubiegłym roku był adresatem listu gratulacyjnego od papieża Benedykta XVI z okazji 50-lecia święceń kapłańskich byłego metropolity poznańskiego. W tym roku brał udział w uroczystym pogrzebie pary prezydenckiej na Wawelu.

Właśnie to ostatnie wydarzenie wywołało moje oburzenie i nie tylko.W tegorocznej procesji z okazji święta Bożego Ciała ,również arc .J.Paetz podążał przez ulice Poznania przed arc.S.Gądeckim . Przed laty wywołał oburzenie ,gdy wystąpił na obchodach rocznicy poznańskiego czerwca. I tak przez wszystkie lata uczestniczył w życiu kościoła ,bez skrępowania. Starsi mieszkańcy byli oburzeni ,ale zastanówmy się jaki wpływ miały takie wydarzenia na naszą młodzież ?
Nie podejmowałabym  tego tematu ,ale dotyczy również Łomży -mogą znaleźć się osoby ,które sprawa ta dotyczyła lub interesowała.
W sondażu na pytanie czy wspomniany arc .powinien wrócić do swoich funkcji -12 % jest za ;83% jest na nie ;5% -nie wiem.
Zdjęcie przedstawia procesję z tegorocznego święta Bożego Ciała na ul.Garbary -na pierwszym planie arc.Juliusz Paetz za nim kroczy arc .poznański Stanisław Gądecki.

                      
« Ostatnia zmiana: 19 Cze, 2010, 17:50:03 wysłana przez noka »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #293 dnia: 19 Cze, 2010, 16:05:54 »
Watykan: Abp Paetz nie został zrehabilitowany

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył w sobotę, że nie zdjęto restrykcji, nałożonych na arcybiskupa Juliusza Paetza, zdymisjonowanego w 2002 roku w związku z zarzutami molestowania seksualnego seminarzystów.
Wczoraj arc .Stanisław Gądecki zaprzeczył ,jakoby chciał zrezygnować z obecnej funkcji. Natomiast arc .Paetz nie chciał rozmawiać z dziennikarzem.
Na Onecie znajduje się bardzo ciekawa rozmowa z ks .Adamem Bonieckim ,który nie dowierza ,aby Gazeta Wyborcza podała do wiadomości nie sprawdzone wiadomości .Ks .Boniecki rozważa możliwości zdjęcia dekretu ciążącego na arc.Paetzu.-żródło Tygodnik Powszechny.

Tak naprawdę ,to temat nadawałby się do ''teorii spiskowych'' :P

                                       
« Ostatnia zmiana: 19 Cze, 2010, 16:15:49 wysłana przez gaga »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #294 dnia: 05 Lip, 2010, 17:08:06 »
Muszę się pochwalić ,odrobiłam zaległa prasówkę i co znalazłam :

Poznańska Fara -bazyliką mniejszą

Papież Benedykt XVI uhonorował poznańską farę i po kilku latach starań fara została uznana za bazylikę mniejszą.Rzecznik kurii ks.M.Szczepaniak wymienie ,że tytuł ten noszą głównie sanktuaria np.w Fatimie ,Lourdes,na Jasnej Górze,w Licheniu,Sanktuarium Matki Bożej na Świętej Górze koło Gostynia ,katedra poznańska i teraz poznańska fara.
Oznacza to ,że aż 4 razy do roku będzie można uzyskać tu odpust zupełny.

Wg.średniowiecznej tradycji fara -to kościół parafialny budowany zwykle w pobliżu rynku.Współcześnie farą nazywa się drugi kościół po katedrze.


                                       

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #295 dnia: 12 Lip, 2010, 14:50:09 »
Każdemu ,który pragnie poznać moje miasto polecam stronkę:www.repoznan2012.pl
Coprawda znalazłam małe pomyłki w lokalizacji niektórych obiektów np numeracji budynków ,ale najważniejszy jest obraz satrego i nowego Poznania.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #296 dnia: 13 Lip, 2010, 16:51:36 »
Znalazłam dziś film o Poznaniu ,jest krótki i miasto pokazane jest w przyspieszonym tempie .Jednak jeśli ktoś śledzi wątek ''Poznań''z łatwością rozpozna ulice śródmieścia.
I tak wędrówka rozpoczyna się od Mostu Teatralnego ,przez ulicę Fredry przy której mieści się Opera Poznańska i fontanna ,dalej idziemy al.K.Marcinkowskiego ,gdzie pokazywałam ustawioną rzeźbę Golema,kolejne miejsce to pl.Wolności z Biblioteką Raczyńskich,dalej kierujemy się w dół na Stary Rynek z koziołkami poznańskimi,przechodzimy do Fary poznańskiej .Kolejne ujęcia to migawki uliczek starówki prowadzące na Górę Przemysława z kościołem oj.franciszkanów. Następnie pokazano deptak czyli ul.Półwiejska prowadząca do Starego Browaru.Ostatnie dość ważne miejsce ,to Ostrów Tumski z Katedrą poznańską i wracamy w powrotną drogę na Most Teatralny na przystanek tramwajowy.W drodze powrotnej poakazano Stadion Lecha .

          http://www.youtube.com/watch?v=-nXbRYusNDM
« Ostatnia zmiana: 13 Lip, 2010, 16:55:46 wysłana przez gaga »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #297 dnia: 22 Lip, 2010, 15:51:58 »
Dziś mamy upał ponad 35 stop.C

 Wczoraj przed południem pracownicy poznańskich wodociągów rozstawiali kurtyny wodne w najpopularniejszych punktach centrum miasta. - W momencie, gdy będzie od 30 stopni w górę, kurtyny będą działały. – zapewnia rzecznik Aquanet Dorota Wiśniewska. W upalne dni od godz. 10.00 do 18.00. Przy kilku metrowej ścianie wody będzie można się ochłodzić. Świeższe będzie też powietrze.

Miasto zdecydowało się na kurtyny po upałach z poprzednich tygodni, gdy poznaniacy masowo próbowali ratować się w miejskich fontannach. Te jednak nie są przystosowane do kąpieli. Nurzanie się ze współobywatelami przez kilka tygodni w tej samej wodzie może być nawet niezdrowe. Kurtyny zaś wyrzucają bieżącą wodę prosto z hydrantu. Stworzono je do pomocy w akcjach gaśniczych. Przetestowano je  w czasie upałów m.in. na rynku w Swarzędzu. Teraz mają szansę stać się poznańskim przebojem lata.Czy na pewno? Na pewno dobrze się sprawdzą na większym terenie ,natomiast poznański Stary Rynek jest nie duży i wątpliwą przyjemnością jest zmoczenie ubrania lub włosów. Dzieci na pewno będzie cieszyła taka przyjemność,ale kobiety ?  Chyba ,że przy okazji zrobi się wybory miss mokrego podkoszulka  :P
Ciekawa jest wypowiedź ,że ktoś będzie musiał zapłacić Aquanet-owi za wodę zużytą do tej przyjemności.
Pierwsze zdjęcie przedstawia pl.Wolności ,gdzie kurtyna wodna ,na pewno jest na odpowiednim miejscu ;drugie zdjęcie przedstawia Stary Rynek i widzimy zalany chodnik,który jest naprawdę wąski.


                                     


                                     Aquanet ma do rozdysponowania 5 wodnych kurtyn, dla których sprawdza różne lokalizacje. Urządzenia mają zostać na pl. Wolności, Starym Rynku i przy dworcu PKS. Podobno sikawki przed swoim głównym wejściem nie życzył sobie Stary Browar,czego się nie dziwię .Mokre buty i odzież domniemanych klientów Browaru  ,na pewno nie byłyby mile widziane.Zostanie więc stamtąd przeniesiona na ul. Półwiejską, niedaleko pl. Wiosny Ludów. Urządzenia nie udało się też ustawić na pl. Mickiewicza, ponieważ woda by tam niszczyła nawierzchnię. Piąta kurtyna trafi najprawdopodobniej do Parku Wilsona.
Poznań jest ciasnym miastem ,coraz bardziej zabudowanym więc najlepiej spiszą się kurtyny na pl.Wolności ,natomiast w Parku Wilsona wystarczyłoby obecną fontannę uruchomić w ten sposób co przed laty -nie na pół gwizdka- i obyłoby się bez dodatkowych wydatków. Wiem ,że piszę jak typowa poznanianka ,ale właśnie o to chodzi ,aby żyć w przyzwoitych warunkach i nie być przy tym rozrzutnym. Poznański Aquanet zdziera z nas tak duże pieniądze za wodę ,że w podobnych akacjach podejrzewamy chęć dodatkowego zarobku ,a nie dbałość o mieszkańców. Przecież my jako jedyni płaciliśmy opłaty za deszczówkę .... okazało się ,że było to nielegalne.

Offline MORDUK

 • Super Poster
 • ****
 • Wiadomości: 758
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Poznań
« Odpowiedź #298 dnia: 05 Sie, 2010, 10:28:51 »
Witam. Tez cos napisze na temet Twojego miasta Gaga. Dane mi było byc w Poznaniu kilka razy i uważam, że jest to jedno z ładniejszych miast Polski. Najbardziej z wizyt tych utkwiły mi w pamięci takie miejsca jak - starówka (oczywiście koziłki), z oo (stała tam chyba taka bardzo ładna metalowa rzeźba konia) i Cytadela poznanska (a w niej muzeum wojska lub muzeum uzbrojenia). Odwiedziłem w tym czasie również okolice Poznania czyli Gniezno, Biskupin, Kruszwicę. Od tej pory równiez kibicuję LECHOWI. Kibicuję im już ładnych parę lat. No ale wczoraj chłopaki mnie zasmucili niestety. Zobaczymy jak im teraz pójdzie w eliminacjach do Ligi Europejskiej.

Pozdrawiam Gagę, Kolejorza i miasto Poznań.
Trzy buchy od babuchy i głuchy.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #299 dnia: 05 Sie, 2010, 16:35:45 »
MORDUK! Dzięki za miłe słowa o moim mieście.Wiem,że jest ono odbierane pozytywnie -tylko my miejscowi pozwalamy sobie na częste krytyki.Chyba tak już jest,że swoje się gani,a cudze chwali :P Koń w Starym ZOO oczywiście jeszcze stoi,wszystkie dzieci obowiązkowo robiły sobie na nim zdjęcia. Dziś stare ZOO jest otwarte dla publiczności,płaci się tylko za oglądanie pawilonów z rybkami i płazami.Wreszcie moja dzielnica doczekała się odrobiny parku. ''Moja''-bo mieszkam bardzo blisko ZOO.
W nagrodę,że kibicujesz Lechowi i pozostałym kibicom tego klubu,dedykuję hymn KKS Lech:

 http://www.youtube.com/watch?v=bt58tKa25-Q