Autor Wątek: Poznań  (Przeczytany 98596 razy)

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #255 dnia: 08 Mar, 2010, 12:37:04 »
 
     

Już wkrótce każdy będzie mógł się przespacerować ulicami Poznania wirtualnie. Urząd Miasta przystąpił bowiem do konkursu, którego główną nagrodą jest stworzenie wirtualnego wizerunku miasta w oparciu o 500 przygotowanych panoram. To, czy Poznań wygra zależy jedynie od internautów.


Stary Rynek, uliczki śródmieścia Plac Wolności, Cytadela, Ogród Botaniczny – to tylko niektóre miejsca, które mogłyby się znaleźć w zestawie najpiękniejszych miejsc Poznania. Te zwiedzane mogłyby być w internecie. Plany mogą stać się rzeczywistością jeżeli Poznań wygra w konkursie „Moje wirtualne miasto”. Pierwszy krok do celu zrobił Urząd Miasta, który zgłosił stolicę Wielkopolski do konkursu. Teraz wszystko zależy od internautów. To bowiem oni wskażą, które miasto ma wygrać główną nagrodę.

Zagłosować można na stronie www.mojewirtualnemiasto.pl. Wystarczy wpisać swój adres e-mail i oddać głos na Poznań. Wówczas na nasza skrzynkę przysłane zostanie potwierdzenie oddania głosu. Swoje poparcie można przekazać także przez sms’a.

Główną nagrodą w konkursie jest stworzenie wirtualnego spaceru po Poznaniu składającego się z 500 panoram. Dodatkowo miasto, które zajmie pierwsze miejsce, otrzyma 1000 wirtualnych spacerów na płytach CD do wykorzystania w celach promocyjnych.
  
Głosowanie potrwa do 16 kwietnia. Głos można oddać raz w tygodniu. Rozstrzygnięcie nastąpi 19 kwietnia.
« Ostatnia zmiana: 08 Mar, 2010, 16:07:14 wysłana przez noka »

Offline mariusz20211

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 232
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Poznań
« Odpowiedź #256 dnia: 18 Mar, 2010, 15:27:50 »
Mam pytanie do gagi :) co pani sądzi o elektrowni atomowej w pobliżu Poznania?
Literka M    Literka K   Literka S     Jak  MKS   ;D

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #257 dnia: 18 Mar, 2010, 17:27:08 »
mariusz! Na wstępie proszę nie zwracać na mój podeszły wiek  :P  ,którego się nie wstydzę ,jednak tu nie ma pań i panów ,wszyscy jesteśmy równi  ;D ,wobec tego jestem -tylko gaga  ;)

 Już na początku lat 80-tych mówiono w Klempiczu o projekcie wybudowania elektrowni jądrowej ,jednak protesty ludzi ,wydarzenia w Czarnobylu ,następnie względy finansowe wpłynęły na uciszenie tematu i w rezultacie elektrownia nie powstała.
Klempicz ,to nie duża wieś -kilkadziesiąt budynków,żwirownie ,przystanek autobusowy .Okolice słyną z grzybów ,jagód ;w sumie jest to centrum Puszczy Noteckiej.
 Dziś już wiadomo ,że do 2022 r powstanie w Polsce kolejna elektrownia jądrowa.Decyzja jeszcze na 100% nie zapadła ,wiadomo jednak ,że Warta -Klempicz ma duże szanse na jej budowę .Kolejne miejsca w rankingu zajął Bełchatów,Nieszawa ,Tczew i Choszewo.Jednym słowem decyzja wisi jeszcze na włosku. Ludność na razie nie wypowiada się ,co prawda wójt gminy Lubasz chciałby przeprowadzić referendum, przed podjęciem ostatecznej decyzji .Mieszkańcy tych okolic są zdania ,że do inwestycji chce się zaangażować Stowarzyszenie ''Klempicz-Tak'',skupiające przedsiębiorców i samorządowców z regionu.
Wiadomo ,że jeśli nawet powstanie elektrownia ,to będzie miała ona wpływ na kolejne pokolenia. Przed niespełna rokiem w specjalnej ankiecie ponad połowa mieszkańców Klempicza i okolic opowiedziała się na tak za ''atomówką''.
U mnie w Poznaniu ,temat jest mało poruszany .Tu nie ma takiej spontaniczności ,każdy ponarzeka w zaciszu domowym i na tym się wszystko kończy. W rezultacie nie mamy wpływu na podobne inwestycje ,a nasze powietrze jest tak zatrute ,że elektrownia jądrowa już nam nie zaszkodzi.  :P I dlatego mnie jest,to całkowicie obojętne .
Współczuje się ludziom mieszkającym na Śląsku ,że mają zanieczyszczone powietrze ,jednak gdy poznaniak wyjeżdża poza miasto ,to jest odurzony ''świeżym''powietrzem.
Jednak powracając do elektrowni ,to napiszę do koleżanki mieszkającej w Puszczy Noteckiej ,może u nich są jakieś odgłosy na ten temat.

Elektrownia w Polsce musi powstać. Alternatywy nie ma. Wybór miejsca to jednak decyzja rządowa. W Wielkopolsce obecnie głównym przeciwskazaniem jest malejący od lat przepływ Warty. Przed ewentualnym rozpoczęciem budowy elektrowni należałoby sporo zainwestować w spiętrzenia wody na rzece .Co zadecyduje?
Czy w Wielkopolsce są realne szanse na powstanie elektrowni jądrowej? Zdaniem Stanisława Latka z Państwowej Agencji Atomistyki, o wyborze miejsca zadecydują względy techniczne i finansowe:
– Pierwszy blok polskiej elektrowni powinien być uruchomiony na przełomie 2021 i 2022 roku. Czynników wpływających na wybór miejsca jest wiele. Wyjściowym jest aspekt gospodarczy. Dodatkowo, ważny jest dostęp do wody, ogólny poziom rozwoju infrastruktury oraz zgoda społeczna na tego typu inwestycję – wyjaśnia Latek.

Takie postawienie sprawy nie determinuje, w którym miejscu Wielkopolski mogłaby się pojawić elektrownia jądrowa. Teoretycznie jest to możliwe w miejscowościach leżących wzdłuż Warty. Jerzy Gładysiak nie chce przesądzać, czy w ogóle w naszym regionie pojawi się tego typu inwestycja.

Koszt budowy elektrowni to minimum kilkanaście miliardów złotych. Wkrótce w ministerstwie gospodarki zostanie powołany specjalny zespół, który zajmie się tą sprawą.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #258 dnia: 24 Mar, 2010, 19:39:09 »
Enea-poznański dostawca

  W Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe. Gdzie i kto ma je wybudować? W przypadku pierwszej elektrowni wydaje się, że karty zostały już rozdane. Z rankingu Ministerstwa Gospodarki wynika, że najlepszą lokalizacją jest Żarnowiec, gdzie w latach 80. taką inwestycję już nawet rozpoczęto. Blok energetyczny miałby tam zacząć działać w 2020 r.

Na drugim miejscu w rankingu znalazł się Klempicz. Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska zaznaczyła jednak, że przy wyborze drugiej lokalizacji należałoby rozpatrywać trzy miejscowości. Choć szanse Klempicza wydają się największe, bo i on, podobnie jak Żarnowiec, był już brany od uwagę w latach 80.
Elektrownię jądrową w Żarnowcu ma wybudować przy pomocy zagranicznych partnerów dysponujących technologią Polska Grupa Energetyczna. A drugą? Na razie rząd mówi również o PGE, lecz niewykluczone, że do gry wejdzie drugi inwestor. Swoich ambicji nie kryje Enea. - Uważnie patrzymy na przygotowania do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce albowiem Grupa Kapitałowa Enea ma potencjał, by podjąć się budowy kolejnej takiej elektrowni, której powstanie planowane jest na rok 2030 - mówi prezes zarządu Enei Maciej Owczarek. - Jesteśmy spółką bardzo dobrze odbieraną na rynkach finansowych i bez problemu znaleźlibyśmy instytucje zapewniające finansowanie takiej inwestycji - dodaje rzecznik Enei Paweł Oboda. - W każdym razie deklarujemy swoją gotowość - dodaje.

W poniedziałek Enea poinformowała o swoich wynikach finansowych za 2009 rok. Przychody ze sprzedaży netto Grupy Enea wyniosły 7,2 mld zł (6,2 mld zł w 2008), natomiast skonsolidowany zysk netto wyniósł 513,6 mln zł i był wyższy w porównaniu z poprzednim rokiem aż o 138 proc.


Przecież ,to normalne ,że zyski wzrosły ,skoro za przesył i abonament płacimy podwójnie.Nie mówię już o podwyżce ceny prądu  :P


Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #259 dnia: 10 Kwi, 2010, 20:21:56 »
Kochani! Właśnie wróciłam z kościoła [chodzę zawsze w soboty ,bo niedziele mam bardzo zajęte ].Moja parafia ,to kościół garnizonowy.Trzech księży to kapelani ,dwóch pozostałych księży,to  ''cywile''.Msza zaczęła się od pieśni ''Boże coś Polskę '' -już był dobry początek .....Msza odprawiana była w intencji ofiar ,wystawiono zdjęcia prezydenta Kaczyńskiego i biskupa polowego Tadeusza Płuskiego ,któremu mój kościół podlegał. Wyobraźcie sobie ,że ksiądz nie mógł dokończyć kazania ,które i tak co chwilę przerywał ,posądzam ,że go nie dokończył ,bo wyglądało na przerwane.
W sobotnie wieczory nie ma dużo ludzi na mszy św.;dziś było inaczej ,było nawet dużo młodych ludzi .Przypomniały mnie się wieczorne msze ,gdy nasz Ojciec św.umierał,lub cofając się w dalszą przeszłość ,gdy w stanie wojennym odprawiano msze św. za ojczyznę. Powtórzę raz jeszcze ,gdy jest źle -my Polacy zmieniamy się ,czyżby nasz naród  musiał znajdować się w ekstremalnych sytuacjach tylko po to ,aby była w narodzie jedność? Chyba sobie na to do końca nie odpowiemy ,ale ....mnie jest ciężko :( :(

Na niektórych sklepach wiszą kartki ,że w dniu 11 kwietnia sklep jest zamknięty ze względu na żałobę narodową.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #260 dnia: 11 Kwi, 2010, 15:21:56 »
Poznański pomnik ofiar katyńskich i poznańskie krzyże są miejscem składania kwiatów i zniczy w intencji ofiar wczorajszej katastrofy.
Na sobotnie uroczystości do Katynia wybrało się 12 członków Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu, wszyscy pojechali pociągiem. Pozostali w Poznaniu członkowie stowarzyszenia jutro wybiorą się do Częstochowy z pielgrzymką by pomodlić się za dusze zmarłych

         Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #261 dnia: 11 Kwi, 2010, 17:32:59 »
Przebieg ostatnich godzin w Poznaniu:

Wczoraj o godzinie 14.00 odbyła się msza święta w kościele św.Wojciech w Poznaniu..Biskup Marek Jedraszewski odprawił mszę w intencji ofiar katastrofy.O godzinie 18.00 rozpoczęła się msza św.w tej samej intencji odprawiona przez Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w poznańskiej Katedrze.Na mszy byli obecni m.in.Prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek.

Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznań, oraz Grzegorz Ganowicz,Przewodniczący Rady Miasta Poznań ,złożyli kondolencje rodzinom ,przyjaciołom i współpracownikom zmarłych.

Jak czytamy na stronie internetowej poznańskiego magistratu:

Dziś w godzinach rannych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,pan Lech Kaczyński
 wraz z małżonką i osobami towarzyszącymi.Wiele z tych osób pełniło ważne publiczne funkcje w kraju. Państwo Polskie poniosło nie powetowaną stratę.Śmierć tak wielu bliskich nam osób łączy nas w bólu i modlitwie.Nasza pamięć niech będzie przejawem solidarności i hołdem wobec tych ,którzy tak nie-spodziewanie odeszli...
Rodzinom, Przyjaciołom i Współpracownikom tragicznie Zmarłych składamy wyrazy najgłębszego współczucia.
Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania oraz Grzegorz Ganowicz ,Przewodniczący Rady Miasta Poznania


-Wczoraj w Poznaniu pojawiły się flagi z czarnymi wstęgami. Odwołano imprezy miejskie zaplanowane na najbliższe dni .Inne zmieniają charakter.
-Dziś o godzinie 12.00 oddano hołdu ofiarom tragedii poprzez 2 minuty ciszy ,przy włączonych syrenach

- Na budynkach poznańskich urzędów zostały umieszczone flagi z czarnymi wstęgami.

-O 10.00 rozpoczęła się zbiórka krwi pod CK Zamek, którą organizowali motocykliści .

Rozrywka
-Odwoływane są kolejne imprezy. Nie odbędą się zaplanowane na dziś koncerty w Eskulapie ,w Zamku nie pojawi się na scenie Lech Janerka .Nie posłuchamy koncertów w Filharmonii Poznańskiej ,nie zobaczymy też spektakli w Teatrze Nowym oraz w ramach Europejskich Spotkań Teatralnych ''Bliscy nieznajomi''.Zamknięte pozostanie dziś i jutro kino Muza.
Wiele poznańskich klubów muzycznych - m.in. SQ i Tuba, również zrezygnowało z dzisiejszych imprez.

Sport
-Ze względu na katastrofę samolotu rządowego Tupolew 154M podjęto decyzję o odwołaniu dzisiejszych imprez sportowych, które miały się odbyć w Poznaniu oraz całej Wielkopolsce. Nie odbędą się mecze piłkarskie m.in.Warty Poznań
Do gry nie przystąpią też koszykarki, nie będzie też zmagań żużlowych. Odwołano również spotkanie hokeistów na trawie.

W związku z katastrofą lotniczą w Smoleńsku samolotu prezydenckiego z Lechem Kaczyńskim na pokładzie odwołano większość imprez sportowych w Polsce.Turniej finałowy o awans do I ligi siatkarek (podobnie jak inne imprezy które rozpoczęły się wcześniej) będzie jednak kontynuowany -
– tak zadecydował Polski Związek Piłki Siatkowej :
-W związku z powyższym Polski Związek Piłki Siatkowej informuje:
Turniej Mistrzów Grup II Ligi Kobiet i Mężczyzn w Murowanej Goślinie i Będzinie, Turniej Między wojewódzkich Mistrzostw Młodziczek i
Młodzików o Puchar Prezesa PZPS, odbędą się. ze wskazaniem, aby w miarę możliwości rozegrać cały turniej w dniu dzisiejszym. Odbędzie się również Ogólnopolska Olimpiada Młodzieżowa Chłopców w piłce siatkowej w Radomiu.Turnieje odbędą się przy zamkniętych halach.
Mecze odbywać się będą w zamkniętych halach, bez udziału publiczności i bez oprawy .Fanów zainteresowanych wydarzeniami w hali Gimnazjum nr2 odsyłamy do naszej strony internetowej,na której będziemy żywo przekazywać wyniki spotkań.-Tak brzmiał Komunikat PZPS.

Handel
-Dziś nie zrobimy zakupów w marketach Real, Tesco, a także w Lidlu i Biedronce. Zamknięte będą również centra handlowe M1, King Cross oraz Galeria Malta. Do listy zamkniętych galerii handlowych dołączył w sobotę wieczorem Stary Browar. Zamknięte są też sklepy sieci Żabka.
Nie podjęto jeszcze decyzji o godzinach otwarcia tych sklepów w kolejne dni żałoby narodowej

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #262 dnia: 13 Kwi, 2010, 14:13:41 »
Echa żałoby z Poznania
-  Muzykę wyłączono w większości sklepów w Starym Browarze, w niektórych ściszono i zmieniono repertuar na spokojniejszy. - Klientki były na dziś poumawiane na makijaże, wiele odwołało - opowiadają makijażystki z drogerii Douglas. Ale widać klientki wąchające perfumy, mierzące sukienki w sąsiedniej Zarze. - Ruch zdecydowanie mniejszy niż zwykle. Ale ludzie kupują, może próbują jakoś odreagować - mówi Ilona z Zary.

-W sklepie C&A w Kupcu Poznańskim do przymierzalni stoi kolejka. - Myślałyśmy, że klientów będzie mniej, a jest właściwie jak w każdy poniedziałek, może tylko trochę spokojniej, bo muzyka ściszona - mówią ekspedientki.

-Agata Nowak od 13 lat sprzedaje kwiaty na deptaku przy ul. Półwiejskiej, od soboty sprzedaje też znicze. - Dzisiaj deptak wygląda jak co dzień. W niedzielę była kompletna pustka, nie pamiętam takiej, może też dlatego, że Browar był zamknięty... Ja w niedzielę sprzedawałam kwiaty tylko dwie godziny, a potem patrzyłam w telewizor, grochy mi leciały z oczu same - opowiada.

-Witryny sklepów i lokali w centrum Poznania nie przypominają klientom o żałobie. W większości nie zmieniono wystaw, tylko w księgarniach i nielicznych sklepach - flaga, kir.

-W banku PKO przy pl. Wolności od rana był zwykły poniedziałkowy tłok. - Wielu przedsiębiorców, zlecenia płatnicze, wszystko toczy się jak w każdy poniedziałek - mówi dyrektor Jacek Grala. Wczoraj w południe pracownicy - na zlecenie z centrali - przypinali do marynarek biało-czerwono-czarne wstążeczki.

-Śluby w Poznaniu.Siedmiu z nich udzielił kierownik USC Mariusz Kopeć. - Odbyły się krótko po tragedii w Smoleńsku. Ale w atmosferze uroczystości nie odczuwało się jakiejś wielkiej różnicy - przyznaje.
-Na razie żadna z par nie odwołała ślubów planowanych w tygodniu żałoby narodowej. - Nigdy nie wnikamy w to, dlaczego pary odwołują śluby. Na razie jednak nie mieliśmy informacji o odwołanych uroczystościach - mówi Kopeć.
W piątek 16 kwietnia ślub w USC weźmie 15 par. Tyle samo w sobotę.
Wspomnienie z sobotniego dnia:
-Wspomina osoba znajdująca się wśród oczekujących na prezydenta w Katyniu:Najpierw przyszła wiadomość, że uroczystość się opóźni. Potem, że coś stało się z samolotem. Wszyscy wydzwanialiśmy do kraju, a tam w telewizji już pokazywano wrak samolotu. Ktoś zemdlał - opowiada Jadwiga Fęglerska, poznanianka, która w sobotę rano czekała na prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lesie Katyńskim

Po powrocie do kraju :
Uroczystości pod pomnikiem były skromniejsze, niż zaplanowano. Po apelu poległych bp Zdzisław Fortuniak odmówił modlitwę. "Wszystkim oprawcom i katom, wszystkim rodakom, którzy zaprzedali się obcej mocy, wszystkim naszym winowajcom bez wyjątku, przebaczamy".

- Choć trudno otrząsnąć się ze zdumienia i głębokiego smutku po sobotniej tragedii, uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zbrodni katyńskiej muszą się odbyć. To nasz obowiązek wobec narodu i historii, wobec tych, którym nie było dane pomodlić się nad grobami pomordowanych w katyńskim lesie - przemówił marszałek Marek Woźniak, organizator obchodów. I poprosił o minutę ciszy ku czci ofiar sobotniej katastrofy. Służbę pod pomnikiem pełnili harcerze z ZHR i ZHP. - Założyliśmy stronę internatową (www.czas-patriotow.tk), na której zamieszczamy informacje o uroczystościach żałobnych. Znaliśmy Ryszarda Kaczorowskiego, który był harcerzem i wielkim zwolennikiem ZHR - mówili druhowie z ZHR.

- Myślę, że ta ofiara tak wielu ludzi nie może wyjść na złe. To był dla Rosjan ogromny wstrząs. Nagle doświadczyliśmy od nich niezwykłej uprzejmości, ustępowania miejsca, współczucia. Widać było łączność w naszym bólu. Może wyjdzie na to, że cały świat, który kiedyś tak haniebnie milczał o Katyniu, teraz dopiero zacznie o nim mówić - komentuje Jadwiga Fęglerska.

Poniżej Krzyże poznańskie :

                    Źródło -Gazeta PolskaOffline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #263 dnia: 13 Kwi, 2010, 14:58:34 »

Z ostatniej chwili:
 W czwartek, 15 kwietnia, Prezydent Poznania Ryszard Grobelny wraz z delegacją udadzą się do Warszawy, by oddać ostatni hołd prezydenckiej parze.


Jak informuje rzecznik Urzędu Miasta, Ryszard Grobelny otrzymał od zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP sekretarza stanu Jacka Sasina zaproszenie na uroczystości żałobne w Pałacu Prezydenckim przy trumnach Prezydenta RP oraz Pierwszej Damy. Uroczystości mają się odbyć w czwartek, 15 kwietnia pomiędzy godzinami 13 a 16.

Delegacja z Poznania będzie się składać z 12 osób. W jej skład będą wchodzić przedstawiciele władz miasta oraz członkowie Rady Miasta Poznania. Personalny skład delegacji nie został jeszcze potwierdzony

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #264 dnia: 13 Kwi, 2010, 19:20:34 »
Wielkopolski raper Doniu napisła zamieszczony poniżej utwór :


                 
                                  http://www.youtube.com/watch?v=6zLxY7kIDOA

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #265 dnia: 16 Kwi, 2010, 15:32:55 »
Szary wiruje pył. I loty z Ławicy odwołane
                                                                      
Pasażerowie, którzy zamierzali wczoraj po południu polecieć z Ławicy

Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej wstrzymała ruch lotniczy do i z Poznania już w czwartek o godz. 20. Dziś od rana lotnisko jest czynne, ale pasażerowie na Ławicy jedynie zmieniają swoje rezerwacje. Zgodnie z zarządzeniem PAŻP przestrzeń nad Poznaniem będzie zamknięta do godz. 18. To oznacza, że do skutku nie odbędą się rejsy m.in. do Londynu, Warszawy, Dublina czy Sztokholmu.
                                                    
Warta przy trumnach
Jak zamierzali ,tak uczynili :
Prezydent Poznania, dwaj wiceprezydenci, szef rady miasta oraz radni pełnili w czwartek wartę przy trumnach pary prezydenckiej.

Jakie to uczucie pełnić taką wartę? - zapytaliśmy prezydenta Ryszarda Grobelnego. - Nasuwa mi się słowo "zaduma". To także poczucie odpowiedzialności, bo nie byłem tam prywatnie, tylko reprezentowałem poznaniaków. To mieszkańcy Poznania składali hołd panu prezydentowi - mówił. - Podczas warty przypomniało mi się ostatnie spotkanie z prezydentem Kaczyńskim w Poznaniu, podczas zjazdu samorządowców. Prezydent spóźnił się, bo wcześniej był w szpitalu u swojej chorej matki.
W piątek wartę honorową pełnić będą od godz. 15 wojewoda wielkopolski Piotr Florek wraz z marszałkiem Markiem Woźniakiem, a także poznański poseł Platformy Obywatelskiej Waldy Dzikowski. Towarzyszyć mu będzie Sławomir Rybicki, brat tragicznie zmarłego Arkadiusza Rybickiego.

Dwie godziny wcześniej przy trumnie stanie o. Jan Góra wraz z reprezentacją młodzieży z duszpasterstwa akademickiego.


Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań
« Ostatnia zmiana: 16 Kwi, 2010, 15:36:26 wysłana przez gaga »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #266 dnia: 19 Kwi, 2010, 18:53:23 »
  Abp Paetz -niepożądany                
                                    

Wielu Wielkopolan przecierało w niedzielę oczy ze zdumienia na widok gości zgromadzonych tuż za trumnami prezydenckiej pary w krakowskiej bazylice Mariackiej. Obok biskupa Tadeusza Pieronka słowom kardynała Dziwisza przysłuchiwał się były metropolita poznański Juliusz Paetz,który reprezentował Poznań.Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt,że dwa lata temu został oskarżony o molestowania młodych kleryków
*
Metropolita poznański arcybiskup Gądecki przypomina swoim księżom o dekrecie Watykanu z 2002 roku zakazującym arcybiskupowi Paetzowi posługi. Abp Paetz nie może udzielać sakramentu bierzmowania, nie może wyświęcać kapłanów, nie może konsekrować kościołów. Może natomiast  brać udział w tych uroczystościach. Nadal może sprawować obowiązki „księdza” – odprawiać Msze, prowadzić procesje i inne uroczystości, które nie są związane z sakrą biskupią. Wczoraj wystąpił wśród najwyższych dostojników kościoła . :P
- Gazeta Wyborcza zauważa ,że abp. Paetz robi wszystko, aby zrehabilitować się w oczach wiernych. Wprasza się na uroczystości kościelne. Mogliśmy go zobaczyć podczas ceremonii pożegnalnej Benedykta XVI, który kończył swoją pielgrzymkę w Polsce.  Brał również udział w obchodach 50 rocznicy czerwca `56, gdzie współcelebrował  Msze Św. co wywołało ogólne zgorszenie -wtedy sprawa była jeszcze ''świeża''
-Arcybiskup Juliusz Paetz dekretem stolicy Apostolskiej z 2002 roku dostał zakaz sprawowania posługi biskupiej. Dekret był skutkiem oskarżeń biskupa o molestowanie seksualne kleryków w Poznaniu i Łomży. Możemy stąd wnioskować, że oskarżenia te zostały potwierdzone przez Watykan. Jednak oficjalnie tego nie usłyszeliśmy.
-Sam zainteresowany w liście skierowanym do wiernych swojej archidiecezji, tuż po ujawnieniu całej afery napisał Zaprzeczam wszystkim faktom podawanym w mediach i jednocześnie zapewniam Was, że jest to nadinterpretacja moich słów i zachowań
- Powtórzę ,że -Dekret zakazujący arcybiskupowi posługi biskupiej, nie zakazuje publicznych wystąpień, nie zakazuje również publicznego sprawowania posługi kapłańskiej. Taki zakaz mógłby nałożyć na arcybiskupa Watykan. Byłoby to logiczną konsekwencją dekretu z 2002 roku. Wielu wiernych jest zdania, że abp. Paetz nie powinien publicznie się pokazywać. Tym bardziej nie powinien brać udziału w wysokich rangą uroczystościach kościelnych. Być może Watykan uznał, ze dekret z 2002 roku jest wystarczającą karą nałożoną na arcybiskupa, a ten sam powinien po przejściu na emeryturę wycofać się z życia Kościoła.  
-Niestety sam zainteresowany jest innego zdania. Często pokazuje się na najważniejszych uroczystościach. Bierze udział w ingresach nowo powołanych biskupów. Tak było w przypadku ingresu biskupa diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. Wacława Depo. Zapewne w ten sposób chcę pokazać wiernym, ze jest nie winny, a oskarżenia wysuwane w jego kierunku są bezpodstawne. Jednak, gdyby tak było naprawdę, to arcybiskup nie dostałby zakazu sprawowania posługi biskupiej. Być może należy poczynić  starania, aby Watykan zakazał arcybiskupowi Paetzowi publicznych wystąpień, skoro on sam nie potrafi dojść do takiego wniosku.
Mało tego poznaniacy oddawali głosy w sondzie ,za wczorajszą obecnością w/m oddano 16% głosów;natomiast przeciwnym wczorajszej obecności na uroczystości było 84% głosów.
Byliśmy wczoraj tak zbulwersowani ,że nie mogłam  o tym napisać .Z kimkolwiek się dziś rozmawia ,ludzie nie potrafią przyjść do siebie,wstyd dla naszego regionu.

Na zdjęciu drugi,z dumnie uniesioną głową


źródło -blog katolicki ;internetowe wydanie Głosu Wielkopolskiego


  

 
« Ostatnia zmiana: 19 Kwi, 2010, 18:56:30 wysłana przez gaga »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #267 dnia: 27 Kwi, 2010, 16:16:35 »
Poznaniak na prezydenta,nie wiem czy nie powinnam przytoczyć poniższych wypowiedzi w dowcipach ???

                                    Poznański przedsiębiorca Roman Sklepowicz chce zostać prezydentem RP. W poniedziałek zarejestrował swój komitet wyborczy. - Dziś Polską kieruje banda czworga. Ja z tym skończę - zapowiada kandydat.
Roman Sklepowicz W Poznaniu o polityku Sklepowiczu było głośno cztery lata temu, kiedy zaangażował się w kampanię wyborczą Tadeusza Jarmołowicza, zmarłego w 2007 roku radnego lewicy, który startował w wyborach na prezydenta miasta. Od związków z SLD się jednak odcina. Zna go cała Polska, bo kieruje Stowarzyszeniem Pokrzywdzonych przez System Bankowy i często występuje w programach telewizyjnych, poświęconych np. niespłaconym kredytom. W końcu lat 90. sam wybudował na kredyt (4,1 mln zł) Pasaż 222, przy ulicy Grunwaldzkiej. Niespłacone zobowiązania sprawiły, że długiem zajął się sąd. Jak poinformował nas Piotr Gajdziński, rzecznik BZ WBK, sprawa zakończyła się dopiero w tym roku.

- Zakończyła się sprawa o uchylenie bankowego tytułu egzekucyjnego, ale cały czas jestem wsporze z bankiem. Najważniejsze jednak, że jest wola porozumienia - przyznaje Roman Sklepowicz. - Co roku z powodu niespłaconych kredytów ponad 5 tys. ludzi popełnia samobójstwo. Ale Polaków, którym wmawia się, że średnia krajowa wynosi 4 tys. zł, a zarabiają niewiele ponad tysiąc, są miliony. To jest mój elektorat. Dlatego jestem pewien, że zbiorę sto tysięcy podpisów i wygram te wybory

Gazeta pl-aktualności

     Pasaż 222 -Poznań :               
« Ostatnia zmiana: 27 Kwi, 2010, 16:21:39 wysłana przez gaga »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #268 dnia: 28 Kwi, 2010, 17:15:50 »
Budka z kurczakami a Kupiec poznański
I ty możesz być w centrum fascynującej anegdoty - tak Dariusz Bąkowski zachwala biurowiec, który chce postawić przy pl. Wiosny Ludów. W miejscu słynnej budki z kurczakami. Walka z p.Bąkowskim trwa od lat ,on jeden nie wyraził zgody na sprzedaż swojego maleńkiego gruntu ,gdy budowano dom handlowy ''Kupiec poznański''.Do dzisiejszego dnia kwitnie w tym miejscu handel  uliczny :P .
 Nad budką Bąkowskiego dominuje wielki billboard. Na nim kilka dni temu pojawiła się zapowiedź kamienicy biurowo-mieszkaniowej. Na parterze handel, potem cztery piętra biur, a na najwyższym poziomie luksusowy apartament. Tyle że to inwestycja zapowiadana w Poznaniu od kilkunastu lat. I bardzo wyczekiwana przez miejskich estetów, których kole w oczy widok targowej budy i straganów ze sznurowadłami w samym centrum miasta z europejskimi aspiracjami. Kilka metrów dalej znajduje się poznańska Starówka.

- Chcę zrealizować planowaną od dawna inwestycję - twierdzi Dariusz Bąkowski. - Powiesiłem billboard, bo muszę przyciągnąć potencjalnych najemców. To teren eksponowany, w świetnym miejscu, więc klienci już dzwonią, ale nasze rozmowy są objęte tajemnicą handlową. Trwa projektowanie budynku. Termin budowy zależy od tego, jakie standardy obowiązują w Urzędzie Miasta pod rządami Ryszarda Grobelnego. Wydaje się, że są w Poznaniu tacy inwestorzy, którym idzie łatwiej niż innym. Możliwe, że budynek powstanie jeszcze przed Euro 2012 - dodaje.

Zamieściłam zdjęcie obecnych straganów i Kupca poznańskiego ,fajny kontrast  ???

-częściowo Gazetapl.Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #269 dnia: 04 Maj, 2010, 18:06:04 »
3 Maja w Poznaniu:

- Konstytucja 3 maja była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie. Gwarantowała Polakom wolność, odpowiedzialność za państwo, a przede wszystkim za drugiego człowieka. To ważne przesłanie w przeddzień wyborów prezydenckich - mówił podczas wczorajszych uroczystości prezydent Ryszard Grobelny. Zaapelował też do młodych poznaniaków: - Nawet jeżeli nie możecie jeszcze głosować, przypilnujcie tych, którzy mają już taką możliwość. I przypilnujcie, aby szanowano wasze zdanie - dodał Grobelny.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła o godz. 10.00 msza św. w kościele farnym celebrowana przez ks. bp. Zdzisława Fortuniaka. Po jej zakończeniu kilkuset poznaniaków przeszło przez Pl. Kolegiacki, ul. Garbary i Wrocławską na Stary Rynek. W paradzie z okazji 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wzięły udział m.in. władze miasta i województwa, oddział reprezentacyjny ułanów poznańskichoraz uczniowie poznańskich szkół. Pochód zakończył się pod ratuszem, gdzie punktualnie o 12.00 na cztery strony świata rozszedł się dźwięk hejnału. Po nim orkiestra MPK pod dyrekcją Jarosława Goerlicha zagrała Mazurek Dąbrowskiego, a na maszt została wciągnięta polska flaga. Po uroczystym orędziu prezydenta, władze miasta złożyły kwiaty przy posągu twórcy konstytucji 3 Maja - króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza.
Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań