Autor Wątek: Poznań  (Przeczytany 98573 razy)

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #225 dnia: 11 Lis, 2009, 19:58:03 »
Poznańskie podwójne święto:
Dzisiaj poznaniacy świętują podwójnie. Oprócz uroczystości związanych z odzyskaniem niepodległości w stolicy Wielkopolski także imieniny ulicy Święty Marcin. Główna atrakcja to jak zwykle Korowód Św. Marcina. Na scenie pod Zamkiem występuje wielu artystów, a na placu Mickiewicza trwa wielki jarmark. Pasażerowie i kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu.
 Od kilku lat regularnie mieszkańcy Poznania przychodzę radośnie świętować 11 listopada. To dobrze, że nazwa ulicy Święty Marcin na początku lat 90. wróciła. Kiedyś ta ulica nazywała się Armii Czerwonej ,obecnie nosi starą nazwę .Na kilka godzin, córka prezydenta Karolina przekazała Świętemu Marcinowi klucze do miasta, a potem była już tylko zabawa. Ze swoich posterunków zeszły Koziołki, Bamberka, Stary Marych,który jest w moim mieście symbolem gwary poznańskiej.Około godz.20.00 będzie pokaz sztucznych ogni .
Oto kościól pw .św.Marcina przy ul.św Marcina;poniżej św Marcin na koniu ,wśród korowodu przejeżdżającego ulicę ,aż pod Zamek przy tej samej ulicy.


                                     

                                       



                     
   

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #226 dnia: 11 Lis, 2009, 21:08:52 »
Powyższa impreza przedłużyła się ,bo dopiero teraz słyszę i widzę na niebie odblaski sztucznych ogni :P

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #227 dnia: 12 Lis, 2009, 17:54:25 »
Park Sołacki -znajduje się w dzielnicy zwanej Sołaczem.
Uroki jesieni ,pokazuję jeden ze starszych parków w Poznaniu -nie mamy ich dużo. Park znajduje się w starej dzielnicy willowej.Obecnie trwa walka o zaniechanie  rozbudowy tej dzielnicy .
Na zdjęciach przewijają się biegające przedszkolaki ,na trzecim zdjęciu pokazuję kamizelki ,które w zeszłym roku otrzymały od miasta w ramach bezpiecznego spacerowania :P Na ostatnim zdjęciu widzimy dzieciaki w trakcie drzewoterapi  ;D

[picasa width=750 height=500]host=picasaweb.google.pl&hl=pl&feat=flashalbum&RGB=0x000000&feed=http%3A%2F%2Fpicasaweb.google.pl%2Fdata%2Ffeed%2Fapi%2Fuser%2Fmaroma8%2Falbumid%2F5402901458347196721%3Falt%3Drss%26kind%3Dphoto%26hl%3Dpl[/picasa]






Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #228 dnia: 20 Lis, 2009, 17:10:29 »
Świńska grypa w Poznaniu

Dotarcie wirusa świńskiej grypy do Polski jest nieuniknione - twierdzą służby sanitarne. Jak dotąd nie ma żadnego potwierdzenia, aby wirus już przekroczył nasze granice i dotarł do Poznania.

Według ministra zdrowia, nasz kraj jest przygotowany na ewentualność przywiezienia choroby do Polski przez osobę przyjeżdżającą z Meksyku. Ewa Kopacz dodaje, że w niedzielę na lotniskach rozpoczęła się akcja rozdawania ulotek informacyjnych w tej sprawie.

Zdaniem sanepidu, pojawienie się wirusa w Polsce jest nieuniknione. Straż graniczna już uważnie obserwuje podróżnych, przylatujących na wszystkie krajowe lotniska z rejonów objętych wirusem. Strażnicy spisują dane wszystkich pasażerów oraz zwracają szczególną uwagę na objawy grypy czy przeziębienia. W przypadku zaobserwowania takich objawów, mają obowiązek poinformować o tym zespół ratownictwa medycznego lub najbliższą wojewódzką stację sanitarno-epidemiologiczną.

- Na Ławicy mamy specjalną izolatkę, którą w razie potrzeby możemy wykorzystać. Przypomnę, że do Poznania nie ma lotów z Ameryki Północnej. Są oczywiście połączenia z Frankfurtem, skąd samoloty latają np. do Meksyku i to właśnie w Niemczech pasażerowie powinni przejść szczegółową kontrolę - przekonuje Hanna Surma, rzecznik prasowy poznańskiego lotniska. - Zgodnie z wytycznymi na Ławicy musimy rozprowadzać ulotki informacyjne w dwóch językach. Straż Graniczna powinna też zostać wyposażona w ubrania ochronne.

Jak udało nam się ustalić, również wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne otrzymały już specjalne wytyczne dotyczące świńskiej grypy. - Jesteśmy przygotowani na ewentualną epidemię. Zalecenia są takie, by w przypadku osób chorych zachować bezpieczną odległość 180 centymetrów. Jak na razie, nie stwierdzono żadnych przypadków świńskiej grypy w Poznaniu, ani w Polsce - mówi Anna Pawłowska z oddziału epidemiologicznego wielkopolskiego sanepidu.

Wirus świńskiej grypy jak dotąd zabił 81 osób w Meksyku, 1300 jest zarażonych. W sobotę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że świńska grypa, "ma potencjał” spowodowania ogólnoświatowej pandemii, ale za wcześnie jeszcze na to, by powiedzieć, że do tego dojdzie. Dyrektor organizacji Margaret Chan poinformowała, że jest to nowy szczep wirusa - mieszanka świńskich, ludzkich i ptasich wirusów grypy. Nowy wirus należy do szczepu H1N1 - tego samego co zwykłej grypy, ale genetycznie jest podobny do wirusa zarażającego świnie, a nie ludzi.

  Gazeta Współczesna


  Poznań kontra świńska grypa

Świńska grypa dotarła już do Hiszpanii. Czy dotrze do Polski i czy jesteśmy na nią przygotowani? Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w Poznaniu. I nie jest najlepiej.
               
Chłopcy ze świńską grypą: Ich stan jest dobry
 
W tym przypadku obyło się bez antybiotyków. Chłopcy , którzy trafili do poznańskiej kliniki z wirusem świńskiej grypy niebawem opuszczą szpital.
3 i 4 latek trafili do kliniki przy ul. Szpitalnej. Jeden z braci miał zapalenie płuc, bo doszło u niego do powikłań pogrypowych. - Zrobiliśmy im rutynowe badania, wirus AH1N1 potwierdził się - mówi TOK FM prof. Wojciech Służewski. Chłopcom podano lek antywirusowy, który na szczęście szybko poradził sobie z nową odmianą grypy.

- Włączyliśmy specjalny preparat (Tamiflu - dop. red.), który blokuje namnażenie się wirusa - dodaje kierownik kliniki obserwacyjno zakaźnej. Na pierwsze efekty leczenia długo nie trzeba było czekać. - Chłopcy szybko wracają do zdrowia, ich stan jest coraz lepszy - ocenia profesor. W najbliższych dniach pewnie wyjdą ze szpitala.

Gazeta pl.Poznań

Dziś wyczytałam w Fakcie ,że jednym z objawów świńskiej grypy jest biegunka i wymioty  :P   Czegoś nie rozumiem ,przecież do tej pory nazywano takie objawy grypą żołądkową  :P

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #229 dnia: 23 Lis, 2009, 16:57:29 »
To jest pielgrzymka zaufania!
Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu: 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010

600-tysięczny Poznań jest czwartym co do wielkości centrum przemysłowym Polski, znanym z odbywających się tam międzynarodowych targów. Poznań jest także kolebką chrześcijaństwa w Polsce.
Więzi Taizé z Poznaniem trwają od wielu lat, a ostatnio umacniają się dzięki młodym poznaniakom, którzy przyjeżdżają do Taizé. Kiedy po pobycie na Wzgórzu wracają do domu, priorytetem jest dla nich podzielenie się w swoich parafiach tym, co przeżyli. W kilku parafiach zaczęli się regularnie spotykać na modlitwie ze śpiewami z Taizé. Przy pełnym wsparciu arcybiskupa poznańskiego oraz władz cywilnych w Urzędzie Miejskim, młodzi ludzie przez ostatnie miesiące nie szczędzili wysiłków, żeby o grudniowym spotkaniu dowiedzieli się wszyscy.
W połowie września bracia z Taizé, siostry św. Andrzeja, siostry urszulanki oraz międzynarodowa ekipa młodych wolontariuszy z Taizé przyjechali do Poznania na końcowy etap przygotowań do grudniowego spotkania.
Odnotowane działania :
Od 21 września w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry odbywa się modlitwa dla wszystkich osób biorących udział w przygotowaniach. Od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a w sobotę o godz. 13.00
Początek listopada:
Bracia z Taizé, siostry urszulanki oraz wolontariusze wspomagani przez młodych poznaniaków kontynuują odwiedziny w parafiach. Wolontariusze zapraszają do uczestnictwa w spotkaniu również po Mszach świętych. W jedną z minionych niedziel Felicja z Niemiec była we Wronkach, miasteczku oddalonym o 60 km od Poznania. Są tam dwa kościoły parafialne i kościół franciszkanów, a w każdym po kilka Mszy św. niedzielnych. Jeden z mieszkańców pomagał Felicji wożąc ją od jednego kościoła do drugiego, żeby zdążyła zaprosić do udziału w spotkaniu podczas każdej Eucharystii. Udało się jej być jednego dnia na 12 Mszach św., a jedna z nich miała miejsce także w miejscowym więzieniu!

Ekipa przygotowań najbardziej zajęta jest w weekendy. W niektóre piątkowe i sobotnie wieczory odbywało się ponad 20 spotkań w tym samym czasie i w różnych parafiach, a wolontariuszy jest tylko dziesięciu… Czy są w stanie dotrzeć do tych wszystkich miejsc? Ze wsparciem przybywają młodzi poznaniacy, którzy są zawsze gotowi pojechać na spotkanie z parafialną grupą przygotowań i pomóc w prowadzeniu modlitwy. Młodzi ludzie angażują się również w sprawy logistyczne, np.: w zeszłym tygodniu telefonowali do producentów żywności, aby wybrać odpowiednie produkty na obiad i kolację podawaną podczas spotkania europejskiego. Również coraz więcej osób przychodzi do centrum przygotowań, aby wziąć plakaty i broszury informacyjne.

Grupa młodych ludzi z parafii Matki Odkupiciela pojechała do południowo-zachodniej części Polski: do Kraśnika oraz dwóch dużych miast uniwersyteckich – Lublina i Krakowa. Odwiedzali szkoły średnie oraz parafie, zapraszając młodzież do przybycia na grudniowe spotkanie. Zostali przyjęci bardzo ciepło i spotkali się z entuzjastyczną odpowiedzią na ich zaproszenie.

W Polsce odbyły się już 3 Europejskie Spotkania Młodych – dwa razy we Wrocławiu i raz w Warszawie. Tradycją jest, że kiedy spotkanie odbywa się w Polsce, ekipa przygotowań uczestniczy w pielgrzymce do Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej. W ostatni weekend jeden z braci razem z szóstką wolontariuszy z Taizé pojechali do Wrocławia, wspominając gorące przyjęcie jakie okazali mieszkańcy tego miasta podczas poprzednich spotkań. Dołączyli do pielgrzymów i po przejściu pieszo około 30 km dotarli do Trzebnicy, w której znajduje się sanktuarium.

W październiku  dwoje wysłanników poznańskiej młodzieży pojechało  zaprosić swoich kolegów z innych krajów, by przyjechali na grudniowe spotkanie – Ola wybierała  się do Brna, drugiego co do wielkości miasta w Czechach, a Maciej spotkał się z młodzieżą we Lwowie, głównym mieście zachodniej Ukrainy.
Wrzesień :
 Wolontariusze rozpoczęli odwiedzać parafie. Adriana z Argentyny razem z Felicią z Niemiec przybyły na modlitwę do parafii pw. Matki Odkupiciela. Już od prawie sześciu lat młodzi ludzie z tej parafii gromadzą się co tydzień w kaplicy, by modlić się śpiewami z Taizé. Po modlitwie spotkaliśmy się, by przedyskutować, co możemy zrobić, by zachęcić parafian do uczestnictwa w grudniowym spotkaniu i przygotowaniach do niego.

Przygotowania nie ograniczają się jedynie do Poznania i najbliższych okolic. Bracia i wolontariusze odwiedzają również inne miejscowości.W Białymstoku (miasto we wschodniej części Polski, około 500 km od Poznania) odbywał się Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Ewangelickiej. Ponieważ oczywiście chcemy ich zaprosić na spotkanie, Felicia razem z dwoma młodymi poznaniakami, Adelą i Kubą,uczestniczyli w tym zjeździe. Nasza delegacja jest bardzo ekumeniczna – każdy pochodzi z innej tradycji chrześcijańskiej: luterańskiej, katolickiej i zielonoświątkowej.
Oto adresy dotyczące Waszego regionu,w tych kościołach i u tych osób chętni mogą się szukać informacji :

•16-400 SUWAŁKI, ks. Kamil KIEŁKUCKI, św. Aleksandra, ul. E. Plater 2, co II ndz 19.00 •18-400 ŁOMŻA, Katarzyna ZAWROTNA, Miłosierdzia Bożego, ul. Wyszyńskiego 11, pt 19.00, salka/kościół •19-300 EŁK, ks. Jarosław STOPKO, Św. Wojciecha, ul. Kościuszki 16, pon 19.00, salka •19-400 OLECKO , ks. Arkadiusz LISOWSKI, Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Zamkowa 6, pt 19.00, salka


 
« Ostatnia zmiana: 23 Lis, 2009, 17:06:30 wysłana przez gaga »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #230 dnia: 24 Lis, 2009, 18:05:44 »
Świńska grypa w Wielkopolsce - w kilku podpoznańskich szkołach mówi się o zamknięciu szkół .W Poznaniu narazie jest bez paniki.W przedszkolach gro dzieci nie przychodzi do placówek ,ale nie ma zgłoszeń zachorowania na grypę.

Na wyniki badań czekają lekarze ze szpitali poznańskich. – Na oddziałach zakaźnych szpitali na Zawadach i wojskowego przy ul. Grunwaldzkiej hospitalizowane są trzy osoby podejrzewane o obecność wirusa grypy świńskiej – poinformowała Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. – Na Zawadach leży 40-latek, zaś przy Grunwaldzkiej 46-letni mężczyzna oraz 54-letnia kobieta. Wyniki badań powinny być znane dzisiaj.

Pogoda jest nieciekawa ,dziś było wietrznie i chwilami deszczowo .Skoki ciśnienia bardziej dokuczają ,aniżeli przeziębienie.Zobaczymy co przyniosą kolejne dni .
  Definicja grypy:
Grypa jest ostrą chorobą dróg oddechowych, którą wywołuje wirus grypy - Myxovirus influenzae należący do rodziny ortomyksowirusy. Wyróżnia się trzy typy wirusa (A,B,C), ale tylko typy A i B wywołują chorobę u ludzi. Wirus grypy (zwłaszcza typ A) cechuje się dużą mutagenność, to znaczy jego materiał genetyczny zmienia się bardzo szybko. Dlatego nawet przebycie tej choroby nie chroni nas przed powtórnym zachorowaniem. Grypa jest bardzo powszechna w naszej strefie klimatycznej, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, który sprzyja wszelkim infekcjom - zarówno wirusowym jak i bakteryjnym.
Podobno szczepionkę przeciw tej chorobie wynaleziono już przed II wojną światową .Przeciwników i zwolenników jest po równo ,zatem jaką decyzję podjąć ? Szkoda ,że nie mówi się jakie choroby genetyczne mogą być powodem rozwoju świńskiej grypy.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #231 dnia: 28 Lis, 2009, 22:24:43 »
Pisałam już o stacjonujących w pod poznańskich Krzesinach sławnych F16.Ludzie walczą z hałasem ,który jest na pewno bardziej uciążliwy niż suwalskie wiatraki. W tym przypadku ,nikt się nie pytał mieszkańcom o zgodę i nikt im nie płaci za uciążliwe warunki ,w jakich się znaleźli .Sam fakt ,że lotnisko było tam od lat ,nie tłumaczy tego z czym ludzie muszą się obecnie borykać,po prostu lotnisko było prawie nie używane i nikt nie przewidywał obecnej sytuacji. W ostatnich dniach dotarła do nas kolejna informacja :

Wojsko chce, by w sąsiedztwie lotniska Krzesiny, pomiędzy wsiami Borówiec, Kamionki, Rogalinek umiejscowiona została strefa zrzutów. – Strefa potrzebna jest w sytuacji, kiedy samolot po starcie musi natychmiast lądować na lotnisku. Ponieważ jego waga łącznie z podwieszonym uzbrojeniem i paliwem w bakach zagraża bezpieczeństwu lądowania, pilot musi pozbyć się przedmiotów znajdujących się pod samolotem – wyjaśnia były pilot samolotu myśliwskiego MiG21.
 
Zdaniem lotników niezmiernie rzadko zdarza się, by zrzucane były bomby. Jeśli tak się jednak działo, to wyłącznie wtedy, gdy lotnisko znajdowało się z dala od siedzib ludzkich.

– W takich sytuacjach bomba zrzucana była tak, by nie nastąpiła eksplozja – tłumaczy pilot wojskowego MiG21.
Strefa zrzutu to również miejsce, gdzie pilot w razie konieczności może się katapultować lub zrzucić z samolotu paliwo. W przypadku F-16 znajduje się ono w zbiornikach.

– Co się stanie, jeśli na skutek awarii i zrzutu paliwa zapali się las. A co z ludźmi mieszkającymi w okolicznych miejscowościach – pytają mieszkańcy przerażeni samym pomysłem ulokowania strefy.

Ich zdaniem tak zwana strefa zrzutów powinna być ulokowana dalej od lotniska.
Burmistrz Kórnika Jerzy Lechnerowski nie zgadza się na zmiany w studium i wpisanie do tego dokumentu strefy zrzutów.
– Zbyt wiele uciążliwości już jest w tym rejonie, by wprowadzać kolejną. Nie zgadzam się na takie zmiany w studium i tak odpowiedział na pismo z Urzędu Marszałkowskiego – mówi Jerzy Lechnerowski, burmistrz miasta i gminy Kórnik.


I co na to przeciwnicy wiatraków ? Pomyślcie ,że są ludzie ,którzy stoją przed prawdziwym niebezpieczeństwem .

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #232 dnia: 10 Gru, 2009, 00:15:46 »
Świąteczny Poznań -nie dużo ,tylko kilka zdjęć ,ale pochodzą z dzisiejszego wieczoru.
Pierwsze zdjęcie ul.Nowa była Padarewskiego w głębi widoczny Stary Rynek; Kolejne -Stary Rynek od strony Odwachu;trzecie zdjęcie ul.Świętosławska w głębi poznańska Fara ; kolejne Stary Rynek ze straganami świątecznymi; ostatnie zdjęcie zrobione jest z okolic Fary ,po lewej stronie budynek Szkoły Baletowej ,w głębi zabudowania kościelne .


   [picasa width=750 height=500]host=picasaweb.google.pl&hl=pl&feat=flashalbum&RGB=0x000000&feed=http%3A%2F%2Fpicasaweb.google.pl%2Fdata%2Ffeed%2Fapi%2Fuser%2Fmaroma8%2Falbumid%2F5413374595334445857%3Falt%3Drss%26kind%3Dphoto%26hl%3Dpl[/picasa]




Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #233 dnia: 17 Gru, 2009, 19:25:11 »
Wreszcie mamy śnieg w Poznaniu ,padało bardzo delikatnie od północy i trochę śniegu przybyło. Gorzej wygląda na chodnikach ,gdyż posypywane są solą. Jedni ze śniegu się cieszyli ,inni mieli powody do złości:
O godzinie 15.50 zerwała się linia trakcyjna na rondzie Kaponiera. Od tego czasu wszystkie tramwaje, które przejeżdżają przed rondo kierowane były objazdami. Te, których MPK nie zdążyło skierować na inne trasy, stały na światłach awaryjnych i czekały na wznowienie ruchu.
Tramwaje linii PST tzn szybki tramwaj oraz 9, 10 i 11 kierowane były objazdem przez ulice Fredry. Pojazdy jadące z Mostu Dworcowego jechały przez ulicę Towarową w kierunku św. Marcin a następnie Aleje Niepodległości, 27 grudnia, Fredry.Jednym słowem całe centrum było sparaliżowane.Godzina była fatalna ,bo była ,to godzina szczytu komunikacyjnego.Przy okazji pokażę jak wygląda zaśnieżony Poznań- jak długo takim widokiem [oczywiście myślę o śniegu ]bedziemy się cieszyli -nie wiadomo :P

                           

                         

                           
                           


Offline GaTri

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 417
 • Płeć: Mężczyzna
 • Yeah !
Odp: Poznań
« Odpowiedź #234 dnia: 21 Gru, 2009, 19:08:24 »
To chyba odpowiedni temat :D
takie oto funnowe video znalazłem
Wszystko wykonane przez studentów z uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
http://www.youtube.com/watch?v=rP27lsIEKcE

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #235 dnia: 22 Gru, 2009, 00:45:24 »
Na filmie mieliście okazję zobaczyć poznański kampus na Morasku,jest to najnowocześniejsze miasteczko studenckie.Na początku mieścił się tam tylko wydział fizyki ,obecnie powoli wiele innych wydziałów stopniowo i w miarę rozbudowy  przenosi się do Moraska.
Dojazd jest dość trudny ,bo to narazie przedmieście miasta,ale poznańskie MPK wpadło na pomysł i przy pętli tramwajowej w okresie letnim działa wypożyczalnia rowerów.
Dobrze się składa ,jeśli studenci mają tylko tam zajęcia ,ale są przypadki ,że przemieszczają się ze śródmieścia Poznania ,właśnie na wspomniane Morasko i wtedy mogą narzekać i kilometry mają w ..... :P nogach :P
Dzięki GaTri za ten filmik.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #236 dnia: 28 Gru, 2009, 21:14:00 »
Poznańska wigilia dla ubogich pod Rondem Kaponiera

''Wigilia pod rondem” to już prawdziwa tradycja Poznania. Podczas spotkania, każdy mógł podzielić się z drugą osobą opłatkiem. Potrzebujący otrzymali paczki świąteczne. Była także okazja zawiesić bombkę na jednej z osiemdziesięciu choinek, które zostały ustawione pod Kaponierą.

Wigilia rozpoczęła się o godz. 21.30. Zebrani w czwartkowy wieczór pod rondem mieli okazję wysłuchać czytanych fragmentów Biblii. Następnie w siedmiu językach świata została odśpiewana kolęda „Cicha noc”. Życzenia świąteczne od władz miasta przekazał przybyłym pod rondo wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser. Spotkanie zakończyło się o godz. 23.00.

Wigilia pod Kaponierą miała charakter ekumeniczny. Uczestniczyli w niej duchowni z różnych kościołów chrześcijańskich. Wszyscy wspólnie się modlili i śpiewali. Pomysłodawcą i organizatorem tych spotkań jest mieszkający w Poznaniu amerykański pastor Robert Gamble. Do zorganizowania w 1992 r. pierwszej „Wigilii pod Rondem” zainspirowała go powieść Małgorzaty Musierowicz „Noelka”, w której zostało opisana podobna uroczystość.

                            

                            

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #237 dnia: 29 Gru, 2009, 22:56:27 »
Europejskie Spotkanie Młodyh Taize      

We wtorek do Poznania przyjechało około 30 tysięcy uczestników Europejskiego Spotkania Młodych Taize. Autokary i pociągi od rana przywożą wiernych. Pielgrzymi natychmiast zostali skierowani do punktów rejestracji, gdzie otrzymali specjalne identyfikatory oraz mapy Poznania. Następny punktem ich wycieczki było dotarcie do jednej z poznańskich parafii a następnie do konkretnej rodziny, która zgłosiła się przyjąć uczestników.

Po pierwszym dniu pielgrzymi chwalą sobie dobrą organizację spotkania. Zwracają także uwagę na dużą gościnność rodzin, które zgodziły przyjąć pielgrzymów pod swój dach. Zachwyca ich także otwartość poznaniaków oraz chęć do pomocy. -Takie wiadomości donoszą poznańskie media.

Znam sprawę z drugiej strony. Do mojej parafii wczoraj dotarło 60 młodych ludzi ,był duży problem z kwaterami i z wyżywieniem .Jakoś udało się pokonać trudności ,właściciele pobliskich sklepów ,nie kwapili się do podrzucenia darowizn żywności. Jeden z piekarzy obiecał swą pomoc,wobec powyższego nieliczni parafianie wspomogli akcję finansowo.Może w innych parafiach będzie lepiej ,moja dzielnica składa się z osób starszych. Pielgrzymi w parafiach jedzą śniadania ,pozostałe posiłki w ciągu dnia podawane są na terenie Targów Poznańskich ,gdzie głównie odbywają się spotkania. Wieczorami ,młodzi idą na przydzielone noclegi.
Łącznie do Poznania przyjechała duża ilość młodych ludzi i oby naprawdę miasto zdało egzamin.Dziś na ulicach było widać ''błąkające''się grupy,tym bardziej było to widoczne na mojej ulicy ,gdyż już kiedyś wspomniałam -mieszkam w pobliżu Targów Poznańskich.Zdjęcie pochodzi z jednej z hal na terenie Tragów Poznańskich

                                                                  
« Ostatnia zmiana: 29 Gru, 2009, 22:58:49 wysłana przez gaga »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #238 dnia: 30 Gru, 2009, 23:25:25 »
Dziś miałam przyjemną niespodziankę ,na spotkanie Taize przyjechała krewna z Gołdapi .Skorzystała z bliskiej odległości i odwiedziła wujostwo. Wczoraj 12 godzin spędziła w autokarze,mówi ,że ze zmęczenia dobrze nie zobaczyła miasta. Dziś jej znajomi poszli na Stare Miasto ,a Ona wybrała wizytę u nas.
Dziś moja córka wracając o 21.00 do domu ,natrafiła na zakończenie modlitw i ''wylew ''uczestników poza tereny targowe. Ku jej zdziwieniu tramwaje zgodnie z obietnicą zaczęły kursować jeden za drugim ,tzn ,że z komunikacją jest OK .Ludzie również są życzliwi ,mimo ,że młodzi śpiewają i dość głośno się zachowują ,to nikt nie zwraca im uwagi.Młodzi są zaopatrzeni w mapy i tak podążają ulicami Poznania. Dzisiejsza prasa donosi ,że wśród przybyłych jest 19 tys. Polaków.Portugalczycy jechali do Polski najdłużej ,bo ich podróż trwała 3 dni. Dużo jest Chorwatów ,należy pamiętać ,że spotkanie jest ekumeniczne.
Pogoda również zaczęła się poprawiać ,nareszcie miasto jest białe  :P
W drugiej wieczornej wspólnej modlitwie wzięli udział hierarchowie kościelni. Między innymi kardynałowie Józef Glemp , Zenon Grocholewski, Stanisław Dziwisz oraz prymas abp Henryk Muszyński. Z młodzieżą spotkał się również prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

                             

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5208
 • Płeć: Kobieta
Odp: Poznań
« Odpowiedź #239 dnia: 31 Gru, 2009, 15:01:01 »
Wczoraj podczas wieczornego czuwania z młodzieżą modliło się kilkunastu biskupów z Polski ,Francji ,Belgii i Włoch.Na dzisiejszy dzień zaplanowano spotkania w parafiach .O godz 13 i 19 .00 znowu odbędą się modlitwy w halach MTP .Na jednym z dzisiejszych spotkań ma się odbyć debata z abp.Gądeckim a rabinem Michaelem Schudrichem. O godz 23 w parafiach rozpoczną sie nabożeństwa modlitewne ,a po nich Święto Narodów. W sobotę młodzi wyjadą z Poznania.
Wśród uczestników ,znaleźli się egzotyczni gości z Togo,Filipin oraz z Turkmenistanu. W dzisiejszej prasie donoszą ,że najgłośniejsze grupy ,to Hiszpanie,Portugalczycy ,Włosi a także Ukraińcy i Rosjanie.
Należy dodać ,że między uczestnikami  jest dość liczna grupa osób niepełnosprawnych -na wózkach.
Poznań nadal jest spowity delikatnym śniegiem i maleńkim mrozem ,oto zdjęcia z wczorajszego dnia:1-Poznańskie krzyże na pl.A.Mickiewicza;2- Zamek królewski ;3- ul.św Marcina -zaznaczam ,że wszystkie obiekty znajdują się na tej ulicy .