Autor Wątek: Poznań  (Przeczytany 93046 razy)

Offline gaga

• - VIP -
Odp: Poznań
« Odpowiedź #195 dnia: 01 Cze, 2009, 17:24:54 »
Niedzielne burze przechodzące nad Wielkopolską spowodowały wiele zniszczeń.Strażacy interweniowali ponad 100 razy,najczęściej były to,przeciekające dachy,połamane gałęzie lub drzewa.Taki wypadek pozornie groźny ,wydarzył się w okolicy miejscowości Buk [na trasie Poznań -Zbąszyń-Nowy Tomyśl ] Drzewo przewróciło się na nadjeżdżający samochód osobowy.Nikomu nic się nie stało ,oprócz strat materialnych,jednak droga była zablokowana około godziny.Oto dwa zdjęcia z tego wydarzenia:

Offline vena

• Super Poster
« Odpowiedź #196 dnia: 01 Cze, 2009, 23:58:27 »
Gago, dziś czytałam na wp.pl (forum pod artykułem o katastrofie lotniczej), że podobno widziano jakieś dziwne zjawisko na niebie około godz. 23 wczoraj. Piszę to dlatego, że wypowiedziało się kilku Poznaniaków, a kilku spoza Poznania (Łódź, Konin) potwierdziło też, to co widziało. Może wiesz coś na ten temat? Jeśli tak, to napisz coś więcej, podobno meteor przedzierał się przez atmosferę i stąd to zjawisko....
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #197 dnia: 02 Cze, 2009, 17:09:57 »
Przejrzałam wszystkie dzisiejsze i wczorajsze dzienniki i nic nie znalazłam na ten temat.Fakt ,że od niedzieli przechodzą nad Wielkopolską burze ,wichury ,padał deszcz ,ale nic więcej nie słyszałam .
Ponoć znaleziono już pewne ślady na Atlantyku ,ale to zapewne czytałaś. Dziwny wydaje się fakt,że nikt z pasażerów nie zdążył zadzwonić do najbliższych -co oznacza,że wydarzyło się coś bardzo nagłego.Czytałaś zapewne ,że piloci wykluczają uderzenie pioruna,ponoć przytrafia się ,raz na trzy lata.[czyżby był ,to ten jeden raz?]
Powiem Ci ,że jak czytam na forach niektórych ludzi,to włosy mi dęba stają;nawet w tak tragicznej chwili potrafią kpić i piszą głupoty.
Jest potwierdzenie ,że dwa bilety były kupione w Poznaniu -jednak chyba kupili je ślązacy.Jak coś mądrego napiszą na ten temat ,to dam znać o sobie.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #198 dnia: 05 Cze, 2009, 19:59:05 »
Plac Wolności -plaża

W tym tygodniu zakończono prace na terenie poznańskiego pl.Wolności ,gdzie nawieziono tony piasku i utworzono boisko do gry w siatkówkę plażową. Przez cały czerwiec od poniedziałku do piątku będą się odbywały zajęcia Akademi Siatkówki .W każdy weekend na boisku będą rozgrywane mecze siatkówki plażowej.
Wieczorami będą urządzane imprezy kulturalne,kursy tańca ,wystawy ,koncerty.Dla dzieci również będą oraganizowane różne zabawy.Do tej pory dużo się nie dzieje ,gdyż pogoda nie dopisuje tego rodzaju rozrywkom.Szkoda ,że organizatorzy nie pomyśleli ,aby zorganizować podobne imprezy w miesiącach wakacyjnych ,gdy młodzież nie bedzie obciążona nauką.
Natomiast miejsce jest wyjątkowo kontrowersyjne ,umiejscowione w samym  centrum ciasnego Poznania.  Załączę widok pl.Wolności z ''lotu ptaka-konkretnie balonu'',drugie zdjęcie urządzona plaża na tym samym placu.Ostatnie zdjęcie pochodzi z poznańskiego portalu -epoznan

« Ostatnia zmiana: 05 Cze, 2009, 20:01:10 wysłana przez gaga »

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #199 dnia: 08 Cze, 2009, 00:47:11 »
Wczoraj około godziny 14.00 w okolicach Malty zapaliła się opuszczona szkoła ,ogień gaszono około dwóch godzin. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego [pożary w Poznaniu ,to chyba ''ratunek''dla opuszczonych budynków],jednak w tym samym czasie na Malcie odbywały się Mistrzostwa Polski w wioślarstwie,które trzeba było przerwać.Dym tak bardzo roznosił się po okolicy ,że uniemożliwiło kontynuację zawodów. Oto zdjęcie z tego wydarzenia:Faktycznie ,że jezioro jest mało widoczne .

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #200 dnia: 08 Cze, 2009, 17:20:35 »
13 Spotkanie lednickie

Tegoroczne spotkanie w Lednicy jest zakończone,odbywało się pod hasłem Rozpoznaj czas.Ojciec Jan Góra zaprosił w tym roku młodzież z całej Polski i....Europy. Wypowiedź na temat zaproszenia całej Europy Ojca J.Góry brzmiała w ten sposób: ''Trochę wstyd kisić się we własnym sosie''.I tym sposobem na Lednicę zjechało około 80 tys ludzi ,którzy tradycyjnie o północy przeszli przez bramę rybę.Pogoda tego roku była bardzo kapryśna,ale mimo takich przeszkód -wszystko odbyło się wg planów organizatorów. Dużo osób skorzystało z sakramentu pokuty, oprócz modlitw jak co roku towarzyszyły całej tej oprawie śpiewy i tańce.
Należy zaznaczyć ,że wśród pielgrzymów na Lednicę przybył również prezydent Poznania Ryszard Grobelny-widoczny na zdjęciu na peronie poznańskiego dworca,kolejne zdjęcia ,to migawki z sobotniego spotkania [m.Poznań,forum arch.poznańskiej]

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #201 dnia: 16 Cze, 2009, 17:49:22 »
Dzisiaj tzn 16 czerwca 2009 w godzinach porannych zmarł w-ce prezydent Poznania Maciej Frankiewicz.Śmierć jest dla poznaniaków szokiem,czlowiek miał około 49 lat; 19 maja w czasie przejażdżki spadł z konia i został poturbowany.W wyniku upadku doznał wewnętrznych obrażeń oraz złamania nogi. Nic nie wskazywało ,że będzie miało miejsce takie smutne zakończenie wypadku.Media donoszą ,że zmarł na zator płuc w śremskim szpitalu .[podobno ,sam chciał tam przebywać ,ze względu na oddział ortopedyczny]
Szok jest ogromny ,jeden miesiąc i człowieka nie ma ,można na tym przykładzie odczuć ,jak bardzo jest kruche nasze bytowanie na tej ziemi.

Kondolencje i żal wypowiadane są na poznańskim forum,zgodnie z własnym sumieniem ,żałuję człowieka ,bo 50 lat ,to nie wiek na umieranie,jednak nie chciałam być obłudna i nie mogłam wypowiadać się wbrew swojej opini,wolałam przemilczeć opinię o zmarłym. Do tej pory wszyscy na niego psioczyli ,a dziś przecierałam oczy czytając wpisy.
Zdjęcie śp Macieja Frankiewicza jest zamieszczone również w tym wątku na str 12 [w czerwonej koszulce i czapecce]

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #202 dnia: 19 Cze, 2009, 22:38:00 »
Dziś odbył się pogrzeb v-ce prezydenta Macieja Frankiewicza ,na poznańskim portalu szaleje dyskusja ,fani sportu już myślą o nadawaniu co niektórym obiektom i imprezom nazw imieniem zmarłego.Ponieważ była to,postać wyjątkowo kontrowersyjna ,to i dyskusje są pełne emocji. Zobaczymy co będzie się działo ,gdy ludzie ochłoną z obecnej histerii. Jak narazie jestem zdziwiona ,że nawet żałoby w mieście nikt nie ogłosił ,a migawki w telewizji lokalnej ,były faktycznie migawkami.Wobec tego i ja wrzucę małą pamiatkę z dzisiejszej uroczystości ;po lewej stronie zdjęcia [jak patrzycie na monitor] stoi nasz prezydent miasta Ryszard Grobelny [44lata].Też nam chłopina marnieje ,bo nie widać końca procesu w sprawie kulczykparku [Stary Browar]

Zdjęcie -Gazeta Poznań

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #203 dnia: 20 Cze, 2009, 22:21:09 »
Poznań promuje nowo otworzoną słoniarnię -na Starym Rynku ustawiono 280 kg słonie z masy żywicznej ,mają być atrakcją dla turystów i mieszkańcaów Poznania - do 28 czerwca mają cieszyć przechodniów. Podobne słonie ponoć stanęły również w Zakopanem,Gdańsku,Wrocławiu ,Krakowie i Warszawie.
Jeden z poznańskich słoni ,nie wytrzymał kondycyjnie  :P [mimo dozoru ,ludzie wieszali się na trąbach] i dziś rano pękła mu trąba  :  Oto zdjęcia rodem z epoznan:

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #204 dnia: 21 Cze, 2009, 22:41:31 »
Dzisiejszy dzień byłby przeciętną niedzielą ,gdyby nie ulewa jak nadeszła około godz.16.30 [15 litrów na 1 m kw].W mojej dzielnicy[Jeżyce ] padał deszcz bardzo intensywnia i parę razy zagrzmiało ,na Łazarzu o tej samej porze [rozmawiałam przez telefon z osobą z tej dzielnicy] padał olbrzymi grad,teraz czytam ,że np na Dębcu wogóle niepadało. Straż pożarana wyjeżdżała do podtopień 40 razy,w śródmieściu tramwaje stanęły ,gdyż spływający żwir zablokował szyny. Obecnie mocno się ochłodziło -ładnie się nam lato zaczyna.  Oto jak z minuty na minutę zmieniła się pogoda:

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #205 dnia: 26 Cze, 2009, 00:06:16 »
Poznańska Fara

Konfrencja Episkopatu Polski wyraziła pozytywną opinię do nadania poznańskiej farze honorowego tytułu Bazyliki mniejszej ,jaki nadaje Papież,byłby to trzeci kościół w moim regionie .Otrzymują go kościoły wyróżniające się dużą wartością zabytkową ,albo te kościoły,które mają duże walory liturgiczne ,bądź duszpasterskie.Fara jest najczęściej świątynią w Poznaniu odwiedzaną przez turystów.
 Po przebytym kapitalnym remoncie [trwają jeszcze prace wykończeniowe] ze środków unijnych  ,część obowiązkową 2 mln.zł. została zebrana przez wiernych ; jest obecnie piękną perełką Poznania. Przed laty kościół był zawsze kosciołem często odwiedzanym ,ale wierni narzekali ,że nigdy w ciągu dnia ,nie była wewnątrz dostatnio oświetlona.Dziś Fara jest piękną oświetloną świątynią ,bez względu na porę dnia.

« Ostatnia zmiana: 26 Cze, 2009, 00:18:28 wysłana przez noka »

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #206 dnia: 26 Cze, 2009, 22:22:20 »
Poznański czerwiec 1956r
Dziś już rozpoczęły się kolejne obchody rocznicowe ,upamiętniające wydarzenia czerwca 1956r. W godzinach porannych złożono kwiaty po tablicą Petera Manswelda [węgierski odpowiednik poznańskiego Romka Strzałkowskiego]
i Romka Strzałkowskiego [nastolatka ,który zginął od kuli wystrzelonej z budynku ówczesnej Służby Bezpieczeństwa na ul.Kochanowskiego] ,w następnej kolejności złożono kwiaty przy zajezdni tramwajowej przy ul.Gajowej

Przez cały dzień składano kwiaty pod tablicami : poległych studentów; adwokata ,który bronił w toczących się później procesach ; przy Głównej Bramie zakładów  H .Cegielskiego ,skąd wyruszył 28 czerwca 56r marsz robotników .O godz. siedemnastej miało się odbyć spotkanie kombatantów Poznańskiego Czerwca z władzami wojewódzkimi i miejskimi.Wręczano odznaczenia państwowe i regionalne. Jutro odwiedzi Poznań delegacja Światowego Związku Kombatantów z węgierskiego października 1956r; również zostaną złożone kwiaty pod tablicami dwóch młodych bohaterów z tamtych lat . Natomiast 28 czerwcza zostanie odprawiona msza św.w poznańskiej farze w intencji ofiar czerwca 56.Po mszy nastąpi przemarsz wraz z delegacją węgierską pod Pomnik Poznańskiego Czerwca 56. A o godz.15.30 odbędzie się koncert organowy w farze poznańskiej. Tyle uroczystości ,coraz mniej jest osób ,które pamiętają tamte wydarzenia. Ostatnio zaczęto nazywać je powstaniem ,my poznaniacy ,którzy pamiętamy ten bunt robotników ,trochę się buntujemy się na taką nazwę rozruchów poznańskich . Fakt,że w wypadkach poznańskich zginęło około 80-osób,z samego więzienia przy ul.Młyńskiej zagarnięto około 80 pistoletów i karabinów,48 granatów i ponad 23 tys sztuk amunicji. 
Tak jak wspominałam marsz ruszył z Zakładów H.Cegielskiego na Dębcu ,po drodze do śródmieścia robotnicy z pozostałych zakładów dołączali do cegielszczaków.Najpierw skierowano się pod wspomniane więzienie ,uwolniono więźniów [zatrzymani byli więźniowie polityczni] ,następnie skierowano się pod Dom Partii a następnie pod Urząd Bezpieczeństwa .Warownię tegoż Urzędu ostrzeliwano z 26 punktów ogniowych,kiladziesiąt innych rozsianych było po całym śródmieściu.Zdobyto też kilka czołgów [krążą opowiastki ,że co niektórzy żołnierze poddali się robotnikom i nie stawiano oporu].Komunikacja kolejowa była całkowicie wstrzymana ,pamiętam wspomnienia starszych koleżanek z pracy z poza Poznania ,jak wracały do pobliskiej Mosiny czy Puszczykowa pieszo wzdłuż torów kolejowych.Wieczorem około godz.21.00 od strony Wrocławia ul.Głogowską nadjechała kolumna czołgów,budynki drżały od ich ciężaru ,wszyscy wylegliśmy na balkony -jeszcze teraz przechodzi dreszcz ,wyobrażam sobie jak musieli przeżywać te wydarzenia ludzie ,którzy pamiętali okres wojenny.Dla mnie 11 -letniej dziewczyny było to,przeżycie ,a im zapewne przypomniała się wojna. Walki trwały do 30 czerwca ,wystąpiły braki w dostawie pieczywa i innych artykułów.
Starsze roczniki zapewne pamiętają sławne przemówienie premiera Józefa Cyrankiewicza ,które wygłosił 29 czerwca do mikrofonu poznańskiego radia :  -Każdy prowokator czy szaleniec ,który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej,niech będzie pewny ,że mu tę rękę władza ludowa odrąbie-
Krwawa ofiara poznaniaków nie poszła na marne ,ponieważ Polacy jeszcze kilkakrotnie poszli w ich ślady w okresie od 1968r do 1980r.Całe szczęście ,że nigdy nie doszło do tak zażartej walki .Omijam okres stanu wojennego w latach 80-tych ,gdzie również nasi rodacy zostali sponiewierani.
Pierwsze zdjęcie przedstawia zniszczoną i zrzuconą stację z dachu gmachu dzisiejszego ZUS-u,która służyła do zagłuszania stacji Radia Wolna Europa;drugie zdjęcie predstawia zebrany tłum na dzisiejszym pl.A.Mickiewicza ,gdzie stoją Krzyże poznańskie ,trzecie zdjęcie pokazuje czołgi na dzisiejszej ul.św.Marcina -wtedy Armi Czerwonej, czwarte zdjęcie dzisiejsze Krzyże Poznańskie ,piąte ostatnie zdjęcie to,dzień w 1981 r ,kiedy odsłonięto powyższe krzyże ,a na pobliskim Zamku wywieszono listę ofiar czerwca 1956r

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #207 dnia: 22 Lip, 2009, 23:16:36 »
Dziś z radością zaczęłam czytać artykuł ,że stacjonujące w pod poznańskich Krzesinach myśliwce F 16 ,opuszczają Poznań.Niestety tytuł brzmiał optymistycznie ,natomiast dalszy ciąg nie był już taki wesoły.Mianowicie 26 lipca F 16 przeniosą się na .....niecały miesiąc do bazy w Łasku pod Łodzią. Dobre i to ,wreszcie zapanuje cisza na poznańskim niebie. Hałas ,jaki one wytwarzają jest nie do zniesienia ,choć się już do nich trochę przyzwyczailiśmy. Jednak współczuję mieszkańcom Krzesin ,którzy słyszą ich start,ponoć ludzie zaczęli tam chorować i domagają się odszkodowań od wojska.
Jednak po przeprowadzonym remoncie pasa startowego w sierpniu myśliwce niestety powrócą do Poznania.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #208 dnia: 27 Lip, 2009, 15:37:21 »
Zmobilizowana konkursem na najpiękniejsze zabytki miast,sięgnęłam po historię poznańskiego Ratusza.Mogłam napisać ,to w wątku mitów,ale już przedstawiłam tu poznańską Farę ,wobec tego przedstawię poznański Ratusz ,który przoduje w głosowaniu na Perłę w koronie.
Otóż w 1536 r podczas wielkiego pożaru ,który ogarnął prawie cały Poznań ,runęła ratuszowa wieża.Dla Rady Miasta odbudowa tego najważniejszego w mieście budynku ,stała się najważniejszą sprawą.Przez wieki ratusz był symbolem potęgi i znaczenia miasta,należało zatem symbol ten odbudować. Najpierw w 1544r cieśla Hanusz wzniósł drewnianą konstrukcję wieży ,co pozwalało na utrzymanie nadwątlonych ogniem murów. Następnie zaczęto kontaktować się z budowniczymi ze Śląska  i za ich pośrednictwem nawiązano kontakt z włoskim budowniczym -Janem Babtystą i 13 marca 1550r podpisano kontrakt stulecia,zawierał on podwyższenie Ratusza o jedno piętro i przedłużenie gmachu w kierunku zachodnim. Mistrz pracę wykonał wg pokładanych w nim nadziei ,budowla wypiękniała a jej głównym akcentem ,była wzniesiona orginalna fasada z trzema kondygnacjami arkadowych krużganków. Było to wtedy architektoniczna nowinka,ponieważ do tej pory ,krużganki występowały na renesansowych zamkach.
Wnętrza Ratusza były bogato zdobione ,co było typowe dla epoki Odrodzenia. Zdolny Włoch otrzymał solidną zapłatę oraz nadano mu poznańskie obywatelstwo i na 10 lat zatrudniono w charakterze muratora miejskiego.Przez kolejne lata Ratusz był dumą miasta ,a przybywający do Poznania Monarchowie podziwiali jego urodę,nawet Prusacy przyznawali ,że urzeka ich swym pięknem .Stwierdzono ,że Poznański Ratusz jest najokazalszym budynkiem miejskim renesansowej Polski.
Podręcznik Poznańczyka

Zamieszczone poniżej zdjęcia to: Ratusz z 1890r;dalej po zniszczeniech wojennych w 1945r; kolejne zdjęcie przedstawia odbudowę z 1953r; następne 3 zdjęcia ,to współczesny Stary Rynek z poznańskim Ratuszem .

« Ostatnia zmiana: 27 Lip, 2009, 21:14:42 wysłana przez noka »

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #209 dnia: 20 Wrz, 2009, 21:08:48 »
Dawno nie pisałam nic o moim mieście ,może dlatego ,że był sezon wakacyjny i nic ciekawego się nie działo ,a może nie miałam nastroju?
Dziś zdecydowałam się ostrzec wszystkich jeżdżacych motorami- może wczorajsza relacja noki z Waszego miasta pomogła mi wybrać ten temat.Otóż w piątek po godz.22.00 w Poznaniu na ul.Umultowskiej doszło do kolejnego poważnego wypadku z udziałem motocyklisty. Tą razą w wyjeżdżający ze stacji benzynowej samochód ,uderzył motocyklista,którego w ciężkim stanie przewieziono do szpitala. Dziś słyszałam ,że znajduje się w stanie śpiączki. Nie będę wyrokowała ,który kierowca zawinił,jedno jest pewne ,że szybkość zrobiła swoje. Mój apel brzmi: Nie szalejcie ! Oto co zostało z pojazdu:

« Ostatnia zmiana: 20 Wrz, 2009, 21:10:55 wysłana przez gaga »