Autor Wątek: Porady prawne  (Przeczytany 3147 razy)

Offline kamil4711

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 80
 • Płeć: Mężczyzna
Porady prawne
« dnia: 19 Lip, 2011, 14:20:37 »
Witam, czasami niektórzy z nas potrzebują porad prawnych, a na forum nie ma tematu z tym związanego, więc spróbuję zacząć, może ktoś dobrze lub nieźle sobie radzi w tych sprawach i pomoże komuś. Oczywiście najlepiej iść do radcy prawnego, który najlepiej się zna na rzeczy (choćby bezpłatny na Kościuszki) ale może wspólnymi siłami do czegoś dojdziemy.

A więc tak, znajomy szukając jakiegoś programu czy tam filmu zarejestrował się na stronie Pobieraczek.pl, reklama typu 10 dni za darmo nic nie dała, bo po prostu nie można było cokolwiek ściągnąć, oczywiście w rubrykach do rejestracji nie podał swoich prawdziwych danych, wiadomo, reklamy itd. Ikona z umową była gdzieś tam schowana na stronie i okazała się baaaardzo długa, małą czcionką pisana i z haczykiem. Nie logował się na tej stronie, gdy po kilku dniach otrzymał kilka wiadomości z informacją o uregulowaniu opłaty - chyba jakieś 100zł i w przypadku jej niedokonania zagrozili sądem.

To jest któryś tam z maili napisanych przez ten zespół Pobieraczek.pl:

Cytuj
Z uwagi na fakt, że poprzez rejestrację na stronie (oświadczenie woli) oraz nasze przyjęcie (aktywacja konta) została zawarta z nami umowa na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną Dz. U. Nr 144 poz. 1204, obie strony są zobowiązane do wywiązania się z postanowień zawartych w umowie:

§4 Warunki zawierania i rozwiązywania umowy o świadczenie usługi drogą elektroniczną,
ust. 1:
,,Zawieranie umowy na świadczenie Usługi Usenet realizowane jest na stronie pobieraczek.pl i realizowane jest poprzez rejestracje danych potencjalnego Usługobiorcy oraz faktyczne zlecenie realizacji Usługi Usenet w udostępnionym na wskazanej stronie formularzu rejestracyjnym."

Zgodnie z zaakceptowanymi przez obie strony warunkami umowy prawo do ustawowego wypowiedzenia przysługiwało przez cały 10-cio dniowy okres próbny, lecz nie zostało ono wykorzystane.

§4 Warunki zawierania i rozwiązywania umowy o świadczenie usługi drogą elektroniczną,
ust. 6:
,,Usługobiorcy, który zawarł umowę o świadczenie usług wskazanych w Regulaminie, przysługuje prawo do odstąpienia od umowy o świadczenie Usług Usenet w terminie 10 dni od dnia zawarcia przedmiotowej umowy. Wskazane w zd. 1 odstąpienie dla skuteczności winno zostać zrealizowane poprzez przesłanie pisemnego oświadczenia lub poprzez przesłanie stosownego oświadczenia woli w formie wiadomości poczty elektronicznej przesłanej na adres bok@pobieraczek.pl."

Z uwagi na brak terminowego wypowiedzenia umowy oraz brak wyboru pakietu został przygotowany na rzecz klienta kontyngent transferowy na najtańszy dostępny pakiet o miesięcznej pojemności 5.0 GB .

§ 3. Warunki świadczenia usługi drogą elektroniczną,
ust. 2 :
,,Korzystanie z Usługi Usenet wymaga rejestracji Usługobiorcy w systemie Spółki, polegającej w szczególności na podaniu imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, płci, daty urodzenia, adresu poczty elektronicznej oraz wyboru zamawianej Usługi Usenet w jednym z dostępnych pakietów cenowych, z zastrzeżeniem domyślnego wyboru pakietu Pobieraczek5."

Zaległą kwotę w wysokości 94,80 PLN należy zapłacić w wyznaczonym terminie od dnia otrzymania wezwania do zapłaty. Istnieją dwa sposoby opłacenia należności:

1. Poprzez usługę Dotpay dostępną pod następującym adresem: https://ssl.dotpay.pl/?pid=CY12NK198LUZH4ZQNER4R48HRUHYK9EZ
Prosimy postępować zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie oraz podanie adresu email użytego przy rejestracji w serwisie Pobieraczek.pl.

2. Poprzez przelew bankowy na następujące dane:
Nazwa odbiorcy: Eller Service S.C.
Numer rachunku: 19 1750 1325 0000 0000 1305 6811
Tytuł przelewu: Pobieraczek5 - <adres mail podany przy rejestracji>

Jeżeli wpłata będzie dokonywana przez Pocztę Polską to prosimy pamiętać o podaniu adresu naszej firmy:

Eller Service S.C.
80-350 Gdańsk
ul. Chłopska 72

W razie pytań prosimy o odpowiedź drogą e-mail lub kontakt telefoniczny z numerem 58 553 12 32.

Z pozdrowieniami,
Zespół Pobieraczek.pl

Następny z kolei:

Cytuj
Szanowny Panie M ,

Ze względu na nie wywiązanie się przez Pana do dzisiaj z zawartej z nami umowy z dnia 19.06.2011 będziemy zmuszeni wystąpić przeciwko Panu na drogę sądową w celu wyegzekwowania przysługujących nam wymagalnych należności. Na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144 poz. 1204) doszło do zawarcia wiążącej obie strony umowy.

Pozew przeciwko Panu zostanie skierowany do właściwego miejscowo sądu przez współpracującą z nami kancelarię prawną na podany przez Pana podczas zawierania umowy adres:

Marcin M
16-400 ski

Przypominamy, że podawanie fałszywych danych osobowych mających na celu wprowadzenie w błąd drugiej Strony umowy stanowi przestępstwo oszustwa zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli podczas rejestracji podali nam Państwo fałszywe dane osobowe (otrzymamy wtedy zwrot listu z pozwem) o popełnionym przestępstwie niezwłocznie zawiadomimy właściwe organy ścigania. Do identyfikacji posłuży nam adres IP, z którego nastąpiło zawarcie umowy oraz jej dokładny czas i data. Polscy usługodawcy internetowi mają obowiązek zapisywania, który z klientów o danej porze korzystał z danego adresu IP, właśnie na wypadek ewentualnych przestępstw lub wyłudzeń dokonanych przez klientów.

Pana adres IP użyty podczas zawierania z nami umowy z dnia 19.06.2011 to 27.111...... W związku z powyższym zastrzegamy sobie prawo do wykorzystania zgromadzonych o Panu danych w celu wyegzekwowania należności wynikającej z zawartej umowy oraz ewentualnego przekazania ich właściwym organom ścigania w przypadku podania fałszywych danych.

Niniejszym pragniemy poinformować, że wyznaczamy Panu ostateczny termin na dobrowolną spłatę zaległości. Jeżeli usługa Pobieraczek5 nie zostanie opłacona w przeciągu 3 dni od dnia otrzymania tej wiadomości, wówczas zainicjujemy czynności prawne opisane wyżej, co wiązać się będzie dla Pana z dodatkowymi kosztami (sądowymi i windykacyjnymi) oraz w wypadku podania fałszywych danych zawiadomieniem właściwych organów ścigania i poniesieniem związanych z tym konsekwencji.

Raz jeszcze przypominamy, iż zgodnie z zawartą Umową, przysługuje nam kara umowna w wysokości stanowiącej wyrażoną w złotych polskich, równowartość 100 dolarów amerykańskich wraz z odsetkami w wysokości czterokrotności stopy procentowej kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego – jako naprawienie szkody wyrządzonej wskutek nieuzasadnionego obciążenia infrastruktury i zasobów wykorzystywanych do świadczenia Usługi Usenet.

Zaległą kwotę w wysokości 94,80 PLN należy zapłacić w ciągu 3 dni od dnia otrzymania niniejszej wiadomości. Istnieją dwa sposoby opłacenia należności:

1. Poprzez usługę Dotpay dostępną pod następującym adresem: https://ssl.dotpay.pl/?pid=CY12NK198LNER4R48HRUHYK9EZ
Prosimy postępować zgodnie z instrukcją wyświetlaną na ekranie oraz podanie adresu email użytego przy rejestracji w serwisie Pobieraczek.pl.

2. Poprzez przelew bankowy na następujące dane:
Nazwa odbiorcy: Eller Service S.C.
Numer rachunku: 19 1750 1325 0000 0000 1305 6811
Tytuł przelewu: Pobieraczek5 - ..........
Gotowy blankiet wpłaty możecie Państwo wygenerować pod adresem http://www.pobieraczek.pl/przelew.php?eml=gpNyijXzJpk7ALDa6

W razie pytań prosimy o kontakt z biurem obsługi klienta pod adresem bok@pobieraczek.pl

Z poważaniem,
Zespół Pobieraczek.pl

Z zainteresowaniem wpisałem adres strony, no i gdzieś tam jest na dole napis Regulamin, ale z drugiej strony przeraża mnie fakt jak można wyłudzić pieniądze posługując się prawem? Pytanie, czy to jakaś ściema, czy warto sobie takimi rzeczami zawracać głowę?
Sam często się loguję i rejestruję na różnych forach, czy stronach tak jak większość z nas, ale chyba trzeba będzie bardziej uważać.

Czy ktoś wie o co tu chodzi?

Komentarz Moderatora Poprawiłem interpunkcję, co sprawiło, że post jest bardziej czytelny
« Ostatnia zmiana: 19 Lip, 2011, 17:49:36 wysłana przez the_mask »

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5257
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lip, 2011, 18:08:39 »
Coż ... Twój  znajomy ma chyba problem ze zrozumieniem tekstu pisanego.
Już na pierwszy rzut oka widać, ze jest to serwis płatny (zakładka Nasze pakiety i Regulamin, gdzie wszystko jest jasno opisane i podane są ceny). Innymi słowy jest to strona która świadczy odpłatne usługi drogą elektroniczną.

Cytuj
ale z drugiej strony przeraża mnie fakt jak można wyłudzić pieniądze posługując się prawem?
To raczej Twój znajomy próbował wyłudzić usługę podając fałszywe dane.

Odnośnie okresu próbnego można zauważyć na tej stronie (stopka), że UOKIK uznał te praktyki za wprowadzające klientów w błąd i sprawa jest rozstrzygana przez sądy. Niemniej akceptowanie regulaminów bez ich czytania w płatnych serwisach, to czysty brak odpowiedzialności i konsekwencje są takie jakie są.

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 3363
 • Płeć: Mężczyzna
 • << ST. SIERŻANT >>
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lip, 2011, 21:56:04 »
A bo to mało promocji jest w sklepach, że niby raty 0% itp, a jak się potem okazuje przy kasie, że to dopiero jak się dokupi pakiet ubezpieczenia.... Reklama dźwignią handlu.
     

Offline Rockers

 • Mega Poster
 • *****
 • Wiadomości: 1610
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lip, 2011, 22:14:52 »
o pobieraczku było głośno - niestety ludzie łapali się na tym, że 'czytając' regulamin klikali z przyzwyczajenia 'dalej' nie czytając, co w tym regulaminie było zawarte..

Offline david565

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 239
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Lip, 2011, 10:21:59 »
Ja miałem ta sama sytuacje, nie odpowiadałem na listy, nic nie płaciłem i nic nie ma sprawa zamknieta. Więc nie zawracaj sobie tym głowy.

A tak po za to jestem bardzo ciekawy kto rejestrując się gdziekolwiek czyta regulaminy.  :)

Offline kamil4711

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 80
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Lip, 2011, 10:47:21 »
david565, ja się nie przejmuje tylko jetem ciekawy jak takie sprawy się mają do siebie i nie chodzi tylko o tą sprawę ale i o podobne tego typu, bo nie jeden z nas może się złapać w ten sposób, a tak na marginesie to z tą samą stroną miałeś do czynienia, dawno to było ?
Dobrze ujął wypowiedź the_mask, widziałem kilka razy jak ludzie robili i to nie małe zakupy w jednym z marketów w Suwałkach i po odejściu od kasy wracali i po prostu zwracali wszystko bo ceny różniły się dość mocno z tymi na półkach, bez problemu oddawano pieniążki, szkoda tylko tych kasjerek co i tak za małe pieniądze tam pracują, kupując w sklepie towar nie będziemy przecież czytać wszystkiego na około, a mogło by na którymś z nich pisać drobnym maczkiem np. śmietana zawiera 10% cianku  :P , po odejściu od kasy nie uwzględnia się reklamacji .

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5534
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Lip, 2011, 20:36:07 »
Cytuj
zwracali wszystko bo ceny różniły się dość mocno z tymi na półkach, bez problemu oddawano pieniążki, szkoda tylko tych kasjerek
kamil-tak bardzo nie żałujmy kasjerek,przecież one dobrze wiedzą jak markety pracują. Dlatego nie lubię kupować w ''molochach'',bo nigdy nie wiem jaką cenę wybiją przy kasie-jeśli jest nieczytelna na towarze.Dlatego jeśli muszę robić zakupy w markecie,a nie jestem pewna ceny- to korzystam z czytników cen,umieszczonych w poszczególnych działach.

Natomiast jeśli chodzi o nasze społeczeństwo,to powracając do stronki o której pisaliście powyżej,to przecież było głośne,jak małolat narobił kłopotu rodzicom. Chyba sprawa była dość mocno nagłośniona w TV-może Rockers to miał na myśli. Szczerze mówiąc ludzie nie potrafią i nie lubią czytać umów-później tłumaczą się nieznajomością prawa,wystarczy dokładnie przeczytać.Jest to najczęstszy błąd przy zawieraniu umów kredytowych.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5534
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Sie, 2011, 22:59:07 »
Jak długo przechowywać dowody wpłat.

Znalazłam coś,co może Was młodych trochę zainteresować. Mam ten problem ze znajomymi,którzy nie rozumieją,że paragony,rachunki należy przechowywać.I tak:

-Paragony przechowujemy tak długo,jak długo jest ważna gwarancja zakupionego produktu.Karty gwarancyjne przechowujemy przez okres ich ważności.
-Pozostałe paragony i rachunki przechowujemy przez dwa lata,licząc od momentu wydania towaru./art.10 Ustawy z 27 lipca 2002r/

-Dowody wpłaty za media tzn.gaz,prąd,telefon powinny być zachowane przez 3 lata.Są to świadczenia okresowe,cykliczne i zgodnie z art.118 Kodeksu cywilnego ulegają trzyletniemu przedawnieniu.

-Dowody spłaty kredytów,pożyczek należy przechowywać do czasu uzyskania potwierdzenia wierzyciela o spłaceniu kredytu czy całkowitej spłaty długu.

-PIT-y przechowujemy przez 5 lat,licząc od końca roku kalendarzowego,w którym upłynął upłynął termin płacenia podatku./art.70 Ordynacji podatkowej/

Powracając do zakupu towarów,brak dowodu kupna,może przysporzyć nam dużo kłopotu np.w celu udowodnienia sprzedawcy po pewnym czasie-niezgodności towaru z umową.Natomiast brak dowodów opłat rachunków za prąd,gaz,telefon,czynsz leży w naszym interesie,ponieważ pomyłki wynikające przy zarachowaniu danych wierzycieli oraz naliczenie niesłusznych odsetek może być trudne do wyjaśnienia,gdy nie przechowamy dowodów wpłat.

Art.M.Kochanowskiej z dzisiejszego wydania Głosu Wlkp.-odpowiadał radca prawny M.Jacczak współpracujący z poznańskim GŁosem.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5534
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Wrz, 2011, 22:33:34 »
Dziś znalazłam coś,co może zainteresować osoby pracujące.

Zaległy urlop można wykorzystać do 30 września


http://biznes.interia.pl/praca/news/zalegly-urlop-mozna-wykorzystac-do-30-wrzesnia,1695803,4204

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5534
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Gru, 2011, 19:11:22 »
Ulga internetowaRozliczenie podatku za 2011 rok to najprawdopodobniej przedostatnia okazja do odliczenia wydatków na internet. Jednocześnie możliwości odliczeń jest znacznie więcej niż do tej pory - od dochodu można też odliczyć korzystanie z przenośnego modemu czy wizytę w kafejce internetowej. Małżeństwo może zyskać na uldze nawet 486 zł.

Więcej na ten temat:http://biznes.interia.pl/podatki/news/na-uldze-internetowej-rodzina-zyska-nawet-486-zlotych,1729587

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5534
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Sty, 2012, 20:13:23 »
Jeszcze coś,co dotyczy naszych rozliczeń z Fiskusem.

W tym roku najważniejszą zmianą w deklaracjach podatkowych PIT za rok 2011 składanych w 2012r jest wpisywanie numeru PESEL,zamiast dotychczasowego numeru NIP.
Na podstawie numeru NIP identyfikowani będą jedynie przedsiębiorcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub zarejestrowane dla celów VAT na rocznych deklaracjach podatkowych podadzą więc numer NIP,pozostali ograniczą się do podania numeru PESEL.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5534
 • Płeć: Kobieta
Odp: Porady prawne
« Odpowiedź #11 dnia: 23 Lut, 2012, 00:14:36 »
Nadal na temat tegorocznych rozliczeń z fiskusem.
Warto pamiętać,że tegoroczne PIT-y mogą być sprawdzane do 2017r. Od stycznia 2018 r urząd skarbowy nie będzie mógł sprawdzić deklaracji za 2011r. Tym samym prostuję podaną powyżej informację,że PIT-y należy przechowywać 5 lat.

Podstawa prawna -Art70 ustawy z 29 sierpnia 1997-Dz.Ust z 2005r nr 8 poz 60 z późn.zm.