Autor Wątek: Polacy na Litwie  (Przeczytany 7376 razy)

Offline macary

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 17
Polacy na Litwie
« dnia: 30 Maj, 2011, 14:17:34 »
Od pewnego czasu śledzę losy Polaków, którzy zamieszkują Litwę. Jestem zszokowany niektórymi wypowiedziami polityków litewskich, stosunku wladz do naszych rodaków a także ustawami antypolskimi. Niniejszym postem nie chcę siać zamętu i wzbudzić antylitewskie postawy. Moim zamierzeniem jest, aby Szanowni Formumowicze poznali naszych rodaków, którzy mieszkają na Litwie. Przeczytali o przegromnym wysiłku, jaki włożyli, by polskość przetrwała, o dyskryminacji w pracy ze względu na narodowość o problemach z odzyskaniem ziemi.
Zachęcam do czytania Kuriera Wileńskiego, ale także innych portali poświęconych Polakom za granicą. Od czasu do czasu podzielę się istnymi "perełkami", takimi jak :

http://kurierwilenski.lt/2011/04/21/kto-chce-sklocic-polakow-i-litwinow-w-solecznikach/

Offline Krzysztof

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 417
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maj, 2011, 15:59:37 »
Ksenofobów, nacjonalistów i różnej maści „prawdziwych Polaków” i u nas dostatek, na szczęście nie mają specjalnie szans na dojście do władzy, na Litwie stało się inaczej. Zapomniałeś napisać o Łukaszence, organizacjach nacjonalistycznych na Ukrainie w Rosji i Niemczech. I jeżeli już chcesz podnosić alarm to właśnie w związku z ogólnym wzrostem nacjonalizmów, bo to już w XX wieku przerabialiśmy dwukrotnie, a Litwą muszą zająć się politycy, my na szczęście  nie musimy wstydzić się naszego stosunku do mniejszości narodowych.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maj, 2011, 16:32:54 »
Może dokładnie nie śledzę sytuacji jaka panuje na Litwie,jednak zbulwersowała mnie wypowiedź,jaką kiedyś usłyszałam,że w Polsce również nie toleruje się języka litewskiego. Najprostszy przykład,to suwalskie ''Biedronki''-przecież już przy samym wejściu widnieją napisy w języku litewskim.To samo jest z podlaskim miasteczkiem-Puńsk,tam język litewski jest używany na co dzień,a słyszałam,że w szkołach również od niego nie stronią. Powiecie,że podałam zły przykład,bo większość mieszkańców -to Litwini,ale właśnie o to chodzi,że mieszkając na polskiej ziemi nikt im nie zabrania ich ojczystego języka.

A powracając do sprawy Litwy,dokładnie nie wiemy jak sprawa wygląda,a jeśli jest tak jak media opisują,to cofnijmy się do historii i nie będziemy się dziwić,że taka sytuacja tam występuje.

Druga sprawa,jeśli np.do Polski przyjeżdża młody człowiek w celu pobierania nauki,to On również musi nauczyć się naszego języka.I to samo dotyczy innych obcokrajowców,chcą tu żyć,muszą się dostosować na naszych wymogów i nikt nie mówi o dyskryminacji.Wiem,że mowa jest o Polakach na Litwie,którzy tam mieszkali i ''historia''za nich zadecydowała gdzie mają żyć.Jednak weźcie pod uwagę,że starsi ludzie odchodzą z tego świata,a ich potomkowie są urodzeni już na Litwie i są jej obywatelami.
Krzysztof ma rację,że jesteśmy narodem w miarę tolerancyjnym,jedno co nas jeszcze trochę razi,to naród cygański,ale tu chodzi o niektóre ich zachowania,natomiast Oni w sklepach,szkołach i kościołach mówią po polsku.Owszem miedzy sobą używają swojej mowy,ale nikt nie ma im tego za złe.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Maj, 2011, 14:59:55 »

Offline macary

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 17
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Cze, 2011, 17:48:19 »
Tak, można by wymieniać mnóstwo sytuacji, w których doznalismy krzywd. Odniesienie do hitorii, jak dla mnie to Rzeczypospolita Obojga Narodów. Może własnie dlatego, że mamy wspólną historię powinniśmy być bliscy. Najciekawsze jest to, że podczas prawie 50 letniej okupacji radzieckiej nie było takich poczynań skierowanych przeciwko Polakom.

http://kurierwilenski.lt/2011/06/03/w-ejszyszkach-zdejmuja-polskie-tabliczki/

Offline Krzysztof

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 417
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Cze, 2011, 19:06:15 »
Sądzę że Twoje wpisy służą tylko i wyłącznie prowokacji, bo i co innego miałbyś tym osiągnąć. Litwini sami zaczęli się tym zajmować. Poniżej cytat z Roberta Mickiewicza redaktora naczelnego „Kuriera Wileńskiego”

Robert Mickiewicz z Wilna
Słynący z ataków na polską mniejszość poseł Gintaras Songaila został usunięty z rządzącej partii konserwatywnej.
Partia zdecydowała się pozbyć jednego ze swych polityków po tym, jak Songaila zaskarżył do sądu decyzję jej wileńskiego oddziału o utworzeniu w stolicy koalicji z Akcją Wyborczą Polaków na Litwie (AWPL).
Teraz Songaila, który stał na czele frakcji narodowców, zastanawia się nad dalszymi posunięciami i ostro krytykuje kierownictwo partii za „zdradę wartości partyjnych”. Wciąż uważa, że sąd powinien się zająć decyzją stołecznego oddziału, który chciał zawrzeć koalicję z Polakami.


Offline macary

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 17
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Cze, 2011, 09:25:42 »
Zgadzam się z Tobą , że może to tak wyglądać... Zauważ proszę, że nie tworzę bojówki przeciwko ciemiężycielom. Nie mam zamiaru powtórzyć "żeligiady" ani też szerzyć nienawiści do Litwinow. Jak wspomniałem w pierwszym poście, chcę uświadomić czytelników niniejszego forum o trudnej sytuacji naszych rodaków na Litwie...
A propos; warto czasem wiedzieć, że ktoś, kto mówi "pa wiljeńsku" nie musi być "ruskim"...

Offline Rockers

 • Mega Poster
 • *****
 • Wiadomości: 1513
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Cze, 2011, 12:00:36 »
Trudna sytuacja rodaków na Litwie to niestety fakt - jakiś czas temu mój dobry znajomy studiował na Litwie medycynę - zrezygnował jednak po tym, jak ktoś kilkakrotnie pod budynkiem uczelni wybił mu szyby w samochodzie, a niedaleko mieszkania poprzebijał opony. Przypadek nie był odosobniony, bo w podobnym czasie takie rzeczy działy się u kilku 'naszych' studentów na ich uczelniach.

Offline Krzysztof

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 417
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Cze, 2011, 18:51:25 »
Macary, już teraz tak zupełnie otwartym tekstem. Krzyczysz „biją naszych” i sprawdzasz czy ryba bierze i kogo by tu jeszcze zwabić na tę „patriotyczną” przynętę i wplątać w obłędny korowód resentymentów i odwetów. Raz jeszcze powtórzę, że Litwini muszą sami uporać się ze swoją ksenofobią.  Gdybym był Litwinem, wstydziłbym się takich ekscesów, tak jak wstydzę się naszego stosunku do „obcych”. Niestety,  głupotą Bozia obdzieliła wszystkie nacje po równo, ważne żeby z tą głupotą nie utożsamiać się.
http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/pobito+czarnosk%C3%B3rego

Offline Krzysztof

 • Weteran
 • ***
 • Wiadomości: 417
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Cze, 2011, 20:06:18 »
Na jednym z suwalskich for znalazłem taki tekst i portrecik Dmowskiego, macary czy to nie jest przypadkiem Twoje „dzieło”
 „No to co się ostatnio dzieje za granicą to juz chyba przegięcie. Litwini od x czasu nie czuli do nas mięty ale ostatnio odczuwa że duży przypływ jeszcze większej nienawiści do nas (Polaków) wystarczy pojechać na Litwę albo nawet w Suwałkach na bazarku albo innym miejscu. Kolejna sprawa to porównanie ilości szkół w Polsce i na Litwie. To jest lisa szkół w kótrych można sie uczyć i mówić po Litewsku w gminie Puńsk:
Szkoła podstawowa i gimnazjum (klasy z litewskim językiem nauczania). Do klas litewskich uczęszcza 487 uczniów,
Liceum 11.Marca w Puńsku (130 uczniów),
Szkoła podstawowa w Nowinikach,
Szkoła podstawowa w Widugierach,
Szkoła początkowa w Przystawańcach,
Szkoła początkowa w Wajtakiemiach.
A Tu w Wilnie:
Uniwersytet Polski w Wilnie
Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego
Szkoła Średnia im. J. I. Kraszewskiego
Gimnazjum im. Adama Mickiewicza
Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli
Szkoła Średnia im. Jana Pawła II
Szkoła Średnia nr 5
Szkoła Średnia nr 14

Jest to porównywalna ilość, tylko że gminę zamieszkiwało 4365 osób, z czego 74,4% należy do mniejszości litewskiej i są tabliczki dwujęzyczne. No Polacy w Wilnie stanowią 41% i nie mogą mówić swoim ojczystym językiem nie wspominając juz o tabliczkach. Zostając jeszcze przy Wilnie, ostatnio spotkałem grupkę Polaków z Wilna. Mówili że są tam źle traktowani, widoczne są hasła anty Polskie, niszczone są rzeczy Polskie( typu jak szyldy sklepów po Polsku itp).
Idąc dalej ostatnio odbyła się manifestacja Litewskich "patriotów i narodowców" przeciwko Polskości w ich kraju. Były skandowane teksty: "Litwa tylko dla Litwinów", "precz z Polakami".
Dalej ostatni mecz, piątkowy w Kownie Litwa- Polska. Pewnie jak myślicie zaczęli Polscy "hooligani", lecz niestety media jak zawsze to "ubarwili" a prawda jest inna. Litewska policja prowokowała Polskich kibiców.
Ponad 50% Litwinów nienawidzi Polaków. Mieszkańcy Litwy już nie pamiętają jak razem w
ramie w ramię walczyliśmy z Rosjanami, Tatarami, Turkami, Szwedami itd... Sympatia z dawnych czasów już pewnie nie powróci, aczkolwiek twierdzę że ich nienawiść jeszcze bardziej do nas wzrośnie.

Jak grom uderzy w chwale i pożodze
Rozszarpie wszystko na swej drodze
Za wszystkie krzywdy w Twe Imie Boże
Biały Orzeł, leci Biały Orzeł

I jeszcze taki kwiatek „jak Litwa dla Litwinów to Polska dla Polaków „


Offline macary

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 17
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Cze, 2011, 15:55:23 »
Oczywiście masz prawo do takiego osądu, jednak powinienieś zweryfikowac swoja hipotezę o przygotowywanej przeze mnie rewolucji :)  Nie wszyscy mają możliwość poznać odczucia Polaków mieszkających na Litwie a także usłyszeć głos Litwinów w sprawie polskiej na gruncie rozmowy. Część ukazują artykuły prasowe, jednak o części nie wiemy, bo nikt o nich nie pisze (chociażby dyskryminacja w pracy w postaci braku awansu, bo Polak). Nie zbieram podpisów pod petycją ani nie organizuję demonstracji. Muszę Cię także zmartwić ale nie jestem autorem przytoczonego przez Ciebie postu... Aczkolwiek cieszę się, że nie tylko ja czuję dyskomfort w tej kwestii, oczywiście odcinam się od wszelkich przejawów nacjonalizmu. Także chciałbym, aby to Litwini sami rozwiązali bez żadnych bodźców wewnętrzych i zewnętrznych, lecz uważam, że jest to długa droga. Litwini już zaczęli "naprawę":

http://www.znadwilii.lt/aktualnosci/20110531/msz-polski-o-stosunkach-polsko-litewskich
http://kurierwilenski.lt/2011/05/25/zakneblowac-usta-polakom-na-litwie/
http://www.zpl.lt/2011/05/uszczesliwianiu-na-sile-%e2%80%93-nasze-stanowcze-%e2%80%9enie%e2%80%9d/#more-1936


Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Cze, 2011, 15:35:26 »
Litwini upamiętnili Czesława Miłosza-dziś znalazłam artykuł w prasie na ten temat.
W Wilnie na budynku w którym przed wojną mieściło się gimnazjum Zygmunta Augusta,została w środę odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona polskiemu nobliście Czesławowi Miłoszowi.Tablica została odsłonięta z inicjatywy stołecznego samorządu i Instytutu Polskiego w Wilnie.Kolejna tablica w Wilnie,poświęcona pamięci Miłosza,zostanie odsłonięta pod koniec czerwca na jednym z dziedzińców Uniwersytetu Wileńskiego,dawnym Uniwersytecie Stefana Batorego,na którym studiował poeta.

Tablica z nazwiskiem poety znajduje się również na ścianie przy wileńskim Zaułku Literackim,gdzie znajdują się tablice innych pisarzy.

Powracając do wypowiedzi Rockersa,to jestem gotowa przyznać mu rację,że my Polacy nie jesteśmy tam mile widziani. Wspominałam o tym opisując moją wycieczkę do Wilna. Jednak nie przychylni nam,są najczęściej młodzi ludzie-prawdopodobnie są już wychowani na innych wzorcach.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Sie, 2011, 17:05:38 »
Nie chcą zdejmować polskich tablic-pod takim tytułem znalazłam artykuł w moim Głosie Wlkp. :P

W podwileńskiej miejscowości Mościszki mimo decyzji sądu,nikt nie zamierza zdejmować tablic z polskimi nazwami ulic.Litewski -Najwyższy Sąd Administracyjny stwierdził,że tablice z podwójnymi nazwami ulic na Wileńszczyźnie mają zniknąć.Mer rejonu wileńskiego -Maria Rekść jest zdania,że ludzie nie rozumieją tego rozporządzenia.Mieszkańcy uważają,że mieszkają w Unii Europejskiej i mają równe prawa z pozostałymi państwami Unii.
Cytuj
Litewski rząd rozważa możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam,gdzie mniejszość narodowa stanowi jedną trzecią mieszkańców......Jednak dopóki ustawa zezwalająca na podwójne nazwy topograficzne nie zostanie przyjęta,tablice ,zgodnie z decyzją sądu,trzeba usunąć.09.08.2011r Głos Wielkopolski

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Sie, 2011, 18:33:35 »
Gmina Puńsk

W nocy z niedzieli na poniedziałek w 14 miejscowościach w gminie Puńsk, nieznani sprawcy zamalowali 28 tablic z litewskimi napisami i znieważyli litewski pomnik-gdzie umieszczono znak nacjonalistycznej organizacji Palanga.
Szef MSZ R.Sikorski wypowiada się,że mniejszości narodowe mają prawo do dwujęzycznych tablic. Litewskie prawo inaczej niż polskie-zakazują umieszczania takich tablic. Sprawa od dłuższego czasu wywołuje kontrowersje między Polską a Litwą.Premier Litwy Andrius Kubilius potępił wyczyn w gminie Puńsk i potraktował go,jako podżeganie do nienawiści na tle narodowym.
Prokuratura Rejonowa w Sejnach wszczęła śledztwo w tej sprawie.Chuligański wybryk potępiło polskie MSZ.

W gminie Puńsk 80% mieszkańców,to Litwini.

Offline MORDUK

 • Super Poster
 • ****
 • Wiadomości: 758
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Polacy na Litwie
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Sie, 2011, 11:19:36 »
Przykre jest to Litwini nie widzą problemu jak ich młodzież robi to samo i zamieszcza jeszcze z tymi wybrykami filmiki na Youtube. Takie zachowania są niby w porządku. A jak u nas gówniarzeria coś nawywija to od razu potempienie i nawoływanie do nienawiści. Ech hipokryzja. 
Trzy buchy od babuchy i głuchy.