Autor Wątek: Wystąpienie Sikorskiego w Berlinie  (Przeczytany 525 razy)

Zakilles

 • Gość
Wystąpienie Sikorskiego w Berlinie
« dnia: 08 Gru, 2011, 21:06:46 »
Komentarz Administratora Treść oświadczenia LOS została usunięta w dn. 9-12-2011 r. wraz z kontem autora wątku. Sądząc ze znacznej ilości pojawiających się kopii tego tematu na bardzo wielu forach regionalnych, przy jednoczesnym braku zainteresowania tokiem dyskusji ze strony autora/autorów - jest to zwykły spam i nic poza tym. Nie zmienia to faktu, że n/t wystąpienia ministra możemy podyskutować sami. Żeby jednak nie polegać wyłącznie na interpretacjach (czy też nadinterpretacjach) owego przemówienia - link do jego pełnej wersji http://www.msz.gov.pl/files/docs/komunikaty/20111128BERLIN/radoslaw_sikorski_polska_a_przyszlosc_ue.pdf
« Ostatnia zmiana: 09 Gru, 2011, 16:24:50 wysłana przez noka »

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5256
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oświadczenie LOS w sprawie wypowiedzi Radosława Sikorskiego.
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Gru, 2011, 22:08:54 »
Odnośnie oświadczenia LOS - dużo patetycznych treści - mało konkretów. Jak zwykle  :dokitu:

Zgoda - takie deklaracje powinny być najpierw uzgadniane w kraju - w debacie publicznej. Ale czy Liga ma inny pomysł na funkcjonowanie naszego kraju w obecnie panujących realiach europejskich? Śledzę ten temat w mediach i nie natknąłem się jeszcze na konstruktywne propozycje od grup krytykujących Sikorskiego.

Obecny system (semi-integracja) się nie sprawdził, więc albo wychodzimy z tego grona i cieszymy się wolnością, niezawisłością i samostanowieniem pełną gębą, albo integrujemy się bardziej kosztem ograniczenia suwerenności podejmowania decyzji w pewnych (istotnych- nie przeczę) kwestiach.

W pierwszym przypadku skazani jesteśmy na skansen, bo gospodarczo jesteśmy ciency jak .... Bez unijnego bata nie upilnujemy także deficytu budżetowego i naszą "wolność" skasuje jakaś agencja agencja ratingowa położona na drugim końcu świata. Mam wręcz wrażenie, że to właśnie agencje ratingowe zarzynają rządzić krajami, a nie politycy czy obywatele. Taka jest niestety siła finansowej globalizacji.

W drugim przypadku mamy szansę unosić się na powierzchni, ale kosztem niestety zrzeczenia się pewnych praw wywalczonych z trudem przez wiele pokoleń.

Wydaje się, że na razie innej drogi nie ma. I sam nie wiem co byłoby grosze.

Dlatego jestem ciekaw jaką propozycję na przyszłość dla Polski ma Liga. Tylko bez politycznej piany - konkretami proszę.
« Ostatnia zmiana: 09 Gru, 2011, 16:26:07 wysłana przez noka »

Offline wojtek_kosynier

 • Super Poster
 • ****
 • Wiadomości: 860
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Oświadczenie LOS w sprawie wypowiedzi Radosława Sikorskiego.
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Gru, 2011, 23:48:16 »
Właściwie NOKA napisał to co myślę w tej sprawie, a nawet więcej, bom laik w sprawach ekonomicznych  :-[.
O siebie dodam tylko, że też bym chciał, ażeby nasz kraj miał ponad milion km kwadratowych powierzchni, ponad 100 milionów mieszkańców, sięgał od morza (Północnego) przez morze (Bałtyk) do morza (Czarnego). Ażebyśmy mieli nitkę wspaniałych połączeń komunikacyjnych, czołową gospodarkę kraju. Żeby nasi naukowcy stanowili światową elitę (a raczej mieli nieograniczone fundusze), a nasz potencjał militarny wzbudzał bojaźń u wszystkich...
Co ciekawe środowiska narodowe nie odwzajemniają uczucia, jakim pała do nich PiS. Ba, wypominają śp. Lechowi Kaczyńskiemu traktat lizboński. Niektórzy robili to już parę tygodni po tragedii smoleńskiej. Żeby nie być gołosłownym =>
http://www.prokapitalizm.pl/traktat-z-lizbony-lecha-kaczynskiego-sukces-czy-porazka.html

Jeszcze jedno. Z półtora roku temu czytałem wywiad ze znanym amerykańskim politologiem (niestety, nazwisko mi teraz umknęło). Stwierdził, że Polska - podobnie jak Turcja - w ciągu kilkudziesięciu lat stanie się lokalnym mocarstwem. Ale nie mówił, że miałoby się to wiązac z wyjściem z UE czy NATO...
Nie, nie twierdzę, że jakoś wierzę w jego słowa. Ale na pewno Polska może więcej ugrać w wiadomych strukturach, niźli poza nimi. A że są z tym związane jakieś koszty i wyrzeczenia. Jak już świat jest ułożony.
« Ostatnia zmiana: 09 Gru, 2011, 06:24:23 wysłana przez the_mask »

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5256
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Wystąpienie Sikorskiego w Berlinie
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Gru, 2011, 16:39:35 »
Wątek przeszedł mały lifting (został odspamiony), zmieniona została nieco nazwa, ale istota pozostaje bez zmian. Szczegóły w pierwszym poście.