Autor Wątek: Polskie Tradycje Świateczne  (Przeczytany 57404 razy)

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #90 dnia: 03 Gru, 2011, 00:06:55 »
6 Grudzień -św.Mikołaj-Pamiętajmy  ;)

-Pisałam w ubiegłych latach na ten temat i myślałam,że już nic więcej nie znajdę.Jednak kto szuka,ten znajdzie i znalazłam.
Otóż znalazłam,że w XII w. w imieniu św.Mikołaja wręczano stypendia fundowane przez szkoły,mające za patrona właśnie tego świętego.
Legendę o tym jak nasz św.Mikołaj pomógł biednemu człowiekowi wyprawić za mąż wszystkie córki,już napisałam w minionych latach.
Jednak istnieje  jeszcze inna opowieść,jak to św.Mikołaj pojawił się marynarzom w czasie sztormu u wybrzeży Lycji i bezpiecznie doprowadził ich do portu.Dlatego często można spotkać kościoły znajdujące się w okolicach portów,które są poświęcone świętemu.

Jeszcze inne podanie opowiada,jak święty pokazał się we śnie Konstantynowi i sprawił,że ten ocalił od śmierci trzech niesłusznie oskarżonych urzędników.

Jeszcze kolejna opowieść wspomina,jak gubernator Myry przyjąwszy łapówkę zgodził się wydać na śmierć trzech niewinnych ludzi.Gdy kat miał już pozbawić ich życia,pojawił się biskup tego miasta,Mikołaj i powstrzymał egzekucję,a do gubernatora zwrócił się z tak przekonującą mową,że ten przyznał się do występku.

Na podstawie tych opowieści,nie dziwmy się,że św.Mikołaj jest patronem tylu ludzi-a są to: uczeni,żeglarze,flisacy;kupcy,młynarze,adwokaci,notariusze,więźniowie,podróżni,złodzieje i....kobiety zbliżające się do porodu.

Podsumowując: św.Mikołaj jest jednym z najsympatyczniejszych w naszej tradycji świętych,uwielbiany przez dzieci. Idąc Waszą tradycją,nadmienię,że pierwszą wizytę złoży 6 grudnia,by w wigilię Bożego Narodzenia mógł wylądować swoimi saniami zaprzężonymi w renifery na dachach naszych domów i przecisnąć się przez komin z prezentami i przy tym w żaden sposób się nie pobrudzi  :jupi:

I taki moje skromne marzenie,aby nadeszły takie czasy,że każde dziecko otrzyma od niego prezent. :-\

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #91 dnia: 05 Gru, 2011, 20:53:34 »
Na wigilijnym stole

Wigilia to dawne święto pogańskie przyjęte jak wiele innych przez chrześcijaństwo. Według wierzeń Słowian była ona ucztą ofiarną, składaną przez żywych w darze tym co już odeszli do innego świata. Potrawy,które spożywano miały charakter magiczny i pomagały spożywającym jednoczyć się ze światem zmarłym. Zauważmy,że w tamtych czasach prawie wszystkie obrzędy były kojarzone z myślą o zmarłych.
Ciekawostką,którą znalazłam -jest,że na Podlasiu dodatkowe nakrycie na stół wigilijny stawiano dla....Ducha. Każdy oczekiwał ducha osoby z którą był najbardziej związany.
W moich stronach,dodatkowa zastawa czekała na zabłąkanego wędrowca.
Liczba potraw zależała od zamożności domu,natomiast liczba osób powinna być parzysta.
Kolejna ciekawostka dotyczy kutii, która jest ważnym daniem wigilijnym,ze względu na jej składniki,które są symbolami urodzaju i płodności. Otóż w dawnych czasach,była to potrawa na terenach Litwy podczas stypy. Dopiero w późniejszym czasie przewędrowała na Ukrainę,kiedyś ziemie polskie, a następnie stała się w Polsce potrawą wigilijną.
Znane są również makiełki,bardzo podobne do kutii-różnią się tym,że makiełki są z łazankami,a kutia z pszenicą. Pozostałe składniki pozostają te same- tzn. mak,miód, a w dzisiejszych czasach bakalie,orzechy.

Święta Bożego Narodzenia-praca zbiorowa

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #92 dnia: 16 Gru, 2011, 22:51:05 »
Kolędy
Podobno najstarsza polska kolęda ''Zdrów bądź królu anielski'' wywodzi się z 1424r i należy wspomnieć,że jesteśmy krajem,który może pochwalić się największą liczbą pieśni bożonarodzeniowych.
Pierwsze kolędy o charakterze kościelnym pisano po łacinie.Autorstwo pierwszych kolęd przypisywano św. Franciszkowi z Asyżu,jednak do tej pory nie potwierdzono takich przypuszczeń.
Największy rozwój tłumaczenia kolęd na język polski,nastąpił w XVII i XVIII w. Z tego okresu pochodzi kolęda pt.''Lulajże Jezuniu'' i''Oj maluśki,maluśki''.Natomiast najpopularniejsza kolęda ''Cicha noc''została przetłumaczona na około 300 języków.Zawsze słyszałam,że nie jest to polska kolęda i faktycznie znalazłam jej pochodzenie:
Cicha noc-została wykonana po raz pierwszy podczas pasterki w 1818r w austriackim Oberndorf bel Salzburg. Autorem słów niemieckich był Joseph Mohr,natomiast melodię ułożył Franz Xaver Gruber. Słowa polskiej wersji -jednej z wielu był Piotr Maszyński i uczynił to w 1930r.

Kiedyś kolędy śpiewano w domach- w wieczór wigilijny,dziś oprócz tego śpiewa się w czasie mszy św. i nabożeństw w czasie świąt,oraz podczas odwiedzin duszpasterkich księdza w czasie tzw kolędy.

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #93 dnia: 31 Sty, 2012, 13:31:00 »
Nowa tradycja? Jednak warto przypomnieć-dziś tzn 31 styczeń-Światowy Dzień Przytulania

-Nie każdy lubi się przytulać np.dzieci autystyczne unikają tego gestu.Zresztą wielu z nas nie lubi takiej poufałości lub jak,kto woli takiego kontaktu z inną osobą.
Jednak naukowcy stwierdzili,że przytulanie dobrze działa na nasze zdrowie :-\

Cytuj
Badania naukowe dowiodły, że pary, które się często przytulają są bardziej zadowolone ze związku, a partnerów łączy głęboka więź emocjonalna. Przytulanie buduje bliskość i intymność między kobietą i mężczyzną, wyraża czułość i wzmaga poczucie bezpieczeństwa. Podobnie działa w przypadku relacji między dziećmi a dorosłymi. Dzieci, którym rodzice w dzieciństwie skąpili przytulania, w dorosłym życiu mają problemy z nawiązywaniem relacji i wyrażaniem swoich uczuć.

W Nowym Jorku hitem są Przytulane Party do Europy również już dotarł ten zwyczaj.

Mówi się,że:
Cytuj
Powinniśmy być przytulani 4 razy dziennie by przeżyć, 8 razy dziennie, żeby zachować zdrowie i 12 razy, żeby się rozwijać. Pieszczoty mają uzdrawiające działanie.

Pamiętajmy,że przytulanie nie zawsze musi kojarzyć się z seksem.W wyżej opisywane Party,są traktowane również jako towarzyska zabawa.

Więcej można przeczytać :
http://facet.interia.pl/seks-i-zwiazki/partnerstwo/news/przytulajmy-sie-na-zdrowie,1746699,2629

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #94 dnia: 11 Lut, 2012, 15:59:40 »
Walentynki

Współczesna moda na tzw. Walentynki,czyli moda na obdarowywanie się upominkami,kwiatkami,ucztowanie przy romantycznych kolacjach,jednak trzeba pamiętać,że przed wiekami w Polsce-Walenty kojarzył się z diabłem. Jednym słowem Walenty był złowróżbną postacią,wg tamtejszych wierzeń,tylko diabeł potrafił mieszać ludziom w głowach. Wiemy,że Walenty jest właśnie patronem osób umysłowo chorych i epileptyków. W średniowieczu kult Walentego był bardzo powszechny,a samą epilepsję kojarzono z opętaniem przez diabła i właśnie dlatego osoby duchowne odprawiały egzorcyzmy nad takimi osobami, czyli wypędzali ''złego''.
W XVI w. mówiono:''Walenty bez pięty'',co kojarzyło się z diabłem przedstawianym na obrazach,gdzie nie miał stóp. Mówiono ''Idźże do Walentego''-co znaczyło : idź do diabła; lub ''Bodaj ją Walenty popadł'' inaczej mówiąc: aby ją diabeł porwał.
Do dziś starsi mieszkańcy Pogorzeli w pow.gostyńskim jak i w innych miejscach można usłyszeć dziwne historie na temat Walentego.
I tak-14 lutego nie powinno się pracować,bo.....może przytrafić się nieszczęście i tak:
Pewien młynarz w Pogorzeli w ten dzień poszedł do swego wiatraka mleć zboże i....przewrócił się,złamał nogę i okulał.
Inni mieszkańcy również Pogorzeli -strażacy tego dnia naprawiali wóz strażacki,przy pracy wszyscy poczuli się źle,zaczęli się wywracać -i ten przypadek zaliczono w poczet działania ''złego''.
Na Mazowszu w przeddzień Walentego nie wolno było szyć,ukłucie igłą mogło spowodować zapadnięcie na padaczkę. :facepalm:
Dziś Walentynki,to dzień zabaw,wróżb-jedną z nich jest wróżba z zapalonej świecy,którą stawiamy na stole przy romantycznej kolacji. Gdy płomień będzie jasny i wysoki,to rokuje nam wielkie uczucie;jeśli płomień się chwieje,to czeka nas rozłąka;natomiast gdy świeca przygasa,to nadejdą zawirowania w uczuciach. Natomiast gdy płomień będzie rzucał iskry,to znak,że czeka nas ognisty romans.
Zatem,kto świętuje dzień 14 lutego,niech pamięta o wróżbach i życzę traktowanie wróżb z przymrużeniem oka-tak będzie weselej.


Głos Wielkopolski

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #95 dnia: 24 Paź, 2012, 21:11:56 »
Symbolem Wszystkich Świętych :

- Chryzantemy,które są symbolem  naszej pamięci o zmarłym i nadają jej długowieczności. Kiedyś twierdzono,że rosa zebrana z płatków chryzantem może zagwarantować zdrowie i długowieczność osobom żyjącym.

-Wrzosy natomiast wyrażają tęsknotę nad  przemijającym życiem.

-Światło zapalane na grobach ma symbolizować ciągłą obecność zmarłych w naszym życiu. W dawnych wierzeniach, światło wytyczało drogę duszom.


« Ostatnia zmiana: 24 Paź, 2012, 21:15:00 wysłana przez gaga »

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #96 dnia: 11 Gru, 2012, 00:31:05 »
Jemioła podobno zwyczaj zawieszania pod sufitem jemioły, pochodzi ze Skandynawii. Służył do odpędzania demonów i uroków.

W Polsce jemiołę chętnie zawieszały panny, podobno pocałunek pod jemiołą był niewinny.

Offline biza

  • Mega Poster
  • *****
  • Wiadomości: 1702
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #97 dnia: 11 Gru, 2012, 09:56:47 »
niewinny czy winny ;) ale pamiętam, ze pierwszy raz swego (teraz już) mężusia pocałowałam właśnie pod jemiołą  ;D i do tej pory co roku wieszamy małą gałązkę w domu.. chyba z sentymentu ;)
Zazdroszczę Japonkom - wstają rano i od razu w kimono...

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #98 dnia: 11 Gru, 2012, 21:27:57 »
O Ty cwaniaro, wiedziałaś jak wykorzystać ''biedną'' jemiołę  ;D  Korzystajcie z niej jak najdłużej  ;)

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #99 dnia: 14 Lut, 2013, 00:39:52 »
Postna tradycja

Od początków naszego państwa, ryby były głównym i najłatwiejszym do zdobycia  pożywieniem, jednak od czasów przyjęcia chrześcijaństwa, wprowadzono posty. Za Piasta gmin jadał śledzie, możniejsi jadali ryby krajowe lepszych gatunków. Ponieważ w Polsce ryb nie brakowało, w poście jadano wszystkie dostępne gatunki ryb, a nawet zaliczano do nich raki. Sprowadzano nawet ostrygi i kawior. Tanie były wówczas śledzie i te jadano głównie w miastach.
Ryby rzeczne i hodowane w stawach jadała głównie szlachta. Wydaje nam się,że przed laty ryby przyrządzano na proste sposoby. Nic bardziej mylnego. Tradycją było, przygotowywanie ryb w bardzo wyrafinowane sposoby. Jadano je z oliwkami, grzybami, chrzanem oraz różnymi bakaliami. Takie posiłki zamieniały się w prawdziwe uczty.

W 1389 r. na dworze Jagiełły odnotowano w księgach, że sprowadzono 6 beczek śledzi. Tak jak w obecnych latach, były one symbolem postu, których w tamtych latach mocno przestrzegano.

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #100 dnia: 29 Lis, 2014, 16:20:27 »
Andrzejkowe wróżby.


Wróżby dla osób ''wolnego stanu'' ;)

--Obieramy jabłko,ale nie wyrzucamy łupinek. Lewą ręką-tą od serca rzucamy łupinki przez prawe ramię do tyłu. W rzuconej obierce dopatrujemy się widoku litery. Widząc jaka to litera się ułożyła,możemy domyślać się imienia przyszłego partnera, które będzie rozpoczynało się jego imię.

Wróżba dla palaczy:
-- Podziel białą kartkę na cztery części. Na każdej z nich napisz: życie osobiste; praca; pieniądze; zdrowie.
Odwróconą napisami do dołu połóż na blachę. Zapal papierosa,a popiół strzepuj na papier. Po wypaleniu kilku papierosów obejrzyj wzór jaki pojawił się na kartce.

Interpretacja: Pozostawione przez popiół czarne ślady na papierze oznaczają konkretne wydarzenia i ich rozwój.
Wypalone dziurki oznaczają kłopoty- im większa dziurka, tym większy problem. Jeśli dziurki się nie pojawiły lub są bardzo małe, życie danej osoby będzie toczyło się pozytywnie.

Wróżba z liści: Zerwij z drzewa liść,napisz na nim pytanie. Odłóż liść w bezpieczne miejsce i obserwuj w jaki sposób usycha.Im liść dłużej pozostanie świeży, lepsza prognoza dla zadanego pytania.

Wróżba dla kawalerów: Żeby dowiedzieć się jaka będzie przyszła żona wystarczy włożyć pod poduszkę ptasie piórko. Jeśli w nocy przyśni się sowa- będzie to mądra kobieta.
     
      kura-będzie to mądra kobieta.

      kaczka-kobieta gaduła.

      paw-strojnisia.

      kukułka-nie będzie dbała o dzieci.

Głos Wielkopolski.

Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #101 dnia: 01 Lis, 2015, 04:00:28 »
Pamiętajmy:

1 Listopad- Dzień Wszystkich Świętych  2 listopad- Dzień Zaduszny



Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #102 dnia: 02 Maj, 2016, 16:55:57 »
Dziś 2 maj- dzień polskiej flagi narodowej, natomiast jutro 3 maja rocznica Konstytucji 3 maja. Od tamtego czasu tzn od 1791r już kilka konstytucji odmieniały Rzeczpospolitą.  Konstytucja marcowa -1921r; Konstytucja kwietniowa -1935 r; Konstytucja PRL- 1952 r oraz Konstytucja III RP w 1997 r.



Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #103 dnia: 01 Lis, 2016, 09:53:23 »



Offline gaga

  • - VIP -
  • *****
  • Wiadomości: 5209
  • Płeć: Kobieta
Odp: Polskie Tradycje Świateczne
« Odpowiedź #104 dnia: 02 Lis, 2016, 11:31:50 »
2 listopad