WielkanocNiedziela Palmowa Dziś uzupełnię moje poprzednie wypowiedzi na temat świąt Wielkiej Nocy.
-W ten dzień należy zwrócić uwagę jaka jest pogoda,bo według starego przysłowia ''Pogoda w kwietniową niedzielę wróży urodzajów wiele''.Nazwa Kwietnia wywodzi się od tego,że palemki wierzbowe robiło się z gałązek wierzbowych bazi ozdobionych kwiatami.Taką palmę należy poświęcić w kościele i nie wolno jej wyrzucić,mówi się ,że jest to palemka szczęścia.. Przetrzepanie domowników wyświęconą palmą zapewniało szczęście ,aż do następnych świąt Wielkiej Nocy. Bazię z takiej poświęconej palemki należało zjeść ,ku zdrowotności

Palma pomagała też odejść z tego świata,wkładano ją nawet do trumny.
Kolejne dni Wielkiego Tygodnia Środa -od tego dnia nie wolno już było robić generalnych porządków.W dawnej Polsce odbywało się topienie Judasza ,obecnie obrządek ten jest przez kościół zakazany.
W odległych latach ,kukłę Judasza trzeba było wlec łańcuchami ,a za nim wrzuciło się ją do wody ,należało obłożyć ją porządnie kijami.Tak z poniewierany zdrajca lądował na dnie stawu lub rzeki.Była to gwarancja ,że sądy w danym roku będą sprawiedliwe.
Wielki Piątek-Był to dzień robienia pisanek ,nie można było ich kupić ,ani dostać od sąsiadów.Malowanie pisanek miało wzmocnić ich magiczną moc. Pisanki malowały tylko kobiety ,mężczyznom nie wolno było nawet na nie patrzeć. Wręczanie pisanek młodej parze ,gwarantowało szczęśliwe małżeństwo,natomiast zakopanie ich w ziemi ,miało gwarantować urodzaj.
Wielka Sobota Był i jest ,to dzień święcenia jadła .W koszyku powinno się znaleźć wg wierzeń ludowych:
-Baranek -chroni przed niebezpieczeństwem
-Jajko- zapewnia miłość, płodność i siłę .
-Kiełbasa -miała sprawić ,że przez cały rok nie zabraknie jedzenia.
-Chrzan i sól-twierdzono ,że chrzan wypala wszystkie grzechy ,a sól chroni przed zepsuciem.
-Chleb-miał gwarantować sytość ,dostatek i błogosławieństwo .
Wielka Niedziela Przed jedzeniem śniadania wielkanocnego ,warto było powróżyć z ....kolorowych pisanek.Należało zamknąć oczy i wybrać jedno jajko z kosza .Kolor żółty wróżył życie duchowe ,mogło oznaczać życie zakonne lub kapłaństwo; Różowy-przepowiadał sukces ,szczególnie w interesie; Niebieski -to zdrowie ;Fioletowy -wskazywał siłę i wytrwałość w dążeniu do celu .Jeżeli zaczynacie jakieś nowe przedsięwzięcie ,schowajcie do portfela fioletowe skorupki

Zielony -miało oznaczać ,że pieniędzy nie miało zabraknąć;Czerwony -przepowiadał szczęście w miłości,wręczone ukochanej osobie miały zapewnić jej miłość na zawsze.
Wielki Poniedziałek Wiadomo ,że to śmigus -dyngus .Która dziewczyna chciała wyjść za mąż nie mogła uciekać przed oblewaniem.Wróżba mówiła ,że im dziewczyna bardziej oblana ,tym ma większe szanse na wczesne zamążpójście. Od oblewania można było wykupić się pisanką.
UwagaPodczas
śniadania wielkanocnego najważniejszy jest zwyczaj dzielenia się święconką .Ponadto trzeba zjeść po kawałku wszystkiego ,by żadne przyjemności nas nie ominęły
Więcej o wielkanocnych obyczajach pisałam na poprzednich stronach ,dlatego nie chciałam powielać niektórych obyczajów.