Autor Wątek: Biblia - wspólne studiowanie Pisma Świętego  (Przeczytany 13552 razy)

Offline gaga

• - VIP -
Odp: Biblia - wspólne studiowanie Pisma Świętego
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Maj, 2008, 19:52:55 »
     Szybko się poddajesz ,przecież nie ja jedna figuruję na tym forum. Widocznie nikogo nie przekonały Twoje zakusy na dyskusję,
ja też nie odezwałam się od razu-- musiałam zapoznać się z Twoim wyznaniem. Opinię moją poznałeś i nie mam zamiaru mieć
jakichkolwiek wyrzutów sumienia za krytykę przejścia na inną wiarę.[to jest problem Twego sumienia],natomiast uważam iż czynią
tak ludzie nie pewni swej drogi. Jesteś młodym człowiekiem i może jesteś ''poszukiwaczem'',dlatego zadałam pytanie czy ktoś de-
cydował za Ciebie[miałam na uwadze rodziców]
Powracając do moich''wiosen" to zapewniam Cię ,że nie miały wpływu na moją opinię.[zawsze tak myślałam ,a dziś może jestem
bardziej tolerancyjna niż przed laty] I mimo ,że mogłabym być Twoja matką to nie należę do fanatyczek ojca Rydzyka
               Szukaj dalej !!gaga

Paweł

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Maj, 2008, 20:08:32 »
droga GAGO, moglibyśmy tak polemizować jeszcze pewnie ze 100 stron na forum, ale poraz już chyba trzeci powtarzam że nie o to mi chodziło (dobrze że jestem aktualnie na szkoleniu firmowym i mam dostęp do internetu w pokoju więc mogę trochę jeszcze popisać  :)

Dużo Bożego błogosławieństwa wszystkim forumowiczom!

Paweł

« Ostatnia zmiana: 13 Maj, 2008, 23:33:50 wysłana przez noka »

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Maj, 2008, 22:30:36 »
To ja mam takie filozoficzne pytanie, które może rozładuje trochę napięcie.  Dotyczy ogólnie religii, a nie konkretnie Biblii (której nie czytałem  :P).

Otóż:

Zdecydowana większośc ludzi, kórzy wierzą w istnienie istoty wyższej - mam na myśli głównie religie monoteistyczne, opiera swoją wiarę na tych samych fundamentach:
- istnieniu jednego boga (z małej litery bo w róznych wiarach jest różnie nazywany)
- podobnym rozumieniu dobra i zła   
- istnieniu świętej księgi (Biblia, Tora, Koran)
Natomiast w formach kultu religijnego i  obrzędach widać już istotne róznice.

I tu rodzą się 2 pytania.

1) Skąd mamy pewność, że właśnie nasz Bóg jest tym prawdziwym, jedynym i najważniejszym (bo jeśli w niego wierzymy, to jednocześnie negujemy istnienie innych bogów, w których wierzą miliony ludzi)

2) Czy to nie jest ten sam bóg lecz inaczej nazywany i czczony?

Ot, takie sobie do przemyślenia.

Paweł

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Maj, 2008, 23:19:03 »
Pytania są trudne, każdy chrześcijanin staje przed nimi często, nawet po nawróceniu. Nie ma szans odpowiedzieć na nie tak żebyś po krótkim posie był usatysfakcjonowany. Ale choć trochę:

1) Skąd mamy pewność, że właśnie nasz Bóg jest tym prawdziwym, jedynym i najważniejszym (bo jeśli w niego wierzymy, to jednocześnie negujemy istnienie innych bogów, w których wierzą miliony ludzi)

- mówi o tym Biblia, (podaje cytaty z Biblii Tysiąclecia) "Niechaj poznają Ciebie i wiedzą, że tylko Ty, który sam jeden masz Jahwe na imię, jesteś Najwyższy nad całą ziemią" Ps 83,19. Jest takich przykładów więcej. Chodzi o to że musisz przyjąć Biblię za autorytet, za prawdziwe Słowo Boże - jak tego dokonać? najpierw zacznij czytać. Polecam również książkę Josha McDowella (autor jest duchownym baptystycznym, jest pracownikiem Campus Crusade for Christ,obecnego w Polsce jako RUCH NOWEGO ŻYCIA  - na początku współpracującym z RUCHEM ŚWIATŁO ŻYCIE (OAZA) "Fundamenty Wiary"

2) Czy to nie jest ten sam bóg lecz inaczej nazywany i czczony?

Na pewno nie, Bóg objawił nam się w swoim Słowie i możemy go poznać dzięki czytaniu Słowa. A co do innych bogów, to Pan powiedział tak: Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

Ks. Wyjścia 20:5, Biblia Tysiąclecia

Żeby poznawać Boga, jego naturę (oczywiście w pełni poznamy go w Nowym Jeruzalem), musisz zacząć czytać Słowo i modlić się o jego zrozumienie w Duchu Św.

Pozdrawiam.
Z Bogiem

Paweł

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Maj, 2008, 23:32:19 »
O kurcze!!!!!! ale byka strzeliłem, napisałem ... /już poprawione
« Ostatnia zmiana: 13 Maj, 2008, 23:34:49 wysłana przez noka »

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Maj, 2008, 23:41:35 »
   noka!  podpisuję się pod drugim pytaniem .
Wspólny mianownik łączy relgie ''ksiąg św.''--wyznają wiarę Jednego Boga : chrześcijaństwo,judaizm i islam. Każda z tych religji
ma inne korzenie i ztąd  różnice w obrzędach. Tolerancja polega na tym aby szanować cudze poglądy,natomiast nie wolno nikomu
narzucać swojego spojrzenia na wyznawaną religię.
Cała dotychczasowa dyskusja polegała na różnicach między relgiami i z tego powodu obawiałam się,że nie dogadamy się jeżeli
opierać będziemy tylko na Piśmie św.[Cytaty to nie wszystko trzeba jeszcze użyć własnego umysłu i wiary]
Sama myślałam o tym ,aby podjąć temat relgji ale na zasadzie wymiany swoich poglądów ,doświadczeń .Fajnie byłoby gdyby
można było porównać swoje obrzędy i porozmawiać na temat różnic ,które zaistniały. Przecież jesteśmy ludżmi myślącymi
i dopuszczalne jest spojrzenie na pewne sprawy nawet w zasięgu jednego wyznania.Kościół nie ma nic przeciwko wymianie takich
opini ,które mogłyby nas wzbogacić.Paweł w ostatniej swej wypowiedzi przyznał się ,że nie o to mu chodziło.
Należę raczej do osób asertywnych i zawsze potrafię  ''wyłożyć kawę na ławę''  gaga
  p.s.może ktoś dołączy i wniesie coś nowego!

Paweł

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Maj, 2008, 23:55:31 »
GAGA mnie zgromi, ale co tam, pozwolę się nie zgodzić troszkę. Chrześcijanie, muszą iść w świat i głosić ewangelię (nie mylić z krucjatą) Dlaczego, dlatego że św Paweł powiedział, po uzdrowieniu chromego w Dziejach Apostoskich: "Wtedy Piotr napełniony Duchem Świętym powiedział do nich: «Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek uzyskał zdrowie, to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka — którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych — że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy. On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni" Muzułmanie nie uważją Chrystusa za Boga tylko proroka.

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Maj, 2008, 00:02:54 »
To fakt, nie zupełnie jestem usatysfakcjonowany.

Odpowiedziałeś mi przez pryzmat tego co zawarte jest w Biblii. Prawdopodobnie przedstwiciel dowolnego wyznania znalazłby w "swojej" świętej księdze podobne cytaty odnoszące się do własnego boga.

Bardziej spodziewałem się odpowiedzi na pierwsze pytanie "Błogosławieni Ci którzy nie widzieli a uwierzyli"   ;)

W moim przekoniu wiara jest czymś co w pewnym sensie "otrzymujesz" wraz z wychowaniem  od najmłodszych lat. Gdybyś urodził się i wychował w arabskiej rodzinie - prawdopodobnie dzisiaj biłbyś pokłony Allahowi. I właściwie o to chodziło mi w pytaniu. Większość ludzi wyznaje taką wiarę na jakiej zostali wychowani, przyjmując ją za prawdziwą i jedynie słuszną (czyli odrzucają inne wyznania, bez ich dogłębnego poznania).

Oczywiście nie chodziło mi o jednoznaczą odpowiedź na moje pytania. Ale przynajmniej przedstawiłeś Twój punkt widzenia.

Paweł

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Maj, 2008, 00:46:23 »
Słuchaj, w chrześcijaństwie jest tak: grzech pierworodny oddzielił ludzi od Boga "rodzą się bez bojaźni Bożej" nie znają go. Tak było do czasu Abrahama który uwierzył. Bóg w tamtych czasach wybrał Izraelitów na swój lud. Ukazał się Mojżeszowi, z Izraelitami zawarł Pierwsze Przymierze. (faraon też widział kolejne plagi, a mimo to nie uwierzył).Długo potem pojawili się między innymi Grecy - nie znali Boga Jahwe, tak jak piszesz byli wychowywani w swojej religii i tu wracam do początku - nie znali bojaźni Bożej, nie znali prawdziwego Boga ponieważ grzech pierworodny odzielił Boga od ludzi. Ludzie czuli w głebi duszy fakt istnienia Boga, ale krążyli po manowcach. Polecam przeczytanie przemowy Piotra na Aeropagu, do Greków, gdy mówił o ich posągu "Nieznanego Boga".
Następnie przyszło Drugie Przymierze - śmierć Chrystusa i mocne słowa Pawła w liście do Rzymian - Sprawiedliwy z wiary żyć będzie. Ale musisz zacząć czytać, wiara bierze się ze słuchania Słowa Bożego, od tego musisz zacząć. Nawet Dalajlama (buddysta) powiedział do europejczyków przechodzących na buddyzm - "najpierw poznajcie swoją religię". Moje słowa, czy tekst pisany przeze mnie, nie mają takiej siły zebyś uwierzył. To może uczynić tylko Słowo Boże i modlitwa aby ziarno zakiełkowało "na żyznym gruncie"

Pozdrawiam i weź Biblię do ręki.
Z Bogiem

misiolek2

• Gość
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Sty, 2011, 10:59:33 »
Panie drogi-wyznania Luteranskiego,zacheca Pan do czytania Biblii,a tak malo Pan wie o Slowie Bozym.Mam pytanie ,gdzie jest w Biblii napisane ze Bog jest trojca.A zas pani katoliczka to herezje wypisuje o boskosci Marii matki Chrystusa.Droga pani Maria byla zwykla zydowka ktora dostapila zaszczytu urodzenia Syna Bozego i tyle.Nawet w nowym testamencie o Marii jest bardzo malo,prawie wcale a Chrystus mowi o niej ,,niewiasto,,   ,,kobieto,, a wiec jak widac rola Marii w zamysle Boga jest znikoma.Zreszta Maria ma pochodzenie ziemskie,a jest napisane tak powiedzial Bog ,,nie oddasz poklonu temu co ma pochodzenie ziemskie,,Bog nie tylko ziemie stworzyl ale caly wszechswiat,Bog Najwyzszy wszystkie gwiazdy po imieniu wola,ma moc nie ograniczona i wszechpotezna,a pani katoliczka o boskosci Marii plecie.Bog mogl wybrac inna zydowke aby mu syna urodzila ,czy pani nie rozumie .Wiec niech pani nie bluzni Wszechmogacemu stawiajac Marie  na rowni z Bogiem Ojcem.Przypomne pani fragment P.Swietego-,,Ja sluzebnica Panska,niech mi sie stanie wedlug slowa Twego,,   A wiec pani katoliczko ,czy sluzebnica moze byc Bogiem albo rownej Jemu.

misiolek2

• Gość
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Sty, 2011, 12:21:01 »
Pani katoliczko gaga, co do czczenie obrazow,to jest to obraza dla Boga,a modlenie sie do niby swietych ,jest to nie mniejsza obraza.Czyz poganski Rzym lub Grecja ,nie czcili wielu Bogow.A pani czyni to samo,dam tu przyklad .Jak cos pani zgubi to modli sie do sw. antoniego o odnalezienie straty,bo on jest sw. od zguby,zas jak wyrusza pani w droge ,to modli sie pani do sw.krzysztofa ,bo on jest patronem kierowcow itd.te przyklady moge mnozyc.Zas czlowiek powinien modlic sie do Boga Najwyzszego a posrednikiem powinien byc Jezus Chrystus Pan, innych posrednikow czlowiek nie potrzebuje.o tym mowi Pismo Swiete.Ale pani woli czynic jak poganie, modlic sie do np. sw Patryka,jakby omijajac Boga i jego Syna, bo uwaza pani ze lepiej bedzie wysluchana niby przez, jak to wmawia kosciol ,posrednika.Obludna jest to wiara i niebezpieczna dla naszego zbawienia.Jesli potrzebuje pani obrazu do modlitwy, to jest  tak jak sportowiec  potrzebuje ,,dopalaczay czy innego ,,koksu,,aby dobry wynik osiagnac.Tylko ze dopalacze i koks sa szkodliwe.Niech nie mowi pani o papierzu jako swietym ,bo Bog o tym zdecyduje i osadzi tak jak napisano.,,Jam jest Alfa i Omega,,

misiolek2

• Gość
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Sty, 2011, 12:53:32 »
Jest a moze raczej byl jeden kraj gdzie formalnie uznano religie Woo-Doo jako religie panstwowa,a mowa tu o Haiti.Rok temu Bog zeslal potezne trzesienie ziemi na ten kraj,zginely setki tys.ludzi a dzisiaj tysiace Haitanczykow umiera na cholere i inne choroby.Dzisiejsze powodzie w Australi ,Brazyli,prawie w calej europie w tym w Polsce, to sa znaki od Najwyzszego,ale ludzkosc nie chce tego dostrzec.dzisiaj mlodzi ludzie robia na ciele tatuaze ,chociaz Bog tego zabronil,mlodziez czesto preferuje ochydny w oczach Boga sex analny.Ludzkosc propaguje w srodkach przekazu homosexualistow i lesbijki chocby tzw.,marsze rownosci,,to tez jest ochyda w oczach Pana.Koscioly budujemy pod wezwaniem, np. sw Anny,Krzysztofa Wojciecha i caly kalendarz moge wymienic.A GDZIE KOSCIOL IMIENIA BOZEGO.Wiec czy napewno ludzie Boga kochaja i modla sie tak jak nakazuje Pismo Sw.A sprawa świat- czy nie sluza one do tego aby sie prezentami wymienic,spotkac sie przy sutym stole i napic sie alkoholu i przy okazji sie poklocic.Czy takich świąt Bog oczekuje.Co my dajemy Bogu aby jeszcze wstrzymal swa potezna dlon i nie zmiotl tej zgnilizny jak to uczynil z sodoma i gomora.Co wyprawiaja politycy przywodcy swiatowi,wszedzie fausz i ohyda co sie dzieje z ludzmi-zazdrosni ,zlosliwi, plujacy jadem.Wszystkie tzw.anomalie pogodowe ,trzesienia ziemi katastrofy w tym pod Smolenskiem sa znakami od Boga, ALE LUDZIE NIE CHCA SIE ZMIENIC,A wiec koniec jest bliski.

Offline gryson

• Super Poster
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Sty, 2011, 13:17:36 »
A wiec koniec jest bliski.

Strzeżcie się fałszywych proroków :)

misiolek2

• Gość
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Sty, 2011, 15:06:42 »
Kolego jest tez napisane o czym mowisz.Juz zaden prorok ludziom nie bedzie dany,gdyz Bog te dzielo zakonczyl.Wiec nie ironizuj.Ale jesli ktos Ci powie ze jest prorokiem ,nie wierz mu.Dzisiaj defacto wielu jest takich co mowia ze z Bogiem rozmawiaja,czy tez z Aniolami.Przykladem sa wrozbici co za kase w TV komercyjnych wroza i widzom wmawiaja ze z Aniolami sie kontaktuja i przyszlosc przepowiadaja a zekomo te wiedze od Aniolow posiadaja.A co do wrozenia to tez Bog tego stanowczo zabrania,ale ludzie nagminnie z ich uslug korzystaja.Wrozek i wrozbitow mamy taki wysyp jak nigdy,pseudomilujacy Pana z kart tarota chca sie dowiedziec o swoja przyszlosc, i w kota czarnego wierzymy w kominiarza ,horoskop itp.Naprawde wszystko na glowie stanelo.Na zasadzie czym gorsze tym lepsze.Wszechobecne konserwanty ,modyfikowana zywnosc,pogon za pieniadzem,alkohol,narkotyki,rozwiazlosc, nienawisc do blizniego,etc  to wszystko prowadzi do jednego,co sie Apokalipsa zwie.

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Sty, 2011, 17:09:40 »
A zas pani katoliczka to ...Na Forum zwracamy się do siebie po nickach (pseudonimach) i będę wdzięczny za przestrzeganie tej niepisanej zasady.