Autor Wątek: [muzyka] Ciekawostki muzyczne  (Przeczytany 10705 razy)

Offline gaga

• - VIP -
Odp: [muzyka] Ciekawostki muzyczne
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Lut, 2010, 20:22:28 »
Wojtek!Przekora z Ciebie  :P,ale każdy ma prawo do wypowiadania swego zdania  :P Ta tzw szansonistka ,przypomina mi lata 70/80-te,kiedy to wgryzałam się w muzyką jaką słuchała moja dorastająca córka. ;) Wspominając piosenki z tamtych lat , wolę słuchać Urszuli ,niż Małgosi Ostrowskiej z Lombardu,która w tych samych latach rozkwitała.

Ponadto zwróciłam uwagę na jej obecny wygląd,którego niejedna 50-latka może jej zazdrościć  :P

Offline wojtek_kosynier

• Super Poster
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Lut, 2010, 16:02:21 »
Masz córkę w moim wieku chyba :)
Ja też zacząłem słuchania tzw. polskiego rocka – bo to raczej pop był – od Urszuli; pierwszej płyty, na której było chociażby „Luz-Blues w niebie same dziury” czy „Bogowie i demony”. Taki jednak jestem, że nie potrafię podchodzić do muzyki sentymentalnie. Mój gust coraz bardziej się cyzelował, sentymenty młodości poszły won. Dziś tej muzy nie mogę inaczej ocenić jako plastikowej, miałkiej, popowej papki z cienkimi tekstami quasizawodowego tekściarza Dutkiewicza. Później jak pani Urszula zaczęła sama pisać teksty, to już w ogóle była katastrofa (vide: koszmarny „Piesek Twist”). Ale co się jej czepiać, skoro laureatką Fryderyków w kategorii autor (tekściarz) roku została kiedyś taka Kayah (wielka poetka zdaniem Piaska – kolejnego wybitnego artysty scen polskich)... Pewnie gdyby Fryderyki przyznawano w czasach wielkości Kabaretu Starszych Panów, to Przybora w ogóle by nie dostał statuetki. Za to niewykluczone, że otrzymałaby ją piosenkarka Sipińska - a może raczej jej siostra? – za tekst do gramatycznego potworka „Zapomniałam” (zapomniałam Twoje oczy – zamiast: zapomniałam o Twoich oczach).
Wspomniałaś o Ostrowskiej. Też wychowałem się na Lombardzie, i także zmieniłem stosunek do niego. Rzecz jasna na niekorzyść. Muszę jednak podkreślić, że Ostrowska wciąż robi wrażenie jako rasowa wokalistka rockowa o bardzo dobrym głosie..
A i tak – jeżeli mówimy o polskich rockowych wokalistkach lat 80. - wszystkich wymiatała Kora. I tekstami, i wokalem (radzę posłuchać „Oddechu szczura” - toż w tym kawałku mamy do czynienia  z mistrzostwem jeżeli chodzi o dykcję). Niestety, po czwartej płycie Kora zaczęła obniżać loty...
A co do wyglądu. Rozumiem, że w tym momencie mówimy o Urszuli już nie jako o piosenkarce, a - tzw. celebrytce? Piaf była brzydka, a jak fenomenalnie śpiewała...

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Lut, 2010, 19:47:40 »
Moja córka jest z czerwca 69  :P -rocznik ten sam i zaznaczam ,że z tego rocznika wyrosła dobra ,ale pechowa /dziś już nie /młodzież  :P Piszesz ,że nie podchodzisz do muzyki sentymentalnie .... bo jeszcze ,zaczekaj parę latek i zaczniesz przypominać sobie muzykę z dawnych lat ;) Zresztą mężczyźni są mniej sentymentalni  :D Gusty ,jak i nasze nastroje się zmieniają ,zapewniam ,że też przez to przeszłam.
Był okres ,kiedy słuchało się Dalidy ,Paul Anki ,Tomy Stella [taki rudy ,zaczynał w tych czasach co Presley],potem mnie ich muzyka nudziła .Z przyzwoitości i braku wyboru słuchałam Waszej muzyki i ją polubiłam,a zapewniam Cię ,że były matki nieznoszące tamtych utworów.  Był okres ,kiedy mój syn 5 lat młodszy od Was słuchał metalu ,nawet pies z pokoju wychodził ,ja wytrzymałam.
Potem nastał czas piosenek balladowych i tak się zmieniało.
Korę lubiłam słuchać ,natomiast nie trawiłam Krawczyka ,Sipińskiej  ;) Dla odmiany dziś Krawczyka słucham ,ale nie oglądam .

Wspomniałeś Edith Piaf,była ulubienicą mojej siostry,która po jej śmierci płakała ,tak jakby jej ktoś z rodziny zmarł :'(,zresztą tak samo płakała ,gdy przyszła z koncertu Połomskiego ,był jeszcze bez włosów ,a telewizji nie było -więc rozczarowanie ją dobijało.

A tak na marginesie ,Wojtek ostrożnie z Piaskiem dobra  ???  Mógłbyś sobie rękę podać z moim synem,ma na niego jedno określenie ,którego nie przytoczę .... :P

Offline wojtek_kosynier

• Super Poster
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Lut, 2010, 20:41:18 »
Co do sentymentów. Do pewnych rzeczy brakuje mi już percepcji - choćby muzyki tworzonej przez DJ'ów. Uważam tylko "żywą" muzykę. Ale wybacz, nie powrócę do moich pierwszych fascynacji - Urszuli, Kombi, Lady Pank czy Perfectu...
Słucham różnorakich gatunków i w każdym - za wyjątkiem discopolowych - coś dla siebie znajduję. Nie ukrywam jednak, że najbardziej cenię rock alternatywny (w tym intelektualny, jak go sobie określiłem) i jazz-rock...
Ale syn ma taki stosunek do Piaska  jako do artysty, czy chodzi o coś innego  ;)

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Lut, 2010, 20:53:06 »
Bardziej chodzi o coś innego  ;),ale z tym się wiąże również cała ocena artysty :P

Offline wojtek_kosynier

• Super Poster
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Lut, 2010, 21:40:05 »
Oj, chyba nie powinno się oceniać artysty przez ten pryzmat. Tym bardziej, że właśnie światek artystyczny - i jeszcze kler - kumuluje w sobie takie osoby. O ile mówimy o tym samym ;)

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Lut, 2010, 21:48:24 »
Na pewno mówimy o tym samym  ;)

Offline wojtek_kosynier

• Super Poster
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Lut, 2010, 21:49:52 »
To może na tym skoczmy...

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Lut, 2010, 22:08:20 »
OK  ;)

Offline TuneR

• Mega Poster
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Lut, 2010, 22:40:48 »
Moje ostatnie odkrycie muzyczne:

http://www.youtube.com/watch?v=qVOMbttw-tA&feature=related

Jak na polski zespól to jest wyśmienicie.

Offline wojtek_kosynier

• Super Poster
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Lut, 2010, 19:39:57 »
Faktycznie ciekawe. Kawałek ten przywodzi mi na myśl inną polską - w pewnych kręgach wręcz kultową - formację Ścianka. Mam jej trzy płyty - "Statek kosmiczny Ścianka", "Dni wiatru" oraz "Białe Wakacje" - i na każdej znajdziemy kawał muzyki przez duże M.

Offline wojtek_kosynier

• Super Poster
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Lut, 2010, 19:49:08 »
żeby nie być gołosłownym =>

http://www.youtube.com/watch?v=yoZ0eUl1BZg

co ciekawe w tym teledysku Ścianki występuje pewna kontrowersyjna postać, ale to już temat na zupełnie inną opowieść...
« Ostatnia zmiana: 11 Lut, 2010, 20:26:23 wysłana przez noka »

Offline wojtek_kosynier

• Super Poster
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Lut, 2010, 20:22:41 »
Ja raz jeszcze  ;)

Mamy w Suwałkach taki zespół Nook...

http://www.youtube.com/watch?v=SPYtYQLm5C8
« Ostatnia zmiana: 11 Lut, 2010, 20:26:33 wysłana przez noka »

Offline TuneR

• Mega Poster
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Lut, 2010, 21:34:40 »
Łał...mam blade pojęcie o suwalskich grupach, ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony grupą Nook. Świetne.

Offline wojtek_kosynier

• Super Poster
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Lut, 2010, 22:31:35 »
No to się cieszę. I pewnie lider Nooka, Janek (wcześniej Poza Ciszą) też...