Autor Wątek: [film] Zeitgeist - czyli spiskowa teoria świata.  (Przeczytany 4090 razy)

Offline noka

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4514
  • Płeć: Mężczyzna
[film] Zeitgeist - czyli spiskowa teoria świata.
« dnia: 11 Kwi, 2008, 19:11:09 »
Zeitgeist (duch epoki)

Znalazłem niedawno w necie link do tego filmu – link – z komentarzem, jakoby zawarta w nim była cała prawda o naszym świecie. I z ciekawości obejrzałem. (Film z napisami, dość szybko się buforuje więc oglądanie przebiega bez problemów, po kliknięciu na link następnie klikamy na znaczek play).

Autorzy przedstawiają specyficzną konecpcję świata wychodząc od podobieństw bóstw i bogów czczonych on starożyności po czasy współczene. Doszukali się pewnych wspólnych cech „biograficznych” m.in Jezusa, Horusa, Attis i Krishny, takich jak:
- narodzenie z dziewicy
- data urodzin : 25 grudnia
- „towarzystwo” 12 uczniów
- czynienie cudów
- śmierć na krzyżu
- zmartwychwstanie po 3 dniach

Punktem wyjścia jest oparcie wierzeń o obserwacje astronomiczne, a wlaściwie astrologię, która rzekomo wyjaśnia te właśnie podobieństwa oraz kult tzw. bogów solarnych. Jest to chyba najbardziej kontrowersyjna część filmu.

W daleszej części przedstawione są wydarzenia współczesne, skoncentrowane na atakach terrorystycznych - głownie na  WTC z 11 września 2001 r. oraz fakty sugerujące, że faktycznymi sprawcami nie są terroryści, ale służby powiązane z rządem  USA. 

I na koniec część najbardziej spekulacyjna, czyli wszystko co się dzieje na świecie (zwłaszcza wojny) - jest kontrolowane przez nieliczne grono osób, związanych z największym światowym kapitałem. Tłumacząc na nasze jest to  Grupa Trzymająca Władzę  8).

Film nie jest oczywiście dokumentem, ale raczej zręczną manipulacją faktami i domysłami, ale po pierwsze fajnie się to ogląda, a po drugie zmusza do myślenia (w odróżnieniu od papki podawanej non stop w TV). Poza tym świetna pożywka dla osób lubiącyh spiskowe teorie. ;)

Podobnych produkcji powstało wiele, z których skusiłem się na obejrzenie  „911 In Plane Site” (takie sobie)  oraz na Dicovery reportaż dokumentalny o manipulacjach informacjami w jednej z największych stacji TV w USA - FoxNews ( to akurat ciekawe).

Wracając do tematu  - Zeitgeist polecam dla rozruszania szarych komórek i spojrzenia na świat z innej perspektywy, czyli oczami (oczyma?)  autorów filmu. Na koniec pewne spostrzeżenie - w niektórych momentach film jest dość dziwnie zmontowany (obrazy i podkład dźwiękowy), byc może ma to wywołać jakiś efekt psychologiczny u odbiorcy lub jest to tzw. przekaz podprogowy, więc nie wpadnijcie w trans  ;D .


Pączuś

  • Gość
Odp: [film] Zeitgeist - czyli spiskowa teoria świata.
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Kwi, 2010, 21:21:58 »
Część 2

"Film dokumentalny w reżyserii Petera Josepha, będący kontynuacją filmu Zeitgeist, the Movie.Tym razem Peter Joseph skupił się na omówieniu systemu monetarnego, działalności “economic hitmen”, oraz na potencjalnej alternatywie dla obecnej gospodarki w postaci utopijnego The Venus Project."

Źródło/link: http://teoriespiskowe.pl/2009/01/30/zeitgeist-2-addendum-polskie-napisy.html