Ankieta

Park wiatrowy pod Suwałkami:

jestem za
102 (77.9%)
jestem przeciw
21 (16%)
jest mi to obojętne
8 (6.1%)

Głosów w sumie: 64

Autor Wątek: Wiatraki w Suwałkach  (Przeczytany 327572 razy)

Offline luqas

• Nowy
Odp: Wiatraki w Suwałkach
« Odpowiedź #1830 dnia: 02 Mar, 2012, 16:20:19 »
Witam.
Czy również mógłbym dostać informacje na pw jak skontaktować się z administratorem parku wiatrowego? Mam podobną sytuację co PiotrBag tylko że mniejszej rangi, a dokładnie to mam zaliczenie na Politechnice Warszawskiej z przedmiotu o OZE w formie prezentacji i każde dodatkowe informacje byłby by bardzo przydatne.
Dzięki z góry!

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #1831 dnia: 02 Mar, 2012, 17:38:39 »
W pewnym sensie tego typu pytania to wyraz docenienia naszej wspólnej pracy ;)

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1832 dnia: 02 Mar, 2012, 18:00:57 »
W sprawie uzyskania bardziej szczegółowych informacji n/t suwalskiego Parku, najlepiej kontaktować się bezpośrednio z RWE - > http://www.rwe.pl/web/cms/pl/720966/start/dla-mediow/kontakt-dla-mediow/.
Podejrzewam, że administrator także odeśle zainteresowanych pod ten adres.

PS
wysłałem PW
« Ostatnia zmiana: 02 Mar, 2012, 18:13:59 wysłana przez noka »

Offline Suwalczanin

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #1833 dnia: 18 Lis, 2012, 23:43:09 »
Cześć witajcie, właśnie znalazłem dość tendencyjny i propagandowy film nt. elektrowni wiatrowej, tzw. Parku Wiatrowego Suwałki.

Zobaczcie i skomentujcie sami :)

Puls Ziemi - Elektrownie wiatrowe

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1834 dnia: 19 Lis, 2012, 16:15:51 »
Tendencyjny i propagandowy - tak bym tego nie nazwał, niewątpliwie jest to "laurka" dla Parku. Zabrakło mi w filmiku opinii tych mieszkańców, którzy są i byli przeciw tej inwestycji (bo z materiału można odnieść wrażenie, że wszystkim się podoba).

Nie jest to jednak reportaż ze "sprawy dla reportera", tylko (jak się domyślam) odcinek z programu o określonej koncepcji. Trudno więc oczekiwać, że będzie pokazywał zagadnienie wieloaspektowo.

Offline Patryk60

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #1835 dnia: 04 Sty, 2013, 20:28:43 »

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1836 dnia: 04 Sty, 2013, 23:20:27 »
I dobrze. Co za dużo to nie zdrowo.

Offline Marcinek_94

• Weteran
« Odpowiedź #1837 dnia: 16 Kwi, 2013, 15:39:07 »
Dzisiejszy protest przeciwko budowy wiatraków. Więcej zdjęć na blogu.

Offline PIKASON

• MPS S-ki
  • Weteran
« Odpowiedź #1838 dnia: 17 Kwi, 2013, 21:07:56 »
Dzisiejszy protest przeciwko budowy wiatraków. Więcej zdjęć na blogu.

Czyli  tych u których nie postawili/postawią wiatraka,  więc trzeba protestować by i sąsiad nie miał $$$  ;)

Offline Marcinek_94

• Weteran
« Odpowiedź #1839 dnia: 17 Kwi, 2013, 21:16:15 »
No pewnie i racja. Ja nadal nie rozumiem tych protestów , przecież wiatraki są zagrożeniem dla ptaków a nie dla ludzi. W rozmowie z mieszkańcami wsi , dowiedziałem się , że przeszkadza im hałas , który według mnie nie jest tak ,,głośny" i można żyć.

Offline PIKASON

• MPS S-ki
  • Weteran
« Odpowiedź #1840 dnia: 18 Kwi, 2013, 01:07:39 »
Wiesz , bo to taka nasza natura że jak ja nie mam to dlaczego inny ma mieć  ;)
Znam kilka osób co mają wiatraki "u siebie" . Są zadowoleni, hałas im nie przeszkadza a i pieniądze nie najgorsze  :spoko: ;)
A co do protestujących... nie wierzę że aż tak o ptaki się martwią .
Oczywiście to tylko moje prywatne zdanie  ;D

edit:
WoW ... "super poster"  jestem  ;D ;)

Offline Pawubu

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #1841 dnia: 21 Kwi, 2013, 16:54:23 »
Po za tym za późno zaczęli protest, dziś na wycieczce widziałem to:
rozładunek elementów żurawia

fundament tez już widać w oddali

Offline Suwalczanin

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #1842 dnia: 25 Kwi, 2013, 21:05:47 »
Oczywiście, że protestującym chodzi głównie o kasę. Jednak dlaczego w debacie publicznej nikt nie zada pytania "w jakim celu stawiamy wiatraki?" Póki nie ma możliwości magazynowania energii, tak i tak konwencjonalne bloki pracują pełną parą. Wiatr ma to do siebie, że raz wieje mocniej, raz słabiej, a raz w ogóle. Więc argument ekologiczny odpada.

Prąd wytwarzany w elektrowni wiatrowej jest najdroższy ze wszystkich innych źródeł.

Dlaczego nigdy, żaden z inwestorów się nie wypowiedział na temat inwestycji? Może dlatego, że jest to skrajnie nieopłacalna inwestycja. Tylko 30% przychodu inwestora stanowi wartość sprzedanej energii, pozostałe 70 % stanowią tzw. zielone certyfikaty, na które składamy się wszyscy zapalając w kiblu światło. Gdyby nie ogromne dofinansowania z UE te inwestycje byłyby skrajnie nieopłacalne.

Mówi się, że dzięki wiatrakom redukujemy emisję CO2. Czy gdybyśmy zbilansowali ilość wyemitowanego CO2 powstałego na skutek powstania farmy z rzekomym ograniczeniem (które nie następuje, bo elektrownia tak czy siak pracuje jak wspomniałem) to wyjdzie nam, nadwyżka.

Jestem zagorzałym przeciwnikiem budowy wiatraków. Cała kasa, miliony euro ucieka do Niemiec, Hiszpanii. W Polsce zostaje ochłap. Wójt jest zadowolony, bo nie musi się głowić skąd pozyskać kasę, może zorganizować festyn.

Ciekawe kto te kolosy za 20 lat rozbierze, czy przypadkiem firma po wyeksploatowaniu się turbiny nie ogłosi upadłości i nara! Zdarzają się w historii takie przypadki, koszt rozbiórki takich ogromnych konstrukcji jest pewnie powalający.

Szybka kasa zawsze ma drugie dno.

Jednak wyznaję zasadę, jeśli chcesz mieć na swojej działce takie coś, nikt Ci nie może tego zabronić. Mogę nad tym tylko ubolewać.

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1843 dnia: 25 Kwi, 2013, 22:38:15 »
A ja myślę, że ludziom nie chodzi o kasę. Nie chcą wiatraków z różnych powodów, nie tylko finansowych.

Dlaczego nigdy, żaden z inwestorów się nie wypowiedział na temat inwestycji?
Czyżby ominęła Cię cała kampania medialna na ten temat? Raczej nie, bo sam udzieliłeś sobie odpowiedzi. Pozyskiwanie energii z wiatru może nie jest opłacalne z technicznego punktu widzenia, ale jak zauważyłeś są dofinansowania. Poza tym jako kraj musimy rozwijać ekoenergetykę  bo tak chcą w eurokołchozie. I w sumie niewiele mamy do gadania.

Ciekawe kto te kolosy za 20 lat rozbierze, czy przypadkiem firma po wyeksploatowaniu się turbiny nie ogłosi upadłości i nara!
Nasi złomiarze zrobią to gratis :)
A tak poważnie. Inwestorem nie jest przecież firma krzak, tylko potężny koncern: 68.000 pracowników, 44 mld euro obrotu (wg Wiki). Sprzątnięcie kilkunastu "rurek" nie rozłoży ich finansowo, ani logistycznie.

Mam nadzieję, że w okolicy Jeleniewa nie powstanie żadna farma wiatrowa, ani choćby pojedynczy wiatrak. Łapy precz od SPKu i najpiękniejszych walorów krajobrazowych Suwalszczyzny.

Offline TuneR

• Mega Poster
« Odpowiedź #1844 dnia: 03 Maj, 2013, 23:25:32 »
Właśnie przez ul. Armii Krajowej przejeżdża transport z elementami wiatraków. Śmigła są całkiem pokaźnych rozmiarów.