Ankieta

Park wiatrowy pod Suwałkami:

jestem za
102 (77.9%)
jestem przeciw
21 (16%)
jest mi to obojętne
8 (6.1%)

Głosów w sumie: 64

Autor Wątek: Wiatraki w Suwałkach  (Przeczytany 327583 razy)

Offline TuneR

• Mega Poster
Odp: Wiatraki w Suwałkach
« Odpowiedź #1815 dnia: 20 Sty, 2012, 13:43:07 »

Offline the_mask

• Global Moderator
  • << SIERŻANT SZT. >>
« Odpowiedź #1816 dnia: 20 Sty, 2012, 14:09:11 »
Ale to gmina, a mieszkańcy i tak dostają pieniądze za dzierżawę ziemi
   [img height=50]http://lh3

Offline TuneR

• Mega Poster
« Odpowiedź #1817 dnia: 20 Sty, 2012, 14:30:00 »
Dostają zapewne, ale w budżecie gminy 6 baniek to nie w kij dmuchał :D

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1818 dnia: 20 Sty, 2012, 14:56:52 »
Jeden z argumentów "za" chyba właśnie padł.

"Właśnie" to chyba nie, bo pisaliśmy o tym 3 lata temu na stronie 78 niniejszego wątku :)

Cytat: noka
Do niedawna sądziłem, że będą to wpływy z podatku od nieruchomości. Jednak w  związku z wyrokiem  Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 202/08) z 30 lipca 2009 r. elektrownie wiatrowe muszą płacić podatek od nieruchomości tylko od wartości fundamentu i masztu.

Wcześniej opodatkowywano też inne elementy farm wiatrowych np.: połączenia energetyczne, gondole z umieszczonymi w nich urządzeniami oraz skrzydła.
http://www.forum.suwalki.pl/inwestycje/wiatraki-w-suwalkach/msg7496/#msg7496

Mnie jednak bardziej niepokoi ekspansja farm wiatrowych na tereny przyległe do naszych najpiękniejszych obszarów krajobrazowych. Podobno wraca sprawa wiatraków w okolicy Jeleniewa, a maszty mają stawiać w otulinie SPKu (niestety szczegółowej informacji w tej sprawie się nie doczekałem). I ten argument do mnie bardzie przemawia na "nie" niż obniżony podatek od nieruchomości (o którym gmina powinna wiedzieć od dość dawna) 

Offline hi_misia

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #1819 dnia: 23 Sty, 2012, 14:22:31 »
Sprawa wiatraków w Jeleniewie dotyczy właśnie Malesowizny, Rutki, Szeszupki i innych wsi w okolicach Parku. Ma powstać ok 25 wiatraków. Odległość najbliższych planowanych od siedziby SPK to ok 1km. Oficjalnie nie wpłynął chyba do gminy żaden wniosek, ale umowy na dzierżawę już podpisane. Widok z Turtula będzie "niesamowity".

Offline gryson

• Super Poster
« Odpowiedź #1820 dnia: 23 Sty, 2012, 15:50:10 »
Szczerze mówiąc zaskoczony jestem tym wyrokiem NSA, nie słyszałem o tym wyroku wcześniej.
Dziwi mnie, że NSA uznało, że tylko fundament i maszt jest budowlą. Myślę, że gmina miała rację przyjmując założenie, że budowlą jest cały wiatrak (oczywiście tylko wiatrak, bo ciężko uznać za budowlę kable energetyczne). Fundament, maszt, gondola i skrzydła są częścią jednego urządzenia, jednej budowli. Zawsze jeszcze gminie pozostaje kasacja wyroku (chyba jest coś takiego). A z uwagi na to, że w Polsce co sprawa to inny wyrok na podstawie tych samych przepisów (bo każdy sąd widzi sprawę inaczej), to znaczy tyle tylko, że inne gminy mają szansę nawet w NSA uzyskać odmienny wyrok, korzystniejszy dla siebie.

Tak czy inaczej, jeden argument "za" stawianiem w naszych gminach farm wiatrowych upadł (i to chyba jedyny argument, bo innych nie znam), bo przychody w podatków będą dużo mniejsze niż kalkulowały sobie gminy. Argumentów na "nie" jest mnóstwo. Może się okazać, że saldo inwestycji nie jest wcale tak mocno dodatnie i gminy zaczną się w końcu zastanawiać przed udzieleniem lekką ręką pozwoleń na budowę farm wiatrowych na swoim terenie.

Offline Suwalczanin

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #1821 dnia: 24 Sty, 2012, 00:06:20 »
W końcu znalazłem racjonalną wypowiedz dotyczącą wiatraków. Poczytajcie sobie moi drodzy Forumowicze jakie są koszty wyprodukowania jednej MWh w siłowni wiatrowej a jakie w elektrowniach, np. atomowych. Czy ktoś z Was zastanawiał się co się stanie z elementami konstrukcyjnymi siłowni po ich wyeksploatowaniu, tj. po ok 20 latach ? Wiatraki wcale nie są takie fantastyczne, zwłaszcza w sytuacji Polski gdzie bloki energetyczne w elektrowniach cieplnych pochodzą z lat 70-tych. Przypomnę, że ponad 90% energii elektrycznej wytwarzanej w Polce pochodzi z elektrowni cieplnych. Nigdy nie zastąpimy ich wiatrakami, dlatego inwestowanie w energetykę odnawialną nie mając pewnego źródła energii nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ponadto, gdyby nie różnorakie dofinansowania, paradoksalnie "darmowa" energia stanęłaby na granicy opłacalności, albo i pod nią. Nie zmienia to faktu, że należy upatrywać energii w źródłach odnawialnych, ale bez uprzedniego energetycznego zabezpieczenia może to być mało bezpieczne. Poza tym może być też tak, że wyprodukowanej energii elektrycznej w suwalskich "wiatrakach" nie da się przesłać w Świat z uwagi na brak linii wysokiego napięcia. Nie jest to z mojej strony szukanie argumentów na siłę, takie są fakty.

Ps. W Niemczech generatory siłowni wiatrowych w okresie bezwietrzności napędzane są silnikami elektrycznymi - bzdura. Producenci energii elektrycznej z wiatru dostają dofinansowania w wysokości przewyższającej koszty poniesione w związku z pracą silnika. Trochę to zawiłe, ale chyba zrozumiałe.

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1822 dnia: 24 Sty, 2012, 18:19:10 »
Czy ktoś z Was zastanawiał się co się stanie z elementami konstrukcyjnymi siłowni po ich wyeksploatowaniu, tj. po ok 20 latach ?
Jestem pewien, że było to już poruszane w tym wątku. O ile dobrze pamiętam - firma ma je zdemontować i zabrać.

Wiatraki wcale nie są takie fantastyczne (...) dlatego inwestowanie w energetykę odnawialną nie mając pewnego źródła energii nie jest najlepszym rozwiązaniem
Tu oczywiście można polemizować, ale czy my (Polska) nie mamy obowiązku pozyskiwać określonego % energii ze źródeł odnawialnych? Ano mamy - szczegóły z podstawą prawną także były podawane w tym wątku (chyba nawet sam wpisywałem te informacje).

Pozostała problematyka była także tu szeroko omawiana - że energia wiatrowa jest droga, że nie można jej magazynować, że jak nie wieje to nie ma energii, a na "wianie" nie mamy wpływu itp.  Pomijając wspomniany wyżej obowiązek (% energii ze źródeł odnawialnych) - mamy ten sam dylemat co przy każdej innowacji: czy inwestować skoro jest ryzyko niepowodzenia?

Pierwsze samochody spalały kilkadziesiąt litrów, pędziły max. 20 km/h i były diabelnie głośne - czyli totalna porażka. Pierwszy lot "samolotem" zaliczył odległość ledwie kilkudziesięciu metrów - czyli z biznesowego punktu widzenia bez znaczenia. Jednak nie zaprzestano ich rozwoju i wiemy jak się skończyło. Może za kilkadziesiąt lat będziemy potrafili wytwarzać tanio i skutecznie zarządzać energią odnawialną ... być może na inną nie będzie nas już stać. 

Wiatraki mają swoje minusy (na dziś całkiem sporo), ale wg mnie inwestowanie i rozwój tej technologii nie jest złym pomysłem. Fajnie gdyby były daleko od nas, ale jak pisaliśmy już wielokrotnie - nasz region ma duże i niewyczerpane "złoża wiatru", a to przyciągnie  kolejne farmy. Sęk w tym żebyśmy potrafili wycisnąć z nich ile się dla dla siebie - to rola samorządów - i żeby nie odbywało się to kosztem naszego zdrowia i samopoczucia (hałas i degradacja cennego krajobrazu) - to rola rządu w dostosowywaniu regulacji prawnych. Oczywiście na razie nasze rządy i samorządy się nie popisały (wyjaśnienie jest w niniejszym wątku).   

Odnośnie zaś elektrowni atomowych - może jest to tanie, ale od takiego "sąsiada" wolę już wiatraki. 

Offline gryson

• Super Poster
« Odpowiedź #1823 dnia: 24 Sty, 2012, 21:48:28 »
Mądrze Noka gada, wódki mu nalać! ;) Aczkolwiek po przygodzie z Czarnobylem atomu się już nie boję :)

Offline Suwalczanin

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #1824 dnia: 25 Sty, 2012, 10:45:17 »

"Jestem pewien, że było to już poruszane w tym wątku. O ile dobrze pamiętam - firma ma je zdemontować i zabrać."

Ok. Zdemontować i zabrać - co dalej ? Co się z tym stanie ?

Oczywiście, że powinno się inwestować w technologie do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych - to nie ulega wątpliwości, poza tym OZE to nie tylko wiatr. Jednak w mojej ocenie przy totalnym zaniedbaniu energetyki konwencjonalnej - tak się w Polsce dzieje - nawet najlepsze technologie związane z odnawialnymi źródłami energii nie zapewnią nam bezpieczeństwa energetycznego. Moim zdaniem, najpierw powinniśmy mieć zapewnione rezerwy energetyczne w konwencjonalnych blokach, a dopiero później pracować nad OZE. Dyrektywy Unijne nas wyprzedziły i o elektroenergetykę zaczynamy dbać trochę jakby od tyłu.

PS. Jeśli jesteśmy już przy rozwoju motoryzacji. Przypomnę, że pierwszy silnik Diesla napędzany był... biodieslem, olejem pochodzącym z orzechów arachidowych. Gdyby nie nienormalne prawo podatkowe obowiązujące w Polsce, biodiesel mógłby stanowić rozsądną alternatywę.

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1825 dnia: 25 Sty, 2012, 15:05:03 »
Ok. Zdemontować i zabrać - co dalej ? Co się z tym stanie ?
Zapewne pocięte, zezłomowane, zutylizowane lub przetworzone. Czemu to jest aż tak ważne?

Dyrektywy Unijne nas wyprzedziły i o elektroenergetykę zaczynamy dbać trochę jakby od tyłu.

Niestety nie jest to jedyna dziedzina. Poszczególne rządy koncentrują się bardziej na rozwiązywaniu bieżących problemów, niż zapobieganiu ich w przyszłości.   

Offline PiotrBag

• Nowy
Park Wiatrowy Suwałki
« Odpowiedź #1826 dnia: 28 Lut, 2012, 13:09:10 »
Dzień Dobry
Na wstępie chciałbym przeprosić za dodawanie niepotrzebnego tematu jeśli oczywiście taki jest. Niestety przeglądając forum nie zauważyłem żeby gdzieś się znajdował. Jeśli tak jeszcze raz przepraszam za spam.
Zwracam się do waszego forum z prośbą o podanie mi paru informacji dotyczących owego Parku.
Kontakt do was pojawił mi się po skorzystaniu ze strony internetowej http://www.wiatraki.suwalki.pl/
Jestem studentem Zarządzania i Inżynierii Produkcji na Politechnice Białostockiej.
Piszę pracę inżynierską na temat „Analiza technologiczna produkcji energii na przykładzie Parku Wiatrowego – Suwałki  pod Suwałkami”
Chciałbym dowiedzieć się czy ktoś z państwa posiada Kontakt telefoniczny bądź e-mailowy do Parku Wiatrowego bądź posiada informacje dotyczące kwoty inwestycji, kosztów dzierżawy oraz jakie było dofinansowanie unijne.
To na początek parę pytań. Jeśli temat się rozwinie z biegiem czasu zadam więcej.
Pozdrawiam
Dzięki za Poświęcony czas

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1827 dnia: 28 Lut, 2012, 13:19:07 »
Wątek o wiatrakach był w tym samym dziale :)  Łączę Twój wpis z tym właśnie tematem.

Jeśli szukasz szczegółowych informacji n/t Parku - proponuję skontaktować się bezpośrednio z RWE.

Offline PiotrBag

• Nowy
« Odpowiedź #1828 dnia: 28 Lut, 2012, 14:15:37 »
Dzięki wielkie. Po prostu źle zauważyłem. Dzięki także za namiary na RWE. Czekam na pw w sprawie namiarów na Administratora Parku. Jeszcze raz sorry za zaśmiecanie ;)

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1829 dnia: 28 Lut, 2012, 15:55:51 »
Spok ... to żadne zaśmiecanie, info przesyłam mailem.