Autor Wątek: Przebudowa ul. Reja  (Przeczytany 42033 razy)

Offline Rockers

• Mega Poster
Odp: Przebudowa ul. Reja
« Odpowiedź #480 dnia: 09 Paź, 2010, 12:12:06 »
Kierowca numer 1 ma pierwszeństwo nad kierowcą numer 2. Proste i logiczne. Sytuacja często na Pułaskiego spotykana, gdzie kierowcy nie ustępują pierwszeństwa jadąc po wewnętrznej i skręcając w kierunku centrum. Wtedy osoby wyjeżdżające z jednokierunkowej i udające się w kierunku Północy, muszą uważać, żeby ktoś nieznający zasad nie przywalił im w bok.
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2010, 15:24:42 wysłana przez the_mask »

Offline gryson

• Super Poster
« Odpowiedź #481 dnia: 09 Paź, 2010, 12:29:07 »
Dla nas proste, dla wielu niestety nie. Jak ktoś ma autko do roboty blacharskiej, to na takim rondzie może śmiało pieniądze fundusze na remont sobie załatwić :) Trzeba tylko nie hamować, ja "niestety" mam odruch i hamuję :) Szkoda mi samochodu poprostu. Nie tak dawno na rondzie na Pułaskiego tir mnie mało nie zdjął, jechałem zewnętrznym obok niego, on wewnętrznym i sobie gość zjechał z ronda na prawy pas Podhorskiego, nawet nie spojrzał, że jestem obok. Zdążyłem wyhamować, ale kiedyś mogę nie zdążyć. Znajomego tir pchał przed sobą po Pułaskiego i nawet go nie widział (citroex ax). Na szczęście nic poważnego im się nie stało. Sajgon.

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #482 dnia: 09 Paź, 2010, 12:35:03 »
W przypadku ciężarówek problem polega na tym, ze z kabiny kierowcy NAPRAWDĘ nie widać osobówki, która jest po jego prawej stronie przy kabinie. To najbardziej newralgiczny punkt, czasem i lusterka nie pomagają. Ale fakt faktem, nie tylko ciężarówki, ale i osobówki cuda wyczyniają. Przecież rondo to podstawa każdego egzaminu na prawko, tak samo jak kursu. Jest pełno książek o zasadach i wszędzie jest jasno napisane co i jak. Na szczęście jest cześć osób, która doskonale wie jak jechać. Ale co z tego, skoro zawsze znajdzie się ktoś, przez kogo rozwalimy auto.
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2010, 15:26:44 wysłana przez the_mask »

Offline gryson

• Super Poster
« Odpowiedź #483 dnia: 09 Paź, 2010, 12:40:30 »
Cóż, nie widać w lusterkach, to prawda. Ale logicznym wydaje się, że skoro wjechało się na rondo w lewego pasa (widząc przed rondem, że jadę prawnym pasem), na rondzie jedzie się "lewym", czyli wewnętrznym pasem, to powinno się zjechać na lewy pas, a nie przed samym zjazdem pociąć sobie na wprost na prawy pas, nie myśląc o tym, że ktoś w tym czasie może zjeżdżać z zewnętrznego na ten prawy właśnie. Myślenie boli, i niestety kierowców ciężarówek też, bardzo często to widuję.

Offline PIKASON

• MPS S-ki
  • Weteran
« Odpowiedź #484 dnia: 09 Paź, 2010, 14:30:40 »
Kierowca numer 1 ma pierwszeństwo nad kierowcą numer 2. Proste i logiczne.

Zgadza się, tyle że jak nie ma pasów to wolę nie ryzykować .
Zresztą.... są ronda w Polsce gdzie nie zawsze tak jest jak piszesz, a wręcz odwrotnie do tego co piszesz ;)

przykład :
Rondo Babka w naszej stolicy :)

Tak naprawdę, to szkoda że zapomniano o malowaniu pasów na naszych (większych) rondach.
Przykład podawany wcześniej, nasze największe rondo na Pułaskiego:
Tylko jeden wjazd na rondo jest z dwóch pasów, i dla większości może to być mylące.
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2010, 15:29:28 wysłana przez the_mask »

Offline the_mask

• Global Moderator
  • << SIERŻANT SZT. >>
« Odpowiedź #485 dnia: 09 Paź, 2010, 15:31:49 »
Przecież rondo to podstawa każdego egzaminu na prawko, tak samo jak kursu.

A ja zawsze myślałem, że wykucie na pamięć gdzie co jest pod maską i jakie się ma światła oraz bezwzględne trzymanie kierownicy oburącz systemem za 10 druga, bo inaczej się nie zda...
   [img height=50]http://lh3

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #486 dnia: 09 Paź, 2010, 17:58:17 »
W Olsztynie jest ogromne rondo, bodajże Bema - są wymalowane pasy, strzałki - jest to tak zwane rondo turbinowe. Mimo tego, że natężenie ruchu jest bardzo duże, nie ma problemów z zajeżdzaniem drogi albo tego typu sytuacji.

Offline biza

• Super Poster
« Odpowiedź #487 dnia: 09 Paź, 2010, 20:21:12 »
kiedyś rond nie było ;) to i może temu niektórzy nie potrafią prawidłowo jeździć ;)
ja tam dla bezpieczeństwa zawsze jeżdżę zewnętrznym pasem ;)
Zazdroszczę Japonkom - wstają rano i od razu w kimono...

mycha777

• Gość
« Odpowiedź #488 dnia: 09 Paź, 2010, 23:08:32 »
U nas mamy mnóstwo świateł, linie, zakazy, nakazy, zielone strzałki itd i od tego wszystkiego coraz więcej korków. Jak przez chwilę nie działały światła przy PKS w końcu można było spokojnie dojechać do pracy i jakoś Utrata była przejezdna. Jak tylko naprawili to już przy Plazie stałem...
Francuzi nie mają chyba takich problemów... Rondo przy Łuku triumfalnym - kierunki jazdy samochodów najprzeróżniejsze - mimo że rondo to rondo i teoretycznie okrągłe. Obserwowanie tego przez kilka minut jest fascynujące bo auta mijają się w najprzeróżniejszy sposób.

No i inne skrzyżowanie gdzie też każdy jedzie jak chce bo nie ma linii na ulicach.

Jakiś czas temu był w TV program o tym w jaki sposób miasta na całym świecie radzą sobie z korkami i innymi problemami na drogach. Japończycy - oczywiście technologia, informacje o korkach, czujniki, kamery i 1000 innych cudów.
Amerykanie - jakieś inteligentne drogi i inne tematy jak u Japończyków.
A w Europie w kilku miastach na wyznaczonych trudnych ulicach po prostu wywalono większość znaków, świateł i inne przeszkadzaczy i ten eksperyment spowodował rozładowanie korków i kilkudziesięcioprocentowe zmniejszenie ilości wypadków. Ciekawe...
« Ostatnia zmiana: 09 Paź, 2010, 23:11:15 wysłana przez mycha777 »

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #489 dnia: 10 Paź, 2010, 15:51:44 »
Co do Utraty - jesli wyłączone są światła to rzeczywiście,jest lepiej. Ale tylko na Utracie, bo jest to droga z pierwszeństwem. Za to na Dwernickiego i Kolejowej jst tragedia, bo nikt nie chce wpuscic ich do ruchu.

Offline the_mask

• Global Moderator
  • << SIERŻANT SZT. >>
« Odpowiedź #490 dnia: 10 Paź, 2010, 19:37:53 »
Dlatego zawsze pojawia się tam pan w białych rękawiczkach :)

Offline vena

• Super Poster
« Odpowiedź #491 dnia: 10 Paź, 2010, 22:05:26 »
Kierowca numer 1 ma pierwszeństwo nad kierowcą numer 2. Proste i logiczne.

Widać nie dla każdego jest proste i logiczne. Wsyd się przyznać ale mam znająomą - Polkę z Olsztyna, która wjechała na rondzie we Francji pod prąd  :o
Jeśli są pasy, to automatycznie kierowca nr 2 nie ma pierszeństwa, bo musi włączyć się do ruchu, zmieniając pas, dlatego musi przepuścić kierowcę nr 1, zaś jeśli nie ma pasów proponuję kierować się regułą prawej strony, czyli dla kierowcy nr 2 pierszeńswtwo ma kier. nr1 bo jest z jego prawej strony. Oczywiście wszystko to działa, pod warunkiem, że nie ma znaków, które nakazują zrobić inaczej...

Francuzi nie mają chyba takich problemów... Rondo przy Łuku triumfalnym - kierunki jazdy samochodów najprzeróżniejsze - mimo że rondo to rondo i teoretycznie okrągłe. Obserwowanie tego przez kilka minut jest fascynujące bo auta mijają się w najprzeróżniejszy sposób.

Właśnie miałam podać ten sam przykład  ;) To nie tyle różne kierunki jazdy, co zmiana "niewidzialnych" pasów...

Co do Utraty - jesli wyłączone są światła to rzeczywiście,jest lepiej. Ale tylko na Utracie, bo jest to droga z pierwszeństwem. Za to na Dwernickiego i Kolejowej jst tragedia, bo nikt nie chce wpuscic ich do ruchu.

U nas, w niewielkim miasteczku nie ma świateł na skrzyżowaniu, mało tego, żadnego znaku! I choć jest duży ruch, zwłaszcza w godzinach szczytu, to powiem Wam, że problemu nie ma czyli korków, bo każdy kieruje się regułą prawej strony, a w wielu miastach, nawet tych mniejszych, jadąc główną ulicą musimy ustąpić każdemu, kto nadjeżdża z dróg prostopadłych , bo stoi znak mówiacy o drogach równorzędnych, co, oczywiście oznacza regułę prawej strony.
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

Offline the_mask

• Global Moderator
  • << SIERŻANT SZT. >>
« Odpowiedź #492 dnia: 18 Paź, 2010, 17:37:22 »
W dniu 20 października 2010 r. w godz. 12.30-14.00 nastąpi zamknięcie dla ruchu drogowego ul. Reja - nitka wschodnia na odcinku od skrzyżowania z ul. Tysiąclecia Litwy do skrzyżowania z ul. Lityńskiego. Utrudnienia związane są z odbiorem technicznym. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności i zastosowanie się do wprowadzonego oznakowania.

Źródło: Suwalki.info

Offline the_mask

• Global Moderator
  • << SIERŻANT SZT. >>
« Odpowiedź #493 dnia: 20 Paź, 2010, 14:32:56 »
Ulica Reja otwarta

Oficjalnego otwarcia wyremontowanej ulicy Reja dokonały dziś władze Suwałk. Ulica Reja to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście. Łączy centrum Suwałk z północną częścią miasta, którą zamieszkuje 30 tysięcy ludzi. Od wielu lat ulica cieszyła się złą sławą. Kierowcy narzekali na dziury, koleiny i uskoki w asfalcie. Z wielką ulgą przyjęli wiadomość o remoncie i przebudowie drogi. W lipcu ubiegłego roku Józef Gajewski, niedawno zmarły prezydent Suwałk i Marek Stańczyk, wiceprezes firmy Budimex-Dromex, obecnie Budimex złożyli stosowne podpisy pod umową na przebudowę ulicy Reja. Trzy tygodnie później na miejsce prac wkroczyli robotnicy. W ciągu roku ulica zmieniła swoje oblicze. Jedno jezdniową drogę zastąpiła dwujezdniowa arteria z czterema pasami ruchu. Pojawiło się nowe rondo, latarnie i przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Całość mierzy prawie dwa kilometry długości. Wiesław Stelmach, pełniący obowiązki prezydenta Suwałk, podczas otwarcia ulicy Reja podkreślał istotną rolę arterii w komunikacji miejskiej. Stelmach zwrócił uwagę na wysokość dofinansowania przebudowy. 30 milionów na wykonanie ulicy miasto otrzymało ze środków unijnych, a dokładnie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Wkład własny samorządu to niecałe 3 miliony. Podczas otwarcia głos zabrał też Dariusz Taraszkiewicz, przedstawiciel firmy Budimex, który życzył mieszkańcom realizacji kolejnych ulic.

Źródło: Radio5.com.pl

Offline MORDUK

• Super Poster
« Odpowiedź #494 dnia: 20 Paź, 2010, 15:07:51 »
W poniedziałek miał rozpocząć się odbiór techniczny Reja. Dzisiaj otworzyli juz to szybko sie uwinęli z tym odbiorem.  Ja znalazłem dzisiaj rano jeden mankamencik nowej ulicy, który uważam że jest to poprawki : zapadnięta studzienka znajdująca się za skrzyżowaniem Reja z 1000-lecia Litwy - nitka wschodnia kierunek na Jeleniewo pas zewnetrzny (chyba dobrze opisłaem).
Trzy buchy od babuchy i głuchy.