Dwie fontanny, dwa place zabaw i ponad 250 punktów, które będą oświetlały pomnik, czy wybrane drzewa zostanie zamontowanych na placu Marii Konopnickiej.
Ostateczny projekt zagospodarowania terenu jest już gotowy. Miejscy urzędnicy zabiegają o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych. Czy tak się stanie, wstępna decyzja ma zapaść jeszcze w tym miesiącu.
Latem ogródki, zimą...
Na położonym w centrum miasta placu będą tylko trzy zielone "wyspy”. Pozostały teren ma być wyłożony kostką oraz płytami granitowymi. Znajdzie się na nim pomnik Marii Konopnickiej, a obok interaktywna ławeczka. Dzięki niej zainteresowani mieszkańcy miasta oraz turyści będą mogli posłuchać utworów urodzonej w Suwałkach poetki.
Powstanie także niewielki "amfiteatr” – schodki o różnych wysokościach i ławeczki stalowe, obłożone deskami. Można tam będzie przysiąść w trakcie spaceru, a także podczas imprez kulturalnych, które, według zapowiedzi, mają odbywać się właśnie na tym placu. W południowo-wschodniej części placu projektanci przewidzieli możliwość zamontowania sceny.
Jedna fontanna ma być miejska, a druga interaktywna – z poziomu posadzki będą wystrzeliwać słupy wody. Obiekt będzie podświetlany.
Autorzy projektu proponują, by teren oświetlały dwa rodzaje lamp – parkowe o różnej wysokości oraz punkty świetlne zamontowane w nawierzchni. Te ostatnie mają podświetlać wybrane obiekty.
Przy ulicy Sejneńskiej planowane są dwie zatoki. Jedna, z niewielką wiatą, znajdzie się od strony Suwalszczyzny. Tam będzie przystanek komunikacji miejskiej. Natomiast druga zatoka powstanie przy placu. Tutaj też będą zatrzymywały się "empeki”, ale nie tylko. Projektanci przewidzieli także możliwość ustawienia kiosku Ruch-u. Ten, obecnie funkcjonujący, zostanie zlikwidowany.
Wzdłuż ulicy Sejneńskiej, latem mają funkcjonować ogródki gastronomiczne. Zimą natomiast miejsce to można będzie wykorzystać na parking. Około 70 miejsc postojowych będzie także na ulicy Krótkiej.
W ramach projektu ma też być przebudowana sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulicy Sejneńskiej oraz Noniewicza.
Gotowy będzie za rok
Przebudowa placu ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Ale w grę wchodzi raczej przygotowanie terenu budowy. Trzeba bowiem wyciąć kilkadziesiąt krzewów i drzew oraz wyburzyć murowany, zlokalizowany niemal na środku placu pawilon handlowy. Jest to budynek prywatny, ale kwestie własnościowe są już niemal uregulowane.
Inwestycja ma pochłonąć około 9 mln złotych, ale ostateczna kwota będzie zależała od wyników przetargu. Prace przy przebudowie placu Marii Konopnickiej mają się zakończyć do końca przyszłego roku.

wspolczesna.pl