Autor Wątek: Park Wiatrowy Pietrowizna  (Przeczytany 10415 razy)

Offline Patryk60

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 69
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #15 dnia: 11 Mar, 2010, 18:48:16 »
Wiesz hi_misia to bardzo ciekawe, daje do myślenia, czy ktoś jeszcze myśli tak jak ja że nas inwestorzy nabijają w butelkę?

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4515
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #16 dnia: 11 Mar, 2010, 18:53:47 »
Cytuj
... czy ktoś jeszcze myśli tak jak ja że nas inwestorzy nabijają w butelkę

Trudno powiedzieć. Może napisz wprost co konkretnie masz na myśli?

Offline Patryk60

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 69
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Mar, 2010, 08:01:56 »
Gdyby wiatraki w suwałkach powstałyby według obecnego prawa w krajach unijnych a nie według dziurawego polskiego, park liczył by może pięć sztuk bo to "czego nie widać i nie słychać nie istnieje". W Jeleniewie wójt zachowuje się nieco dziwnie jak by komuś obiecał że park powstanie w pierwotnych założeniach i musiał dotrzymać słowa. Po trosze ma rację że komuś chodzi tu o kasę ale komu i czyją ??? Czas wszystko pokaże tylko szkoda będzie że jeśli zostały popełnione błędy lub nadużycia, nie da się powrócić do punktu wyjscia i naprawić. Mieszkańcom wszystko pozostanie na głowach a raczej nad głowami :(

Offline hi_misia

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 15
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Mar, 2010, 09:30:48 »
Ja po dwóch latach zgłębiania tego tematu jestem pewna , że jesteśmy nabijani.Nasze prawo jest na tyle dziurawe że jeżeli ludzie nie protestuja to urzędy uzgadniają wszystko jak leci i w ogóle nie zastanawiają się czy te dane podane przez inwestorów w raportach czy prognozach mają coś wspólnego z prawdą.Ale nie ma sie co dziwić są to u nas nowe inwestycje a urzędnicy nie dostali żadnych wytycznych. Mamy do czynienia z taką sytuacją , że to ludzie muszą udowadniać , że ta inwestycja nie może tu powstać , chodzić do prawników, przedkładać opinie ekspertów , które i tak nie są potem brane pod uwagę bo prawo nie nakazuje. Jedyne co pozostaje mieszkańcom to walczyć o swoje w sądzie. A sytuacja się jescze pogorszy jeżeli tzw.Komisji Przyjazne Panstwo uda się przepchnac projekt ustawy i elektrownie wiatrowe będą inwestycjami celu publicznego.Będą je wtedy mogli stawiać w parkach , naturze 2000 , w chronionym krajobrazie już stawiają.Nowe rozporządzenie dotyczące kwalifikacji przedsięwzięć mogących znacąco oddziaływać na środowisko dopuszcza możliwość aby farmy do 100MW (czyli około 43 dużych wiatraków) w pewnych sytuacjach powstawały bez nawet fakultatywnego raportu oddziaływania na środowisko.Jak widać lobby wiatrowe działa.Ale jest nadzieja bo 10.03.2010 Wola Rafałowska po kilku latach walki wygrała sprawę w WSA z firmą wiatrową i pozwolenie na budowę zostało unieważnione.
http://www.pressmedia.com.pl/sn/index.php?option=com_content&task=view&id=15854&Itemid=40
Pozatym po konferencji w Warszawie ( 01.03.2010r ) został wystosowany do Premiera apel o uporządkowanie procesu administracyjnego i ustanowienie minimalnych odległości od zabudowań. Mamy nadzieję że będzie jakaś reakcja.

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4515
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Mar, 2010, 17:10:46 »
Cytat: Patryk60
Gdyby wiatraki w suwałkach powstałyby według obecnego prawa w krajach unijnych a nie według dziurawego polskiego,

Cytat: hi_misia
Nasze prawo jest na tyle dziurawe że jeżeli ludzie nie protestuja to urzędy uzgadniają wszystko jak leci i w ogóle nie zastanawiają się czy te dane podane przez inwestorów w raportach czy prognozach mają coś wspólnego z prawdą.

Z Waszych wypowiedzi wynika, że główną przyczyną powstawania farm wiatrowych na określonych warunkach (w domyśle niekorzystnych dla środowiska i ludzi) jest przede wszystkim złe prawo polskie oraz urzędnicza niekompetencja lub krótkowzroczność.

Natomiast miała być broniona teza, że:

Cytat: Patryk60
.. nas inwestorzy nabijają w butelkę

Zatem pokażcie te działania inwestorów, które są niezgodne z polskim prawem. 

Ja też uważam, że przede wszystkim jesteśmy sami sobie winni, gdyż przepisy regulujące kwestie wiązane z budową farm oraz określone normy, są różne od tych, stosowanych w innych krajach europejskich.
Gdyby była jasno określona odległość minimalna turbiny od zabudowy mieszkalnej na poziomie np.  3 km, to żadne "lobby wiatrakowe" by tu nic nie zdziałało. Jedyną "winę" owego lobby widzę wykorzystywaniu przepisów, które tworzy nasz ustawodawca. Chyba, że jest coś jeszcze, to proszę napiszcie (najlepiej konkretny przykład).

Offline hi_misia

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 15
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Mar, 2010, 20:24:23 »
chodzi głównie o to że lobby wykorzystuje te dziury i niekompetencje urzędników np. naciągając raporty czy prognozy na swoją korzyść.Prognoza oddziaływania hałasu wygląda np.tak  że robi się prognozę dla pojedynczych turbin a potem łączy się to ładnie jedną linią nie biorąc pod uwagę że hałas się kumuluje.W związku z tym w ich raportach hałas od 1 wiatraka i od 18 jest praktycznie taki sam.O infradzwiękach nie mówi się wcale tzn. mówi się tyle że elektrownie wiatrowe nie emitują słyszalnych infradzwięków haha ale niesłyszalne owszem.Mówi się też o tym że wpływ infradzwięków na ludzi nie jest jeszcze rozpoznany-kolejna bzdura.Poza tym wciska się ludziom kit że elektrownie wiatrowe są atrakcją turystyczną i w zwiazku z tym ceny nieruchomości nie tylko nie spadną ale wręcz wzrosną. Ale przecież ci wszyscy inwestorzy są z zachodu  i dokładnie wiedzą jakie są wyniki badań niezależnych ekspertów min z Wielkiej Brytanii , Francji czy USA nt wpływu farm wiatrowych na środowisko ale skoro w Polsce tych wyników nie znają to po co o nich mówić.Zresztą oni mają swoich własnych ekspertów , którzy potrafią tak manipulować wynikami żeby wszystko wyszło korzystnie.Się postawi się zobaczy.Takie jest myślenie przeciętnego człowieka.Tylko że jak już się postawi i się zobaczy to nic juz się nie zrobi.

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4515
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Mar, 2010, 21:33:44 »
Wykorzystywanie luk prawnych nie jest wyłącznie domeną dużych korporacji. Naiwnie byłoby sądzić, że w dużym biznesie ktokolwiek będzie miał sentymenty przy wykorzystywaniu różnego typu furtek prawnych. Co więcej - korporacje zatrudniają całe kancelarie prawne, aby z owych furtek korzystać.

Przeciętny Kowalski również nie jest wyjątkiem. Przykład:
Policja robi Ci fotkę fotoradarem i proponuje duży mandat. Dowiadujesz się że ten fotoradar nie ma wymaganych atestów i formalnie nie powinien być wykorzystywany ani do pomiarów, ani do robienia zdjęć.
Przyjmujesz mandat bo wiesz, ze przekroczyłaś prędkość i powinnaś ponieść karę? Czy próbujesz podważyć wynik pomiaru i uniknąć płacenia?
Mniej więcej podobne sytuacje były swego czasu opisywane mediach i co ciekawe, wielu kierowców wykręciło się od płacenia, mimo, że zdawali sobie sprawę ze złamania przepisów. Czy to jest dziwne lub szokujące? Raczej nie.

W przykładzie mówimy o kilkuset złotych, ale koncerny energetyczne grają o zupełnie inne stawki. Nie łudźmy się nadzieją, że przyjdzie do nas duży biznes i będzie miał sentymenty. Tu rozmawiamy o  ptaszkach i roślinkach, a na Plazie giną ludzie. Tam też nie było sentymentów.  Liczył się tylko termin oddania obiektu do użytku.

Trudno też mieć pretensje do ludzi, którym "wciskany jest kit" skoro w pewnych sprawach nie mogą dość do porozumienia nawet specjaliści z określonych dziedzin.
Niektóre organizacje zarzucały autorom raportu brak kompetencji lub wiedzy. W cytowanych materiałach źródłowych możemy odnaleźć ustosunkowanie się do tego zarzutu:Skoro podważana jest wiedza pracowników naukowych WPN, co cóż ja, albo przeciętny zjadacz chleba może na ten temat powiedzieć.

Jedyny wniosek jaki wyciągam z tego typu sytuacji jest taki: jeśli sami nie zadbamy o swoje interesy i przyszłość  poprzez dostosowanie prawa oraz zaangażowanie władz samorządowych, to żaden koncern, korporacja czy lobby za nas tego nie zrobi. 
Rozumowanie w drugą stronę jest wg mnie nieporozumieniem.

Offline Patryk60

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 69
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Maj, 2010, 09:17:16 »

Offline Revan144

 • ChrisFix
 • Super Poster
 • ****
 • Wiadomości: 602
 • Płeć: Mężczyzna
 • #1
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Maj, 2010, 17:28:18 »
I po parku

Nie powiedziałbym... http://radio5.com.pl/index.php?id=1&ia=25457&k_info=#kom
To mnie najbardziej zaskoczyło:

Cytuj
...Dodał, że po ostatniej sesji nieznani sprawcy zniszczyli jego samochód. Uszkodzeniu uległo też auto inwestora z firmy, która buduje wiatraki.- Ktoś zalał budowlaną pianką katalizatory naszych aut. Koszty napraw sięgają 7 tysięcy złotych. Zgłosiłem sprawę policji - powiedział Bielski. W rozmowie z dziennikarzem Radia 5 wójt nie zaprzeczał, że o zniszczenia podejrzewa protestujących mieszkańców.

Mieszkańcy mają takiego cykora przed nowoczesnymi wiatrakami - które są ciche i nie przeszkadzają zwierzętom ani ... ptakom (!) - że posuwają się w kierunku sabotażu niszcząc samochody wpływowych osób :o
Ale weź i wmów najmniej wiedzącym jakieś pozytywne i niepodważalne argumenty na ten temat. Jak to Rockers mówi "Najmniej wie, a najwięcej gada", przeważnie same głupoty...
« Ostatnia zmiana: 31 Maj, 2010, 17:30:46 wysłana przez Revan144 »
Hey guys, ChrisFix here!
FB Page

Offline TuneR

 • Mega Poster
 • *****
 • Wiadomości: 1057
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Maj, 2010, 17:39:15 »
A mi się wydaje, że poszło o kasę - "Sąsiad ma dwa wiatraki a ja ani jednego...hmmm...no to protestuję".

Offline hi_misia

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 15
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Maj, 2010, 18:39:49 »
A mi się wydaje, że poszło o kasę - "Sąsiad ma dwa wiatraki a ja ani jednego...hmmm...no to protestuję".

A możesz powiedzieć kogo cytujesz bo byłam obecna na całej sesji a takiej wypowiedzi nie kojarzę?  A co do oskarżeń wójta to powinien się raczej zastanowić bo bez dowodów oskarżać jakieś 270 osób to mało rozsądne.

Offline TuneR

 • Mega Poster
 • *****
 • Wiadomości: 1057
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Cze, 2010, 18:54:42 »
A możesz powiedzieć kogo cytujesz [...]
Jak najbardziej - samego siebie. A dokładniej żeby wypowiedź była bardziej wyraźna swoją myśl sformułowałem w taki oto cytat.
Nie powiesz, że wójt sam sobie auto zepsuł. Winnego przecież nie wskazał palcem i nie oskarżył go bezpodstawnie.

Offline hi_misia

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 15
Odp: Park Wiatrowy Pietrowizna
« Odpowiedź #27 dnia: 04 Cze, 2010, 19:44:08 »
 Polecam reportaż  z Margonina jutro w Polsat News  w Ostatniej Instancji.Dzisiaj był skrót w Wydarzeniach.