Pozwolę sobie przenieść tutaj dyskusję związaną z wpływem tej inwestycji na środowisko. Przypomnę, że materiały źródłowe znajdują się pod tym adresem:
http://www.rdos.eu/rada20091009-materialy.shtmlJest to dość obszerna dokumentacja, posługująca się często fachową terminologią. To co mnie najbardziej interesuje to źródła konfliktu i rozbieżnych opinii n/t oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Kluczowe (moim zdaniem) zagadnienia zostały wypunktowane poniżej. Pominięta została faza budowy inwestycji, gdyż w tym zakresie zagrożenia dla środowiska są typowe dla prowadzenia prac budowlanych, zwłaszcza ziemnych. Starałem się przede wszystkim skupić na zagrożeniach z funkcjonowaniem farmy.
Raport o oddziaływaniu na środowisko zespołu elektrowni wiatrowych Pietrowizna z infrastrukturą towarzyszącą w gminie Jeleniewo
Autor: Proeko, na zlecenie: Gamesa Energia Polska Sp. z o.o
Tekst czarny - skrót (wnioski) z raportu
Tekst pomarańczowy - opinia Suwalskiego Parku KrajobrazowegoTekst zielony - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony PtakówTeks niebieski - Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków "Salamandra"Kierunki oddziaływania inwestycji
Warunki wodneLokalne ograniczenie infiltracji wody opadowej do gruntu, brak zagrożenia dla wód gruntowych.
Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznegoNie wystąpi oddziaływanie na zanieczyszczenie powietrza.
KlimatOsłabienie siły wiatru, niewielki spadek natężenia bezpośredniego promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi. Zmiany nieistotne dla organizmów żywych.
Oddziaływanie na roślinnośćOddziaływanie na roślinność nie będzie miało miejsca.
Pominięto obecność wielu siedlisk flory, a tym samym nie opisano oddziaływania na nią.PtakiMożliwość kolizji ptaków z turbinami. Stwierdzona liczebność ptaków oraz częstość ich występowania wskazują, że teren ten nie stanowi ważnej ostoi dla tych zwierząt.
Brak wystarczających kwalifikacji autorów raportu (zwłaszcza w zakresie wpływ elektrowni wiatrowych na śmiertelność ptaków).
Wątpliwości odnośnie metodyki badań terenowych awifauny i uzyskanych wyników.
Brak właściwej prognozy oddziaływania na populacje ptaków
Nieprecyzyjnie podana wysokość turbin, co uniemożliwia prawidłowe określenie ewentualnych rozmiarów kolizji ptaków oraz utraty siedlisk przez ptaki.
Rozbieżność we wskazywaniu lęgowisk i ilości gniazd niektórych gatunków ptaków.
Zbyt bliskie położenie w stosunku do kolonii nietoperzy, które żerują w promieniu 15 km od koloni.
Zła interpretacja jednej z dyrektwy stanowiącej o bezwarunkowym zakazie pogarszania warunków zapewniających właściwy stan ochrony danego siedliska lub gatunku.
Nie uwzględniono wpływów skumulowanych – czyli sąsiedztwa innej farmy wiatrowej. Błędna metodologia w zakresie badań ornitologicznych, wypaczająca wnioski raportu, wątpliwości co do wiedzy autorów na ten temat.NietoperzeNie stwierdzono ani jednego gatunku nietoperza.
Zbyt bliska odległość wiatraków od kolonii nietoperza (najrzadszy i najbardziej zagrożony wymarciem gatunek w Europie), lokalizacja turbin na trasie przelotów do miejsc żerowania.
Obserwacje potwierdzają obecność nietoperzy i bliskim sąsiedztwie i na obszarze oddziaływania inwestycji. Zastrzeżenia do sposobu przeprowadzenia badań – zła metodyka.OdpadyNie będą powstawać stałe odpady, z wyjątkiem niewielkich ich ilości, trudnych do oszacowania związanych z pracami konserwacyjnymi urządzeń technicznych.
Zdrowie ludziEmisja hałasu mechanicznego, aerodynamicznego i incydentalnego (naprężenia) – wymagana jest redukcja mocy akustycznej turbin w celu zredukowania natężenia poziomu hałasu w środowisku do wartości dopuszczalnych w porze nocnej.
Planowane elektrownie nie spowodują negatywnego efektu cienia oraz refleksów z uwagi na odległość od siedlisk ludzkich.
Efekt percepcji zmienionego krajobrazu - utrata naturalnych walorów krajobrazu przyrodniczego może powodować spadek atrakcyjności turystycznej i rekreacyjnej rejonu lokalizacji.
Prawne formy ochrony przyrody i krajbrazu:Obszar Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Północnej Suwalszczyzny”. -oddziaływanie na krajobraz Obszaru
Nie stwarza zagrożenia dewaloryzacji chronionych walorów Wigierskiego Parku Narodowego i Suwalskiego Parku Krajobrazowego.
Nie spowoduje znaczącego oddziaływania na obszary Natura 2000.
Nie uwzględniono obecności chronionego gatunku bobra. Brak rozpoznania oddziaływania skumulowanego (z pozostałymi farmami)
Jeszcze raz podkreślę, że powyższy skrót jest bardzo dużym uogólnieniem (szkicem) całego zagadnienia i problemu różnej spojrzenia na kwestie oddziaływania tej farmy wiatrowej na środowisko. Jako laik mogłem też pominąć coś istotnego dla sprawy, dlatego odsyłam do źródeł w podanym na wstępie linku.
Wśród załączników znajduje się również ustosunkowanie autorów raportu do zarzutów składanych przez wymienione organizacje.