Autor Wątek: Obwodnica Suwałk  (Przeczytany 27829 razy)

coś z tąd

 • Gość
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #15 dnia: 07 Sie, 2008, 18:12:08 »
I to nie ja jestem przeciwny budowie obwodnicy ::) Jak już pisałem może powstać w okolicy mojego domu i nie będę protestował  :P Może bym się ucieszył i jakiś interes z tego rozkręcił ;D kto wie??????

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4515
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #16 dnia: 07 Sie, 2008, 18:52:10 »
Mapki Google przedstawiają tylko fragment planowanych tras, czyli ten którego dotyczy temat dyskusji (całość jest na zdjęciu wyżej).

Porozmawiaj z ludźmi, którzy mieszkają przy Utracie i zapytaj czy są zachwyceni TIRami pod oknami, a to nie jest obwodnica.
Chętnie bym "oddał" Ci obwodnicę jeśli już tak chcesz  :P. Zresztą, ostatnio temat przycichł , może będzie nowa koncepcja  ???

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5209
 • Płeć: Kobieta
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #17 dnia: 07 Sie, 2008, 19:29:14 »
 Panowie ! nie chcę się zbytnio wtrącać gdyż nie wiem jak dzisiejsze Suwałki wyglądają.Natomiast dla mnie obwodnica to
jak nazwa mówi, powinna być na obwodzie,a nie przebiegać przez osiedla czy ulice miasta.
Jechałam do Ostrzeszowa przez Ostrów Wlk. i ponoć jechaliśmy obwodnicą ,która wlokła się przez zatłoczone i wąskie miasto.
Drugi przypadek w Poznaniu trwa walka o obwodnicę [ostatnio trochę ucichło],którą zamierzają puścić przez tereny gdzie ludzie
posiadają osiedla domków jednorodzinnych .Przy okazji zniszczą wszystkie tereny zielone jakie  pozostały w tym rejonie.Nikt nie liczy się ze skutkami i wydatkami ,przecież tym ludziom będzie trzeba zapłacić.Jest inna propozycja ,ale po co ?
plany są ważniejsze,a szkoda bo osiedle jest świeżo powstałe.

W takich sytuacjach nie dziwię się mieszkańcom.
« Ostatnia zmiana: 07 Sie, 2008, 19:31:32 wysłana przez gaga »

Offline Pumex

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 53
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Sie, 2008, 11:37:36 »
Droga powinna powstać co do obwodnicy to nie jestem pewien....

Na pocieszenie powiem ci że też się nie ucieszyłem wyłożeniem kostki na ul. Kosciuszki teraz mam ruch za oknami cały czas :(

nie jest lekko... :( Ale jutro bedzie lepiej ! :)

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 2703
 • Płeć: Mężczyzna
 • << MŁODSZY ASP. >>
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #19 dnia: 08 Wrz, 2010, 14:18:11 »
Cytat: Suwalki.info
Rolnicy wyruszą do Warszawy w sprawie obwodnicy

Gdy okazało się, że GDDKiA chce realizować inny wariant obwodnicy Suwałk niż zapowidała, rolnicy zaczęli protestować. Niedawno wsparł ich wójt gminy. Teraz gospodarze planują wziąć udział w posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych i przedstawić swoje racje w centrali w Warszawie.

Rolnicy z Zielonego Królewskiego, Poddubówka i Wychodnego uważają, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad próbuje ich oszukać. W ubiegłym roku, podczas konsultacji społecznych specjaliści zapewniali gospodarzy, że nie mają żadnych powodów do obaw, ponieważ wariant II preferowany przez inwestora w większości przebiega po gruntach państwowych i jest do tego wariantem bardziej przyjaznym społecznie. - Obwodnica miała przebiegać po drodze gminnej – przypomina Piotr Taraszkiewicz, sołtys wsi Zielone Królewskie. - Jeszcze za czasów komuny pod ten wariant zarezerwowano pas drogi – dodaje. Niestety niedawno GDDKiA zmieniła zdanie. Teraz preferowanym wariantem jest wariant I – przecinający pola gospodarzy. Mieszkańcy podsuwalskich wsi martwią się też, że droga będzie przebiegała tuż przed ich oknami.

Rolnicy poprosili o pomoc Tadeusza Chołko - wójta gminy Suwałki. - Wójt nas popiera – zaznacza sołtys Taraszkiewicz i przypomina, że z inicjatywy Urzędu Gminy w sierpniu doszło do spotkania z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Piotr Taraszkiewicz mówi, że specjaliści tłumaczyli zmianę decyzji w sprawie wariantu nie tylko względami ekonomicznymi, ale i przyzwoleniem społecznym. - Przecież rolnicy spod Suwałk nie protestowali. Tak nam powiedzieli ludzie z Białegostoku – dodaje sołtys. W stolicy województwa odbyło się niedawno spotkanie, na którym zaakceptowano wariant I jako ten najlepszy. Sołtys Taraszkiewicz zastanawia się, dlaczego nikt nie uwzględnił wtedy protestu rolników, który wysłali jeszcze w maju. - Jak mieliśmy protestować? Nawet nie wiedzieliśmy, że takie spotkanie będzie. Tym bardziej, że ta droga stała się nagle częścią obwodnicy Augustowa – denerwuje się sołtys. - Podobno swój udział w zmianie wariantu miał też Urząd Miasta w Suwałkach, któremu zależało na większej odległości od lotniska – mówi Taraszkiewicz.

Faktem jest, że GDDKiA argumentuje swój wybór tym, iż wariant I obwodnicy jest bardziej oddalony od Suwałk i nie koliduje z planami budowy lotniska w tej miejscowości. Droga w tym wariancie jest bardziej oddalona od miasta - ma 17,5 km, a wariant II – choć jest o pół kilometra krótszy (17 km), to jednocześnie dwukrotnie droższy. Zdaniem ekspertów jego realizacja wymagałaby zbudowania 500-metrowego tunelu pod planowaną drogą startową na lotnisku. - Nie wierzę, że pod Suwałkami kiedykolwiek powstanie tak ogromne lotnisko. Tym bardziej, że do budowy lotniska przymierza się też Białystok – mówi sołtys Zielonego Królewskiego.

Jarosław Filipowicz, rzecznik Urzędu Miasta w Suwałkach twierdzi, że ratusz w żaden sposób nie naciskał na GDDKiA. - Dla miasta ważne jest, aby miało w przyszłości możliwość budowy lotniska. To gwarancja rozwoju 70-tysięcznych Suwałk. Musimy pamiętać o tych planach, w przeciwnym razie wcześniej czy później ktoś nam zarzuci brak dbałości o interesy publiczne – dodaje rzecznik.

Piotr Taraszkiewicz ma nadzieję, że sprawę obwodnicy uda się jeszcze odkręcić. - GDDKiA mówiła o anulowaniu decyzji środowiskowej na odcinku 3 km i wydaniu nowej – na wariant II – przypomina. Ostatnią szansą przekonania inwestora do wprowadzenia zmian będzie spotkanie w Warszawie. Gmina zadbała już o „mocne argumenty”. W piśmie skierowanego do GDDKiA i projektanta wójt Chołko „wariant I opiniuje negatywnie”. Informuje też, że przez wahania GDDKiA gmina straciła ponad 850 tys. złotych. W ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych Urząd Gminy w Suwałkach pozyskał pieniądze na modernizację drogi gminnej, której przebieg pokrywał się z wariantem II obwodnicy. W związku z tym gmina zrezygnowała z remontu i rozwiązała umowę na wykonawstwo i dofinansowanie inwestycji.

W posiedzeniu Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych mają wziąć udział przedstawiciele Urzędu Gminy Suwałki i sołtys Taraszkiewicz.Rafał Malinowski, rzecznik prasowy białostockiego oddziału GDDKiA nie zna terminu rozmów. - Posiedzenie organizuje Centrala GDDKiA, ona też ustala termin oraz zaprasza uczestników. My składamy stosowny wniosek, a wniosku na razie nie ma, bo kompletujemy i uzupełniamy dokumentację. Wszystko wskazuje na to, że KOPI na obwodnicę Suwałk odbędzie się jednak w październiku, przy czym nie stanowi to zagrożenia dla harmonogramu przygotowań do budowy – informuje.

Zgodnie z planami GDDKiA na lata 2010-2015 rozpoczęcie robót przy obwodnicy Suwałk planowane jest na III kwartał 2012 roku. Na odcinku Suwałki-Budzisko prace rozpoczną się dopiero w 2013 roku – ze względu na oddziaływanie transgraniczne.


Offline Kingston87

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 169
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Lis, 2010, 17:31:22 »
Wracając do obwodnicy Suwałk to tu macie dwa warianty które minimalnie się różnią i na 99% jeden z nich będzie budowany

Wariant I: http://siskom.waw.pl/mapy/s61/suw-ark-25tys_kon_war1_W_SZWAJCARIA_001.pdf
Wariant II: http://siskom.waw.pl/mapy/s61/suw-ark-25tys_kon_war2_W_SZWAJCARIA_001.pdf

Plany sytuacyjne wariantu I: http://siskom.waw.pl/mapy/s61/suwalki_war_1.pdf
Plany sytuacyjne wariantu II: http://siskom.waw.pl/mapy/s61/suwalki_war_2.pdf


Podstawowe parametry obwodnicy Suwałk (S61) :
długość - 23,169 km - 24,295 km (w zależności od wariantu i podwariantu)
prędkość projektowa - 100 km/h
przekrój - 2 x 2 (doceloweo 2 x 3)
szerokość pasa ruchu - 3.50 m
szerokość pasa awaryjnego - 2.50 m
obciążenie nawierzchni - 115 kN/oś

Offline milkaas

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 69
 • Płeć: Kobieta
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Maj, 2011, 17:46:54 »
niech puszczą tą obwodnicę miedzy piaskownicą a huśtawką.. będzie chyba najlepiej.. pff.... dla mnie to niepojęte jak mozna komus pod oknami zrobic obwodnice.. przeciez tam mieszkają dzieci te male i te większe.. wychodzą na spacery.. niektóre 2-3 latki uciekają, są nieposłuszne a z doświadczenia wiem ze ciezko poskromic takiego urwisa.,. to jeszcze na tej obwodnicy niech postawią zjeżdzalnie tylko taką żeby trafic wprost pod koła titra  :-\ :-]

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 2703
 • Płeć: Mężczyzna
 • << MŁODSZY ASP. >>
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Paź, 2011, 11:31:35 »
Jest decyzja środowiskowa w sprawie obwodnicy Suwałk. Droga ma powstać według wariantu biegnącego na zachód od centrum miasta. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przewiduje między innymi budowę drogi ekspresowej o długości ok. 13 km, budowę łącznika między istniejącą drogą krajową nr 8 a węzłem „Lotnisko” o długości ok. 3 km i  rozbudowę węzła „Lotnisko” w celu połączenia inwestycji z obwodnicą Augustowa. Na trasie jest zaprojektowanych siedem przejść dla zwierząt, pięć mostów, chodniki i ścieżki rowerowe. Mieszkańców domów, w pobliżu których ma przebiegać obwodnica, przed hałasem mają chronić ekrany akustyczne. Inwestycja przecina dwa Obszary Chronionego Krajobrazu: „Pojezierze Północnej Suwalszczyzny” i „Puszcza i Jeziora Augustowskie” oraz obszary Natura 2000: „Puszcza Augustowska” i „Ostoja Augustowska”. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa drogi ruszy w 2014 roku.

Źródło: Radio5.com.pl

Offline TuneR

 • Mega Poster
 • *****
 • Wiadomości: 1057
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #23 dnia: 22 Paź, 2011, 14:39:32 »
Trzymam kciuki bo obwodnica jest niezbędna.

Offline kamil4711

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 66
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #24 dnia: 28 Paź, 2011, 16:24:25 »
czekaja chyba wszyscy mieszkancy suwalk, ale na razie pozostaje nam tylko wyobrazic jak by wygladaly ulice ( pulaskiego, utrata ) wolne od tirow.

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 2703
 • Płeć: Mężczyzna
 • << MŁODSZY ASP. >>
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #25 dnia: 28 Gru, 2011, 17:38:08 »
Przetarg ogłoszony. Nowa obwodnica będzie miała długość 13 km

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku ogłosiła przetarg na projekt obwodnicy Suwałk (Podlaskie). Drogowcy planują rozpocząć budowę drogi na przełomie 2014 i 2015 roku.

Obwodnica powstanie po zachodniej stronie miasta. Będzie miała długość 13 km. Dodatkowo zostanie wybudowany odcinek o długości 3 km, łączący obwodnicę z drogą krajową nr 8. Droga ekspresowa ma być dwujezdniowa, na każdej po dwa pasy ruchu. Na trasie będzie m.in. siedem przejść dla zwierząt, pięć mostów, chodniki i ścieżki rowerowe.

GDDKiA dała firmom projektowym czas do 2 lutego 2012 roku, by przedstawiły oferty, za jaką kwotę mogą wykonać dokumentację techniczną. Firma, która wygra przetarg, będzie miała 17 miesięcy na wykonanie projektu.

Obwodnica Suwałk ma łączyć się z obwodnicą Augustowa, która powinna być gotowa wcześniej - w 2014 roku. W ten sposób kierowcy jadący drogą krajowa nr 8 będą mogli od strony zachodniej ominąć oba miasta północnej części województwa podlaskiego.

Według planów GDDKiA, w 2014 roku powinno być wydane zezwolenie na budowę drogi. W zależności od tego, czy będą środki, budowa obwodnicy Suwałk rozpocznie się albo jeszcze w 2014, albo na początku 2015 roku.

Obwodnica Suwałk będzie przecinała Obszary Chronionego Krajobrazu: Pojezierze Północnej Suwalszczyzny oraz Puszczę i Jeziora Augustowskie, a także obszary Natura 2000: Puszczę Augustowską i Ostoję Augustowską

Źródło: wspolczesna.pl

Offline TuneR

 • Mega Poster
 • *****
 • Wiadomości: 1057
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Gru, 2011, 13:58:39 »
Z jednej strony brawa za to, że udało się w końcu wejść w fazę wykonawczą. Z drugiej strony jednak szlag człowieka trafia, że 13km asfaltu wymaga tyle dumania i tyle czasu zajmie jego wykonanie.

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 2703
 • Płeć: Mężczyzna
 • << MŁODSZY ASP. >>
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #27 dnia: 29 Gru, 2011, 16:29:48 »
Budowa drogi dojazdowej przed Białymstokiem, również zajęła parę ładnych lat :D ale teraz aż miło się jedzie :)

Offline TuneR

 • Mega Poster
 • *****
 • Wiadomości: 1057
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obwodnica Suwałk czy droga przez osiedle Kamena. Protest mieszkańców.
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Gru, 2011, 16:53:04 »
Nie przeczę, jedzie się wybornie. Ale mogliby budować szybciej :)

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 2703
 • Płeć: Mężczyzna
 • << MŁODSZY ASP. >>
Odp: Obwodnica Suwałk
« Odpowiedź #29 dnia: 29 Gru, 2011, 17:09:32 »
Miasto bez tranzytu w centrum będzie wyglądało trochę na opustoszałe :D