Autor Wątek: Dwukierunkowa ul. Waryńskiego  (Przeczytany 2960 razy)

Offline gryson

 • Super Poster
 • ****
 • Wiadomości: 778
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dwukierunkowa ul. Waryńskiego
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Sty, 2012, 17:32:02 »
A ja uważam, że to poroniony pomysł, bo połowa baranów będzie myślała, że jak już z Noniewicza jedzie w kierunku Kościuszki, to będzie cięła aż do końca. Będzie dzwonów mnóstwo. Kto się o to założy? To jedna sprawa.
Druga sprawa, zastanawiająca, to dlaczego Urząd Miasta chcę wydać kilka milinów złotych (remont budynku przy Sejneńskiej by wysiedlić lokatorów i wyburzyć budynki, przebudować skrzyżowanie pewnie - bo inaczej po co wyburzać?) tylko po to, by łatwiej było dojechać do prywatnej posesji jaką jest Serce Suwałk? Tam jest dojazd, od Waryńskiego (jednokierunkowo od Kościuszki) i od Noniewicza (obok Telekompromitacji). To jest ciekawe. Ciekawe też czy ma to związek z tym, że pewien suwalski biznesmen kupując kamienice na Kościuszki miał zapewnić jedną z bram przejezdną, właśnie po to, by od Kościuszki można było dostać się do Serca Suwałk. Ale potem nagle się plany zmieniły, już po sprzedaży kamienicy przez miasto, i już brama nie musi być udostępniona. I nagle okazało się, że do Serca Suwałk jest dostęp tylko a jednej strony (wtedy jeszcze tylko do Waryńskiego). A inwestor budując Serce Suwałk miał zapewnienie o dostępie do budynku także od Kościuszki. A teraz Urząd Miasta, za nasze pieniądze musi kombinować, bo wcześniej sam pozwolił na taką sytuację, choć nie musiał.
Dla mnie to kolejna idiotyczna inwestycja naszej władzy, świadcząca tylko o jej ignorancji Niestety. Ale taką mamy władzę, jaką wybraliśmy, i na jaką widać zasługujemy.

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4515
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dwukierunkowa ul. Waryńskiego
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Sty, 2012, 18:02:21 »
W sprawie "dzwonów" się nie założę ... każda zmiana organizacji ruchu sprzyja "dzwonowaniu" :)

Cytuj
Druga sprawa, zastanawiająca, to dlaczego Urząd Miasta chcę wydać kilka milinów złotych (remont budynku przy Sejneńskiej by wysiedlić lokatorów i wyburzyć budynki, przebudować skrzyżowanie pewnie - bo inaczej po co wyburzać?) tylko po to, by łatwiej było dojechać do prywatnej posesji jaką jest Serce Suwałk?

Pewności nie mam, ale to chyba coś w rodzaju zrobienia porządków "za jednym zamachem" - wyburzenie budynków (bo wyglądają okropnie) i zapewnienie ich lokatorom innych lokali + przebudowa/zagospodarowanie tego terenu z uwzględnieniem wjazdu do Serca. Z tego co pamiętam (dyskutowaliśmy w innym wątku) to właśnie parkingi przy Sercu Suwałk mają przyjąć ciężar związany z planowanym wprowadzeniem stref płatnego parkowania. Tak więc będą służyły nie tylko okolicznym mieszkańcom, ale też przyjeżdżającym do centrum załatwiać sprawy. Maksymalne udrożnienie komunikacji w tym miejscu wg mnie ma sens, a czy intencje były właśnie takie czy inne - nie mam dostępu do źródła, więc nie wiem.

Odnośnie przejazdu bramą - mam nadzieję, że to co piszesz to żart. Nie wyobrażam sobie by w ten sposób chciano rozwiązać problem wjazdu na ul. Kościuszki od Serca Suwałk (tj. przez prywatną bramę kamienicy). 

Offline Bart76

 • Stały Bywalec
 • **
 • Wiadomości: 113
Odp: Dwukierunkowa ul. Waryńskiego
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Sty, 2012, 18:06:05 »
Proste rozwiązanie - biznesman udostępnia bramę, ale nie dla ruchu kołowego tylko dla pieszego. Zostawiamy samochód na parkingu przy Sercu Suwałk, a na piechotę idziemy załatwiać sprawy na Kościuszki.

Offline gryson

 • Super Poster
 • ****
 • Wiadomości: 778
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dwukierunkowa ul. Waryńskiego
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Sty, 2012, 18:08:44 »
Nie, to nie żart z tą bramą. Miała być udostępniona, to był jakby warunek sprzedaży kamienicy. Zmieniono to już później, to transakcji, bo nowy nabywca chciał mieć jednak zamknięte podwórko, żeby mu nikt nie łaził/jeździł po jego podwórku. Taki myk :)
Sam doskonale wiesz, że to się nie sprawdzi, z tymi parkingami przy Sercu Suwałk, jest ich za mało, do tego są przecież dla mieszkańców. Równie dobrze Urząd Miasta mógłby zaproponować parkowanie u mnie pod blokiem, gdyby zrobili płatne Noniewicza. Fajnie, nie? Zresztą to inny temat. Strefa parkowania powstała po to, by ściągnąć kasę do budżetu a nie upłynnić parkingi na Kościuszki. PIsałem o tym na forum w wątku, ale wcięło mi wpis jak nacisnąłem "Wyślij", a że była długa, to odpuściłem sobie ponowne pisanie.
Gdyby chodziło o udrożnienie centrum Suwałk w wypadku Waryńskiego, to byłaby dwukierunkowa aż do Kościuszki. Inaczej po co? Ja nie widzę sensu.

Bart, problem w tym, że nawet dla ruchu pieszego nie ma na Kościuszki żadnej bramy do Serca Suwałk. O ile mi wiadomo kombinują coś, by chociaż od Chłodnej jakieś dojście udostępnić.

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 2703
 • Płeć: Mężczyzna
 • << MŁODSZY ASP. >>
Odp: Dwukierunkowa ul. Waryńskiego
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Sty, 2012, 19:33:34 »
Wyburzą kamienice w centrum
Miasto planuje inwestycję, która z pewnością ułatwi mobilnym mieszkańcom Suwałk i okolic poruszanie się w ścisłym centrum miasta. Chodzi o przebudowę ulicy Waryńskiego. Wcześniej konieczne jednak jest dokonanie poważnych zmian. Na potrzeby nowej drogi będą wyburzane budynki.

Najprawdopodobniej za około dwa lata na odcinku ulicy Waryńskiego od Kościuszki do Noniewicza, będzie można poruszać się samochodem w dwóch kierunkach. Jednak zanim nastąpi, miasto musi wyburzyć budynki nr 4 i 6.

 Problemem jest dla miasta budynek numer 4. To zabytkowa kamienica. Władze mają w planach sprzedać nieruchomość, a nowemu właścicielowi narzucić pewne warunki. Będzie on zobowiązany kamienicę rozebrać, po czym na nowo odbudować ją kilka metrów dalej od ulicy.

 Zanim jednak te zmiany będą mogły zostać przeprowadzone, miasto musi znaleźć mieszkania dla obecnych lokatorów budynków przy Waryńskiego. Władze zaplanowały, że mieszkańcy zostaną przeniesieni do lokali przy ulicy Sejneńskiej 18. Tę czeka w tym roku generalny remont.

 Na ten cel miasto otrzymało dofinansowanie w wysokości 40 proc wartości inwestycji z Banku Gospodarstwa Krajowego. Będzie to około 1,5 mln zł. W budynku jest sporo elementów do wymiany. Przede wszystkim czekają na nią instalacje elektryczne oraz kanalizacyjne. Po przebudowie w kamienicy powstanie 47 mieszkań.

 Jak podkreślają władze Suwałk, dzięki planowanym zmianom uporządkowane mają zostać dwie części miasta.

Suwalki.infoZ tego co piszą, to mowa jest o całym odcinku ulicy...

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 2703
 • Płeć: Mężczyzna
 • << MŁODSZY ASP. >>
Odp: Dwukierunkowa ul. Waryńskiego
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Sty, 2012, 21:29:32 »
INFO z radio5.com.pl:

Poważne zmiany na ulicy Waryńskiego w centrum Suwałk zapowiadają władze miasta. Samorząd chce poszerzyć ulicę od skrzyżowania z ulicą Noniewicza do ulicy Wesołej. Dzięki temu, na wspomnianym odcinku, będzie można wprowadzić ruch dwukierunkowy. Wcześniej władze muszą usunąć dwie kamienice: Waryńskiego 4 i 6. Pierwszy budynek jest wpisany do rejestru zabytków i nie może zostać wyburzony. - Chcemy przesunąć obiekt a koszty tej operacji "przerzucić" na zewnętrznego inwestora - mówi Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk. Kamienicę nr 6 samorząd zamierza zburzyć. Wcześniej miasto przesiedli lokatorów. Planowane zmiany zajmą co najmniej dwa lata.a tutaj wspolczesna.pl:

Władze miasta przymierzają się do przebudowy ul. Waryńskiego. W części ma stać się dwukierunkowa.

Inwestycja ma szansę na realizację jednak dopiero za dwa lata. – Tyle co najmniej czasu zajmie nam załatwienie wszystkich spraw i formalności z tym związanych – informuje Jarosław Filipowicz rzecznik Urzędu Miasta w Suwałkach.

Nici z pierwotnych planów
Chodzi o odcinek ul. Waryńskiego od Kościuszki do Noniewicza, który obecnie jest jednokierunkowy.
Władze miasta już nieraz planowały tam poszerzenie jezdni i przywrócenie dwukierunkowego ruchu drogowego, aby poprawić komunikację w centrum miasta.

W pierwotnych planach zmiana miała dotyczyć prawie całego odcinka.
– Nie jest to jednak możliwe od strony Kościuszki, bo nie możemy wyburzyć dwóch budynków, w których są banki – twierdzi Jarosław Filipowicz.

Wcześniej mówiło się, że można byłoby przesunąć do tyłu kolejną kamienicę, znajdującą się po lewej stronie. – Budynek został sprzedany, a nowy właściciel ma "podciąć” tylko jego parter i zrobić tam arkady, aby więcej miejsca mieli piesi – tłumaczy Filipowicz. – Innej możliwości nie ma.
Nr 4 przesuną, nr 6 wyburzą

Władze miasta mają jednak plan jak poszerzyć ul. Waryńskiego od strony Noniewicza do Wesołej.
– Zamierzamy zlikwidować tam dwa budynki – informuje Filipowicz. – Chodzi o kamienice nr 4 i 6, które są od strony Noniewicza po lewej stronie.

Nie będziecie to jednak takie proste w przypadku pierwszej, bowiem obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, czyli znajduje się pod ochroną konserwatora.

– Planujemy jednak ogłosić przetarg i ten budynek sprzedać, ale pod warunkiem, że nowy właściciel przeniesie, czyli rozbierze i odbuduje obiekt około 100-150 metrów dalej – tłumaczy rzecznik. – Tak było np. w przypadku zabytkowego budynku, który znajdował się przy ul. Wigierskiej. Właściciel przeniósł go nad Czarną Hańczę. Obiekt jest już prawie odbudowany, został trochę przerobiony, ale wygląda podobnie, jak pierwotnie. Myślimy, że w tym przypadku nie będzie z tym też żadnego problemu.
Kamienica nr 6 zostanie natomiast całkowicie wyburzona.

– Dzięki temu ulicę Waryńskiego będzie można poszerzyć do ul. Wesołej, a być może nawet do wysokości bloków Serca Suwałk – tłumaczy rzecznik ratusza. – Wtedy na tym odcinku zacznie obowiązywać ruch dwukierunkowy.

Mieszka tam jeszcze 6 rodzin
Najpierw jednak władze miasta muszą zająć się wysiedleniem mieszkańców budynków, które przeznaczone są do likwidacji. W pierwszym mieszka już tylko jedna rodzina.

– Dostała jednak niedawno propozycję nowego lokalu – informuje Irena Zdanio, pełniąca obowiązki dyrektora Zarządu Budynków Mieszkalnych w Suwałkach.
W drugim obiekcie mieszka natomiast 5 rodzin.

Jarosław Filipowicz twierdzi, że zastępcze mieszkania znajdą się dla nich w kamienicy przy ul. Sejneńskiej, której remont ma rozpocząć się w tym roku. Według planów, potrwa jednak dwa lata, więc lokatorzy będą musieli co najmniej tyle poczekać na nowy dach nad głową.
Suwalscy kierowcy, którzy liczą na szybką poprawę przejezdności miejskich ulic znajdujący się w centrum, muszą zatem uzbroić się w cierpliwość.
« Ostatnia zmiana: 13 Sty, 2012, 21:33:46 wysłana przez the_mask »