Autor Wątek: Grid - następca internetu  (Przeczytany 4444 razy)

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Grid - następca internetu
« dnia: 17 Kwi, 2008, 21:00:44 »
Dziś na Onet.pl pojawił się artykuł wieszczący koniec internetu. To dość ciekawe stwierdzenie, biorąc pod uwagę, że właściwie niedawno zaczął się tak dynamicznie rozwijać.  Nowe cudo nazywa się grid co tłumaczy się jako sieć i jest produktem twórców...  internetu  :).

Czemu naukowcy chcą "uśmiecić" swoje młodsze dziecko? Podobno możliwości grid'a są tak ogromne, że zrewolucjonizuje  komunikację międzyludzką.
Pomóc ma w tym niewyobrażalnie szybka transmisja przesyłania danych w specjalnie do tego przystosowanej sieci światłowodowej obsługiwanej przez nowoczesne serwery.
Obecnie system jest wykorzystywany do celów naukowych i w najbliższym czasie raczej nie będzie dostępny dla zwykłego użytkownika (jak startował  internet też tak mówili   ;) )  Gdyby jednak założyć, że trafi on do mas, "konsekwencje"  byłyby dość znaczące, np.:

# Dostępność danych bez względu na ich objętość (wielkość) praktycznie on-line wyeliminuje konieczność zapisu na dysku komputera.
Przez grid możnaby oglądać filmy (lub TV) w jakość HD bez potrzeby ściągania ich na kompa (ja oczywiście nie ściągam, ale słyszałem, że niektórzy tak robią  ;D )

# Rewolucja w komunikacji - holograficzne wideokonferencje.
Na nasza-klasa.pl bedzie można spotkać się ze znajomymi prawie jak na żwyo i pogadać ze wszystkimi jednocześnie,  chciaż portale społecznościowe będą prawdopodnie oferowały znacznie bardziej zaawansowane rodzaje interakcji między użytkownikami.

# Wiele innych, które dziś trudno sobie wyobrazić.


To oczywiście przyszłość, bo w Polsce, a zwłaszcza w Suwałkach,  internet to nadal technologia, której potencjał dopiero jest rozwijany (ceny łącz, świadomość korzystania i możliwości, dostępność usług on-line). Nie mówiąc o tym, że niektórzy użytkownicy  wcale nie chcą tak często korzystać z komunikacji przez net (włączanie statusów niewidoczny w komunikatorach lub ukrywanie danych np. e-mail w  profilach). 
Może to i racja, przecież najlepiej się spotakac ze znajomymi przy piwku w knajpie i  pogadać  wtedy do woli.  ;)« Ostatnia zmiana: 18 Kwi, 2008, 18:31:19 wysłana przez noka »

Offline pawy

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 209
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Gird - następca internetu
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Kwi, 2008, 21:24:10 »
 :) akurat i mnie temat zaciekawił i pokusiłem się o przeczytanie całego artykułu... pomysł szalenie ciekawy i obiecujący jednak samo uruchomienie systemu jest swego rodzaju zagadką...

Szkoda jednak, że owy system nie będzie dostępny dla szarego użytkownika tylko dla środowisk akademickich i naukowych. Byłoby miło ściągnąć sobie film w 5 sekund.

Póki co trzeba żyć suwalskimi realiami i brakiem odpowiedniej infrastruktury informatycznej - ostatnio koleżanka chciała zamówić Neo (mieszka na tzw. Zielonej Górce) i pani oświadczyła, że nie może jej zaoferować więcej niż 512kb/s, ponieważ centrala jest za stara :)

agniesiulka91

 • Gość
Odp: Grid - następca internetu
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Lip, 2008, 11:34:26 »
a mieszkając około 6 km od centrum Suwałk nie można liczyć na więcej niż internet 512kb/s

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Grid - następca internetu
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Lip, 2008, 22:30:10 »
A jaka firma  jest operatorem twego wypasionego łącza?

agniesiulka91

 • Gość
Odp: Grid - następca internetu
« Odpowiedź #4 dnia: 11 Lip, 2008, 17:57:00 »
ja mam neostradę

brylant123

 • Gość
Odp: Grid - następca internetu
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Gru, 2008, 10:49:50 »
Fakt. Całkiem ciekawa sprawa. Tylko do uruchomienia tego systemu jeszcze bardzoooo daleka droga.