Autor Wątek: RPG w suwałkach  (Przeczytany 4614 razy)

Seba_rey

 • Gość
RPG w suwałkach
« dnia: 05 Wrz, 2008, 17:27:03 »
Poszukuję osób, które grają, bądź chciałyby pograć w RPG i, jestem Mistrzem gry, jak również graczem (gram w sWoD'a, Neuroshimę i trochę w Warhammera). W Suwałkach jestem od niedawna i na różne sposoby szukałem kogoś, kto gra. Dla wszystkich zainteresowanych dodam krótką charakterystykę poszczególnych systemów i ogólne zasady panujące w RPG ach.

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4514
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Wrz, 2008, 18:06:15 »
Witam Seba_rey

Przeniosłem Twój temat do działu komputerowo-internetowego (choć wiem, że w Hooby też by pasował)

Zachęcam do przedstawienia  charakterystyki tych systemów - bez czekania na odzew (może własnie wtedy ktoś się zgłosi).
Ja w RPG nie grałem i chyba ten rodzaj rozrywki nie jest dla mnie (na jesieni być może będziemy lansować CS'a w lokalnym wydaniu, na długie zimowe wieczory).
Natomiast na Forum jest kilka osób bardziej obeznanych z tematyką RPG, więc może uda się coś zmontować.  8)

Seba_rey

 • Gość
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Wrz, 2008, 16:50:40 »
Przeniesienie tego tematu do działu związanego z komputerami, według mnie nie miało sensu, gdyż RPG i cRPG to dwie różne sprawy. Tak więc zacznijmy:
cRPG odnosi się do wszystkich gier komputerowych, w których wykonuje się jakieś zadania, dostaje za to punkty doświadczenia i rozwija postać, natomiast do grania w RPG nie jest potrzebny komputer. Już wyjaśniam RPG jest angielskim skrótem określającym Role Playing Game, czyli granie w odgrywanie postaci. Chodzi o to, cze Gracze(aktorzy) i Mistrz gry(taki narrator, scenarzysta i scenograf w jednym) siedzą przy stole i razem kreują świat, jak i postacie otaczające wszystkich dookoła. Innymi słowy, gry RPG wymagają choćby minimalnych umiejętności aktorskich, jak i odrobiny zaangażowania. W zależności od uniwersum, w jakim gra się toczy, RPG dzielą się na systemy.

Teraz po krótce opisze systemy, które znam i w które gram:
-stary Świat Mroku: na ziemi, tuż obok ludzi istnieją istoty nadnaturalne, wampiry, magowie wilkołaki, które w jakiś sposób koegzystują ze światem ludzkim. Wizja rzeczywistości w tym systemie jest dość przygnębiająca, ponieważ przemoc i anarchia są dostrzegalne na każdym kroku, rozkwita korupcja i bezprawie, a miasta są szare, zniszczone, ponure, wszystko w klimacie horror i suspense.

-Neuroshima: Miejscem przygód są stany zjednoczone, a raczej to, co z nich zostało po wojnie nuklearnej. Ludzkość uczy się radzić sobie w spalonym przez atomowe wybuchy i innego rodzaju broń niekonwencjonalną świecie. Mutanty, zdziczałe zwierzęta, degeneraci i troglodyci, krwiożercze maszyny, oto obraz świata w Neuroshimie.

-Warhammer: świat fantazy, w którym zwykły szczurołap może przeistoczyć się w legendarnego herosa. Smoki, elfy krasnoludy magia i niezwykłe stwory, o których czytaliście w książkach Tolkiena ożywają, byście mogli stawić im czoła (gram, niestety nie prowadzę rozgrywki)

-Wiedźmin: ilu z was, po przeczytaniu książek Sapkowskiego, zapragną mieć przygody godne Geralda, śpiewać pieśni wymieniane koło dzieł Jaskra, czy spotkać niezwykle piękną czarodziejkę pokroju Jenefer? Świat Wiedźmina ożywa w tej niezwykłej grze, gdzie strzygi umykają przed ostrzem mieczy, a w karczmach piwo leje się strumieniami.(gram, nie prowadzę rozgrywki)

-Legenda Pięciu Kręgów: delikatna muzyka w herbaciarni, u boku piękna Gejsza, a katana stojąca oparta o ścianę. W tym systemie przenosimy się do Rokuganu, krainy będącą fantastyczną kreacją średniowiecznej Japonii. Gdzie rodzina i honor stoją na pierwszym miejscu, Dajmio ważniejszy jest od ojca, a katana odzwierciedleniem duszy. Stań się samurajem, przed którym chłopi będą się kłaniać, a inni spoglądać z szacunkiem.(gram, nie prowadzę rozgrywki)

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4514
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Wrz, 2008, 20:55:44 »
Przed przeniesieniem tematu zajrzałem do Googla i wydawało mi się, ze masz na myśli grę komputerową. Jeśli jednak chodzi o granie w realu to daj znać, a temat wróci na swoje miejsce  8)

Seba_rey

 • Gość
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #4 dnia: 07 Wrz, 2008, 13:13:39 »
Chodzi o granie w realu, przy stole i przy piwku, na przykład;d

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4514
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Wrz, 2008, 19:29:39 »
Aha, w takim razie temat wraca na swoje miejsce  :)

Offline Pumex

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 53
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Wrz, 2008, 09:47:03 »
:Seba_rey

Rozwiń temat - jedno juz mi sie podoba ... przy piwku :)
nie jest lekko... :( Ale jutro bedzie lepiej ! :)

Seba_rey

 • Gość
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Wrz, 2008, 15:35:15 »
Ogólna zasada jest taka.  W rozgrywce bierze minimum 2 osoby (powyżej 6 gra ciągnie się niemiłosiernie). Gracz odgrywający postać wykreowaną na zasadach panujących w danej grze zapisując wszystko na Karcie Postaci, nadając jej cechy osobowości, stwarzając tło(rodzinę, przyjaciół, znajomych), innymi słowy na czas gry staje się postacią, którą stworzył. Druga osoba biorąca udział w grze to tak zwany Mistrz gry (bajarz, Mistrz podziemi w zależności od systemu), i tu zaczynają się schody gdyż rola MG (Mistrza Gry) polega na opisywaniu pomieszczeń, osób, informować co gracze widzą, słyszą i  czują. Musi także odgrywać Bohaterów Niezależnych (NPC)czyli wszystkich tych, którzy są potrzebni, a nie są odgrywani przez Graczy (sprzedawcy, szynkarze, tajemniczy nieznajomi, którzy przekazują zadania czy inne istotne informacje;)). Ostatnią i najtrudniejszą rolą MG jest ocenianie, osądzanie i podejmowanie decyzji w oparciu o zasady danej gry.
Teraz trochę o przebiegu rozgrywki. Spotykają się wszyscy, zarówno MG, jak i gracze, wspólnie tworzą nowe postacie(jeśli to pierwsza sesja), bądź wyciągają już istniejących bohaterów. Następnie ustalana jest kolejność, w której każdy z graczy będzie opisywał, co będzie robił, ewentualnie prowadził dialog z postacią odgrywaną przez MG. Zazwyczaj bardzo dużo czasu zajmują walki i do tego trzeba się przyzwyczaić. Gra kończy się, gdy wszyscy stwierdzą, że mają dość, bądź po wykonaniu zadania. W pierwszym przypadku wszyscy rozchodzą się umawiając się na następną sesję (rozgrywkę), w drugim przypadku gracze są nagradzani punktami doświadczenia, które mogą przeznaczyć na rozwój swoich bohaterów.
Mam nadzieję, że wystarczająco rozwinąłem temat, jakby były pytania, to chętnie odpowiem. Innym sposobem przedstawienia tego typu rozrywki jest tak zwana sesja internetowa, gdzie wszystko przebiega w ten sam sposób, tyle że jedna rozgrywka może ciągnąć się dniami, a nawet tygodniami(osobiście nie przepadam za sesjami internetowymi, ale jeśli będą chętni, to mogę poprowadzić rozgrywkę)

Seba_rey

 • Gość
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #8 dnia: 11 Wrz, 2008, 16:33:33 »
Oj, coś mi się zdaje, że nie znajdę nikogo zainteresowanego, a szkoda bo ten rodzaj spędzania wolnego czasu jest niezwykle kreatywny(udawanie innych, próba stania się kimś, kim zawsze chciało się być).

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4514
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #9 dnia: 11 Wrz, 2008, 20:29:09 »
Oj chyba masz rację  :-\
Na 211 kont użytkowników, aktywnych Forumowiczów można policzyć na palcach 1 ręki  :(
(Nie wspomnę, że Twój temat jest dość nietypowy)

Seba_rey

 • Gość
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Wrz, 2008, 18:11:41 »
Dobra, zrobię tak, w dziale "Na Luzie" otworzę temat dotyczący sesji przez internet, zasady tworzenia postaci, opis miasta, w którym będziemy grali jak i prywatnie napiszę do przyszłych graczy odnośnie Bohaterów Niezależnych, których znacie w mieście. Termin składania szkicu postaci wynosi 14 dni od rozpoczęcia tematu.

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 4514
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Wrz, 2008, 18:13:59 »
Jeśli nowy temat będzie kontynuacją obecnego wątku - może warto tutaj dalej o tym pisać?

Seba_rey

 • Gość
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Wrz, 2008, 15:55:06 »
No w sumie, będzie to dobrym, przykładem, jak przebiega rozgrywka, więc o wszystkim napiszę tutaj.

Seba_rey

 • Gość
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #13 dnia: 19 Wrz, 2008, 12:59:22 »
Sorki, że jeszcze nie dałem danych dotyczących sesji, ale ostatnio zacząłem pracować, i chyba najbliższy termin, kiedy znowu będę przy kompie będzie w przyszłym tygodniu. Tak więc cierpliwości.

wizga

 • Gość
Odp: RPG w suwałkach
« Odpowiedź #14 dnia: 07 Paź, 2008, 14:01:04 »
Witaj kolego, szukasz nadal kogoś do Warhammera, bo my też szukamy z jednego gracza, lub mistrza... jeśli jesteś zainteresowany odezwij się na moje GG  3695827 ....

pozdrawiam