Autor Wątek: Krótkofalarstwo - CB.  (Przeczytany 12886 razy)

gizmo

• Gość
Odp: Krótkofalarstwo - CB.
« Odpowiedź #15 dnia: 08 Lut, 2010, 23:08:05 »
Wracając do pierwotnego pytania założyciela wątku też po zdaniu egzaminu czułem się osamotniony w swoim hobby.
Konstruuję , często zapożyczam pomysły od innych krótkofalowców ale generalnie 50 % urządzeń wykonałem sam.
Chociażby zasilacz stabilizowany 25 A , 12V-ciężki jak nie wiem co .Ale przy pełnym obciążeniu moim transceiverem nawet nie drgnie.Mam też na swoim koncie miernik częstotliwości na mikroprocesorze do 1.2 GHz,antenę vertical na 80 M ,dipol pętlowy na 2-30 MHz-jeszcze go nie powiesiłem ze względu na pogodę.Obecnie klecę skrzynkę antenową .Zbudowałem kilka SDR-ów na pasmo 160,80, 40 i 10M.Tak więc z małej ilości kontaktów z krótkofalowcami z Suwałk wymyślam sobie jakieś tam urządzonka.
No dobra,tyle o mnie.
Dla osób ubiegających się o świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej przesyłam link z aktualnymi terminami egzaminów.
http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?place=Lead24&news_cat_id=366&news_id=3994&layout=9&page=text
Mniej więcej w połowie strony jest Harmonogram sesji egzaminacyjnych na 2010 r.
22.05.2010  godz.10.00  Delegatura Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Białymstoku  ul. Warszawska 1a najbliższy , ale trzeba często wchodzić na stronę UKE bo czasem są zmiany.
Na stronie również są pytania egzaminacyjne na świadectwo operatora klasy A i C.

A wracając do przyjętej w Polsce zasady:  róbta co chceta :

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. Nr 138, poz. 972) nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzeń Radia Obywatelskiego CB wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz, pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM//SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM oraz z mocą 12W (PEP) dla SSB.

Obecne uregulowania prawne nie nakładają na użytkowników urządzeń typu CB Radio obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie organu kontroli ruchu drogowego świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności użytkowanego urządzenia.

Istnieje jednak możliwość, że urządzenie typu CB radio znajdujące się w pojeździe może nasunąć podejrzenie policjantowi, iż znajduje się ono w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się przypadki modyfikacji konstrukcji urządzenia oraz dopuszczalnych parametrów pracy. Zdarzają się także przypadki sprowadzania urządzeń spoza granicy Polski, których parametry pracy nie zawsze są zgodne z polskimi przepisami.

W przypadku pojawienia się uzasadnionych wątpliwości co do użytkowanego sprzętu, naturalnym zachowaniem jest próba zweryfikowania (w miarę możliwości na miejscu kontroli), czy znajdujące się w pojeździe CB radio zostało dopuszczone do obrotu na polskim rynku. Dużym ułatwieniem w takim przypadku będzie okazanie policjantowi Świadectwa Homologacji lub Deklaracji Zgodności. I choć nie ma obowiązku posiadania tego dokumentu przy sobie, to jednak posiadanie go przy sobie w dużym stopniu może ułatwić obu stronom udokumentowanie faktu użytkowania zgodnego z prawem.

W przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy. Oznacza to również, że na potrzeby prowadzonego postępowania wyjaśniającego będzie musiał w późniejszym terminie dostarczyć taki dowód celem uniknięcia posądzenia o popełnienie wykroczenia lub nawet przestępstwa.
Jest to cytat ze strony www.policja.pl
A tu jeszcze lista wyrobów niezgodnych z zasadniczymi wymaganiami (nie to żebym się czepiał)
http://www.bip.uke.gov.pl/_gAllery/40/85/4085.pdf

Niestety ustawodawca dał możliwość ingerencji ,przerabiania ,modyfikowania m.in tych urządzeń tylko radioamatorom.
To ,że na dzień dzisiejszy wiele osób lekceważy zapisy prawa ,wychodząc m.in poza przyznawane częstotliwości nie świadczy wcale o tym że tak można i że jest to legalne.
Jak dotąd nikt nie cofnął decyzji UKE.
73
Śmiech to zdrowie ;D
« Ostatnia zmiana: 08 Lut, 2010, 23:21:30 wysłana przez gizmo »

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Lut, 2010, 15:50:18 »
UKE interweniuje - jak najbardziej.
Kanał klubowy GTW jest na podstawowej 40, więc prawa nie łamiemy :)
Masz CB w samochodzie mówisz - trzeba by kiedyś pogadać. Zastanawiam się nad stacjonarną instalacją, i 'pracą' na podstawie jako ogólny ( w wolnym czasie ) a jako główny cel - trochę dalsze łączności na podstawie. Warunki mam idealne, najgorzej będzie dociągnąć kabel z parteru na 11 piętro. Ale da się radę.

gizmo

• Gość
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Lut, 2010, 23:46:23 »
Witam wszystkich po długiej przerwie.
Rockers- z Twojego postu wynika,że mieszkasz w wieżowcu. Czy to któryś z tych na Korczaka?
Ze spółdzielnią raczej problemów nie ma tylko trzeba dokładnie opisać co się chce zainstalować , parametry,moc ,wymiary itp.
Dla osób nie związanych z krótkofalarstwem mogą pojawić się trudności.(musiałem przedłożyć pozwolenie radiowe.
Ja mam pozwolenie na pół falowego dipola pętlowego o długości 22 metrów na dachu bloku,formalności zajęły mi miesiąc.
Z kablem raczej nie powinno być problemu,to ok 30 metrów na dach+ ok 5 na samym dachu + ok 3 u Ciebie. Pamiętaj,że kabel musi być dobrej jakości w porządnym ekranie ,najlepiej podwójnym,miedzianym,z żyłą gorącą linkową (pojedyncze lubią pękać przy wielokrotnym zginaniu .Ja mam u siebie RG213 Helukabel. Wady- 10,3 mm średnicy,ciężki,zalety -czołg tego nie rozwali.
Pamiętaj tylko o naszych burzach i o tym ,żeby przypadkiem nie umożliwić piorunom wejścia do mieszkania bo będzie gorąco.
Po skończeniu nadawania należy antenę odpiąć i uziemić-żeby nie było przykrych niespodzianek. Maszt też musi być podłączony do instalacji odgromowej . Ja na wszelki wypadek dodatkowo się ubezpieczyłem od odpowiedzialności cywilnej.

Maxisho - jak tam przygotowania do egzaminu? Nie poddawaj się , to nie jest wcale takie trudne.
Jak będziesz czegoś potrzebował to via e-mail.Teraz  trwają zawody z okazji 80 rocznicy powstania PZK i 85 powstania IARU.
Tłok na 80 że ho ho.
73

gizmo

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: 27 Lut, 2010, 19:26:20 »
Dla osób zainteresowanych krótkofalarstwem podsyłam kilka ciekawych linków:

1- łączność EME -z wykorzystaniem odbicia od powierzchni księżyca- online antena 25 metrów na częstotliwości 1,29 GHz
Jest to SDR pracujący całą dobę ,ale jest mało łączności za to jakie(trzeba często zaglądać)
http://websdr.camras.nl:8901/

2-prawdziwy rarytas dla osób nie mających własnego transceivera :
Pasma od LF do 20 metrów !
Słuchawki na uszy i miłej zabawy !
http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/

3-ogromna baza dotycząca parametrów technicznych transceiverów m.in ICOM ,Kenwood, Yaesu,Ten-Tec itp.
http://www.rigpix.com/index.shtml

4- sztuka operatorska w pigułce - czyli krótko zwięźle i na temat:
http://www.on4ww.be/OperatingPracticePolish.html

5- literowanie , coś co krótkofalowiec powinien znać
http://www.sq2hrj.pl/index.php?id=22

6- kod Q
http://www.sq2hrj.pl/index.php?id=21

73!

« Ostatnia zmiana: 27 Lut, 2010, 19:30:30 wysłana przez gizmo »

gizmo

• Gość
« Odpowiedź #19 dnia: 12 Kwi, 2010, 08:44:20 »
Widzę,że zainteresowanie tematem spadło niemal do zera.
Panie i Panowie,żeby uprawiać jakiekolwiek hobby trzeba samozaparcia i własnej pracy . Nie wystarczą górnolotne deklaracje czy sam zapał.
Trzeba włożyć coś od siebie. Szkoda,że w Suwałkach to piękne hobby uprawiane jest przez małą część osób.
Żeby się zrzeszać też trzeba mieć z kim.
Każdy krótkofalowiec chętnie pomoże , tylko trzeba się do niego odezwać. Nikt nie jest wróżką i nie wie czego oczekujecie.
Jeśli niczego , to też wypada napisać.
A , że czasem piętrzą się problemy to nie powód do zarzucenia swojej pasji.
Kiedyś ktoś na ogólnopolskim forum zadał pytanie " po co mi krótkofalarstwo skoro są telefony komórkowe?".
Odpowiedziałem " po co jest wędkarstwo amatorskie skoro są zawodowi rybacy i rybę można kupić w każdym supermarkecie?"
Odpowiedzcie sobie sami.
To tyle.
Nikogo nie zamierzam namawiać ani strofować , to wolny wybór.

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #20 dnia: 12 Kwi, 2010, 21:25:28 »
I nie musisz :)
Łącznościami zajmuję się od jakichś czterech lat, biorąc mój wiek pod uwagę, to rozpocząłem mając tych lat 15.

gizmo

• Gość
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Wrz, 2010, 12:47:05 »
Zapraszam wszystkich chętnych krótkofalowców, którzy czują się osamotnieni w swoim hobby do spotkań w klubie krótkofalarskim SP4PSU przy Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach.
Serdecznie zapraszam licencjonowanych krótkofalowców, ale także osoby pragnące rozpocząć swoją przygodę z krótkofalarstwem.
Kontakt e-mail suwagem@wp.pl
Pozdrawiam Marcin SQ4KBH.
73
« Ostatnia zmiana: 10 Wrz, 2010, 17:06:59 wysłana przez the_mask »

Offline Rockers

• Mega Poster
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Wrz, 2010, 15:41:05 »
Gizmo - wiesz coś nt klubów CB radiowych działających w naszym regionie?
I mam pytanie, czy nie odbywaliście łączności z Kolegą Kopernikiem Białystok.

Henryk Mościbrodzki

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Kwi, 2011, 09:07:02 »
Całą "zabawę" z krótkofalarstwem można rozpocząć od prowadzenia nasłuchów na prostym odbiorniku nasłuchowym.

Kilka zdań na temat tego hobby.

Krótkofalarstwo, jak również utożsamiane z nim często radioamatorstwo, to ruch powstały na przełomie XIX i XX wieku, któremu podstawy idei dali fizycy Maxwell i Hertz, entuzjaści przekazywania na odległość energii elektromagnetycznej za pomocą fal. Za narodziny radiokomunikacji należy uznać rok 1896 kiedy to Włoch Marconi przesłał po raz pierwszy sygnały radiowe na odległość 2,5 kilometra. Od tego czasu datuje się rozwój tego ruchu. Wszystkich krótkofalowców inspiruje i łączy wspólna idea swobodnego pokonywania odległości w eterze i nawiązywania bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, bez względu na różnice języka, religii, kultury czy różnice społeczne i polityczne.

CZYM JEST KRÓTKOFALARSTWO?

Krótko mówiąc jest to hobby, sport, a dla niektórych praca. Jedno jest pewne: nic nie daje tyle satysfakcji. Ale zacznijmy od początku.

Żeby zrozumieć istotę krótkofalarstwa wyobraź sobie, że przestrzeń nad nami w każdej sekundzie "przecinana jest" przez tysiące fal elektromagnetycznych o różnej częstotliwości. Jednymi z nich są fale radiowe. Odbijając się od różnych warstw atmosfery, docierają nawet na bardzo dalekie odległości. Część z nich (o odpowiedniej częstotliwości) "należą" do krótkofalowców z całego Świata. Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjną (ITU) przeznaczyła części pasm radiowych na użytek krótkofalowców, by umożliwić im uprawianie tego fascynującego hobby.

Istota krótkofalarstwa to osiągnięcie jak największej liczby łączności z krótkofalowcami na całym Świecie za pośrednictwem fal radiowych, z pomocą urządzeń specjalnie do tego typu łączności opracowanych. Krótkofalowcy pracując na przeznaczonych dla nich wycinkach pasm słuchają, czy nie nadaje obecnie inny krótkofalowiec z innego zakątka kraju lub Świata. Jeśli nie prowadzi on łączności z innym operatorem, można mu się zgłosić i przeprowadzić łączność.

Sama łączność to wymiana raportu o słyszalności (RST - R-(czytelność; w skali do 5) S-(siła sygnału; w skali do 9) T-(ton przy pracy emisją telegraficzną; w skali do 9), podanie swojego imienia i QTH (np. miasta z którego pracujemy. Dodatkowo można podać informacje o urządzeniach na jakich obecnie pracujemy, o stanie pogody...

KODEKS KRÓTKOFALOWCA:

Ogłoszony przez Paula Segala W9EEA w roku 1928

1. Krótkofalowiec jest dżentelmeński. Nigdy świadomie nie odbiera innym radości z uprawiania wspólnego hobby.

2. Krótkofalowiec jest lojalny. Popiera i wspiera innych krótkofalowców, kluby oraz własną organizację, bo z nimi i dzięki nim może uprawiać wspólne hobby.

3. Krótkofalowiec jest postępowy. Dotrzymuje kroku najlepszym w każdej dziedzinie wiedzy technicznej i operatorskiej. Stawia sobie ambitne cele.

4. Krótkofalowiec jest koleżeński. Zawsze dostosowuje się do możliwości operatorskich korespondenta. Służy życzliwą radą początkującym, chętnie pomaga kolegom w rozwiązywaniu ich problemów. Są to znamiona ducha amatorskiego.

5. Krótkofalowiec jest zrównoważony. Mimo, że krótkofalarstwo jest jego pasją, nigdy nie pozwala aby kolidowało z jego obowiązkami wobec rodziny, pracy, szkoły i społeczności.

6. Krótkofalowiec jest patriotą. Jest zawsze gotowy służyć wiedzą oraz sprzętem krajowi i społeczeństwu.

Znani krótkofalowcy:

Znak Nazwisko Zawód
K1JT - Joe Taylor - fizyk, laureat Nagrody Nobla.
W4CGP- Chet Atkins, - piosenkarz i autor tekstów.
K4ZVZ - Paul W Tibbets - pilot Enola Gay.
W5LFL - Owen Gaririot - astronauta.
N5QWL - Jay Apt - astronauta.
KC5ZTA - Koichi Wakata - astronauta.
9K2CS - Książe Yousuf AL.-Sabah - rodzina królewska Kuwaitu.
CN8MH - Król Hassan II - król Marokka.
EA0JC - Juan Carlos - król Hiszpanii.
FO5GJ - Marlon Brando - aktor.
GB1MIR - Helen Sharman - astronauta.
HS1A - Bhumiphol Adulayadej - król Tailandii.
JY1 - Husain - król Jordanii
JY1NH - Noor - królowa Jordanii.
LU1SM - Carlos Saul Menem - prezydent Argntyny.
UA1LO - Jurii Gagarin - pierwszy kosmonauta.
VU 2RG - Rajiv Ghandi - prezydent Indii.
KC5ZTD - Peggy Whitson - kosmonautka z ISS.
RZ3FU - Sergiej Treszew - kosmonauta z ISS.
RZ3FK - Walerij Korzun - kosmonauta z ISS.
KG6FZX - Denis Tito - miliarder , kosmonauta - turysta.

Niektórzy z wymienionych wyżej krótkofalowców już nie żyją , ale ich znaki zostały na zawsze zapisane w historii krótkofalarstwa.

---
Na stronie Polski CallBook - powszechny spis polskich radioamatorów - po wpisaniu słowa Suwałki pokazało się 49 znaków stacji krótkofalarskich z tej miejscowości.

Pozdrawiam serdecznie,

Henryk, SPL-908455
qth Gliwice
« Ostatnia zmiana: 16 Kwi, 2011, 09:13:40 wysłana przez Henryk Mościbrodzki »

Offline DeltaFoto

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: 08 Wrz, 2013, 19:40:56 »
Do samochodu nie co przesadzać z radyjkami z wyższej półki, bierze się najtańszego Alana albo Onwę - inne kuszą amatorów cudzej własności. To samo dotyczy się anten - te na dużym magnesie przy 110km/h mogą odpadać i mogą w ten sposób trochę lakier porysować ale są wygodne do schowania - pamiętaj - "Lepkie rączki". Najlepsza byłaby przykręcana na motylek - łatwo i szybko odkręcić samego "bata" bez kable i wtyczki a sm uchwyt nie jest kuszący.
Miałem kiedyś CB ;) nocki cale się robiło, a i Paryż, Skierniewice się pykało ;)