Autor Wątek: Zagadki związane z Suwałkami  (Przeczytany 161733 razy)

Offline jesiotr1

• Weteran
Odp: Zagadki związane z Suwałkami
« Odpowiedź #975 dnia: 03 Mar, 2011, 19:14:04 »
Autorem ( wyczerpująco)  omawianego opowiadania  może być - Uwaga: 
[...] nie psuj zabawy, pisz na temat //noka
« Ostatnia zmiana: 03 Mar, 2011, 19:35:13 wysłana przez noka »

Offline andreak

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #976 dnia: 03 Mar, 2011, 19:41:59 »
Brawo, veno, bardzo dobra odpowiedź. Opowiadanie science fiction "W leju po bombie" dziejące się w SuwAłkach, napisał as polskiej fantasy Andrzej Sapkowski. Po raz pierwszy opowiadanie ukazało się w roku 1993, w kwietniowym numerze magazynu literackiego "Fenix".

Jeśli wcześniej nie czytaliście, a chcecie wiedzieć jak się "żyje" suwalczanom wśród białokrzyżowców i pod wszechwładzą kleru oraz permanentnym ostrzałem wojsk litewskich, niemieckich i amerykańskich, a także jak jest po litewsku indyk, co to jest Lewobrzeżna Żmudź oraz kim byli generał Zeligauskas i Marcin Kenig co miał sen (i wielu innych rzeczy), to zachęcam do przeczytania opowiadania.

Można je pobrać stąd:
http://www.przeklej.pl/plik/andrzej-sapkowski-w-leju-po-bombie-pdf-0027s6af7bq4

Do tekstu znalezionego w sieci dodałem ilustracje zeskanowane z posiadanego "Feniksa", "sPDFciłem" i voilà...

Na zachętę opis parku w Suwałkach (a to tylko jeden smakowity kąsek): 
(...) Nasz piękny park nosił niegdyś, jak opowiadał mi nieboszczyk dziadek, imię marszałka Piłsudskiego. Później, w czasie wojny światowej, zmieniono tę nazwę na Park Horsta Wessela. Po wojnie patronami parku zostali bohaterowie Stalingradu i byli nimi bardzo długo - do czasu, gdy marszałek Piłsudski ponownie wrócił do łask, a jego popiersie do parku. Później, gdzieś około roku 1993, nastała Era Szybkich Zmian. Marszałek Piłsudski zaczął się źle kojarzyć - nosił wąsy i robił przewroty, głównie w maju, a nie były to czasy, gdy można było tolerować w parkach popiersia facetów z wąsami, lubiących podnosić zbrojną rękę na legalną władzę, niezależnie od efektu i pory roku. Park przemianowano tedy na Park Orła Białego, ale wówczas inne narodowości, których w Suwałkach było już bez liku, zaprotestowały gorąco. I czynnie. Nazwano więc park Ogrodem Ducha Świętego, ale po trzydniowym strajku banków postanowiono nazwę zmienić. Zaproponowano: Park Grunwaldzki, ale zaprotestowali Niemcy. Zaproponowano: Park Adama Mickiewicza, ale zaprotestowali Litwini, ze względu na pisownię i inskrypcję: "polski poeta" na projekcie pomnika. Zaproponowano: Park Przyjaźni, ale zaprotestowali wszyscy. W rezultacie ochrzczono park imieniem króla Jana III Sobieskiego i tak już zostało, prawdopodobnie dlatego, że odsetek Turków w Suwałkach jest znikomy, a ich lobby nie ma żadnej siły przebicia. Właściciel restauracji "Istanbul Kebab" Mustafa Baskar Yusuf Oglu mógł zaś sobie strajkować do usranej śmierci.
Młodzież suwalska nie przejmowała się tym wszystkim i po staremu mówiła "nasze parczysko" albo "nasz Lasek Kopulasek". (...)
"Źle nazwać rzeczy, to powiększać nieszczęścia świata". - Albert Camus

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #977 dnia: 17 Mar, 2011, 21:25:10 »
Wszyscy wiemy kto był twórcą i kierownikiem Stacji Hydrologicznej na Wigrach, o której wspominaliśmy na początku tego wątku. Alfred Lityński prowadził wszechstronne badania jeziora Wigry. Głównie interesował się fauną plankotonową  i rybami łososiowatymi-sieją i sielawą, którymi  zasłynęła Suwalszczyzna. Jego prace były publikowane w organie stacji i wielu czasopismach naukowych. Był współtwórcą projektu rezerwatu obejmującego jezioro Wigry. Tyle w skrócie na temat pracy –moja zagadka, to :  Jak potoczyły się losy A.Lityńskiego w czasie II wojny światowej?

Offline kawuiatek

• Forumowicz
  • *
  • American Muscle
« Odpowiedź #978 dnia: 17 Mar, 2011, 22:53:52 »
A. Lityński W czasie II wojny światowej działał w szeregach Armii Krajowej jako szef informacji i propagandy (lata 1940 - 41) pod pseudonimem "Leśny" w randze podporucznika. Był członkiem sztabu Suwalskiego Obwodu AK kryptonim "Niedźwiedź" lub "8". Pełnił funkcję redaktora "Biuletynu Informacyjnego" oraz dwutygodnika "Echa Puszczy". Jako świetny znawca języka niemieckiego "Leśny" kierował na terenie Obwodu także akcją "N".

Po wyzwoleniu okolic Wigier i Suwałk 23 listopada 1944 r. Lityńscy zgłosili się do dyspozycji tworzącej się władzy ludowej w Suwałkach, która powierzyła profesorowi stanowisko powiatowego inspektora rybactwa z siedzibą we wsi Czerwony Folwark (wtedy Czerwony Dwór). Na stanowisku tym pracował Lityński zaledwie cztery miesiące, gdy 25 lutego 1945 r. został za działalność w AK aresztowany przez NKWD.

Cierpienia i krzywdy wyrządzone przez siepaczy Stalina i Radkiewicza zaciążyły na jego zdrowiu, potęgując szczególnie chorobę serca. Deportowany do ZSRR zmarł w wagonie więziennym pod Smoleńskiem dnia 25 marca 1945 r., wyrzucony i zakopany w nieznanym miejscu.

źródło: http://www.dawna-suwalszczyzna.com.pl
Czasem spotykasz na swojej drodze osobę której nie należy wkur....zać. To ja.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #979 dnia: 18 Mar, 2011, 19:49:40 »
Tak,dokładna odpowiedź,szczególnie zainteresowało mnie miejsce zgonu -dziś tak często znajdujące się na naszych ustach. Dodałabym tylko,że A.Lityński został wywiezionydo Niemiec, po powrocie rozpoczął swą działalność w ruchu oporu.Przed śmiercią w latach 1940-1944 powstał pierwszy polski podręcznik ''Hydrobiologia ogólna''.

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #980 dnia: 20 Mar, 2011, 10:30:15 »
Co to jest buchta – patrz Czarna Buchta ?

Offline kawuiatek

• Forumowicz
  • *
  • American Muscle
« Odpowiedź #981 dnia: 20 Mar, 2011, 11:50:34 »
    * Buchta – zwój liny ułożony specjalnie w taki sposób, aby można było z tej liny od razu skorzystać (rozwinąć) bez ryzyka splątania
    * Buchta – miejsce zryte przez dziki poszukujące pożywienia
    * Buchta – rodzaj ciasta drożdżowego

Czarna Buchta - wieś w Polsce nad jeziorem Gremzdel położona w województwie podlaskim, w powiecie sejneńskim, w gminie Krasnopol.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.
Czasem spotykasz na swojej drodze osobę której nie należy wkur....zać. To ja.

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #982 dnia: 20 Mar, 2011, 12:42:37 »
Prosiłbym żeby powiązać „buchtę” z nazwą konkretnej wsi nad jez. Gremzdel w gm. Krasnopol, a konkretniej chodzi o prawdopodobną etymologię nazwy tej wsi.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #983 dnia: 20 Mar, 2011, 21:10:07 »
Nie wiem czy trafię w myśl Krzysztofa,ale trochę poszukałam

Najbardziej rozwinięte zakola rzeki -zwano Buchtą

Wnętrze buchty,to piaszczyste gleby i z tego powodu okoliczni mieszkańcy nie mieli dobrych warunków do życia,natomiast kształt buchty pełen wąwozów nadawał się na siedlisko złodziei.
Przed laty w okolicy była puszcza,przez którą wiódł trakt preński do Warszawy,zatem sposobności do rozbojów nie brakowało.Po latach rozboje zanikły,w zamian zaczęto parać się kradzieżą koni i przemytnictwem-granica polsko-pruska była tuż,tuż.
Buchta była punktem składowym zagranicznych towarów.
Z okresu III rozbioru Polski pozostała nazwa Czarna Buchta,zajęcia jakim ich przodkowie się zajmowali,wyrobiło w ludziach spryt,zręczność i wielką przebiegłość.

Ujęłam historię w dużym skrócie i jak zawsze nadmienię,że jeśli nie odpowiem na zagadkę,dorzucę coś z dawnych lat Suwalszczyzny :P

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #984 dnia: 21 Mar, 2011, 09:09:43 »
Kiedy pierwszy raz zetknąłem się z nazwą tej wsi / zdjęcie Noki –wątek „Własna elektrownia wiatrowa” –Hobby/, pomyślałem że nazwa wsi koresponduje z krajobrazem. Tyle że zdjęcia pokazują Suwalszczyznę jak jedno wielkie buchtowisko jakichś monstrualnych dzików, więc nikt z tego powodu nie nazwał by tak wsi.
Kiedy powtórnie zetknąłem się z tą  wsią, zacząłem szukać i trafiłem na przewodnik po Litwie Krzywickiego, który pisze o buchtach na Niemnie. Również Gaga dotarła do tego przewodnika i to już jest na pewnie bliżej nazwy tej wsi. Chociaż kiedy czytałem Krzywickiego pomyślałem, że bardziej swojsko brzmi łacha /ławica/ niż buchta. Sprawdziłem na mapie i rzeczywiście na jeziorze Gremzdel /co za nazwa/, tuż obok Czarnej Buchty jest duża ławica. Doczytałem się również, że przez jezioro przepływa jakaś rzeczka Pawłówka i okresowo spływają tam jakieś pomniejsze cieki, a że tereny piaszczyste w powstaniu takiej ławicy nie ma nic dziwnego.
Znalazłem, chociaż nie wiem czy nadal funkcjonujące,  nazwy innych bucht na suwalskich jeziorach; Sumowa Buchta, Bielańska Buchta / tak rybacy nazywali tonie koło takich ławic – podobno dobrze „bierze” tam ryba/

Poniżej link do ciekawego i porządnie napisanego artykułu o okolicach wsi Czarna Buchta.
[urlhttp://www.krasnopol.pl/index.php?id=5][/url]

Link do mapy. Wpisać w wyszukiwarkę Gremzdel i powiększyć.
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #985 dnia: 21 Mar, 2011, 13:53:35 »
Krzysztof,piszesz o nazwie buchta,dotyczącej łowienia ryb. Czytałam również,że tzw buchty dobrze służyły zaganianiu zwierzyny,co ułatwiało łowy.Nazywano takie miejsca ''zwierzyńcem''.

Nowa zagadkadotycząca mojej ulubionej Waszej krajanki:

Suwalczanie,oddzieleni granicą innego zaboru,nie mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.Wysłali tylko do Komitetu Pogrzebowego depeszę następującej treści ''Prochom wielkiej pieśniarki naszego ludu hołd składa ogół Jej rodzinnego miasta Suwałk''
Na domu w którym poetka się urodziła i spędziła swoje dziecięce lata zamierzano umieścić tablicę pamiątkową,jednak władze carskie nie wyraziły na to zgody.
Pytanie-w którym roku można  było odsłonić tablicę pamiątkową i nadano jej imię Żeńskiemu Gimnazjum w Suwałkach? 

Offline andreak

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #986 dnia: 22 Mar, 2011, 19:38:49 »
Pytanie-w którym roku można  było odsłonić tablicę pamiątkową i nadano jej imię Żeńskiemu Gimnazjum w Suwałkach?

Proszę o sprecyzowanie pytania, ponieważ obecnie wygląda na to, że tablicy nadano imię Żeńskiemu (jeśli już to Żeńskiego lub Żeńskie) Gimnazjum w Suwałkach.
"Źle nazwać rzeczy, to powiększać nieszczęścia świata". - Albert Camus

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #987 dnia: 22 Mar, 2011, 20:16:47 »
Nadal powtórzę:
Na domu w którym poetka się urodziła i spędziła swoje dziecięce lata zamierzano umieścić tablicę pamiątkową,jednak władze carskie nie wyraziły na to zgody.
Pytanie-w którym roku można  było odsłonić tablicę pamiątkową i nadano jej imię, Żeńskiemu Gimnazjum w Suwałkach? 

Prac doktorskich nie piszemy,a jedynie czego zabrakło,to przecinka po słowie ''imię'',natomiast wyrażenie ''Zeńskiemu Gimnazjum''jest jak najbardziej prawidłowa.

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #988 dnia: 23 Mar, 2011, 11:46:32 »
Wydaje mi się że te uroczystości odbyły się w zw. z 25- tą rocznicą jej śmierci, czyli w 1935 r.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #989 dnia: 23 Mar, 2011, 16:48:12 »
Krzysztof-Tak dobrze Ci się wydaje- dokładnie 08 października.Dzięki,że zrozumiałeś zagadkę. ;)