Autor Wątek: Zagadki związane z Suwałkami  (Przeczytany 161735 razy)

Offline gaga

• - VIP -
Odp: Zagadki związane z Suwałkami
« Odpowiedź #945 dnia: 19 Lut, 2011, 20:12:09 »
Odnośnie powyższej zagadki,to przyznam się,że się poddałam. Nie powiem...szukałam wczoraj,ale nic nie znalazłam,czekałam na odpowiedź.
Przyznam się,że nie słyszałam o takim piśmie,ale dzięki zagadkom...usłyszałam ;)

Teraz pytałam się męża,on słyszał  :P
« Ostatnia zmiana: 19 Lut, 2011, 20:14:21 wysłana przez gaga »

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #946 dnia: 20 Lut, 2011, 10:47:06 »
Czy nazwa miasta „Suwałki” to jedyna taka nazwa miejscowości w dawnej guberni suwalskiej ? Jeżeli nie, to wymień je podając również powiat.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #947 dnia: 20 Lut, 2011, 22:44:55 »
Szukałam i znalazłam,że w 1700r
Wśród dóbr  wyjętych chwilowo przez królewskich komisarzy spod władzy kamedułów znalazły się Suwałki Wielki i Suwałki Małe.Należy je lokalizować przy trakcie do Przerośli i Królewca,czyli w okolicy ulic Krzywej -W.Gałaja i Rybackiej-Kamedulska,oraz przy trakcie na Wigry,czyli ul.Wigierskiej.

Jednak Tobie chodzi o późniejsze lata....zatem szukałam dalej i internetowym Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich na str 624 znalazłam taki opis:

''Suwałki/Stare,folw.i S.Nowe al.Suwałeczki,folw,pow.kalwaryjski,gm.Janów,par.Kalwarya......S.Stare mają 4 dm.;
S.wieś pow.władysławowski,gm.i par.Gryszkabuda;S.wś,pow.wyłkowyski gm.Pojeziory,par.Wyłkowyszki.''

Domyślałam się,że ''S'' dotyczyło Suwałk,może źle myślałam ;)

Nie mogłam strony skopiować,bo wyskakiwało okienko do zapisu strony,a nie byłam pewna prawidłowego znaleziska :)

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #948 dnia: 21 Lut, 2011, 06:30:20 »
Gaga i to jest bardzo dobra odpowiedź.

DawnaSuwalszczyzna

• Gość
« Odpowiedź #949 dnia: 21 Lut, 2011, 09:15:13 »
W kwietniu 1934 powstało (dzięki staraniom 49 członków założycieli) w Suwałkach Koło Szybowcowe, później oczywiście rozbudowując się. Terenem wykorzystanym przez suwalskich szybowników była Jesionowa Góra, ta, z której teraz tak przyjemnie zjeżdża się na nartach.  :cyk:

Dwie zagadki - raczej średnio trudne - łączące się ze sobą:

- Jakie grupy społeczne, stanowiące większość członków, tworzyły Koło?
- Jakie szybowce startowały z Jesionowej Góry?

Pozdrawiam.  ;)

Offline vena

• Super Poster
« Odpowiedź #950 dnia: 21 Lut, 2011, 10:42:40 »
Oto odpowiedz na pierwsza czesc pytania, znaleziona w ksiazce: " Suwalki- miasto nad Czarna Hancza":

Grupy spoleczne to glownie pracownicy kolejowi szlaku Suwalki-Grodno, oficerowie i podoficerowie garnizonu suwalskiego oraz mlodziez z gimnazjum meskiego i Szkoly rzemieslniczo-Przemyslowej.

Niestety w moim zrodle nie moge sie dopatrzec modelu szybowcow jakimi latali milosnicy kola.
Mam nadzieje, ze wkrotce ktos odpowie na dalsza czesc zagadki  :)
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

DawnaSuwalszczyzna

• Gość
« Odpowiedź #951 dnia: 21 Lut, 2011, 10:57:01 »
Bravo Vena ! 1:0 :) Podpowiedzi szukać należy w moim nicku :D Pozdrawiam

Offline biza

• Super Poster
« Odpowiedź #952 dnia: 21 Lut, 2011, 11:09:01 »
Wrona Bis  ???
;)
Zazdroszczę Japonkom - wstają rano i od razu w kimono...

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #953 dnia: 21 Lut, 2011, 16:31:24 »
biza-jak ładnie się rozkręcasz ;D chyba dobrze odpowiedziałaś,co na pewno potwierdzi DawnaSuwalszczyzna.Pozwolę sobie na dodanie,że trochę na ten temat pisaliśmy w zagadkach,a konkretnie chodziło o zagadkę o Szelmencie.Założycielem koło szybowcowego w Suwałkach był rotmistrz T.Roykiewicz i doktor med.Władysław Żbikowski,było to w 1934r.W okresie między-wojennym była to szkoła szybowcowa.

Suwalszczyzna -panorama turystyczna

DawnaSuwalszczyzna

• Gość
« Odpowiedź #954 dnia: 22 Lut, 2011, 15:48:42 »
Oczywiście, prawidłowa odpowiedź.
Szybowce owe to: "Wrona-bis" oraz "Czajka -bis".

http://www.dawna-suwalszczyzna.com.pl/index.php?dzial=art&m=335 - tu artykuł z "Wiarusa",  Warszawa 16 stycznia 1937.

Ciekawe, że plany wówczas mieli podobne do tych dzisiejszych :) Jednak wojna i PRL trochę namieszały...

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #955 dnia: 22 Lut, 2011, 17:47:57 »
Mówiliśmy wcześniej o pomniku poświęconym poległym żołnierzom 2 Pułku Ułanów. Zadanie polega na odnalezieniu miejsc gdzie zostali pochowani.

DawnaSuwalszczyzna

• Gość
« Odpowiedź #956 dnia: 22 Lut, 2011, 18:58:01 »
Cytat z http://www.grochowscy.fora.pl

JAN KRAWCZYK - WACHMISTRZ 2go PUŁKU UŁANÓW
ZM. 22-XI-1944  Warszawa - Powązki Wojskowe - C30

Dowódcy 2 p. ułanów im Gen Dwernickiego

Płk/gen Waraksiewicz Adolf Mikołaj - pochowany w Nowym Miescie Lubawskim (Województwo Warmińsko-Mazurskie). Zmarł 13 września 1960 w szpitalu w Nowym Mieście Lubawskim

Ppłk/płk Wincenty Jasiewicz - pochowany na cmentarzu katolickim w Bukareszcie (Rumunia). Zmarł na chorobę 27 listopada 1941 r. w Bukareszcie

Płk dypl. Józef Marian Smoleński - został pochowany na cmentarzu w Gunnersbury (Wielka Brytania). Zmarł tragicznie 19 stycznia 1978 roku w Londynie.

Ppłk/płk Józef Koczwara - pochowany został na cmentarzu w Mokrzyskach w powiecie brzeskim (województwo Małopolskie). Zmarł 9 lutego 1978 roku w Tarnowie w Domu Starców.

Ppłk dypl. Witold Ciesliński - nie wiadomo gdzie pochowany (przypuszczalne w Rzeszowie). Zmarł 13 kwietnia 1968 r. w Polanicy Zdroju.

Płk Plisowski Kazimierz - wiadomo pochowany na Powązkach w Warszawie.

Płk Anders Karol - został pochowany na cmentarzu w Leicester (Wielka Brytania) . Zmarł 4 lipca 1971 r. w Penley w północnej Walii niedaleko Wrexham (Wielka Brytania)

Mjr Platonoff Antoni Józef - został pochowany w Southeren Cementery (Wielka Brytania). Zmarł 17 kwietnia 1973 r. w Manchester (Wielka Brytania).

Nie wiem Krzysztofie czy dokładnie o to Ci chodziło. Swoją drogą może to pomysł na kolejny ciekawy wątek na Forum, każdy ma gdzieś swoich bliskich na różnych cmentarzach. Przy okazji można natrafić na mogiły naszych żołnierzy. Może warto o taki spis zadbać wzorem Grochowskich ?

Znalazłem kolejnego "naszego":

Stanisław Sołtykiewicz 1 stycznia 1936 roku został awansowany do stopnia rotmistrza kawalerii. Do lata 1939 był dowódcą szwadronu gospodarczego 2 pułku ułanów. Zmarł w Londynie 25 marca 1955, pochowany na cmentarzu Old Brompton.

« Ostatnia zmiana: 22 Lut, 2011, 19:01:38 wysłana przez DawnaSuwalszczyzna »

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #957 dnia: 22 Lut, 2011, 20:28:23 »
Chodziło mi o poległych w latach 1917 – 1920
Dobrze że to wstawiłeś może się przydać. W tych kilku wątkach, które tu mamy jest jak w dawnym żydowskim sklepiku „mydło i powidło’. Czasem sam nie pamiętam gdzie i co wstawiłem, ale ze względu na niezbyt duże zainteresowanie na razie jakoś to „upychamy”.

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #958 dnia: 23 Lut, 2011, 07:22:46 »
Jako „przynętę” i podpowiedź wstawiam poniższy link. Pewnie nie uda nam się odnaleźć mogił tych ok. 100 ułanów, ale przynajmniej częściowo wyjaśnimy gdzie polegli ci, którym ten symboliczny pomnik postawiono w Suwałkach.
http://www.krylow.info/zabugiem.html#leznica_mogila

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #959 dnia: 23 Lut, 2011, 11:18:54 »
Coś tu jeszcze „wydłubałem” w sieci.
- Rzekuń koło Ostrołęki – 18 pochowanych żołnierzy 2 Pułku Ułanów, którzy polegli 4.08. 1920 r.
I oczywiście mylne informacje na stronie RPWiM /proszę powiększyć środkowe zdjęcie/
http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/8704/