Autor Wątek: Zagadki związane z Suwałkami  (Przeczytany 161732 razy)

Offline majros

• Forumowicz
  • *
Odp: Zagadki związane z Suwałkami
« Odpowiedź #930 dnia: 13 Lut, 2011, 10:54:33 »
Czas na następną zagadkę.
Znana suwalska grupa teatralna ma swoim repertuarze "ulubioną" sztukę. Proszę podać nazwę grupy, tytuł sztuki oraz kto ją napisał. Odpowiedzi szukajcie na zdjęciu:)

Offline majros

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #931 dnia: 14 Lut, 2011, 09:40:43 »
Mała podpowiedz..na stoliku w tle stoją trzy....
To jest podpowiedz do tytułu sztuki:)

Offline vena

• Super Poster
« Odpowiedź #932 dnia: 14 Lut, 2011, 10:07:03 »
Majros, przyznam, ze nie mam pojecia co to za grupa teatralna i jestem bardzo ciekawa odpowiedzi. Gdzies obilo mi sie o oczy Teatr Form Czarno-Białych Plama . Poza tym trudno szukac odpowiedzi gdy nie wiadomo o jaki okres dzialania tej grupy chodzi. Czy ta grupa funkcjonuje dzisiaj czy jest z okresu PRL-u?

Moze jeszcze jakas podpowiedz, bo te 3 budziki nic mi nie mowia  ;) Pogrzebalam troche w necie ale nic mi nie wpadlo w oko....
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

Offline majros

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #933 dnia: 14 Lut, 2011, 12:18:30 »
Działają do dziś:) zdjęcie pochodzi z 1988 roku. W ubiegłym roku obchodzili 30-lecie istnienia.
Vena tak chodzi o te budziki, ale nie dosłownie...jesteś blisko odgadnięcia tytułu sztuki:):)

Offline vena

• Super Poster
« Odpowiedź #934 dnia: 14 Lut, 2011, 13:48:12 »
W mojej madrej ksiazce pt " Suwalki-miasto nad Czarna Hancza" znalazlam taki oto fragment, mowiacy o pewnym teatrze i jednoczesnie odpowiadajacym okresowi jego zalozenia:

" Wlasnymi drogami chodzil, zmieniajac siedziby i patronow , Teatr Amatorski "Grupa Klusownikow - Straz Przednia". Zalozyla go w 1980 roku - przy Wojewodzkim Zakladzie Weterynarii - Ewa Stapor, nauczycielka jezyka angielskiego w liceum Konopnickiej. W ciagu dziesieciu lat przygotowal i wystawil szesc sztuk nalezacych do klasyki polskiej i obcej (...) "Zegarek" J. Szaniawskiego... "

Jesli to nie ta grupa teatralna, to innej nie mam w mojej ksiazce odpowiadajacej Twoim kryteriom  ??? Moze ktos inny bedzie blizej rozwiazania zagadki  :)

p.s niestety na jakis czas nie mam polskich literek stad ten niezbyt czytelny tekst  ;)
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

Offline majros

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #935 dnia: 14 Lut, 2011, 15:50:56 »
I zagadka rozwiązana:) Zdjęcie pochodzi z premiery "Zegarka" Jerzego Szaniawskiego, grupy "Kłusowników Straż Przednia"
Sztukę wystawiono w WDK w Suwałkach, autorem zdjęcia jest R.Krupiński
Pozdrawiam.

Offline andreak

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #936 dnia: 14 Lut, 2011, 18:39:52 »
Przy całej sympatii dla tej zabawy i jej uczestników, muszę wtrącić swoje trzy grosze. Skoro już decydujemy się na podpowiedzi przy zadawaniu zagadki, to starajmy się, by były jasno oraz logicznie i spójnie przedstawione (co przecież nie oznacza, że będą nadmiernie ułatwiać odpowiedź).

"Ulubiona" sztuka jest:
- ulubiona przez autora pytania - no to wtedy zgaduj-zgadula lub czysta telepatia,
- ulubiona przez grupę teatralną - nawet znając nazwę grupy, to odpowiedź na tak subiektywne pytanie jest wielce utrudnione i ryzykowne,
- ulubiona przez widownię - hulaj dusza...,
- ulubiona w jakiś inny sposób?

Nawet przy tak ubogiej (co nie jest zarzutem) scenografii, trudno doszukiwać się tam podpowiedzi bez kolejnej podpowiedzi "co autor zagadki miał na myśli".

Trochę mi nie po drodze z ideologią reprezentowaną przez zespół, ale doceniam zaangażowanie i pasję pani Ewy Stąpór, osoby miłej, skromnej i przyjacielskiej, co potwierdzam poprzez sąsiedzką znajomość.

Wydaje mi się, że jubileusz 30-lecia grupa obchodzi w tym roku, a uroczystości z tym związane odbędą się pod koniec lutego.
"Źle nazwać rzeczy, to powiększać nieszczęścia świata". - Albert Camus

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #937 dnia: 14 Lut, 2011, 21:26:40 »
Sławni z Suwalszczyzny: Emil Młynarski-urodzony na terenie ówczesnej Suwalszczyzny,kompozytor,wirtuoz o wyjątkowym talencie.W wieku 10 lat rozpoczął studia w Konserwatorium Petrsburskim,był to rok 1880.W latach 90 XIX w oraz w 1909r już jako artysta światowej sławy,pierwszy dyrektor i dyrygent Filharmonii Warszawskiej-koncertował w Suwałkach. Jedna z jego córek Aniela została żoną......i w tej odpowiedzi tkwi zagadka-kto został jej mężem?
Odbiegając od zagadki,czytałam kiedyś,że Emil Młynarski jest krewnym współczesnego Wojciecha Młynarskiego.

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #938 dnia: 15 Lut, 2011, 13:34:45 »
Kazimierz Młynarski i Fryderyka Birnbroth mieli 6 synów : Emil, Franciszek, Paweł, Ryszard, Marian.
Emil miał 2 synów i 3 córki : Bronisław, Feliks, Aniela, Wanda, Alina.
- Aniela 1- voto Munz, 2 – voto Rubinstein /Artur Rubinstein/ W młodości studiowała taniec w Dreźnie.
- Wanda żona Wiktora Łabuńskiego, pianisty i kompozytora.
- Bronisław, pracownik linii okrętowej Gdynia – Ameryka. W czasie wojny por. saperów, internowany w Starobielsku. Podobno dzięki interwencji ambasady III Rzeszy, znalazł się wśród ok. 70 oficerów, których ominął Katyń. W armii Andersa, po wojnie osiadł w Stanach / był antykwariuszem, autor książki o Katyniu

Dziadkiem Wojciecha Młynarskiego był brat Emila Marian.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #939 dnia: 15 Lut, 2011, 13:39:05 »
Dziękuję za dokładne uzupełnienie danych dotyczących rodziny Młynarskich.Oczywiście w Twojej wypowiedzi jest odpowiedź na moją zagadkę.

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #940 dnia: 18 Lut, 2011, 11:11:44 »
Ballada o Zltem Piórze

I zapadłe Suwałki
Mają swoje kawałki
            Do komicznych ochotę utopii;
I tam widać się rodzą
Rosną, mnożą się, płodzą
            Swego chowu Filipy z Konopi
Lat 6 ową gubernią
Rządził szlachtą i czernią,
             Gubernator – wysoka figura.
Ani lepszy, ni gorszy
Jak człek z Mińska lub Orszy
             Biurokracka, jak inni natura.
W pewne rano zimowe
Przyszły wieści takowe,
              Ze figurę gdzie indziej przenoszą.
Wnet gwałt stał się ze szlachtą;
„Ach nieszczęście to, ach, o !”
               Krzyczą smutne i łzami się roszą.
Skoro od nas wychodzi
Ojciec, władca, dobrodziej,
               Podarunkiem obdarzyć trza jego.
Wszyscy składkę zapłacą,
By go uczcić. Lecz za co?
               Konia z rzędem kto dowie się tego.
Jaki kupić podarek
Radzi Roch, Piotr i Marek
               Wreszcie Filip przerywa ciszę
„Kupmy pióro mu złote,
Niech do Pitra nim notę
               I głos o nas pochlebny napisze”
Wszystkich myśl ta ujęła,
Wnet się wzięli do dzieła.
              Nie wstępując po rozum do głowy
I od szlachty wziął onej
Gubernator zdumiony
               Złote pióro jak wieszcz narodowy.

Autora niestety nie udało mi się wytropić. Ballada pochodzi z 1911 r. A zapytać chciałem o tytuł czasopisma satyrycznego, w którym zamieszczono tę balladę.

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #941 dnia: 19 Lut, 2011, 07:40:05 »
Jakieś problemy z tym „owadzim” tytułem ?

Offline biza

• Super Poster
« Odpowiedź #942 dnia: 19 Lut, 2011, 12:10:31 »
rzadko się angażuję, ale tym razem szukałam i .. jakoś nie mogłam natrafić na żaden trop  :-\
Zazdroszczę Japonkom - wstają rano i od razu w kimono...

DawnaSuwalszczyzna

• Gość
« Odpowiedź #943 dnia: 19 Lut, 2011, 12:15:06 »
Dzień Dobry wszystkim Forumowiczom. Bezbłędny wątek, gratulacje.

Krzysztofie czy chodzi o tygodnik humorystyczny ilustrowany "MUCHA"? Wydawany w Warszawie w latach 1868, 1871-1939, 1948-1952.

To mój pierwszy "strzał", proszę o wyrozumiałość :) Pozdrawiam. :cyk:

Offline Krzysztof

• Weteran
« Odpowiedź #944 dnia: 19 Lut, 2011, 15:27:57 »
Miło nam, tym bardziej że Twój debiut wiąże się z sukcesem. Tak chodzi o „Muchę”, najbardziej długowieczne polskie pismo satyryczne. Swoje karykatury zamieszczał tam słynny karykaturzysta Jotes / Jerzy Szwajcer/ nazywany poetą komizmu. Jotes ma na swoim koncie setki karykatur polskich oficerów. Jeździł od pułku do pułku i rysował. Ciekawe czy rysował również w Suwałkach? Znalazłem na Allegro jeden z zeszytów, więc możecie obejrzeć próbkę jego twórczości.

Biza nic to, też trafisz na swoją zagadkę.

http://allegro.pl/wojsko-w-karykaturze-jotes-1923-armia-karykatura-i1387141634.html#gallery