Autor Wątek: Zagadki związane z Suwałkami  (Przeczytany 183714 razy)

Offline gaga

• - VIP -
Odp: Zagadki związane z Suwałkami
« Odpowiedź #240 dnia: 01 Sie, 2008, 16:27:33 »
  Lizabi!  Juz go nie ma wśród nas,ale pamięć pozostała.Zmarł bardzo młodo ,bo miał 56 lat ,wiec to nie czas na umieranie,ale jeszcze go znałam,nawet starszą córką jeszcze się cieszył,wnuka już się nie doczekał. Pozdrawiam gaga

Offline marcim

• - VIP -
« Odpowiedź #241 dnia: 02 Sie, 2008, 12:10:02 »
Niestety nie znam nazwisk Suwalczan walczących w Powstaniu Warszawskim, nie potrafię też ich wygooglać.  :(

Mam za to inne pytanie, związane z inauguracją II ligi w Suwałkach. Jakie dwie cechy łączą stroje zespołów:
  • WIGRY SUWAŁKI
  • LECH POZNAŃ

Gratuluję poznaniakom wysokiej wygranej w meczu Lech Poznań - Khazar Lankaran 4:1. Dzisiaj w Suwałkach o 17:00 derby województwa podlaskiego, zmierzą się Wigry Suwałki i Ruch Wysokie Mazowieckie. Mam nadzieję, że debiut przed własną publicznością w II lidze przyniesie "wigierkom" zwycięstwo.

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #242 dnia: 02 Sie, 2008, 14:36:50 »
W Powstaniu Warszawskim bohatersko walczyl Harcerski Batalion Armii Krajowej "WIGRY" pochodzacy z Suwalszczyzny.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #243 dnia: 02 Sie, 2008, 15:26:11 »
  Odpowiadam na zagadkę marcima: kolor stroju biało niebieski lub jak kto woli niebiesko biały.

Lizabi ! brat mojego teścia też nie walczył w obronie Warszawy,ale brał czynny udział w obronie Kołobrzegu.Tak ich los rzucał w różne
strony.Jak jestesmy w temacie II wojny światowej,to moi rodzice w czasie okupacji znajdowali się w Stryju ,we Lwowie,ciągle byli na-
rażeni na zsyłkę .Dlatego jak mama zaszła ze mną w ciążę musieli uciekać w głąb kraju i uniknęli najgorszego. Pozdrawiam gaga
« Ostatnia zmiana: 02 Sie, 2008, 15:31:58 wysłana przez gaga »

Offline marcim

• - VIP -
« Odpowiedź #244 dnia: 02 Sie, 2008, 15:33:21 »
Bardzo dobrze gaga.  ;D  To było łatwe. Jest jeszcze jeden "element" łączący stroje obydwu zespołów. Jaki???

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #245 dnia: 02 Sie, 2008, 21:54:26 »
  Marcim ! znęcarz się nad nami okrutnie.  Przejżałam strony Lecha i Wigier ,patrzyłam jak na te zagadki w gazetach [znajdż kilka
szczegółów] i pozostały jedynie szaliki ,które na pierwszy rzut oka są podobne.Moich panów egzaminowałam ,aż zaczęli sie na mnie
niecierpliwić ,co ta matka taka upierdliwa i sama podjęłam decyzję.Powtarzam=Szaliki. Pa ! gaga :P

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #246 dnia: 02 Sie, 2008, 22:09:09 »
Gaga jest z Poznania więc kibicuje Lechowi, a szalik kibica pewnie wisi na ścianie. To wyjąsnia dlaczego zna odpowiedzi na piłkarskie zagadki.  ;D

Offline marcim

• - VIP -
« Odpowiedź #247 dnia: 02 Sie, 2008, 23:45:19 »
Gratuluję gaga, znalazłaś 3 szczegół. :D Dla mnie chodzi o logo sponsora na koszulkach, Wigry i Lech od niedawna mają tego samego. Co to za sponsor?  8)

Wigry Suwałki pokonały dzisiaj Ruch Wysokie Mazowieckie 1:0 (53 min. Niewulis), udany debiut w II lidze przed własną publicznością.  ;D ;D ;D

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #248 dnia: 03 Sie, 2008, 01:26:36 »
   Marcim ! módl się abyś nie wpadł kiedyś w moje ręce. ;D   Ulżyłam sobie ,to teraz mogę odpowiedzieć na Twoje przesympatycz-
ne pytanie: Sponsorem klubu Wigry -Suwałki i klubu Lech-Poznań  jest WARKA.
A teraz w ramach wyjaśnienia ,wcale nie kibicuję Lechowi ,bo po pierwsze tyle co tam dokonano nadużyć finansowych ,to aż strach
wspominać,ważne ,że prezes [były ] jest niewinny  :o  Po drugie moi panowie tak mi dali w kość ,że sport omijam szerokim łukiem,
poprostu przesyt. Odpowiedż znalazłam sama ,bo syn stwierdził ,że Lech ma dużo sponsorów i mamuśka musiała się męczyć.
Powiem Wam,że miał rację bo z tych większych wynotowałam  dwunastu. 

A teraz moja zagadka : Kiedy został założony klub ''Kolejorza''  ?

Teraz spojrzałam na zegar i częściowo marcimowi odpuszczam ,bo znalazł dla mnie sposób na bezsenność.Na który bok sie teraz prze-
wracacie? 
« Ostatnia zmiana: 03 Sie, 2008, 01:30:54 wysłana przez gaga »

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #249 dnia: 03 Sie, 2008, 16:49:19 »
Gaga!

Klub Sportowy Lech Poznan, przydomek "KOLEJORZ" zalozony w roku 1922. ;)

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #250 dnia: 03 Sie, 2008, 17:21:36 »
Jezeli trafilam z odpowiedzia to dodam, ze w niedziele 19 marca 1922 roku pod Poznaniem  we wsi Debiec, ktora teraz jest juz

czescia Poznania zalozony zostal przy parafialny klub sportowy.Grali w nim w wiekszosci ludzie zwiazani z koleja.

Charakterystyczna cecha Poznanaskiej gwary jest zamiana "a" na "o".

Dlatego wlasnie "KOLEJORZ" a nie "KOLEJARZ".

Papa LiZabi :)

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #251 dnia: 03 Sie, 2008, 18:07:32 »
  Lizabi!   nic dodać nic ująć.  Powiem Ci ,ze wczoraj czytałam o tym co napisałaś ,to zdziwiłam się jako poznanianka jak to
miasto się rozrasta.Teraz stary stadion Kolejorza jest od lat zarosnięty trawą ,nawet nie wiem dokładnie ,może coś tam budują,
ale dawno w tych stronach nie byłam.Dziś Dębiec rozwinął się poza tereny stadionu.Dalej jest Żabikowo które też jest już Pozna-
niem.
Ciekawostka ,wczoraj u mne na Jeżycach deszcz lekko pokropił,dziś rozmawiam z córką i mówi ,że nad Maltą [okolice Warty]
deszcz tak lał ,że biegła do celu ,bo nie miała parasola.Niby jedno miasto ,a dwie różne pogody.I to tłumaczy rozległość naszego
miasta,a ja zawsze myślę ,że to dziura. :o   Pozdrawiam  gaga

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #252 dnia: 03 Sie, 2008, 18:07:52 »
Nowa zagadka.
Jak nazywali sie opisani ponizej dawni mieszkancy Suwalszczyzny?

Wszyscy zapuszczali dlugie splywajace na piersi brody, glowy golili (tylko kaplani zostawiali waska obwodke z wlosow - czyli "korone").
Ubrani byli w jednostajnie biale dlugie szaty z grubego sukna.
Ubior skladal sie z dlugiej do kostek tuniki, szkaplerza i plaszcza.
Tunika miala dlugie waskie rowne rekawy,szkaplaerz tej samej co tunika dlugosci, mial przyszywany z tylu kaptur, a posrodku przewiazany byl opaska z bialego sukna.Plaszcz szeroki przypominal peleryne.
Na nogach mieli skarpetki z bialego sukna oraz skorzane sandaly o grubej drewnianej podeszwie.
Pozdrowinka LiZabi :-*

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #253 dnia: 03 Sie, 2008, 23:25:27 »
  Czekam na werdykt marcima ??? ???

Lizabi mam pewne podejrzenia co do odpowiedzi na Twoją zagadkę ,ale jeszcze poszukam ,myślę o staroobrzędowcach,ale coś mi
nie pasuje do Twego opisu.Będę jeszcze szukała.   gaga

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #254 dnia: 05 Sie, 2008, 00:09:50 »
  Czekam na werdykt marcima ??? ???

Lizabi mam pewne podejrzenia co do odpowiedzi na Twoją zagadkę ,ale jeszcze poszukam ,myślę o staroobrzędowcach,ale coś mi
nie pasuje do Twego opisu.Będę jeszcze szukała.   gaga
Moja Droga Lizabi mimo usilnych poszukiwań pozostaję między staroobrzędowcami [ale tu nie pasują mi gołe głowy]jaćwingami [nigdzie nie zna-
lazłam ich sposobu ubierania-ale wredny z nich był naród ,jak paskudnie traktowali kobiety]i myślałam o tatarach ,ale ci mieli inne stroje i chy-
ba nie nosili bród.  Wiec strzelam  - jakiś odłam staroobrzędowców.  gaga