Autor Wątek: Zagadki związane z Suwałkami  (Przeczytany 141991 razy)

Offline jena

• Forumowicz
  • *
Odp: Zagadki związane z Suwałkami
« Odpowiedź #135 dnia: 09 Lip, 2008, 17:56:31 »
może macie jakieś łatwiejsze zagadki   :D    ;)

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #136 dnia: 09 Lip, 2008, 18:29:22 »
   W tej zagadce może pomóc Ci Twój mężczyzna ,pomęcz go. Ja też biorę się przy zagadkach za mojego suwalczanina,tylko
ten mój czasem myli się w zeznaniach,wtedy sprawdzam go. :P gaga

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #137 dnia: 10 Lip, 2008, 04:08:37 »
Czesc!

Na poczatku stycznia 2008 roku w parafii Niepokalanego Pczecia Najswietszej Maryii Panny w Wigrach nowym proboszczem zostal suwalczanin ks.Artur Sliwowski.
Poprzednio byl wikariuszem w parafii sw. Jana Chrzciciela w Piszu, pozniej w Kosewie na Mazurach ( w latach osiemdziesiatych byl pilkarzem klubu sportowego Wigry Suwalki).
Wiem ,ze to jest pierwsza czesc zagadki, nie mam pojecia o powiazaniu z Poznaniem.
Gaga ratunku!!!!!
Pozdrawiam LIzabi

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #138 dnia: 10 Lip, 2008, 05:48:21 »
To jeszcze raz ja Lizabi,

Pionier hydrobiologii w Polsce ( pracujacy na Suwalszczyznie w latach 1920 -1945) zostal uznany za "ojca" wspolczesnej hydrobiologii .O kim mowa?

Offline marcim

• - VIP -
« Odpowiedź #139 dnia: 10 Lip, 2008, 09:05:09 »
Pionier hydrobiologii w Polsce ( pracujacy na Suwalszczyznie w latach 1920 -1945) zostal uznany za "ojca" wspolczesnej hydrobiologii .O kim mowa?

Alfred Lityński (1880-1945)
Był uczniem prof. Antoniego Wierzejskiego, z którego inspiracji w latach 1908-1916 prowadził badania nad fauną planktonową jezior tatrzańskich. Od 1920 r. organizator, a następnie kierownik pierwszej polskiej Stacji Hydrobiologicznej powstałej nad jeziorem Wigry, która stała się kolebką polskiej hydrobiologii, ośrodkiem naukowym i szkołą kształcącą przyszłych naukowców. Kierował nią do wybuchu II wojny światowej. Wraz z Bolesławem Hryniewieckim postulował utworzenie wokół jez. Wigry Parku Krajobrazowego. 1 stycznia 1989 na terenach tych utworzono Wigierski Park Narodowy (wcześniej Wigierski Park Krajobrazowy). Odznaczony przez rząd RP Złotym Krzyżem Zasługi (1933) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1937).
www.wikipedia.pl

źródło: www.wigry.win.pl

Stacja Hydrobiologiczna jest odbudowywana, pisałem o tym tutaj: http://www.forum.suwalki.pl/index.php/topic,11.0.html

Offline marcim

• - VIP -
« Odpowiedź #140 dnia: 10 Lip, 2008, 09:21:06 »
Kto to jest?  ???  ???  ???

źródło: www.wikipedia.pl

Offline jena

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #141 dnia: 10 Lip, 2008, 11:42:33 »
marcim to jest Maria Konopnicka  :)

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #142 dnia: 10 Lip, 2008, 13:42:05 »
   Koło ratunkowe dla Lizabi :   szukajcie w księdza rodzinie. ;)  gaga

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #143 dnia: 11 Lip, 2008, 02:57:49 »
Dzieki Marcim!
Super informacje o Alfredzie Litynskim , a wspomniany w reportarzu Wigierski Park Narodowy, to moje miejsce na ziemi i powietrze, ktorym oddycham. Pozdrawiam Lizabi.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #144 dnia: 11 Lip, 2008, 18:31:28 »
   Ksiądz Artur Śliwowski był  piłkarzem ''Wigier'', a tradycje sportowe pdtrzymuje jego brat Robert Śliwowski [również były gracz
 ''Wigier''] a obecnie wykładowca na AWF-ie w Poznaniu oraz trener młodzików poznańskiego ''Lecha''.W zeszłym roku był również
 kooordynatorem pierwszoligowej drużynie ''Lecha''.   Ot i wspólnota między naszymi miastami.
  Marcim ,napewno wiedziałeś ,tylko leniuchu nie chciało Ci się pomyśleć i odpowiedzieć.[Wydaje mnie się ,że czytujesz gazety,
a to było z Tygodnika Suwalskiego.]

NOWA ZAGADKA :  Co oznacza określenie ''Żurawiejki suwalskich kawalerzystów''  ???

Upał dziś potworny - duchota ,ale myśleć trzeba nie ociągajcie się .Pewnie znowu wyjedziecie nad Wasze wody , więc daję Wam
dyspensę do przyszłego tygodnia.Życzę przyjemnego odpoczynku na łonie przyrody.A ja będę w niedzielę ''podawać'' obiady moim
dzieciom.Bo chociaż mieszkają razem to na obiady przychodzą o innych porach ,każde ma inny czas budzenia się i tak syn meldu-
je się o 13.00 a córcia[spioch] o 16.00,a mamusia szczęśliwa biega przy garach.mimo to jestem zadowolona.  ;D

W tym momencie noka krzyczy ---JA WIEDZIAŁEM!!!!  [chodzi o odpowiedż na zagadkę o księdzu ]
  Pozdrawiam   gaga
« Ostatnia zmiana: 11 Lip, 2008, 18:34:11 wysłana przez gaga »

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #145 dnia: 11 Lip, 2008, 22:50:41 »
Niewiedziałem  :P

Natomiast wyGooglałem żurawiejki - to są przyśpiewki ?
Lance do boju , szable w dłoń ..... jakoś tak chyba to leciało  ;D

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #146 dnia: 11 Lip, 2008, 23:28:19 »
    Brawo!!! za wiedzę i za przyznanie się ,że nie wiedziałeś poprzedniego rozwiązania.  Bo Ty lubisz sobie pożartować :D gaga

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #147 dnia: 12 Lip, 2008, 22:32:58 »
  Bratnie miasto!   Jakie to niemieckie miasto jest zaprzyjażnione z Suwałkami? Oba miasta wspópracują ze sobą od 1999 r. ???
   gaga.

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #148 dnia: 12 Lip, 2008, 22:40:53 »
Nie wiem, ale dorzucę jeszcze: Jakie miasta innych państw (Francja, Litwa) współpacują od lat z Suwałkami.

Offline Lizabi

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #149 dnia: 13 Lip, 2008, 06:18:32 »
Witajcie Gaga i Noka!
Postaram sie odpowiedziec na obydwa pytania.
Rok 1978 podpisanie porozumienia z Grande Synthe we Francji, rok 1995 z Mariampolem na Litwie w rok pozniej czyli w 1996 z Alytusem tez na Litwie, rok 1999 z Waren w Nimczech, w tym samym roku z Voru w Estonii i  najaktualniejsze w 2008 roku Notodden w Norwegii. :-*