Autor Wątek: Zagadki związane z Suwałkami  (Przeczytany 161731 razy)

Offline andreak

• Stały Bywalec
  • **
Odp: Zagadki związane z Suwałkami
« Odpowiedź #1005 dnia: 29 Cze, 2011, 14:15:20 »

Powyższe zdjęcie jest plakatem upamiętniającym pewną imprezę. Zamaskowane zostały części identyfikujące ją.
Pytanie: co to za impreza (dokładna nazwa) i kiedy się odbyła (dokładna data)?

Ze względu na jakość fotki nazwisk zgromadzonych nie trzeba podawać.
"Źle nazwać rzeczy, to powiększać nieszczęścia świata". - Albert Camus

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #1006 dnia: 01 Lip, 2011, 21:26:41 »
No dobra ... jakaś podpowiedź?  :D

Offline andreak

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #1007 dnia: 02 Lip, 2011, 16:12:08 »
Proszę bardzo.

Podpowiedź pierwsza:

Podpowiedź druga: data wstawienia przeze mnie zagadki nie była przypadkowa.

Podpowiedź trzecia (zapewne nieprzydatna): nie wszystko z imprezy pamiętam (a to nieładnie, ponieważ pracowałem przy organizacji), ale ból głowy i suchość w ustach - tak.

Offline vena

• Super Poster
« Odpowiedź #1008 dnia: 02 Lip, 2011, 20:38:41 »
Czy chodzi o Swiatowy Zjazd Suwalczan, ktory byl organizowany 29 czerwca 2001 roku?
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

Offline andreak

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #1009 dnia: 02 Lip, 2011, 21:11:38 »
Zgadza się, choć żeby być dokładnym, to PIERWSZY Światowy Zjazd Suwalczan, czyli jak dotychczas niestety jedyny. A może na szczęście, biorąc pod uwagę niedoskonałość ludzkiego organizmu, jaką jest posiadanie tylko jednej wątroby. I trwał trzy dni...

Stuknęło dziesięć latek.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #1010 dnia: 02 Lip, 2011, 22:14:44 »
Wobec powyższego zapytam się,nie formie zagadki-czy te spotkania mają coś wspólnego z moim zapytaniem jakie wrzuciłam w ''Krótkie pytania'' -dział Nasze Miasto.Chodziło mi,że znajomy widział ogłoszenie o zjeździe Suwalczan,który ma się odbyć na początku lipca br.Nikt mi z Was tego nie potwierdził,później dowiedziałam się ''pocztą pantoflową'',że w Tygodniku Suwalskim pisano o organizowaniu co rocznego zjazdu Stowarzyszenia Suwalczan z całego kraju.
andreak,może Ty coś wiesz więcej na ten temat.

Offline andreak

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #1011 dnia: 04 Lip, 2011, 01:53:11 »
gago, nie bardzo rozumiem o jakie spotkania Ci chodzi. Światowy Zjazd Suwalczan, jak już to zostało wspomniane, odbył się tylko raz. Z tego względu trzeba go chyba traktować raczej jako próbę zorganizowania imprezy cyklicznej łączącej osoby związane z naszym miastem, a mieszkające w innych miejscach kraju oraz za granicą.
O Stowarzyszeniu Suwalczan nic nie wiem, i nie wiem czy takie istnieje. Istnieje natomiast Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny i co jakiś czas mają swoje zjazdy.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #1012 dnia: 04 Lip, 2011, 16:49:02 »
Może przekręciłam lub skróciłam ;) nazwę Stowarzyszenia,ale dostałam wiadomość,że spotkanie miało odbyć się jak co roku na przełomie czerwca i lipca.Piszę o tym w dziele Nasze miasto-krótkie pytania. Dzięki za odpowiedź.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #1013 dnia: 10 Paź, 2011, 14:55:27 »
Trochę odświeżę zagadki,nadchodzą dłuższe wieczory,więc może będziecie mieli więcej czasu i ochoty nad ich rozwiazywaniem i zadawaniem nowych zagadek.

Zagadka-Wiemy w których latach Suwałki otrzymały prawa miejskie,tym samym wiemy ile lat minęło od ich otrzymania.Na początku administracyjnie należały do woj.Troki,do jakiego okresu Suwałki były litewskie?
Dla ułatwienia dodam,że pytanie należy do historii litewskiej miasta.

Offline andreak

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #1014 dnia: 10 Paź, 2011, 18:33:08 »
woj.Troki - domyślam się, że chodzi o województwo trockie, które istniało do 1795 roku.

Faktycznie teren obecnej Suwalszczyzny należał do woj. trockiego, które było administrowane przez Litwinów. Związane to było z powstaniem Unii lubelskiej w 1569 r. Ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego połączono z Koroną tworząc tzw. Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

Ponieważ Suwałki istnieją od 1720 roku (prawa miejskie), to łatwo policzyć, że do województwa trockiego należały przez 75 lat.

Odpowiedź brzmi - Suwałki nigdy nie były litewskie, należały tylko administracyjnie do województwa trockiego, będącego częścią Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ergo, mówienie o litewskiej historii miasta jest pewnym uproszczeniem, umownością dopuszczalną dla dobra dyskusji, ale historycznie wątpliwą. Możemy natomiast mówić o suwalskiej historii czasów Korony, czyli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #1015 dnia: 10 Paź, 2011, 22:50:20 »
Przyznam się,że liczyłam na Twoją odpowiedź i oczywiście na jakąś reprymendę  ;)
Jednak odpowiedź dałeś prawidłową.
Moje źródło czyli książka pt.Ulicami i uliczkami Suwałk,tak określiło ten okres:
Administracyjnie [należąc do woj.Troki]były litewskie do III Rozbioru Polski,czyli 75 lat.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #1016 dnia: 18 Lis, 2011, 20:32:47 »
Zagadka dotyczy Kamedułów:
W 1605 r do Polski przybyli kameduli na początku osiedlili się na Bielanach pod Krakowem. Kolejne  klasztory powstawały w Rytwianach, Bielanach pod Warszawą,  Bieniszewie,  Pożajsku  nad Niemnem i w XVIII w. w Szańcu.
Wigierscy kameduli w swych początkach liczyli 12 zakonników,w XVIII w było ich już dwudziestu trzech,następnie ich liczba ponownie zmalała.
Nie będę opisywała całej historii klasztoru,ale zadam pytanie,który z eremów był najbogatszy?

Offline vena

• Super Poster
« Odpowiedź #1017 dnia: 18 Lis, 2011, 21:18:09 »
"Król Jan Kazimierz fundował erem w okolicach Suwałk, na wyspie jeziora Wigry, stąd zwany był Eremem Wyspy Wigierskiej [Eremus Insulae Wigrensis]. Niezwykły ten erem przyciągał nie tylko wspaniałym położeniem, ale i zamożnością zwłaszcza kościoła pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Choć uważany był za najbogatszy klasztor kamedulski nie tylko w Polsce, ale i za granicą, już w 1800 roku spotkał go podobny do innych los.(...)"

Znalezione w necie ale nie mam pojęcia czy to aby napewno ten klasztor - nie do końca wierzę wszystkim informacjom z internetu  ;)
Ludzie dobrej woli pouczają. Ludzie złej woli straszą.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #1018 dnia: 18 Lis, 2011, 22:07:58 »
Tak,dobra odpowiedź.
Ja posiłkowałam się broszurą pt.Zespół Pokamedulski w Wigrach.Cytuję :
W 1685r erem wigierski podniesiono do rangi przeorytu. Był najbogatszy w Polsce,a może i w całej kongregacji.............Fundacja wigierska była jakby dopełnieniem ślubów króla Jana Kazimierza z 1656r.Władca zobowiązał mnichów do specjalnych modlitw w intencji kraju.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #1019 dnia: 03 Maj, 2012, 13:00:18 »
Nawiązując do dzisiejszego święta i zmian jakie wniosła w życie Konstytucja 3 maja z 1791r ,zaczęłam szperać czy można coś ciekawego znaleźć do wznowienia tego wątku. Niestety oprócz historycznych faktów o których wszyscy uczyliśmy się w szkołach nic nie znalazłam.Jednak przeniosłam się w lata współczesne, po przemianach ustrojowych po 1989r . Otóż,zapytam się czy wiecie lub pamiętacie,kto został powołany na stanowisko prezydenta Suwałk po pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych  27 maja 1990r ? Jako podpowiedź dodam,że na stanowisku przetrwał do 16 października 1991r.