Autor Wątek: Plenery letnie - zdjęcia  (Przeczytany 8378 razy)

Offline Revan144

• Strzelec Nikonowy
  • Super Poster
  • Master ov Horror
Odp: Plenery letnie - zdjęcia
« Odpowiedź #15 dnia: 31 Lip, 2011, 11:40:38 »
Pogoda dopisała... Na makro i memłanie. Z widokami różnie było, niebo zachmurzone, brak słońca. Pomimo fajnych mgieł nie było zbyt ciekawie. Miało jechać pięć osób, pojechało trzy...

Marcin - zaspałeś? Czekaliśmy na ciebie pół godziny pod Biedronką :-\

A tu na dobry początek parę pstryków:

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

HDR:

10.

11.

12.

Później może coś jeszcze dorzucę :spoko:

Offline Marcinek_94

• Weteran
« Odpowiedź #16 dnia: 31 Lip, 2011, 12:57:50 »
Dobra cicho , no zasnąłem . Przepraszam , jeszcze się wybierzemy . ;)

Offline suchoc

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Sie, 2011, 10:06:07 »
Kilka kadrów i ode mnie. Nad zdjęciami siedziałem wczoraj w nocy, dziś widzę znaczącą różnicę pomiędzy kolorami/jasnością/barwą na swoim lapku, a monitorze w pracy :/ Mimo, że pierwszy raz zabrałem się za mgły to chyba nie jest tragicznie. Z czasem dorzucę jeszcze kilka z tego pleneru ;)

-1-

-2-

-3-

-4-

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #18 dnia: 05 Sie, 2011, 16:48:19 »
Moim skromnym zdaniem wszystkie do poprawki. Największy mankament - brak ostrości. Kadrowo jest ok, zwłaszcza 1 i 3, ale ekspozycja jest źle ustawiona (to dziwne, zwłaszcza, ze robisz na manualu). Zapomnij o ISO 800 i 1600. Ustaw na ISO 100 (jeśli masz) lub 200, przysłona od 8 wzwyż, pomiar światła na niebo i czas dopasowujesz do tego co wskaże "drabinka", a potem ewentualnie korekta. Nie wiem jaki masz obiektyw, ale jeśli kit podobny do mego to zakres 8 - 11, będzie się spisywał najlepiej. Możesz też przymykać bardziej i sprawdzać, czy się jakość fotki nie kiepści. 
Poza "2" gdzie niebo jest wyjarane na górze , chmurki wyszły dobrze, ale dół zdjęcia trzeba wyciągnąć z cieni, bo są zbyt czarne. Przydałoby się także skorygować balans bieli, bo na każdej focie masz mgłę w innym kolorze.

Mimo braku światełka, warunki do zrobienia ciekawych (dramatycznych) fotek były całkiem niezłe. Jak wspomniałem - kadrowo wyszło najlepiej, ale nad pozostałymi elementami warto popracować (niestety ostrości już nie skorygujesz).

To tyle się wymądrzania z mojej strony  ;D

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Sie, 2011, 08:20:22 »
Zajawka z dzisiejszego poranka. Ładne mgiełki i fajny wschodzik  :spoko:

Offline TuneR

• Mega Poster
« Odpowiedź #20 dnia: 06 Sie, 2011, 09:16:27 »
Świetne. Aż mi głupio, że wylegiwałem się w łóżku zamiast złapać coś w plenerze :D

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #21 dnia: 06 Sie, 2011, 12:30:19 »
To żałuj. Mgiełki co prawda były tylko w SPK, ale i tak cały poranek zleciał praktycznie tylko w jednym miejscu.  Na makro szans brak, poza gigantycznymi pająkami i malutkimi motylo-ćmami, nie było ciekawych "obiektów"

Offline suchoc

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #22 dnia: 08 Sie, 2011, 12:29:06 »
To tyle się wymądrzania z mojej strony  ;D

Takie wymądrzanie się bardzo cenię, bo przecież o to chodzi, by sobie pomagać ;)
Dzięki Noka! Masz kolejne piwo u mnie  :cyk:

Wcześniej robiłem wszystko kitem 18-55 VR, ale ostatnio zakupiłem dla odmiany stałkę 50 Nikkora i od zeszłego piątku focę głównie 50tką, mimo, że to tzw."portretówka", ale jak dla mnie o niebo lepsza od kita. Efekty poniżej z niedzielnego pleneru ;)
Ps. Naprawdę śmiało możecie komentować, doradzać, czasem zganić (jeśli trzeba) :D grunt to lepsze zdjęcia  ;D
-1-

-2-

-3-

-4-

-5-

-6-

-7-

-8-

-9-

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #23 dnia: 08 Sie, 2011, 18:16:21 »
... od zeszłego piątku focę głównie 50tką, mimo, że to tzw."portretówka",

I git, ale przysłona 1.8 do krajobrazu jest kiepskim pomysłem, bo będziesz miał mydlane fotki (kilka zdjęć powyżej jest właśnie na tej przysłonie zrobione).  Ustaw np. na f/9 i zobaczysz jak duża będzie różnica w ostrości.
Kita bym jeszcze nie skreślał. Po przymknięciu powinien być również ostry.

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Wrz, 2011, 14:09:37 »
Zapowiadał się dziś piękny foto-poranek. W mieście mega mgła, a za miastem .... niestety nic. W SKPu zamglenia tylko lokalnie. Wdrapałem się więc na jakiś pagórek w okolicach Smolnik i tam czatowałem na wschód. Szału jednak nie było. Najciekawsze mgiełki były na niewielkim odcinku - na wprost słońca niestety, a widoczek z Cisową w tle - kompletnie bezmgielny i bezklimatowy  :-\

Na razie dwa pstryki, najmniej zblikowane (niestety na reszcie fotek jest ich sporo)

Potem pojeździłem po bagenkach w poszukiwaniu ptaszorów. Nic kompletnie. Zazwyczaj trafiam na nie jak nie mam aparatu, a jak już się wybiorę ze sprzętem to ... heh ...

Następnie miałem omam , że widzę spore mgły w okolicach Szurpił. Im bardziej się do nich zbliżałem, tym bardziej się oddalały :) W Suwałkach natomiast gęsta mgła trzymała się aż do 8 rano. I takie to dziwy natury.

Offline Ula

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: 17 Wrz, 2011, 17:56:19 »
Noka, te zdjęcia są przepiękne! Nie wiem, jak można sfotografować coś takiego i nazwać wypad nieudanym, ale ja się nie znam ;)

Offline gryson

• Super Poster
« Odpowiedź #26 dnia: 17 Wrz, 2011, 18:28:36 »
Zapowiadał się dziś piękny foto-poranek. W mieście mega mgła, a za miastem .... niestety nic. W SKPu zamglenia tylko lokalnie. Wdrapałem się więc na jakiś pagórek w okolicach Smolnik i tam czatowałem na wschód. Szału jednak nie było. Najciekawsze mgiełki były na niewielkim odcinku - na wprost słońca niestety, a widoczek z Cisową w tle - kompletnie bezmgielny i bezklimatowy  :-\

Jednym słowem miałem nos jadąc na spontana nad Wigry. Tam akurat narzekałem początkowo na nadmiar mgieł, słońce nie mogło się przez nie przebić. I co mnie zaskoczyło najbardziej, to jak np. wyjechałem ze Starego Folwarku obfocony na maxa, mgły w Starym Folwarku już nie było praktycznie, pojechałem do Rosochatego, a tam znów mgła, pofociłem i poczekałem aż mgła się rozwieje, pojechałem na Piaski, a tam znów tuman, na Pisakach tuman zniknął, pojechałem dalej. W okolicach Bryzgla jeszcze był, ale ja próbowałem na Słupiu, ale tam już faktycznie była resztka.
Dobrze, że nie uderzyłem na SPK (sądziłem, że tak to dopiero będzie szał mgłowy...), choć jak wracałem znad Wigier grubo po 9 rano, to jeszcze myślałem, żeby wyskoczyć do SPK. Dobrze, że potrzeba wypicia kawy wygrała ;)

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #27 dnia: 17 Wrz, 2011, 20:20:22 »
No to Ci przyfarciło. Przed wyjazdem myślałem, że w SPKu się zgubię we mgle, a tu zonk. W dodatku kolejny, bo byłem tydzień temu i nawet fotki nie przywiozłem (nie dość, że nie było mgły i jeszcze słońce zabrali :) )  Jedynym pocieszeniem (dziś) mógłby być napotkany jelonek, ale zanim się wygramoliłem z auta zwiał za górkę.

Z dzisiejszego pagórka widok był taki

więc jak widać, mgiełki lokalnie i dość daleko. Natomiast bliki wyłaziły potężne :) (prawy dolny róg poniżej)

Nie wiem, jak można sfotografować coś takiego i nazwać wypad nieudanym
Fakt, miałem wypady z których wracałem bez zdjęć, ale w porównaniu do wyjazdu z początku sierpnia, gdzie wszystko zagrało jak należy  (fotki kilka postów wyżej), dzisiejszy wyjazd był taki sobie.

Offline gaga

• - VIP -
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Wrz, 2011, 20:28:31 »
gryson- przypomniał mi Słupie,jak ktoś będzie tam plądrował,strzelcie jakieś fotki-z przyjemnością zobaczę jak dziś wygląda  miejsce,gdzie spędzałam moje pierwsze wakacje na Wigrach pod namiotami, na tańce chodziliśmy do małej knajpki nad jeziorem,a po chleb płynęło się do Bryzgla....kiedyś chleba już nie było,więc chłopaki przypłynęli z ''chlebem''w plynie :P
Ostatnio widziałam zdjęcia z tego terenu,ale w zimowej szacie,może nie zapominicie mojej prośby.

noka! Któż Ci słońce zabrał? Czyżby kolejna teoria spiskowa  :P

Kochani-przeleciałam wszystkie ostatnie zdjęcia /miałam ostatnio zaegłosci/ chłopaki brak słów na Wasze zdjęcia-jednym słowem jest na czym oko zawiesić.Gratuluję.
« Ostatnia zmiana: 17 Wrz, 2011, 20:33:09 wysłana przez gaga »

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Wrz, 2011, 20:44:31 »
Słońce zabrali mi chmury ...  ;D

A zdjęć zatoki słupiańskiej poszukaj tu http://giersa.pl/index.php/category/wigry/