Autor Wątek: Karta SD do NIKON 3100  (Przeczytany 765 razy)

Offline Rafał

• Forumowicz
  • *
Karta SD do NIKON 3100
« dnia: 25 Sty, 2013, 17:54:58 »
Cześć
dostałem od Mikołaja zabawkę o symbolu 3100 i chciałbym zadać forumowym fachowcom parę pytań, chodzi o banały ale dla mnie to magia :) wiem, że jest dużo tematów w necie ale nie ma to jak usłyszeć od "swoich".
Pomóżcie, jaką kartę SD kupić? Chciałbym aby filmiki w miarę dobrze zapisywała i nie kosztowała fortuny. Karty te mają różne klasy (2,4,10), HC, HX, Ultra, Ultra II, Standard,  Extreme,  Mobile, HD Video itd...
Oszaleć idzie kiedy się człowiek nie zna, a drobna pomyłka może być istotna. Nie jest to może wielka kasa, ale wolę się nie nadziać. Myślę, że na początek 8 GB wystarczy - jestem amator ;)

dzięki

p.s. nie znalazłem działu z zapytaniami technicznymi, jeśli jest to proszę przenieść.

Offline Sayer

• Stały Bywalec
  • **
Odp: Karta SD do NIKON 3100
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Sty, 2013, 18:20:23 »
Nie rozumiem na co chcesz się nadziać ?
Kupisz kartę i co nie będzie działać ?
Przy takim aparacie nie robi różnicy jaką kupisz. Zwłaszcza jeżeli jesteś 'amator'.
Najprościej - wchodzisz na allegro - karta SD - 8GB - sortujesz po popularności i masz za 22 zł z przesyłką dobrą kartę.
Co do klasy to im wyższa tym lepsza, a '2' to już nawet chyba nikt nie robi.

Offline Marcinek_94

• Weteran
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Sty, 2013, 18:41:23 »
zwracaj uwgaę na prędkość zapisu i kolego im szybsza tym lepsza ;)

Offline Rafał

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Sty, 2013, 18:49:00 »
Sayer, znasz się na tym trochę? Bo trochę to i ja się znam, posortować po popularności i kliknąć kup teraz. Ale chyba te symbole coś znaczą jednak? Dlatego pytam, czy takie HD Video w nazwie to tylko napis czy rzeczywiście "coś więcej".
Jeśli chodzi o markę to jaką polecacie?

Offline noka

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Sty, 2013, 20:00:13 »
Wraz z zakupem aparatu nabyłem SanDisk Ultra II SDHC 8 GB 15 MB/s - wówczas była dość droga. Ostatnio dokupiłem SanDisk Ultra (bez II)  SDHC 8 GB 30 MB/s - za 1/3 ceny tamtej karty. Chciałem kupić coś taniego, ale dobrego, jako kartę zapasową.
Fociłem i nagrywałem filmy na obie - żadnej różnicy nie zauważyłem, obie spisują się ok. 

Co ciekawe, w naszym EURO RTV karty z prędkością 30 MB/s były dużo tańsze niż identyczne, ale z mniejszą prędkością (i nikt w sklepie nie wiedział czemu). Tak więc do amatorskiego focenia polecam SanDisk'a SDHC - będzie Pan zadowolony :)

Offline Sayer

• Stały Bywalec
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 25 Sty, 2013, 23:41:05 »
@Rafał nie znam się i wcale nie muszę. Mam aparat za aktualnie chyba 2k  a do takiego cokolwiek byś nie kupił będzie ok.
Jak będziesz kupował aparat za 30k to może będzie to miało jakieś znaczenie.
Karta SD od SDHC (High Capacity) różni się tylko pojemnością. Karty z większą pojemnością np 8GB to SDHC.

Ja mam SDHC 8GB Kingstona Lv 4 (specjalnie sprawdziłem) kupiona ponad 2 lata temu i nie mam z nią problemów.

Video HD to znaczy, że masz na pewno Lv10 - najszybszy zapis + duża pojemność żeby się filmy HD zmieściły - np 32GB - dlatego też są trochę droższe.

@Noka dlatego tańsze, że wyprodukowane niedawno - koszty produkcji teraz są niższe. A te gorsze (lv2,4) produkowane był dawno, i wtedy tyle kosztowały(więcej). A przecież nikt nie sprzeda tego po cenie niższej niż sam kupił choćby to było nawet 5 lat temu :) Dlatego w sieciówkach czasem można spotkać takie kwiatki.
« Ostatnia zmiana: 25 Sty, 2013, 23:50:19 wysłana przez Sayer »

Offline mycha777

• Weteran
  • Suwalczanin z wyboru
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Sty, 2013, 10:18:22 »
Klasa karty, jej pojemność i szybkość wcale nie muszą iść w parze. Widziałem niby szybkie karty których klasa nie była wyższa niż 4.
Jeśli chodzi o fotki to nie ma tu wielkiego ciśnienia. Ale do filmów full HD musisz mieć kat.6 - bo zapis musi być gwarantowany przez producenta i jego szybkość nie może spaść poniżej 6MB/s podczas ciągłego zapisu.
Co prawda mamy różne fullHD - z przełomem i bez i różnym bitrate ale zdaje się 6 jest zwykle zalecane.

Morał jest taki że jak ktoś reklamuje kartę np 30MB/s a jej kategoria = 10 to jedynie 10MB/s ta karta wytrzymuje (nie zejdzie poniżej) ale przy sprzyjających warunkach może być 30MB.

Offline Rafał

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Sty, 2013, 10:46:38 »
Kupiłem Sandiska SDHC 8GB Ultra 30 MB/s class 10, HD cośtam.  Po testach: zapis 17-20 MB/s, odczyt podobnie  (zapis na zwykłej SD - ok 10 MB/s). Różnica w nagranym filmiku na full HD ustawieniach między tą kartą a zwykłą SD zauważalna, aczkolwiek nie powalająca.
Dzięki za podpowiedzi

Offline mycha777

• Weteran
  • Suwalczanin z wyboru
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Sty, 2013, 12:15:00 »
Rodzaj karty zadecydował o jakości filmu?
Przy identycznych ustawieniach w aparacie?
To nie VHS - nie ma takiej możliwości. Jeśli jest różnica - aparat nagrywał przy pomocy różnych ustawień.

Offline Rafał

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Sty, 2013, 12:21:44 »
Ustawienia identyczne, miejsce to samo tylko karty różne. Różnica jak napisałem nie powala, ale ją widać, szczególnie przy dużym ruchu na ekranie

Offline PIKASON

• MPS S-ki
  • Super Poster
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Sty, 2013, 17:37:40 »
A jaka ro różnica? Nie powinno być żadnej  ;D

Offline Rafał

• Forumowicz
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Sty, 2013, 22:19:00 »
A niech Was drzwi ścisną  :o  Jutro jeszcze raz coś nagram i na jutuba wrzucę. Czyli wg was nie ma najmniejszego znaczenia jaka karta? Stara SD będzie dokładnie tak samo się sprawowała jak najnowsza najszybsza HD itd? To po co ci niemądrzy ludzie ( w tym ja i paru z was) je kupuje i przepłaca?   

Offline mycha777

• Weteran
  • Suwalczanin z wyboru
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Sty, 2013, 08:28:20 »
Przy zapisie cyfrowym gdzie mamy ustalony bitrate albo karta zdoła nagrać albo będzie sie zacinać i nagranie w ogóle nie dojdzie do skutku.
A po co są super szybkie karty? Do super szybkich aparatów gdzie mamy 30-40MPix i zapisywanie zdjęć w RAW - przy okazji seryjnie z dołączonym jpg. Dodatkowo przy zrzucie na komputer szybki odczyt się zawsze przyda.
A po drugie superszybkie i drogie zawsze zawsze znajdzie dumnego nabywcę bez względu czy takie parametry w ogóle są mu potrzebne (tacy też są - nie odbierajmy im tej przyjemności).

Offline PIKASON

• MPS S-ki
  • Super Poster
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Sty, 2013, 23:42:37 »
tylko jak będziesz nagrywał to ustaw PEŁNY manual w aparacie + wyłącz AF . Najlepiej aparat na statyw by nie zmienić jego pozycji przy zmianie karty .