Autor Wątek: Galeria internetowa  (Przeczytany 4571 razy)

Offline DeltaFoto

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 74
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Sie, 2010, 16:33:06 »
Moja propozycja: mam serwer, trochę daleko bo w Teksasie, 3TB albo tzw.Unlimited Disk Space. Najważniejsze, żeby ktoś tam coś wrzucał. Może spróbować to uruchomić? Może załóżmy jakiś klub, żeby robić zgromadzenia, pomysły, co kto ma i może zrobić..

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Sie, 2010, 16:47:11 »
Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będę powoli uruchamiał stronkę. Na razie na jednym z serwerów które posiadam i który wydaje się wystarczyć na dobry początek. Z założenia zdjęcia w Galerii będą wyselekcjonowane, więc myślę, że ani pojemność serwera ani transfer nie powinny być barierą.
Zachęcam do przejrzenia swoich zdjęć w celu wybrania tych najlepszych. Jak już coś będzie "kwitło" w Galerii możemy się spotkać na naradę w jakimś pubie i dogadać szczegóły, w tym także o ewentualnym klubie foto (jeśli faktycznie będzie zainteresowanie).   

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Sie, 2010, 20:42:19 »
Zgodnie z zapowiedzią zabrałem się za stronkę, więc przedstawiam krótkie info:

Zrezygnowałem z zakupu podanych wcześniej szablonów, z uwagi na zasady płatności - jest to opłata członkowska, automatycznie przedłużana po roku i obejmująca dostęp do wszystkich szablonów. Znalazłem jednak inną - podobną skórkę, która można było kupić taniej z jasnymi zasadami licencji.

Tak więc na stronce mamy obecnie skrypt WP + skórkę  :) Suwalska Galeria Internetowa - nazwa robocza SGI
Dla pokazania działania strony wrzuciłem do wybranych kategorii tematycznych po jednym testowym zdjęciu wraz z opisem.

Samą stronę (skórkę) trzeba jednak jeszcze dopasować do naszych potrzeb, bo już na początku użytkowania wychodzą pewne "kwiatki". Dodatkowo niektóre sekcje wymagają spolszczenia. Zaznaczam, że logo jest tymczasowe i trzeba pomyśleć nad fajnym znakiem graficznym Galerii.
Z tego względu prosiłbym o nie zgłaszanie w wątku sugestii odnośnie wyglądu strony do czasu, aż nie będą zakończone prace nad jej dostosowaniem do naszych potrzeb. Kiedy to nastąpi - dam znać tutaj.

Galeria ma kilka ciekawych funkcji. Zdjęcia można przeglądać w różnych wariantach: miniatur, miniatur z opisem i pełnych zdjęć (prawe menu: Compact, Detailed, Large) Jest mały problem z przeskalowywaniem zdjęć, ale zostanie to wkrótce zmienione.

Poza opcja Galerii jest również możliwość dokonywania bieżących wpisów jak na blogu - zakładka Aktualności Myślę, że można to wykorzystać do bieżących informacji o naszych foto-poczynaniach i działaniu Galerii. I teraz jest właśnie dobry moment, żeby omówić niektóre sprawy merytoryczne:

1. Zgłaszanie zdjęć
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie odpowiedniego formularza, za pomocą którego będą wysyłane zdjęcia. Ma to jednak wady i zalety. Zaleta jest taka, że użytkownicy nie będą musieli samodzielnie dodawać wpisów, a trzeba to zrobić wg pewnego schematu, żeby pojawiło się w Galerii. Poza tym , jeśli sam będę wstawiał zgłoszone zdjęcia z opisami - wówczas wszystko będzie zrobione wg jednego wzorca, a ewentualne problemu od razu rozwiązywane.
Wada natomiast to konieczność wpisywania ręcznie w formularzu pewnych powtarzających się danych - w przypadku wysyłania kilku zdjęć.

2. Ocena
Tu jest wiele konfiguracji. Proponuję przyjąć uzgodnioną wersję: oceniają tylko użytkownicy, których zdjęcie zostało przyjęte do galerii, a skala jest od 0 do 5 gwiazdek. Potem dopracujemy zasady przyznawania gwiazdek.

3. Komentarze
Mam dylemat czy zostawić otwarte (każdy może komentować) czy nie.

4. Zatwierdzanie
Nie wiem czy jest kata możliwość w WP, ale możnaby zrobić coś w rodzaju poczekalni - widocznej tylko dla zalogowanych (czyli takich, których zdjęcie jest już w Galerii), gdzie wyświetlane byłyby nowe zgłoszone zdjęcia. Przykładowo jeśli zdjęcie otrzyma co najmniej 3 głosy, ze średnią co najmniej 3 lub 2.5 - wchodzi do galerii. Ewentualnie dla użytkowników posiadających określoną ilość zdjęć w Galerii, poczekalnię można pominąć.
    
5. Prawa do wykorzystania zdjęcia
Zastanawiam się nad kilkoma wariantami udostępniania poszczególnych fotek, o których decydowaliby sami autorzy. Odpowiednie info pojawiałby się pod każdym zdjęciem. np. możliwość wykorzystania  w serwisach internetowych pod warunkiem podania danych o autorze i linku do jego strony www (a kto nie ma własnej strony linku do Galerii  ;)) lub po prosu kontakt do autora.

6. Exif
Umieszczanie danych o zdjęciu - w opisach są podane dwa warianty. Może coś jest zbędne lub czegoś brakuje?

To chyba tyle na początek. Do dyskusji n/t funkcjonowania Galerii zapraszam wyłącznie osoby, które zamierzają faktycznie zaangażować się w ten projekt.  


Dodane

7. Galeria tylko dla amatorów, czy też zawodowców. Jest to ważne i warte zastanowienia.
Moim zdaniem - dla nas, czyli amatorów. Minus - pozbawienie szansy na posiadanie w Galerii (teoretycznie) bardzo dobrych zdjęć profesjonalnych. Plus - sami wyznaczamy poziom i nie odstraszamy innych amatorów.  ;)

8. Tematyka
Suwałki i Suwalszczyzna, czy w danych kategoriach wstawiamy zdjęcia pasujące do nich, ale tylko lokalnych autorów.
Proponuję zachować tematykę regionalną  jako główną, ale dać szansę na publikację dobrych zdjęć z odleglejszych stron.

9. Wirtualna wystawa (temat na dużo później)
Po zebraniu większej ilości zdjęć (zwłaszcza jednego autora) można wydzielić dodatkową zakładkę i zrobić coś w rodzaju czasowej wirtualnej wystawy, czyli publikację wybranych zdjęć lub nawet zrobić to na głównej stronie.

    
« Ostatnia zmiana: 17 Sie, 2010, 22:35:46 wysłana przez noka »

Offline gryson

 • Super Poster
 • ****
 • Wiadomości: 866
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Sie, 2010, 21:42:19 »
Łodpowiadam na postawione postulaty (oczywiście to moje subiektywne opinie):

1. Na początku będzie spoko, jak będziemy wrzucać fotki przez formularz, ale jak zacznie ich, i użytkowników przybywać, to uwierz, przeklniesz to rozwiązanie, bo nie nadążysz z wrzucaniem (akceptowaniem) zdjęć. Skoro mamy zająć się na początku dostosowaniem technicznym galerii, to trzeba od razu pomyśleć o stworzeniu mechanizmu do samodzielnego wrzucania zdjęć.
Punkt wiąże się z punktem 4.
Taka "poczekalnia" to dobre rozwiązanie. Jeśli nie na początku (bo gdy zdjęć będzie mało możemy sami sprawować nadzór nad jakością zdjęć), ale później mogą to robić wszyscy ocenami. Dobre rozwiązanie.

2.
Oceniać powinni tylko i wyłącznie zalogowani użytkownicy. Znam portale bardziej restrykcyjne nawet, gdzie można głosować po jakimś czasie, stażu, itp. Kwestia wyboru "progu". Podstawowy to zalogowanie wg mnie.

3.
Patrz punkt 2.

5.
Można zrobić jakieś okienko wyboru, gdy wrzucający zdjęcie użytkownik będzie chciał wyrazić zgodę na użycie jego zdjęcia przez jakiś portal, to zaznaczy ptaszek w okienku i info może się pojawić przy zdjęciu (czy da się to zrobić technicznie nie wiem).
Przy rejestracji, a potem w profilu użytkownika powinno być miejsce o autorze i stronie www, jak wszędzie, mogłaby się ta informacja wyświetlać przy każdym zdjęciu autora.

6.
Exif trzeba wpisywać ręcznie czy da się go automatycznie pobierać z pliku zdjęcia? Jeśli ręcznie to ograniczmy się do 4-5 podstawowych wartośći, typu aparat, obiektyw, czas, przesłona, ISO. Więcej danych nie będzie się nikomu chciało ręcznie prowadzać.

To chyba tyle na początek. Rozmyślam dalej :)

EDIT:
jak z wielkością zdjęć wrzucanych do galerii?
Trzeba by chyba ustalić jakąś wielkość graniczną, z wielu powodów. Wtedy nie będzie też problemu z jakością wyświetlania (nie będzie potrzeby skalowania przez WP).
« Ostatnia zmiana: 17 Sie, 2010, 21:45:40 wysłana przez gryson »

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Sie, 2010, 22:35:08 »
łodpowiadam na łodpowiedź  ;)

1. Fotki będzie można wrzucać od razu, bez formularza.  Jednak są tu dwa problemy:
- trzeba się zarejestrować/zalogować nabywając pewne globalne uprawnienia. Nie wiem czy potem można tak podzielić w grupy użytkowników, żeby niektórzy mogli np. komentować/oceniać (autorzy zdjęć w galerii) a inni nie (ci co dopiero zgłaszają swoje zdjęcia po raz pierwszy). Gdyby przyjąć, że po zatwierdzeniu zdjęcia autoamatycznie następuje aktywacja konta - mamy pierwszy problem rozwiązany.
- jednolita forma wpisu dla każdego zdjęcia będzie prawdopodobnie wymagała niewielkiej znajomości HTML. Edytor WP jest fajny, ale po pierwsze generuje dużo nadmiarowego kodu, po drugie niektóre elementy lepiej okiełznać korzystając z opcji HTML. Aby rozwiązać ten problem przygotuję opis jak dodać wpis, a wszystkie wpisy będą wymagały zatwierdzenia.

Można umówić się tak, że pierwsze zgłoszenie jest przez formularz, a potem jak komu będzie wygodniej. Oczywiście nie dotyczy to tych, których zdjęcia umieścimy przed oficjalnym startem, czyli osób aktywnie wrzucających zdjęcia na Forum.

2. Myślę, że to najlepsze rozwiązanie. Kto ma zdjęcie w Galerii może oceniać. Powiem więcej. Każda ocena powinna być uzasadniona potem w komentarzu do zdjęcia.

3. Tu bym się zastanowił, bo poprzez komentarz będzie można poznać ciekawą opinię od "obcej" osoby. Komenty będą zatwierdzane przed publikacją.

5. Postaram się wybrać rozwiązanie które to jak najbardziej zautomatyzuje.
Myślałem o dodaniem dodatkowego boxu w sidebarze zwierającym info autorze ze wszystkimi danymi o których mówisz. Pojawiałoby się w szczegółach zdjęcia danego autora. Nie wiem czy jest to programowalne przez panel admina, ale postaram się to zrobić.

6. Ręcznie (nie zawsze fotka ma exif). Zrobimy to w formie tabeli ale w innym układzie niż obecnie. Najważniejsze parametry na górze, ich wartości na dole. I będzie git.  :)Nasunęły mi się kolejne sprawy (dodam to do mego postu powyżej jako dodatkowe punkty)

Offline gryson

 • Super Poster
 • ****
 • Wiadomości: 866
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Sie, 2010, 22:57:32 »
Z komentarzami chodziło mi o unikanie spamu (choć wp ma dobry filtr antyspamowy), ewentualnie wulgaryzmy, itd. Ale można spróbować na początek, na rozkręcenie, komentarzy od wszystkich.
Ciekawe czy uda się rozwiązać ten problem z ocenami i komentarzami dla zalogowanych, tzn. podział na grupy. Bo czy trzeba mieć "zatwierdzone" zdjęcie w galerii by oceniać? Skoro każdy będzie mógł komentować (a to też ocena, tyle, że słowna) to czemu ograniczać w takim przypadku ocenianie dla zalogowanych ale bez wstawionych zdjęć lub ze zdjęciami niezatwierdzonymi?

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Sie, 2010, 23:57:24 »
Cytat: gryson
Oceniać powinni tylko i wyłącznie zalogowani użytkownicy. Znam portale bardziej restrykcyjne nawet, gdzie można głosować po jakimś czasie, stażu.

Cytat: gryson
Bo czy trzeba mieć "zatwierdzone" zdjęcie w galerii by oceniać? Skoro każdy będzie mógł komentować (a to też ocena, tyle, że słowna) to czemu ograniczać w takim przypadku ocenianie dla zalogowanych ale bez wstawionych zdjęć lub ze zdjęciami niezatwierdzonymi?

No niech że się kolega zdecyduje  :)

Ocena gwiazdkami to określona punktacja przypisywana zdjęciu i widoczna również przy miniaturce. Można chociażby ustawić tak (mam nadzieję), żeby losowo wyświetlały się w bocznym panelu fotki np. najwyżej ocenione lub umożliwić sortowanie wg owej punktacji. Jeśli będzie to opcja dostępna na gości to z doświadczenia wiem, że zaraz pojawią się ciocie , babcie i znajomi, którzy będą "punktować". A tak sprawę mamy prostą - gwiazdki to ocena użytkowników, a komentarze chociażby od cioci  ;) 
Po drugie koncepcja z "poczekalnią" byłaby chyba niepotrzebna. W ogóle jest to dość ryzykowny pomysł (poczekalnia) bo wymusza konieczność zalogowania się określonej liczby użytkowników (załóżmy że min. 3 ) i oddania głosu. A co będzie jako komuś się znudzi codzienne logowanie i sprawdzanie czy są nowe fotki do oceny? Nie wiem jak to sensownie rozwiązać, ale akceptowanie zdjęć musi być gremialne i mieć najlepiej formę anonimową.

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #22 dnia: 26 Wrz, 2010, 21:40:02 »
Pojawia się w Shoucie (i na PW) coraz więcej pytań "co z galerią" , więc żeby każdemu z osobna nie odpowiadać - streszczę tutaj dotychczasowe postępy.

Po ostatnich ustaleniach zabrałem się ostro do pracy nad zmianami w szablonie strony i działaniem skryptu, aby dopasować to do naszych potrzeb. Większość założeń udało się wdrożyć, a inne, raczej drobniejszego kalibru, na razie zostaną pominięte (po prostu nie wiem jak niektóre problemy rozwiązać).
Niestety moja wiedza programistyczna jest tak znikoma, że wszelkie zmiany okupione zostały długim ślęczeniem po nocach i musiałem psychicznie odpocząć od tego projektu. Teraz znów zapał powrócił i myślę, że finisz jest bliski.

Ok, co zostało zrobione.

1. Dostosowanie strony do naszych potrzeb, zarówno w części widocznej dla wszystkich jak też w części dla zalogowanych. Galeria jest gotowa do działania już dziś.
2. Przygotowanie zakładek:
-  z zasadami obowiązującymi na stronie i określającymi cel Galerii,
 - pomocy - objaśnienie w poruszaniu wewnątrz Galerii (czyli dla zalogowanych)
- formularz dodawania zdjęć
- kontakt

Do zrobienia pozostało:
1. Ustawienie uprawnień dla grup (instalacja i konfiguracja wtyczki)
2. Drobne zmiany i poprawki kosmetyczne
3. Testowanie i nanoszenie dalszych poprawek - najważniejsza część
4. Oficjalne otwarcie
5. Promocja  ;D

W nadchodzącym tygodniu prawdopodobnie Galeria zostanie wyczyszczona ze zdjęć testowych i komentarzy i będziemy z grysonem wstawiać zdjęcia już "na czysto". Jeśli pójdzie to gładko - poproszę inne osoby o dodawanie zdjęć i sprawdzanie czy wszystko działa jak należy.
Po zapełnieniu kategorii tematycznych zdjęciami (przynajmniej tyle, żeby w każdej kategorii pojawiły się miniatury zdjęć obejmujące całą stronę) - będzie można ogłosić zakończenie prac i otwarcie.

Cały czas mam dylemat z nazwaniem jednej z grup użytkowników: jest Recenzent (ocena i komentarze), Autor ("wstawiacz" zdjęć z pełnymi uprawnieniami) no i osoby, które chcą rozpocząć wstawianie zdjęć, ale bez możliwości ich automatycznej publikacji. Robocza nazwa to Aplikant - ale wyjątkowo mi nie leży.
Zatem jak nazwać osoby "z zewnątrz" dla nas nieznane (zarówno pod względem zachowania jak i poziomu zdjęć), które zechcą się z nami bawić? :)
Będą to użytkownicy ubiegający się o status Autora, tylko trzeba ich sensownie nazwać.

Aha, zasady są bo muszą być , ale np. zmiana statusu jest dość umowna - jeśli ktoś robi dobre foty i nie ma problemu z obsługą Wordpressa - od razu może być Autorem.

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 3364
 • Płeć: Mężczyzna
 • << SIERŻANT SZT. >>
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #23 dnia: 27 Wrz, 2010, 06:09:48 »
Proponuję nazwę "Rekrut"
   [img height=50]http://lh3

mycha777

 • Gość
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Wrz, 2010, 08:38:28 »
"Nowy"?

Swoją drogą dopiero teraz trafiłem na ten wątek - jako "rekrut" będę "aplikował".

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #25 dnia: 27 Wrz, 2010, 23:40:14 »
Jednak nie będzie Rekrutów ani Aplikantów  ;D  .... bo nie będzie takiej grupy użytkowników. Rozwiązanie okazało się tak proste, że aż genialne  ;D
Jeśli ktoś będzie chciał wrzucać zdjęcia, wówczas otrzyma status Autora, ale będzie mógł publikować tylko w ukrytej kategorii  - Poczekalnia (ukrytej dla gości).  Jak foty i obsługa Wordpressa będą ok, to wpisy zostaną przeniesione do właściwej galerii, a użytkownikowi odblokuje się pozostałe kategorie - czyli będzie mógł od razu publikować wpisy.

mycha777

 • Gość
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #26 dnia: 28 Wrz, 2010, 08:49:42 »
No to czekam więc na moment oficjalnego uruchomienia.

Pozdrawiam

Maciek

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #27 dnia: 01 Paź, 2010, 00:03:01 »
Prace są już prawie na finiszu.

Dodany został panel w formie belki na górze strony, służący rejestracji, logowaniu i przypomnieniu hasła (rozwiną się stosowne formularze po kliknięciu). Natomiast po zalogowaniu wszystkie niezbędne linki pojawią się bezpośrednio na belce tj. wejście do Kokpitu, edycja profilu oraz dodatkowo dla Autorów - podgląd własnych wpisów i dodanie nowego.

Sam kokpit został wyczyszczony ze wszystkich zbędnych dla użytkowników opcji, których domyślnie w WP jest bez liku. Pozostały tylko niezbędne zakładki, dzięki czemu opadnie sprawdzanie pewnych rzeczy.

Do zrobienia została już właściwie kosmetyka i kilka drobnych poprawek.

Jeśli ktoś jest zainteresowany udzielaniem się w Galerii (zarówno jako recenzent jak i autor) - zapraszam do rejestracji i pomocy przy testowaniu.
Po pomyślnej rejestracji można oceniać zdjęcia i komentować - na razie testowo. Prosiłbym tylko nie dodawać na razie więcej niż jednego komentarza od użytkownika, bo potwierdzenia idą na mail autora zdjęcia. Jeszcze nie rozkminiłem w jaki sposób pozostawić wybór powiadomień e-mailowych dla każdego użytkownika indywidualnie.
Dla zainteresowanych testowym dodawaniem zdjęć mogę zmienić status na "autor" . Fotki mogą być dowolne, bo głównie chodzi o sprawdzenie czy opublikowanie wpisu idzie gładko.

Jeśli nie będzie problemów z działaniem Galerii , wyczyścimy całą dotychczasową zawartość i będziemy powoli wstawiać zdjęcia już "na czysto" , a niedługo potem oficjalnie startujemy.

Nie wiem czy wspominałem, ale w Poczekalni będą mogli oceniać i komentować (a więc jakby zatwierdzać) zdjęcia nie tylko autorzy, ale wszyscy zalogowani.

mycha777

 • Gość
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Paź, 2010, 23:33:11 »
Dodaj mnie jako autora.
Jeśli można...
Zalogowałem się do galerii jako mycha777

Offline noka

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 5258
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Galeria internetowa
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Paź, 2010, 05:14:31 »
Wszyscy, którzy dotychczas wrzucali zdjęcia na Forum otrzymali status autora z możliwością bezpośredniej publikacji.
Dziś po południu prawdopodobnie zakończymy testowanie Galerii, wszystkie wpisy i komentarze zostaną usunięte (chyba, że będą jeszcze chętni, żeby potestować)