Autor Wątek: Zerówki w szkołach ?  (Przeczytany 25977 razy)

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #60 dnia: 24 Kwi, 2009, 23:41:07 »
Jestem ciekawa jak w Suwałkach rozwiązano problem dzieci ,które nie dostały się do przedszkola,ze względu na brak miejsc. Może ktoś wie czy dużo dzieci 5 -letnich  pozostało w przedszkolach ,czy rodzice zdecydowałi aby tzw.''zerówkę'' robiły w szkole.
Czy były naciski na zapisywanie tych dzieci do szkół.
W Poznaniu toczy się walka,dlatego interesuje mnie jak ,to wypadło u Was.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #61 dnia: 27 Kwi, 2009, 19:55:00 »
Szkoda ,że nikt nie odpowiedział na moje pytanie ,niemniej jeżeli u Was ktoś czułby się poszkodowany odsyłam na Forum rodzice.Na stronie tej można znaleźć prawa rodziców i odpowiedź czy wolno przenieść dzieci do szkół wbrew woli rodziców. Jest dość obszerna strona ,może znajdziecie odpowiedź na problem jaki Was nurtuje [obyście nie mieli tych problemów],jest również temat indywidualnego nauczania ,a widzę ,że Was ten temat interesował.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #62 dnia: 03 Lis, 2009, 00:27:37 »
Nie będę zaczynała nowego wątku ,tym bardziej ,że pokazywałam tu przedszkola z Hiszpani .Dziś przedstawię krótką relację z odwiedzin w przedszkolach w Rennes we Francji .Zacznę od tego ,że tam na ten cel przeznacza się 23% dochodu państwa ,nie tak jak w Polsce. Przedszkola są czynne we wszystkie dni tygodnia oprócz ...środy,jednak w ten dzień jest czynny tzw ośrodek składający się z 30 wigwamów ,w których dzieci mają dobrowolne zajęcia /po 10 dzieci na jeden wigwam/ .W każdym odbywają się inne zajęcia -ostatnie 6 zdjęć z albumu -to opisywany ośrodek.Wycieczka rowerowa ,również odbywa się w ramach tych zajęć.
Powracając do tradycyjnych przedszkoli ,zwróćcie uwagę ,że dzieci mają wydzieloną ''leżakownię'' [gdy dziecko się wyśpi ,nie musi czekać na pozostałe dzieci ,tylko przechodzi na zajęcia do innej sali]; bawialnię ;jadalnię ; pracownię do ''nauki''.
Krzesła dostosowane są zarówno dla maluchów ,jak i dzieci starszych.Leżaków również się codziennie nie rozkłada ,bo jest jak wspominałam osobna sala. Podłoga prawie nie posiada dywanów ,jedynie miejsca do zabaw wyłożone są estetycznymi matami. Ważne są również ubikacje ,zauważmy ,że nie ma kabin ,są tylko przepierzenia .Siódme zdjęcie od końca [przed środowym ośrodkiem] przedstawia muszlę ,pod którą dzieci bawią się gdy jest niepogoda .
Dzieci do przedszkoli przyjmowane są od drugiego roku życia,ale pod warunkiem ,że dziecko nie używa pieluszek.Natomiast gdy wobec dziecka ,zauważy się jakieś nieprawidłowości w rozwoju -wtedy wzywa się rodziców i specjalistę i pod nadzorem przedszkola przeprowadza się konsultację. Nie będę tej sytuacji porównywała z naszymi realiami.  :P
Nauczycielki mają z dziećmi zajęcia dydaktyczne ,po nich ,dziećmi opiekują się opiekunki. Natomiast ,gdy Fancuzi usłyszeli o naszych przepisach i o Sanepidzie ,byli zdziwieni .Tam tego nie ma,na temat przepisów unijnych też nikt nie mówi .W przedszkolach jest wszędzie catering ,który u nas nie jest mile widziany-choćby ze względu na koszty.Nie wiem jak jest w Suwałkach .Jednym słowem pod każdym względem różnice są duże .Pooglądajcie zdjęcia ,to się przekonacie.


« Ostatnia zmiana: 15 Lis, 2011, 22:15:08 wysłana przez noka »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #63 dnia: 08 Lip, 2010, 11:34:29 »
Na razie same doniesienia z obrad miasta ,jak to będzie wyglądało ''w życiu'' napiszę trochę później .


   Zmiana opłat w przedszkolach

Od września br. w poznańskich przedszkolach zniknie opłata stała. Rodzice zapłacą za ilość godzin spędzonych przez dziecko w przedszkolu powyżej obowiązkowych pięciu.

Nowe przepisy zostały przyjęte na wtorkowej sesji Rady Miasta. Zmiana jest podyktowana wskazaniami Ministerstwa Edukacji dla wszystkich polskich miast.

Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania: - Mimo tej podwyżki wynikającej z naliczenia opłaty za godzinę pobytu dziecka w przedszkolu, rzeczywista opłata w stosunku rocznym będzie niższa. A wynika to z tej przyczyny, że za każdy dzień absencji przedszkole będzie musiało rodzicom zwrócić pieniądze, które normalnie wpływały do przedszkola i do rodziców już w żadnej mierze nie wracały, chyba że dziecko powyżej 14 dni przebywało w sanatorium albo w szpitalu. Jeżeli natomiast chorowało i było 3 tygodnie w domu, to i tak rodzic musiał opłatę stałą za przedszkole uiścić. W tym momencie płacimy tylko za rzeczywisty czas pobytu dziecka w przedszkolu, także w stosunku rocznym rodzice zaoszczędzą, Miasto dopłaci.

Od nowego roku szkolnego godzina pobytu dziecka w przedszkolu będzie kosztować 2 zł 67 gr. Koszty za niewykorzystane godziny będą rodzicom odejmowane od czesnego za następny miesiąc. Zachowane zostaną obowiązujące w tym roku ulgi. Za przedszkole nie zapłacą rodzice wychowujący czworo i więcej dzieci.


Do tej pory odliczano tylko stawkę żywieniową ,niewiadomo jednak ile obecnie będzie wynosiła ta stawka .Wg podanej informacji nie wiadomo jednak jak do podanej sytuacji ustosunkują się przedszkola ,bo jak mi wadomo nikt z nimi tej decuzji nie uzgadniał.Gdy zasięgnę języka ,to dopiszę  ;)
 

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #64 dnia: 06 Wrz, 2010, 20:36:45 »
Już zasięgnęłam języka  ;) więc piszę i porównajcie jak wygląda sytuacja w Suwałkach.Zatem w moim mieście :
Od godziny 6,00 -13,00 dzieci w przedszkolu przebywają za darmo.Po godzinie 13,00 każda rozpoczęta godzina kosztuje 2,70 zł,oprócz tego rodzic płaci stawkę żywieniową około 6 zł dziennie + zajęcia dodatkowe takie jak j.angielski,rytmika itp.W wyniku takiej decyzji miasto zwiększa dotację na jedno dziecko -ponoć do 600 zł.-zobaczymy.
Doszło jedno dodatkowe zajęcie,rodzice będą musieli wpisywać odbiór dziecka zgodnie z godziną.Dyrektor przedszkola wg tych wpisów będzie naliczał odpłatność za pobyt w przedszkolu, nie jest to nic strasznego,bo do tej pory obliczając odpłatność posługiwano się dziennikiem,gdzie była odnotowana obecność dziecka .Nasi radni jak zawsze nie zapoznali się z realiami,bo do tej pory uczciwe przedszkola również odliczały za nieobecność dziecka.Ważne,żeby rodzice byli zadowoleni.
Porównajcie jakie są u Was warunki.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #65 dnia: 25 Mar, 2011, 22:00:29 »
Od pewnego czasu nasza telewizja raczy nas reklamą w której występują sześciolatki,które bardzo chcą iść do szkoły,bo program przedszkolny mają opanowany-żegnaj przedszkole :facepalm:.Na zakończenie reklamy,ukazuje się nam p.Minister Hall i proponuje,aby zapytać wychowawcy o opinię na ten temat.

Ktoś,może pomyśleć,że to tylko zachęta i pomoc  :P w podjęciu decyzji,co dalej zrobić z pociechą.Tylko dlaczego nikt uczciwie nie powie,że to właśnie p.Hall nie pomyślała nad programem nauczania sześciolatków w przedszkolach [już o tym pisałam] i faktycznie sześciolatki w przedszkolu powtarzają dotychczas zdobytą wiedzę. Jeszcze ten rok,decyzja należy do rodziców,dopiero od 2012r ustawa wchodzi w życie.
Po drugie,jeśli decyzja należy do rodzica,to co może powiedzieć wychowawca,no.... chyba,że dziecko wyjątkowo odstaje od rówieśników,ale wtedy potrzebny jest psycholog.

Ważne,że reklama w telewizji ''leci'',a pieniądze na nią zostały wydane.Czy potrzebnie?....Odpowiedzmy sobie sami. ;) Osobiści taki nacisk na czyjś wybór mnie wkurza.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #66 dnia: 18 Kwi, 2011, 22:08:11 »
Znalazłam odpowiedź na reklamę z panią minister,o której pisłam powyżej.Krótkie przypomnienie,że decyzja nadal należy do rodziców.Dopiero rok 2012 będzie tym,kiedy rodzice nie będą mieli wyboru.

W Polsce obniżenie o rok dolnej granicy obowiązku szkolnego zapoczątkowała reforma oświatowa w 2009r.Do ustawy o systemie  oświaty wprowadzono zapis:
Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat [art.15 ust.2 z 19 marca 2009r Dz.2009Nr 56]-Niniejszy zapis wchodzi w życie z dniem 1 września 2012r


Dodam jeszcze jedną ciekawostkę,którą dołączę do tego tematu.

Dzieci pochodzące z grup mniejszościowych i etnicznych oraz cudzoziemskich
Odrębne przepisy regulują realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego przez dzieci sześcioletnie o niepolskim rodowodzie, w tym odniesieniu do dużych skupisk przedstawicieli mniejszości narodowych lub grup etnicznych albo regionalnych o silnej odrębności kulturowej i językowej oraz dzieci podlegające obowiązkowi szkolnemu pracowników migrujących, będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej.
« Ostatnia zmiana: 18 Kwi, 2011, 22:11:57 wysłana przez gaga »

Offline Jobo

 • Forumowicz
 • *
 • Wiadomości: 25
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #67 dnia: 19 Kwi, 2011, 20:34:45 »
Znalazłam odpowiedź na reklamę z panią minister,o której pisłam powyżej.Krótkie przypomnienie,że decyzja nadal należy do rodziców.Dopiero rok 2012 będzie tym,kiedy rodzice nie będą mieli wyboru.

W Polsce obniżenie o rok dolnej granicy obowiązku szkolnego zapoczątkowała reforma oświatowa w 2009r.Do ustawy o systemie  oświaty wprowadzono zapis:
Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat [art.15 ust.2 z 19 marca 2009r Dz.2009Nr 56]-Niniejszy zapis wchodzi w życie z dniem 1 września 2012r

Z powyższego wynika, że jako rodzic obecnie pięciolatki już nie mam możliwości wyboru, ponieważw roku 2012 nasza córka będzie miała lat 6, czyli pomaszeruje do klasy pierwszej. Wybór mamy teraz - kontynuacja edukacji przedszkolnej, jednakże już z elementami zerówki, albo zerówka w szkole... khm - to jest rozwiązanie raczej dziwne (delikatnie mówiąc) - szkoła niestety nie zapewnia w zerówce opieki całodziennej - czyli chciał nie chciał jedno z rodziców żegna się z pracą.... a może niania, babcia... Ogólnie uważam, że całe to zamieszanie wokół wcześniejszego startu dzieciaków ma swoje podłoże w ...kasie - o rok wcześniej zaczną (hipotetycznie) płacić na emerytury - niestety mam wrażenie, nie swoje  .... ale z drugiej strony szybciej wejdą w dorosłe życie i... dołączą do http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9459218,Tusk_dziekuje_Brytyjczykom_za__tysiace_i_tysiace_.html
« Ostatnia zmiana: 20 Kwi, 2011, 05:51:43 wysłana przez the_mask »

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #68 dnia: 19 Kwi, 2011, 23:15:08 »
Jobo-w tym roku szkolnym 2011/2012 macie wybór jako rodzice,natomiast w 2012r wszystkie sześciolatki pójdą do I klasy.
Zerówka będzie dla dzieci pięcioletnich. Dlatego powstał ten wątek,bo obecnie już trochę emocje ucichły,jednak musisz wiedzieć,że dla sześciolatków nie ma obecnie programu nauczania w przedszkolach,dzieci utrwalają zdobytą wiedzę.Dlatego oburzam się na wspomnianą reklamę,bo wtajemniczeni wiedzą,że sześciolatki swój program już opanowały.A reklama,to tylko nawoływanie,aby rodzice decydowali się na szkołę. Nie wiem jak jest u Was w Suwałkach,ale w Poznaniu,oszukano rodziców bo dzieci,które dobrowolnie posłali do szkoły,okazało się,że rozpoczęły naukę w I klasie.
Co do opieki i przygotowaniu szkół na przyjęcie maluchów,to obecnie jest już trochę lepiej.Jednak świetlica szkolna,to nie to samo,co opieka w przedszkolu. :-\
 
Szczerze mówiąc,prędzej czy później obniżono by obowiązek szkolny-bo musimy dorównać do norm unijnych :P,tylko,że najpierw należało odpowiednio przygotować szkoły na przyjęcie maluchów. Dlatego przed dwoma laty,były awantury i odłożono w czasie taką decyzję.Jednak jeśli nic się nie zmieni,to 2012/2013 r  będzie nieunikniony.

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #69 dnia: 09 Cze, 2011, 17:15:20 »
Widzę,że temat jest nadal aktualny i budzi duże emocje w rodzicach sześciolatków.Wczoraj słyszałam,że wystąpiono z żądaniem dymisji p.Hall. Naprawdę dużo należałoby zmienić,by ratować polskie szkolnictwo.

http://kobieta.interia.pl/psychologia/ja-i-moj-swiat/news/ratujmy-maluchy,1650517,2425

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #70 dnia: 18 Sie, 2011, 00:20:10 »
Nowy rok szkolny w przedszkolach

Jeszcze kilka dni i zacznie się nowy rok szkolny również w przedszkolach-zaczną się nowe obowiązki dla dzieci,a rodzice staną przed wyborem dodatkowych zajęć dla swych pociech.Znalazłam ciekawy artykuł,w którym jest dużo prawdy.Polecam -warto przeczytać,dla zainteresowania wrzucę krótki cytat:
Cytuj
Psycholodzy ostrzegają – wybierając dodatkowe lekcje dla naszej pociechy nie dajmy się ponieść emocjom i własnym ambicjom. Żaden dodatkowy kurs nie zagwarantuje nam, że nasze dziecko odniesie w przyszłości sukces. Do tego bowiem potrzebne są, oprócz inteligencji, również zdolności społeczne, które się nabywa w zabawie z rodzicami, dziadkami i rówieśnikami.

http://natablicy.pl/przedszkolak-po-godzinach-gitara-i-angielski-to-przeszlosc-teraz-modne-sa-zajecia-z-filozofii-kung-fu-i-malarstwo,artykul.html?material_id=4e4a387416f1da9c42010000

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #71 dnia: 15 Wrz, 2011, 23:16:06 »
Jestem ciekawa jak wygląda w Suwałkach obecna odpłatność za przedszkola i jak rodzice przedszkolaków ustosunkowali się do godzin bezpłatnych i tych z opłatą? 

Pisałam,że Poznań przeszedł tą ''reformę'' jako pierwszy już w zeszłym roku,obecnie za każdą godzinę po 13,00 płaci się 2,84zł. Stawka żywnościowa wynosi w zależności od przedszkola i ilości dzieci od 5,50- 7,00 zł.
Same przedszkola,a przede wszystkim miasto dobrze na tym nie wychodzi,bo jak dużo dzieci choruje,to zwroty są większe,to i mniej do kasy miejskiej pieniędzy wpływa. :P Natomiast są przypadki,że niektóre dzieci są wcześniej odbierane,tym samym nie ma mowy o wydłużeniu pracy placówek,co poprzednio było często poruszane.

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 3363
 • Płeć: Mężczyzna
 • << ST. SIERŻANT >>
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #72 dnia: 16 Wrz, 2011, 06:29:49 »
U nas pierwsze 5 godzin jest darmowych, za każde następne trzeba zapłacić 2.50 zł
     

Offline gaga

 • - VIP -
 • *****
 • Wiadomości: 5535
 • Płeć: Kobieta
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #73 dnia: 16 Wrz, 2011, 22:08:55 »
Ciekawe czy,te pierwsze 5 godzin jest od którejś godziny? Bo w Poznaniu dla sprawiedliwości liczy się tylko godziny po 13.00 godzinie,po której odbywają się zajęcia dodatkowe,czas do 13,00 wypełniony jest programem przedszkolnym.Owszem rodzice podpisują się o której odbierają dziecko,natomiast godziny ranne wolne są od tej procedury.
Najgorzej wychodzą na tym systemie osoby z ruchomym czasem pracy,trudno jest tym osobom określić się o której będą dziecko odbierać. Bo u nas na początku roku należało się zdeklarować,aby nie było,że każdego dnia odbiera się dziecko o innej godzinie.

Jeśli ktoś słuchał dziś pani Minister Hall,to słyszał,że ''przedwyborczo'' wycofuje się z posyłania 6-latków do szkół.Pożyjemy zobaczymy ;)

Offline the_mask

 • Global Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 3363
 • Płeć: Mężczyzna
 • << ST. SIERŻANT >>
Odp: Zerówki w szkołach ?
« Odpowiedź #74 dnia: 17 Wrz, 2011, 08:37:30 »
Prezydent studzi obawy rodziców

- Mamy odpowiednią stawkę za pobyt dziecka w przedszkolu- uważa prezydent Suwałk. W mieście płaci się teraz 2.50  "za godzinę opieki" nad maluchem. Nowe przepisy dotyczące opłat za pobyt dziecka w przedszkolu wzbudziły ostatnio wiele kontrowersji. Rodzice przeszkolaków zapowiadali nawet specjalne petycje do władz miasta z żądaniem obniżenia stawki. Przypomnijmy, że od września przez pięć godzin dziecko ma prawo przebywać w przedszkolu za darmo, a każda kolejna godzina kosztuje 2,50 zł. Taką stawkę ustalili suwalscy radni. - Obawy rodziców są trochę nieuzasadnione. Według nowych zasad, przedszkola będą też zwracały pieniądze za nieobecność dziecka w przedszkolu. Przykład innych miast, które wprowadziły ten system trochę wcześniej pokazuje, że miesięczne opłaty pozostaną u nas na podobnym poziomie- tłumaczy Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Na początku nowego roku w suwalskich przedszkolach ma pojawić się kolejna nowość. Będą to elektroniczne czytniki, które pomogą w rozliczeniu czasu pobytu dziecka.

Radio5.com.pl