Autor Wątek: Biblioteka PWSZ w Suwałkach  (Przeczytany 3803 razy)

Offline noka

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 5258
  • Płeć: Mężczyzna
Biblioteka PWSZ w Suwałkach
« dnia: 20 Maj, 2008, 23:39:02 »
W związku ze zbieraniem materiałów do pracy dyplomowej, stałem się ostanio bywalcem suwalskich bibliotek. Duże wrażenie zrobiła na mnie Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Nie tylko pod względem wyglądu i nowoczesnych metod korzystania z zasobów bibliotecznych, ale przede wszystkim posiadania aktualnych wydawnictw naukowych (przynajmniej z zakresu który mnie interesował - bankowość).

Oto klika ciekawostek.

Dostęp do Katalogu online zawierającego informacje o wszystkich dokumentach, książkach i wydawnictwach znajdujących się w zbiorach Biblioteki (w tym multimedialnych i elektronicznych). Możliwość wieloaspektowego przeszukiwania zasobów (tytuł, autor, hasło tematyczne, itp.), rezerwowania i wypożyczania książek, zamawiania książek będących w wypożyczeniu. Te ostatnie dostępne po otrzymaniu konta. Oczywście nie trzeba być studentem PWSZ.

Z własnych obserwacji zauważyłem, że wyszukiwarka nie jest zbyt precyzyjna, jeśli chodzi o hasła tematyczne. Zwykli użytkownicy nie posiadają pełnej fukcji przeszukiwania, ale panie tam pracujące mają większe uprawnienia i na prośbę mogą przeszukać bardzej dokładnie.

Część książek jest dostępna wyłącznie do korzystania na miesjcu, ale istnieje opcja tzw. wypożyczenia nocnego. Czyli bierzemy książkę przed zamknięciem i oddajemy do godz. 9 następnego dnia. Chyba można też  wziąć na weekend.  Taka usługa jest niestety związana z pozostawieniem kaucji, której wysokość zależy od wartości książki (wydaje mi się , że jest to dwukrotność jej ceny).

Poza tym znaczna część gazet i czasopism jest dostępna w formie elektronicznej, z których korzysta się w oddzielnych kabinach. Jeśli się nie mylę można interesujące fragmenty skopiować na nośnik (pendrive). Artykuły z gazet "papierowych" można na miejscu skanować do formatu pdf (tzn trzeba poprosić) Ciekawy jest również taki jakby skorowidz  większości  artykułów prasowych ukazujących się we wcześniejszych latach, które podzielone są tematycznie (wg branż, zagadnień itp.)

W czytelni jest też  klikanaście stanowisk komputerowych.
Najważniejsze że obsługa jest bardzo miła, kompetentna i chętna do niesienia pomocy potrzebującym  ;)


Biblioteka publiczna
Właściwie nie odstaje poziomem od biblioteki PWSZ, ale ma nieco skromniejsze zaplecze techniczne i wydawnictwa troche jakby mniej na czasie (przynajmniej z dziedziny która mnie intersowała) Kompetencje i jakość obsługi jednak na najwyższym poziomie.

Tutaj z kolei istnieje możliwość tzw. wypożyczeń międzybibliotecznych. Czyli sprawdza się czy dana pozycja występuje w dowolnej bibliotece  krajowej (nawet będącej częścią instytucji - mam na myśli NBP)  i jeśli jest dostępna, można zamówić za pośrednictwem naszej Biblioteki. Ta opcja jest płatna, a kasa nie podlega zwrotowi. O ile pamiętam 7 zl za książkę, którą można wziąc na kilka lub kilkanaście dni do domu.